Biuletyn JRG 3

Kolizja samochodów osobowych w Swarzedzu.

W dniu 18.03.2019r.ok godz. 8.00 zastępy z JRG-3: GCBA i GBA zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Polnej w Swarzędzu. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano 2 pojazdy stojące na terenie zatoki dla autobusów komunikacji miejskiej. Osoby kierujące pojazdami opuściły je przed przybyciem strażaków. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu obu akumulatorów oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Zabezpieczano również załadunek na autolawety.

Opracował: mł.ogn. Piotr Mrozek

Pożar kamienicy w Swarzędzu

W dniu 22.03.2019 r. w godzinach wieczornych w Swarzędzu doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Zastępy JRG 3 i OSP Swarzędz zostały zadysponowane do pożaru kamienicy przy ulicy Wiankowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia z dwupiętrowego obiektu wydobywał się dym z okien na pierwszym i drugim piętrze. W oknie znajdującym się na pierwszym piętrze oczekiwała na pomoc mieszkanka kamienicy, która ze względu na ograniczoną możliwość poruszania sama nie mogła wydostać się z palącego budynku. Z informacji uzyskanych od kobiety wynikało, że w budynku znajduje się jeszcze jej mąż.

Wypadek w Pobiedziskach

W dni 12.03.2019 r.ok godziny 6 20 przy ul. Fabrycznej w Pobiedziskach doszło do zdarzenia z udziałem samochodu osobowego. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3 i OSP Pobiedziska.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy który wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierujący pojazdem był zakleszczony a pasażer przebywał poza pojazdem.

Zebranie walno-sprawozdawcze w OSP Pobiedziska

10 marca 2019 roku w Pobiedziskach odbyło się coroczne zebranie walno-sprawozdawcze. Członkowie spotkali się aby omówić bieżące sprawy dotyczące działalności jednostki oraz wytyczyć nowe cele na kolejny rok. Podczas spotkania druhowie z OSP Pobiedziska wręczyli swoim koleżanką kwiaty z okazji dnia Kobiet. Na koniec strażacy jednogłośnie udzielili absolutorium za 2018 rok obecnie funkcjonującemu zarządowi.

JRG 3 - ostatnia zmiana służby sekc. Roberta Mielocha

Dnia 27.02.2019 roku na JRG-3 miała miejsce uroczysta zmiana służba. Na zaopatrzenie emerytalne przeszedł nasz kolega sekc. Robert Mieloch. W uroczystości brali udział emerytowani funkcjonariusze, pozostali zaproszeni goście oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. mgr inż. Jacek Michalak, który podsumował i podziękował za wieloletnią służbę oraz wręczył pamiątkowy dyplom.

Wypadek w Bogucinie

W dniu 21 lutego 2019 roku zastępy GCBA i GBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Kobylnica zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze w Bogucinie. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wsparcia psychicznego dwóm osobom poszkodowanym, odłączenia akumulatorów oraz sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Poszkodowani zostali przekazani Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Jeden pas drogi wojewódzkiej nr 194 był zablokowany do czasu usunięcia pojazdu z drogi. Przyczyny i przebieg wypadku ustala policja.

Opracowanie: sekc. Nowacki Tomasz

JRG 3 - Sprawozdanie z realizacji planu pracy Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Poznańskiego w 2018 roku

16 lutego 2019 roku w jednostce OSP Latalice odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Poznańskiego . W spotkaniu udział wziął Zarząd z Prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Wacławem Zajączkowskim na czele oraz zaproszeni goście:
- bryg. Jacek Michalak – Komendant Miejski PSP w Poznaniu
- Paweł Kurosz – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Powiatu Poznańskiego,
- mgr Artur Ostatkiewicz – Zastępca Burmistrza MiG Pobiedziska
- Komendanci Miejsko-Gminni ZOSP RP z terenu powiatu Poznańskiego

JRG 3 - ostatnia zmiana służby st. ogn. Marcina Wiechcińskiego

Dnia 30.01.2018 roku na JRG-3 miała miejsce uroczysta zmiana służba. Na zaopatrzenie emerytalne z dniem 31.01.2018 przeszedł nasz kolega st.ogn. Marcin Wiechciński. W uroczystości brali udział Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. mgr inż. Jarosław Zamelczyk, który podziękował za wieloletnią służbę oraz wręczył pamiątkowy dyplom, a także były dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 – asp. sztab. Wacław Zajączkowski, st. kpt. Bogusław Świdurski, st. kpt. Jarosław Kuczkowski , emerytowani funkcjonariusze oraz pozostali zaproszeni goście.

Zebranie walne w OSP Biskupice.

O9 lutego 2019 roku w jednostce OSP Biskupice odbyło się coroczne zebranie Walne. Członkowie spotkali się aby omówić bieżące sprawy dotyczące działalności jednostki oraz wytyczyć nowe cele. Na zebranie zostali zaproszeni również goście wśród, których znaleźli się: Burmistrz gm. Pobiedziska Ireneusz Antkowiak wraz z Zastępcą Arturem Ostatkiewiczem, przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego i ochrony Ppoż. gminy Pobiedziska Remigiusz Dybowski i Elżbieta Kuźniewska oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak.

Opracował: kpt. Rafał Kominowski

Wypadek na trasie Janikowo – Kobylnica

Dnia 04.02.2019 roku około godziny 17.40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy GBA-Rt 3,0/16, GBA-Rt 2,5/16, SLRr z Dyżurnym Kierownictwa KM PSP Poznań z JRG – 3 oraz OSP Kobylnica i OSP Biskupice do wypadku, który miał miejsce na trasie Janikowo – Kobylnica. Samochód osobowy marki Mercedes klasy A z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu. W wyniku czego doszło do zderzenia z pojazdem marki Dacia Duster.

Pożar w Swarzędzu

W dniu 25 stycznia 2019 roku około godziny 21:45 Miejskie Stanowisko Kierowania KM PSP w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku przy ulicy Wrzesińskiej w Swarzędzu. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy GBA i SCD 30 z JRG 3 oraz GCBA z OSP Swarzędz. Po przybyciu na miejsce zdarzenia SP pożarem objęte były dwa pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku oraz część dachu. Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o zadysponowaniu dodatkowych sił i środków. Do działań zadysponowane zostały dwa ciężkie samochody gaśnicze z OSP Kobylnica.

„Służba zdana” po raz ostatni przez Tomasza Kowalskiego i Roberta Antoniewskiego.

30 stycznia 2019r. po dwudziestu pięciu latach służby, po raz ostatni zabrzmiał trójkowy dzwon dla przechodzących na zaopatrzenie emerytalne asp. sztab. Tomasza Kowalskiego
i asp. sztab. Roberta Antoniewskiego.
Dwóch dowódców, dwie różne osobowości i charaktery, dwa sposoby rządzenia, ale jeżeli moglibyśmy zdefiniować Ich wspólnym mianownikiem to z pewnością wykorzystalibyśmy
do tego słowo: Autorytet.

Wypadek w Trzeku

Do wypadku doszło w dniu 21.01.2019 r. w miejscowości Trzek. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Kleszczewo, OSP Kostrzyn oraz JRG 3.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu, w tym jeden na dachu. Działania JOP polegały m.in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Dokładne przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Opracował: mł. asp. Błażej Piniarski

Dachowanie samochodu osobowego w Gułtowach

17.01.2019 r. około godziny 12 zostaliśmy zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do wypadku samochodu osobowego marki Peugeot w miejscowości Gułtowy. Z niewyjaśnionych przyczyn, kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego doszło do dachowania. Podczas zdarzenia ucierpiały dwie osoby, które po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego zostały przetransportowane do szpitala.

Strony