Biuletyn JRG 3

Kolizja w Kostrzynie Wlkp.

19.03.2017 roku SKKM Poznań zadysponowało zastępy GCBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Kostrzyn Wlkp. do wypadku samochodowego na rynku w Kostrzynie Wlkp. Na miejscu okazało się, że zderzyły się dwa samochody, a dwóch uczestników uciekło z miejsca wypadku. Policja rozpoczęła już proces poszukiwania zbiegów. Pozostali uczestnicy nie wymagali pomocy medycznej. Jeden z samochodów przewrócił ponadto lampę uliczną, która stwarzała zagrożenie porażenia prądem przechodniów. Cały teren zabezpieczono, odłączono akumulatory, a miejsce przekazano w ręce policji.

JRG-3, Dzień Kobiet w Bogucinie

W dniu 11.03.2017r. w miejscowości Bogucin odbył się festyn z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez Sołtysa. Na zaproszenie organizatora przybył zastęp GBA z JRG3 w celu przekazania wiadomości i wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Słuchaczami były Kobiety obecne na festynie. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony obecnych osób na festynie.

Opracował: mł. asp. Rafał Przybyła

Ćwiczenia w hucie szkła O-I Produkcja Polska S.A.

W dniach 21i 23 lutego oraz 09 marca 2017 roku zastępy GCBA, SCD-30 i SLOp z JRG-3 uczestniczyły w ćwiczeniach na terenie huty szkła O-I Produkcja Polska S.A. na ul. Gorzysława 31/37 w Poznaniu.
Ćwiczenia były przeprowadzone w kilku etapach:
I etap - kierownik zakładu Mariusz Witko wraz z koordynatorką ds. BHP i Ochrony środowiska omówili procedury postępowania na wypadek zdarzenia z wyciekiem płynnego szkła.

Wyciek Kwasu solnego w VW - ćwiczenia

W dniach od 20.02.2017 do 22.02.2017 na terenie zakładów VW Poznań przeprowadzone zostały wspólne ćwiczenia dla JRG-6, JRG-3 oraz OSP Swarzędz. Celem tych ćwiczeń było współdziałanie jednostek PSP i OSP ze służbami na terenie VW. Scenariusz zakładał zauważenie wycieku przez pracownika, który próbując go ograniczyć uległ skażeniu. W pierwszym rzucie na miejscu zjawia się Zakładowa Grupa Prewencji Pożarowej VW zabezpieczając miejsce zdarzenia. Ratownicy ubrani w lekkie ubrania chemiczne wynoszą poszkodowanego z pomieszczenia gdzie doszło do wycieku.

Ostatnia zmiana służby asp. Chlebowskiego

27 lutego 2017 roku przejdzie do historii JRG-3 za sprawą odejścia na zasłużoną emeryturę naszego kolegi asp. Sławomira Chlebowskiego. Była to też okazja do podziękowania Sławkowi za ponad dwudziestopięcioletnią służbę - Komendzie, Społeczeństwu i Zmianie Trzeciej. W tym czasie zdążył awansować od stażysty do dowódcy sekcji, wychować kilka pokoleń młodych strażaków
i uczestniczyć w tysiącach akcji.

Groźny wypadek na Gnieźnieńskiej

W dniu 27.02.2017 r. około godziny 17:00 zastępy z JRG-3 oraz JRG-1 zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku w Poznaniu przy ulicy Gnieźnieńskiej.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia JOP zastał dwa samochody osobowe, które uległy zderzeniu. Trzy osoby biorące udział w kolizji opuściły pojazdy o własnych siłach.

Niewybuchy w rzece

W dniu 20.02.2017 zastępy GCBA 5/32 i SLOp z JRG 3 zostały zadysponowane do niewybuchów znajdujących się w rzece przy ulicy Bałtyckiej. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu Policji oraz wyznaczeniu strefy zagrożenia.

Zdjęcia: sekc. Bielach Piotr
Opracowanie: mł.asp. Piniarski Błażej

Wypadek w Brzeźnie

W dniu 10.02.2017 roku ok godziny 11:12 zastępy z JRG 3, OSP Kostrzyn Wlkp. OSP Brzeźno zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego w miejscowości Brzeźno na drodze krajowej nr. 92 w kierunku Warszawy. W zdarzeniu udział brały samochód osobowy marki Skoda oraz samochód ciężarowy marki DAF. W wyniku tego zdarzenia ucierpiała jedna osoba która została zabrana przez ZRM do szpitala.

Zdjęcia st ogn Tomaszewski Przemysław
Informacje sporządził st sekc Furjan Tomasz

Wypadek pod Pobiedziskami

W dniu 03.02.2017 r. około godziny 15:15 zastępy z JRG-3 oraz OSP Pobiedziska zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku w miejscowości Główienka gmina Pobiedziska.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali Opla Omegę rozbitego na drzewie.

Zderzenie dwóch ciężarówek

W dniu 31.01.2017 r. o godzinie 13:52 zastępy GCBA-Rt 5/32 i GBA 3/16 z JRG-3 zostały zadysponowane do zdarzenia dwóch ciężarówek w Poznaniu na ul.Gnieźnińskiej. Po przybyciu na miejsce zastano zderzenie dwóch ciężarówek z jednej z nich doszło do dużego wycieku płynów eksploatacyjnych. Kierowcy odmówili udzielenia pomocy. Działania JOP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Opracował: asp. Marcin Walkowiak
Foto. sekc. Sławomir Wojciechowski

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi - ciąg dalszy”

Okres tuż przed feriami zimowymi był dla strażaków z JRG-3 dość pracowity… pracowity na szczęście nie pod względem interwencji ale spotkań z najmłodszymi, których ferie chyba cieszą najbardziej. Cykl spotkań, który miał na celu uświadomienie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na „dzikich” lodowiskach, prowadzony był w formie pogadanki i obejmował szkoły podstawowe w rejonie operacyjnym JRG–3:
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Gajowej 22
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Kostrzyńskiej 23

JRG-3, Ćwiczenia w VW Poznań

W dniach 25-27 stycznia zmiany służbowe z JRG-3 brały udział w ćwiczeniach odbywających się na terenie zakładu VW Poznań. Jednym z tematem ćwiczeń był samochód zasilany silnikiem elektrycznym. Przedstawiciel zakładu VW przedstawił strażakom budowę pojazdu napędzanego silnikiem elektrycznym oraz zagrożenia związane z wysokim napięciem znajdującym się w samochodzie.

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi”

W dniu 16.01.2016 strażacy z JRG – 3 odwiedzili dzieci ze szkół podstawowych w Pobiedziskach. Spotkanie celowo odbyło się tuz przed feriami zimowymi i prowadzone było pod hasłem „bezpieczne lodowiska”, ponieważ mimo licznych ostrzeżeń nadal dochodzi do tragicznych zdarzeń na zamarzniętych akwenach . Akcja ma na celu wytłumaczenie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na zamarzniętych stawach, jeziorach itp. oraz jak powinni się zachować w sytuacji, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy.

JRG-3 Pożar samochodu

W dniu 2 stycznia 2017 roku Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o palącym się samochodzie na ulicy Warszawskiej w Poznaniu. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GCBA i GBA z JRG Nr 3.
Po przybyciu na miejsce SP samochód osobowy marki Alfa Romeo w całości objęty był pożarem. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w celu ugaszenia pojazdu.
W momencie powstania zdarzenia pojazdem nikt się nie poruszał, stał on zaparkowany na poboczu drogi. Właściciela ustala Policja.
Zdjęcia i tekst: kpt. W. Lusiak

Strony