Biuletyn JRG 3

Finał Konkursu „Bezpiecznym być”

16 stycznia br. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 przy wsparciu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 wzięła udział w finale konkursu „Bezpiecznym być”, który został zorganizowany przez Straż Miejską Miasta Poznania dla uczniów ze szkół specjalnych. Uroczystość wręczenia nagród oraz wyróżnień odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 przy ul. Nieszawskiej w Poznaniu. Laureaci konkursu zapoznali się z pracą strażaka oraz ze sprzętem, który jest wykorzystywany w działaniach ratowniczo – gaśniczych.
opracował: kpt. Rafał Kominowski

Ćwiczenia utrwalające w JRG-3

Służbę dziewiątego września strażacy z JRG-3 poświęcili na ćwiczenia przypominające z zakresu zasysania, przepompowywania i przetłaczania wody. Operatorzy nie tylko utrwalili obsługę autopompy i optymalne wykorzystanie jej parametrów oraz możliwości. Omówione i sprawdzone w praktyce były również zależności ciśnienia, przepływów, faktycznych wydajności węży, a także wykorzystanie wszystkich motopomp na stanie JRG w celu budowania PCW.

Pożary samochodów

W południe dnia 2 stycznia 2020 roku stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na leśnej drodze w okolicach Janikowa. Z uwagi na niebezpieczeństwo rozprzestrzenienie się pożaru do działań zostały zadysponowane cztery zastępy z OSP Kobylnica, OSP Swarzędz oraz z JRG 3. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów samochód w całości objęty był już pożarem. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego wody w celu ugaszenia auta.

Akcja " kalendarze".

W miesiącu grudniu strażacy z JRG-3 odwiedzają placówki szklone w rejonie operacyjnym aby przekazać kalendarze na przyszły rok. Ponadto, w trakcie spotkań, strażacy przedstawiają i omawiają konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP na 2020 rok. W czasie wizyt wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Dachowanie Wronczyn

W dniu 09.12.2019 roku około godziny dziesiątej do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Wronczyn. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA i GCBA z JRG 3 oraz OSP Pobiedziska.

Rozpoznanie obiektu

W dniach19, 20, 21 listopada 2019 roku na terenie firmy Jeronimo Martins Polska S.A. zlokalizowanej przy ulicy Żniwnej w Kostrzynie, zastępy z JRG-3 oraz OSP Kostrzyn, OSP Brzeźno i OSP Gułtowy przeprowadziły rozpoznanie operacyjne obiektu.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,
- zaznajomienie z instalacjami i systemami mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynków,
- rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych i dróg pożarowych,

Uroczysta zmiana służby

Dnia 11 listopada 2019 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas uroczystości odczytano list okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Brygadiera Leszka Suskiego, odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz podniesiono flagę państwową. W ten sposób funkcjonariusze JRG-3 uczcili pamięć wszystkich, którzy walczyli o Niepodległą Polskę w 1918r.

Opracowanie: st.asp. Błażej Murawski

Akcja Burza - Ćwiczenia JRG 3

W dniu 3 października 2019 roku zgodnie z Rozkazem nr 15/2019 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu został przeprowadzony Alarm „Burza” dla funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3.
Alarm ćwiczebny polegający na zebraniu całego stanu osobowego danej JRG w miejscu pełnienia służby został podzielony na dwa etapy. Pierwszy dotyczył przeprowadzenia alarmowania i powiadomienia funkcyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami w celu ich weryfikacji. Drugi etap dotyczył szkolenia, które obejmowało następujące zagadnienia:

JRG 3 - Uszkodzony gazociąg w Janikowie

W dniu 21.10.2019 roku przed godziną dwunastą do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o przerwanym gazociągu przy ulicy Swarzędzkiej w Janikowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3, JRG 1 oraz OSP Kobylnica. Po przybyciu na miejsce ustalono, iż w czasie prowadzenia prac ziemnych przez koparkę został uszkodzony gazociąg wysokiego ciśnienia. Działania straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i określeniu strefy zagrożenia. W skutek zdarzenia nikt nie został ranny.

Wypadek - Bugaj

W dniu 20 października około godziny 12-ej zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, został zadysponowany do wypadku w miejscowości Bugaj.
Po dojeździe na miejsce okazało się, że kolizji uległy dwa auta osobowe. Renault Megane z uszkodzoną lewą, przednią częścią nadwozia blokowało pas ruchu w kierunku Gniezna a Suzuki Swift z rozbitym przodem wyleciało z drogi i zaparkowało w rowie. W zdarzeniu brały udział 3 osoby dorosłe, które zostały przebadaniu na miejscu przez Zespół Pogotowia Ratunkowego . Ich stan nie wymagał hospitalizacji.

Wypadek w Bednarach

W dniu 23.09.2019r.ok godz. 19.00 zastęp GBA z JRG 3 został zadysponowany do wypadku drogowego w którym uczestniczył jeden samochód osobowy. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Bednary. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano pojazd który wypadł z drogi i leżał na dachu w polu kukurydzy. Osoba kierujące pojazdem opuściła je przed przybyciem strażaków. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i pomocy przy obróceniu samochodu tak by stanął na kołach.

JRG-3 dachowanie

W dniu 08.09.2019 r. w godzinach nocnych w Bogucienie doszło do wypadku drogowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp GBA-Rt z JRG-3. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód osobowy, którym podróżowała jedna osoba leży na dachu.
Do dachowania doszło najprawdopodobniej w skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, kierujący opuścił pojazd o własnych siłach przed przybyciem PSP, nie wymagał hospitalizacji.

Protest w ogrodzie zoologicznym.

W dniu 1 września 2019 roku w ramach protestu przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego Poznańskie ZOO zorganizowało akcję palenia ciosu słonia. To już kolejna taka akcja, która ma na celu przeciwstawienie się polowaniom na słonie w celu pozyskania kości słoniowej. Na terenie nowego Zoo oprócz opowieści, prelekcji i porad o zwierzętach i dla ochrony zwierząt odbyło się palenie ciosu słonia Ninio, (cios usunięty w wyniku zabiegu dentystycznego). Wydarzenie to zabezpieczał zastęp GBA z JRG -3.

Zdjęcia i tekst: kpt. W. Lusiak

Strony