Biuletyn JRG 3

Wypadek motocyklisty w Gruszczynie

W dniu 31.07.2017 r. przed godziną 14 w Gruszczynie na ul. Swarzędzkiej doszło do groźnego wypadku motocyklisty z samochodem osobowym . Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP rannemu motocykliście, odłączeniu akumulatorów, a także kierowaniu ruchem. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala.
Na miejscu działały zastępy z JRG-3, oraz OSP Kobylnica.

Wypadek w Swarzędzu

W dniu 27.07.2017 około godziny 17 w miejscowości Swarzędz na ul. Kórnickiej doszło do zderzenia samochodu osobowego Audi z samochodem ciężarowym marki MAN.
Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osób poszkodowanych z pojazdu osobowego, udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, sorpcji rozlanych płynów, oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.

Szczęśliwe zakończenie poszukiwań osoby zaginionej.

11 lipca br., po trzech dniach od zgłoszenia zaginięcia mężczyzny w Promienku w gminie Pobiedziska akcja poszukiwawcza została zakończona sukcesem.
W trakcie narady na komisariacie Policji, jadąca samochodem Kobieta zadzwoniła z informacją o starszym mężczyźnie leżącym w rowie przy jezdni.
Po przybyciu na miejsce, od razu zidentyfikowano poszkodowanego, jako osoba zaginiona. Mężczyznę wyciągnięto z rowu, zapewniono komfort termiczny i psychiczny, a po przybyciu ZRM na miejsce przekazano poszkodowanego w celu dalszego badania.

JRG 3 - Manewry gminne Ochotniczych Straży Pożarnych „Jezierce 2017”

24 czerwca 2017 r. na terenie leśnictwa Jezierce odbyły się wspólne ćwiczenia taktyczno-bojowe sił i środków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kostrzyn oraz gminy Pobiedziska. Manewry wizytował Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego st. kpt. Tomasz Skorliński, Dowódca JRG – 5 st. kpt. Krzysztof Bugajak oraz przedstawiciele, władz MiG z rejonu operacyjnego JRG-3:

Wizyta u seniorów

21.06.2017 JRG-3 wraz z Policją brała udział we wspólnej akcji mającej na celu uświadomienie seniorów o zagrożeniach wynikających z życia codziennego. Spotkanie odbyło się w budynku Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" przy ul. Świętojańskiej 1 w Poznaniu. W trakcie wizyty seniorzy mogli posłuchać m.in. o tym co zrobić by nie dać się okraść, jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz jakie podjąć kroki by nie paść ofiarą „cichego zabójcy” czyli tlenku węgla.

Opracowanie: mł. kpt. Rafał Kominowski

Wypadek samochodów ciężarowych DK 92.

W dniu 22.06.2107 około godziny 13 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów ciężarowych w Paczkowie, na drodze krajowej nr 92.
Po dotarciu do miejsca zdarzenia zastępu GCBA-Rt z JRG-3 okazało się, że auto dostawcze uderzyło w naczepę samochodu ciężarowego a jego kierowca został zakleszczony w kabinie.
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przy pomocy urządzeń hydraulicznych wykonali dostęp do osoby poszkodowanej,którą ewakuowano z samochodu przy pomocy deski ortopedyczną i przekazano ZRM.

Podziękowania dla JRG 3

W dniu 2 czerwca 2017r. w Nowym Zoo odbyła się "Noc Marzeń". Na zaproszenie organizatora przybył zastęp GBA z JRG 3. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi komentarzami ze strony uczestników czego najlepszym dowodem są podziękowania otrzymane przez funkcjonariuszy.

Opracował: mł. asp. Błażej Piniarski

Urlop na poligonie w Pstrążu.

W ubiegłym tygodniu dzięki zaproszeniu SGPR Łódź d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia wraz ze swoimi psami ratowniczymi szkolił się na poligonie OSPWL w Pstrążu. Przećwiczono różne założenia i scenariusze, które mogą wystąpić w realnych działaniach podczas katastrof budowlanych. W ćwiczeniach wzięli udział również ratownicy z psami z SGPR Poznań, OSP GRS Poznań, SGPR Gdańsk, GPR OSP Gdańsk, OSP JRS Wrocław, USAR Czechy.

Wypadek motocyklisty

W dniu 05.06.2017 r. w miejscowości Promno doszło do wypadku samochodu osobowego z motocyklem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, sorpcji płynów eksploatacyjnych. Do czasu przybycia służb ratowniczych kierowca motoru oddalił się z miejsca wypadku. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja. Poszkodowaną z samochodu osobowego przetransportowano do szpitala w Poznaniu na ulice Szwajcarską.

asp. Marcin Walkowiak

Jasin pożar.

W dniu 29 maja bieżącego roku przed godz. 16 doszło do pożaru w miejscowości Jasin . Pożarem objęte była wnęka przy budynku.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu. Po ugaszeniu palących się mebli oraz ocieplenia, przystąpiono do oddymiania i przewietrzenia garażu oraz mieszkania.
Szybkie zgłoszenie o zdarzeniu oraz sprawne działanie strażaków wpłynęło znacznie na ograniczenie rozprzestrzenienia się pożaru i strat z nim związanych.
Na miejscu:
Dyżurny Kierownictwa KM PSP Poznań

Bieg Runaway Polski Uciekinier

W minioną niedzielę d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia z JRG -3 wraz z psem ratowniczym Mortem i st.ogn. Andrzej Kęsa z JRG - 4 z psem ratowniczym Mietkiem brali udział w biegu z przeszkodami Runaway Polski Uciekinier pokonując wspólnie 6 km i ponad 30 trudności. Była to pierwsza edycja biegu i już czekamy na kolejną gdzie przewodnicy z psami wystartują w liczniejszym składzie.

JRG-3 w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

W dniu 30.05.2017 roku zastęp GCBA z JRG 3 udał się do Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu. Odwiedziny miały na celu przeprowadzenie prelekcji na temat poprawnego zachowania podczas zdarzeń, zasad korzystania i zgłaszania na numer alarmowy, podstawowych zasad postępowania podczas pożarów, w szczególności tłuszczów i ewakuacji z budynków.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami omówiono również zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania ze zbiorników i cieków wodnych.
Pogadankę można uznać za udaną z racji dużego zainteresowania i ilości zadawanych pytań.

Jeże na JRG-3

W dniu 29.05.2017 roku do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 3 w Poznaniu zawitały dzieci z Przedszkola Nr 192 i Oddziału Przedszkolnego wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Poznaniu. W trakcie wizyty omówione zostały numery alarmowe, najważniejsze zasady dotyczące zgłaszania zdarzeń, zakres działań do których dysponowana jest Państwowa Straż Pożarna oraz ubrania i sprzęt wykorzystywany podczas ich likwidacji.

Rekonesans nowego gruzowiska SGPR Gdańsk

W dniach 17-18 maja poznańscy szkloleniowcy/egzaminatorzy psów ratowniczych kpt. Bartosz Tunia
i ogn. Magdalena Nowicka-Błażejczyk przeprowadzili rekonesans nowo powstałego gruzowiska przy SGPR Gdańsk. Celem ćwiczeń było sprawdzenie obiektu pod względem przeprowadzenia egzaminów psów ratowniczych jak i przyszłych szkoleń zespołów przewodnik/pies SGPR Poznań i OSP GRS Poznań. Nowy obiekt powstał przy niedawno oddanej JRG-6 w Gdańsku.

kpt. Bartosz Tunia

Strony