Biuletyn JRG 3

Niewybuchy w rzece

W dniu 20.02.2017 zastępy GCBA 5/32 i SLOp z JRG 3 zostały zadysponowane do niewybuchów znajdujących się w rzece przy ulicy Bałtyckiej. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu Policji oraz wyznaczeniu strefy zagrożenia.

Zdjęcia: sekc. Bielach Piotr
Opracowanie: mł.asp. Piniarski Błażej

Wypadek w Brzeźnie

W dniu 10.02.2017 roku ok godziny 11:12 zastępy z JRG 3, OSP Kostrzyn Wlkp. OSP Brzeźno zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego w miejscowości Brzeźno na drodze krajowej nr. 92 w kierunku Warszawy. W zdarzeniu udział brały samochód osobowy marki Skoda oraz samochód ciężarowy marki DAF. W wyniku tego zdarzenia ucierpiała jedna osoba która została zabrana przez ZRM do szpitala.

Zdjęcia st ogn Tomaszewski Przemysław
Informacje sporządził st sekc Furjan Tomasz

Wypadek pod Pobiedziskami

W dniu 03.02.2017 r. około godziny 15:15 zastępy z JRG-3 oraz OSP Pobiedziska zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku w miejscowości Główienka gmina Pobiedziska.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali Opla Omegę rozbitego na drzewie.

Zderzenie dwóch ciężarówek

W dniu 31.01.2017 r. o godzinie 13:52 zastępy GCBA-Rt 5/32 i GBA 3/16 z JRG-3 zostały zadysponowane do zdarzenia dwóch ciężarówek w Poznaniu na ul.Gnieźnińskiej. Po przybyciu na miejsce zastano zderzenie dwóch ciężarówek z jednej z nich doszło do dużego wycieku płynów eksploatacyjnych. Kierowcy odmówili udzielenia pomocy. Działania JOP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Opracował: asp. Marcin Walkowiak
Foto. sekc. Sławomir Wojciechowski

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi - ciąg dalszy”

Okres tuż przed feriami zimowymi był dla strażaków z JRG-3 dość pracowity… pracowity na szczęście nie pod względem interwencji ale spotkań z najmłodszymi, których ferie chyba cieszą najbardziej. Cykl spotkań, który miał na celu uświadomienie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na „dzikich” lodowiskach, prowadzony był w formie pogadanki i obejmował szkoły podstawowe w rejonie operacyjnym JRG–3:
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Gajowej 22
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Kostrzyńskiej 23

JRG-3, Ćwiczenia w VW Poznań

W dniach 25-27 stycznia zmiany służbowe z JRG-3 brały udział w ćwiczeniach odbywających się na terenie zakładu VW Poznań. Jednym z tematem ćwiczeń był samochód zasilany silnikiem elektrycznym. Przedstawiciel zakładu VW przedstawił strażakom budowę pojazdu napędzanego silnikiem elektrycznym oraz zagrożenia związane z wysokim napięciem znajdującym się w samochodzie.

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi”

W dniu 16.01.2016 strażacy z JRG – 3 odwiedzili dzieci ze szkół podstawowych w Pobiedziskach. Spotkanie celowo odbyło się tuz przed feriami zimowymi i prowadzone było pod hasłem „bezpieczne lodowiska”, ponieważ mimo licznych ostrzeżeń nadal dochodzi do tragicznych zdarzeń na zamarzniętych akwenach . Akcja ma na celu wytłumaczenie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na zamarzniętych stawach, jeziorach itp. oraz jak powinni się zachować w sytuacji, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy.

JRG-3 Pożar samochodu

W dniu 2 stycznia 2017 roku Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o palącym się samochodzie na ulicy Warszawskiej w Poznaniu. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GCBA i GBA z JRG Nr 3.
Po przybyciu na miejsce SP samochód osobowy marki Alfa Romeo w całości objęty był pożarem. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w celu ugaszenia pojazdu.
W momencie powstania zdarzenia pojazdem nikt się nie poruszał, stał on zaparkowany na poboczu drogi. Właściciela ustala Policja.
Zdjęcia i tekst: kpt. W. Lusiak

Pożar samochodu

W dniu 19 grudnia 2016 roku o godzinie 5:50 Straż Pożarna została wezwana do wypadku na ulicy warszawskiej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu GCBA z JRG-3 strażacy zastali rozwinięty pożar samochodu osobowego, który blokował wyjście z podziemnego przejścia.
Samochód zjechał z drogi i po uderzeniu w wiatę przystankową i staranowaniu barierek zatrzymał się przy wejściu do przejścia podziemnego. Kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia przed przybyciem SP. Uszkodzenia samochodu spowodowały jego zapalenie się.

Wypadek w Jankowie

Dnia 17.12.2016 w godzinach porannych zastępy z JRG-3 oraz OSP Biskupice zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Jankowo.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia SP zastała samochód osobowy marki Smart, który znajdował się po za jezdnią.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz udzieleniu KPP kierowcy i pasażerowi. Osoby poszkodowane zostały przekazane ZRM i przetransportowane do szpitala. Miejsce zdarzenia pozostawiono Policji.

Zm I
Sekc. Patryk Suberski

JRG 3- Pożar we Wronczynie

W dniu 6 grudnia 2016 roku Straż Pożarna została wezwana do pożaru mieszkania w budynku byłej gorzelni we Wronczynie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów płomienie wydobywały się na zewnątrz budynku a ogień spalił schody prowadzące na płonące poddasze.

Powalone drzewo-Swarzędz

W dniu 1.12.2016 roku około godziny 7:20 zastęp GCBA-Rt z JRG-3 został zadysponowany do miejscowego zagrożenia w miejscowości Swarzędz. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono powalone drzewo na dom jednorodzinny które zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Zadania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wycięciu powalonego drzewa oraz posprzątaniu gałęzi z dachu.

Opracował asp. Walkowiak Marcin
Zdjęcia st.asp. Antoniewski Robert

Nowe logo JRG 3

Chciałbym poinformować iż od dnia dzisiejszego Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 będzie posiadała swój indywidualny znak rozpoznawczy, który przedstawiamy poniżej. W wyniku kilkumiesięcznego konkursu przedstawiono wiele ciekawych wzorów. Po przeprowadzonej wnikliwej analizie „Jednostkowa Komisja Weryfikacyjna” podjęła decyzję, że JRG3 reprezentować będzie logo przedstawione przez Michała Musiałowskiego.
Gratulujemy pomysłu.

Pożegnanie z JRG-3

Dzisiaj tj. 30 listopada przeprowadzono uroczystą zmianę służby z okazji zmiany miejsca pełnienia służby naszego Zastępcy Dowódcy Jednostki kapitana Jarosława Kuczkowskiego. Decyzją Komendanta Miejskiego został on przeniesiony z JRG 3 na JRG 5. Z perspektywy niespełna czterech lat spędzonych w naszej jednostce zostanie zapamiętany jako dowódca wymagający ale i doceniający umiejętności innych.

JRG 3- Tragiczny wypadek

W dniu 21.11.20156 r., ok. godz. 10.45 do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr. 3 wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Jagodno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano 2 rozbite pojazdy: samochód osobowy marki Skoda Fabia oraz Ford Focus. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz pomocy ZRM przy wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Niestety, lekarz stwierdził zgon kierującej Fordem Focusem.

Strony