Biuletyn JRG 3

Uroczysta zmiana służby

Dnia 11 listopada 2019 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas uroczystości odczytano list okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Brygadiera Leszka Suskiego, odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz podniesiono flagę państwową. W ten sposób funkcjonariusze JRG-3 uczcili pamięć wszystkich, którzy walczyli o Niepodległą Polskę w 1918r.

Opracowanie: st.asp. Błażej Murawski

Akcja Burza - Ćwiczenia JRG 3

W dniu 3 października 2019 roku zgodnie z Rozkazem nr 15/2019 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu został przeprowadzony Alarm „Burza” dla funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3.
Alarm ćwiczebny polegający na zebraniu całego stanu osobowego danej JRG w miejscu pełnienia służby został podzielony na dwa etapy. Pierwszy dotyczył przeprowadzenia alarmowania i powiadomienia funkcyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami w celu ich weryfikacji. Drugi etap dotyczył szkolenia, które obejmowało następujące zagadnienia:

JRG 3 - Uszkodzony gazociąg w Janikowie

W dniu 21.10.2019 roku przed godziną dwunastą do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o przerwanym gazociągu przy ulicy Swarzędzkiej w Janikowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3, JRG 1 oraz OSP Kobylnica. Po przybyciu na miejsce ustalono, iż w czasie prowadzenia prac ziemnych przez koparkę został uszkodzony gazociąg wysokiego ciśnienia. Działania straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i określeniu strefy zagrożenia. W skutek zdarzenia nikt nie został ranny.

Wypadek - Bugaj

W dniu 20 października około godziny 12-ej zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, został zadysponowany do wypadku w miejscowości Bugaj.
Po dojeździe na miejsce okazało się, że kolizji uległy dwa auta osobowe. Renault Megane z uszkodzoną lewą, przednią częścią nadwozia blokowało pas ruchu w kierunku Gniezna a Suzuki Swift z rozbitym przodem wyleciało z drogi i zaparkowało w rowie. W zdarzeniu brały udział 3 osoby dorosłe, które zostały przebadaniu na miejscu przez Zespół Pogotowia Ratunkowego . Ich stan nie wymagał hospitalizacji.

Wypadek w Bednarach

W dniu 23.09.2019r.ok godz. 19.00 zastęp GBA z JRG 3 został zadysponowany do wypadku drogowego w którym uczestniczył jeden samochód osobowy. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Bednary. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano pojazd który wypadł z drogi i leżał na dachu w polu kukurydzy. Osoba kierujące pojazdem opuściła je przed przybyciem strażaków. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i pomocy przy obróceniu samochodu tak by stanął na kołach.

JRG-3 dachowanie

W dniu 08.09.2019 r. w godzinach nocnych w Bogucienie doszło do wypadku drogowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp GBA-Rt z JRG-3. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód osobowy, którym podróżowała jedna osoba leży na dachu.
Do dachowania doszło najprawdopodobniej w skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, kierujący opuścił pojazd o własnych siłach przed przybyciem PSP, nie wymagał hospitalizacji.

Protest w ogrodzie zoologicznym.

W dniu 1 września 2019 roku w ramach protestu przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego Poznańskie ZOO zorganizowało akcję palenia ciosu słonia. To już kolejna taka akcja, która ma na celu przeciwstawienie się polowaniom na słonie w celu pozyskania kości słoniowej. Na terenie nowego Zoo oprócz opowieści, prelekcji i porad o zwierzętach i dla ochrony zwierząt odbyło się palenie ciosu słonia Ninio, (cios usunięty w wyniku zabiegu dentystycznego). Wydarzenie to zabezpieczał zastęp GBA z JRG -3.

Zdjęcia i tekst: kpt. W. Lusiak

Ciężarówka na boku

Dnia 28.08.2019r. w Poznaniu na ulicy Bałtyckiej doszło do wywrócenia samochodu ciężarowego marki Volvo. Do działań Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 i 1 oraz zastępy z OSP Kobylnica. Do zadań strażaków na terenie akcji należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, rozłączenie klem od akumulatorów oraz sorpcja płynów. Odcięto uszkodzony dziurawy zbiornik paliwa co pozwoliło ustawić go w pozycji zapobiegającej wylewaniu się paliwa na jezdnie. Kierowca nie wymagał pomocy medycznej.

Działania na rzece Główna

W dniu 05 sierpnia 2019 roku do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o substancji ropopochodnej, która zanieczyściła rzekę Główna. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowany zastępy z JRG 3, JRG 6, JRG 8 oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP w Poznaniu.

Ćwieczenia z łodzią.

Zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażacy z JRG nr 3 przeprowadzili ćwiczenia na jeziorze Swarzędzkim. Sprawdzono dojazd i miejsce wodowania łodzi. Przypomniano zasady BHP oraz taktykę działań przy zdarzeniach na wodzie. Przećwiczono kilka scenariuszy z podejmowania poszkodowanych z oraz udzielania im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Omówiono oraz sprawdzono w praktyce zastosowanie dostępnego sprzętu ratownictwa wodnego.
Opracował: asp. Błażej Piniarski

Pracowity dzień strażaków z JRG-3

Dzień 22 lipca okazał się bardzo pracowity dla strażaków pełniących służbę w JRG 3. Od samego rana strażacy zostali zadysponowani do zdarzenia które miało miejsce na drodze krajowej nr 92 w Swarzędzu. Na miejscu zdarzenia zastano dwa samochody ciężarowe po kolizji. W zdarzeniu nie ucierpiały żadne osoby. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenia akumulatorów, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu z jezdni schodów betonowych o dużych gabarytach za pomocą dźwigu.

JRG - 3 pożar hali magazynowej

Dnia 18 lipca kilka strażacy z JRG-3 oraz JRG-1 zostali wezwani do pożaru hali magazynowej w Poznaniu przy ulicy Krańcowej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar, który obejmował część dachu hali. Nadpalone elementy konstrukcji dachu wpadając do środka rozwijały również pożar wewnętrzny. Pożar ugaszono przy pomocy dwóch prądów wody w tym jeden podawany z drabiny mechanicznej, wycięto również część konstrukcji dachu oraz oddymiono pomieszczenie. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji udało się ograniczyć straty w mieniu.

Sporządził st.ogn. Krzysztof Brzeziński

Strony