Biuletyn JRG 3

Rozpoznanie obiektu SKF Polska

W dniach 17-19.10.2017r. odbyło się rozpoznanie operacyjne obiektu SKF Polska na ulicy Nieszawskiej 15 w Poznaniu, powiązane z próbną ewakuacją zakładu. Ćwiczenia miały na celu zapoznanie się z zakładem oraz zagrożeniami wynikającymi z jego specyfiki.
Na terenie znajduje się 16 hydrantów nadziemnych, 2 zbiorniki przeciwpożarowe 150m3 i 250 m3 wody oraz 5 miejsc zbiórki do ewakuacji ludzi. Dojazd od ulicy Nieszawskiej, z możliwością swobodnego manewrowania pojazdami pożarniczymi na całym obiekcie.

Sporządziła zmiana I

Ćwiczenia stacja Orlen Pobiedziska

Dnia 07.10.2017 o godzinie 10:00 zastępy JRG-3, OSP Biskupice, OSP Pobiedziska, OSP Kociałkowa Górka, Policja oraz przedstawiciel UMiG Pobiedziska z wydziału Zarządzania Kryzysowego brały udział w ćwiczeniach na stacji Orlen Pobiedziska.
Ćwiczenia polegały na zapoznaniu się ze specyfikacja oraz zagrożeniami występującymi na danej stacji.
Kierownik stacji wraz z przedstawicielem odpowiedzialnym za sprawy BHP wskazał newralgiczne punkty takie jak główny wyłącznik prądu oraz gazu.

Ksawery w Poznaniu

W dniu 5 października przez Poznań przeszedł orkan Ksawery powodując wiele strat. Silny wiatr uszkadzał budynki, przewracał drzewa, zrywał linie energetyczne. Strażacy skutki nawałnicy usuwali przez całą czwartkowa noc oraz piątek.
Najwięcej zdarzeń dotyczyło połamanych gałęzi i przewróconych drzew tarasujących drogi i chodniki. Drzewa przewracając się zrywały linie energetyczne, uszkadzały domy i samochody.

Ćwiczenia w Areszcie Śledczym.

W dniu 28 września w Areszcie Śledczym w Pobiedziskach odbyły się ćwiczenia. Scenariusz zakładał przeprowadzenie akcji gaśniczej (w pomieszczeniu hali produkcyjnej "Aflex", w której pożar powstał na skutek zwarcia instalacji elektrycznej), udzielenie KPP jednemu ze strażników - pierwszemu prowadzącemu działania przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego , jak i ewakuacji trójki osadzonych poprzez wycięcie kraty z otworu drzwiowego jednego z pomieszczeń.

Śmiertelne potrącenie w Pobiedziskach

Dnia 19.09.2017 roku zastępy z JRG-3 oraz OSP Pobiedziska zostały zadysponowane do potrąconej osoby przez pociąg. W wyniku tego zdarzenia osoba poszkodowana poniosła śmierci na miejscu. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy innym służbą. Na miejscu obecni byli przedstawiciel Policji, ZRM, PKP, UMiG Pobiedziska.

JRG-3 ZM.I

Pożar Zalasewo

W dniu 15 września 2017 roku o godzinie trzeciej w nocy Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego przy ulicy Kórnickiej w Zalasewie. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG-3, OSP Swarzędz, OSP Kobylnica, OSP Gowarzewo oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP w Poznaniu. Po dojedzie na miejsce okazało się, że pożarem objęty jest cały budynek, który zamieszkiwała siedemdziesięcio cztero letnia kobieta.

JRG 3 - Wypadek Gruszczyn

W dniu 08.09.2017 około godziny 8.00 zastępy z JRG 3 oraz OSP Kobylnica zostały zadysponowane do wypadku na ulicy Swarzędzkiej w Gruszczynie. Na miejscu okazało się, że w wypadku brały udział trzy samochody osobowe. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej oraz uprzątnięciu jezdni z resztek szkła oraz plastiku.

Sporządził: sekc. Śpiewak Maciej
Zdjęcia: JRG3

„Trójkowi” w Wyborowej

W dniach 21-23.08.2017 r. strażacy z Antoninka wraz ze strażakami ochotnikami z Kobylnicy wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach, które odbyły się na terenie zakładu Wyborowa S.A.. Scenariusz zakładał pożar w pomieszczeniu aparatowni gdzie doszło do wybuchu. Na skutek tego poszkodowany został pracownik przebywający w środku. Kolejną osobą poszkodowaną była laborantka, która w wyniku silnego zadymienia, została uwięziona w pomieszczeniu laboratorium. Zadaniem ratowników było zlokalizowanie osób poszkodowanych, udzielenie im KPP oraz ugaszenie pożaru.

JRG-3 Złamany konar na cmentarzu

W dniu 27.08.2017 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o oberwanym konarze drzewa na cmentarzu przy ul. Warszawskiej, które jest niebezpiecznie pochylone. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu GCBA z JRG 3 okazało się, że nadłamana gałąź spadła na ziemię, na szczęście nie wyrządzając nikomu krzywdy oraz nie niszcząc znajdujących się tam grobów. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu konaru przy pomocy pilarki do drzewa.

Wypadek przy JRG

W dniu 23.08.2017 około godziny 11 przy JRG-3 doszło do zderzenia samochodów osobowych Vw Caddy z samochodem Vw Tiguan.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji rozlanych płynów, oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.
Kierujący pojazdem Vw Caddy został przewieziony do szpitala.

Wypadek motocyklisty w Gruszczynie

W dniu 31.07.2017 r. przed godziną 14 w Gruszczynie na ul. Swarzędzkiej doszło do groźnego wypadku motocyklisty z samochodem osobowym . Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP rannemu motocykliście, odłączeniu akumulatorów, a także kierowaniu ruchem. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala.
Na miejscu działały zastępy z JRG-3, oraz OSP Kobylnica.

Wypadek w Swarzędzu

W dniu 27.07.2017 około godziny 17 w miejscowości Swarzędz na ul. Kórnickiej doszło do zderzenia samochodu osobowego Audi z samochodem ciężarowym marki MAN.
Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osób poszkodowanych z pojazdu osobowego, udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, sorpcji rozlanych płynów, oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.

Szczęśliwe zakończenie poszukiwań osoby zaginionej.

11 lipca br., po trzech dniach od zgłoszenia zaginięcia mężczyzny w Promienku w gminie Pobiedziska akcja poszukiwawcza została zakończona sukcesem.
W trakcie narady na komisariacie Policji, jadąca samochodem Kobieta zadzwoniła z informacją o starszym mężczyźnie leżącym w rowie przy jezdni.
Po przybyciu na miejsce, od razu zidentyfikowano poszkodowanego, jako osoba zaginiona. Mężczyznę wyciągnięto z rowu, zapewniono komfort termiczny i psychiczny, a po przybyciu ZRM na miejsce przekazano poszkodowanego w celu dalszego badania.

Strony