Biuletyn JRG 3

RYŚ - nocny maraton

W nocy z 26 na 27 maja d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia startował w „Rysiu“, Nocnym Maratonie z Przygodami dla Służb Mundurowych i ich Sympatyków.
Skład drużyny "Florian Poznań" to:
• st. sekc. Tomasz Osiński z SGPR Poznań z Szakłakiem,
• sekc. Tomasz Dudzik z SGPR Poznań z Weberem,
• st. ogn. Andrzej Kęsa z SGPR Poznań z Mietkiem,
• kpt. Bartosz Tunia z JRG-3 Poznań z Mortem.
Głównym celem maratonu było:
• sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej,

Dni bezpieczeństwa w szkole

W dniu 22.05.2018 r. zastęp z JRG - 3 został zaproszony na „Dni bezpieczeństwa” zorganizowane przez klasy trzecie w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego
w Kostrzynie. Rolą strażaków, była ocena wiedzy dzieci, nabytej przez roczne doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzeniem tych zdolności były zaprezentowane scenki medycznej, które imitowały zdarzenia mogące się wydarzyć w życiu codziennym:
upadek z wysokości, przewrócenie się na rowerze, zasłabnięcie osoby starszej itd.

JRG-3 Zniszczenia po burzy

Uderzenie pioruna wywołuje skutki cieplne, elektromagnetyczne i dynamiczne. Może wywołać utratę życia i zdrowia ludzi i zwierząt, uszkodzenia budynków i ich wyposażenia, zniszczenie instalacji elektrycznych, teletechnicznych, rurarzy i kanałów metalowych, rozrywanie drzew i tym podobne. To żywioł, którego nie można okiełznać a z którego skutkami w dniu 12 maja 2018 roku musieli zmierzyć się mieszkańcy i strażacy.

JRG 3 - Ćwiczenia na obiekcie.

W dniach od 14 do 16 maja br. zmiany służbowe JRG Nr 3 uczestniczyły przy założeniach organizacyjnych połączonych z próbną ewakuacją pracowników oraz osób przebywających w budynku ITOPK w Poznaniu przy
ul. Energetycznej. ITOPK to Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych przystosowana
do przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych, innych niż niebezpieczne. Spalanie odpadów w wysokiej temperaturze zapobiega emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Gazy powstałe w procesie spalania

Pożar budynku w Swarzędzu

W dniu 28 kwietnia 2018 roku stanowisko kierowania KM PSP w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku przy ulicy Mała Rybacka w Swarzędzu. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z OSP Swarzędz, OSP Kobylnica oraz JRG 3.

JRG-3 Szkoła Podstawowa w Gułtowach- ćwiczenia

6 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Gułtowach przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku dydaktycznym szkoły przy ulicy Średzkiej. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy GCBA i SD-30 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz zastęp GBA z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gułtowach.

Wizyta w Szkole Podstawowej w Kostrzynie Wlkp

W dniu 13.03.2018r. Strażacy z JRG3 wraz z Zastępcą Dowódcy Jednostki udali się do szkoły podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie w celu przedstawienia młodym mieszkańcom gminy aspektów pracy strażaka. W czasie prelekcji przedstawiono specyfikę pracy strażaka, wyposażenie pojazdów oraz ubioru osobistego. Dzieci zapoznały się ze schematem postępowania podczas wystąpienia zagrożenia pożarem oraz związanego z nim zadymieniem. Omówiono sposoby ewakuacji ze strefy zagrożenia, przypomniano o zasadach zgłaszania na numery alarmowe.

JRG-3. Czujki dymu ratują życie

W dniu 11.03.2018 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 udali się do jednego z mieszkańców Tuczna aby przekazać mu czujkę dymu w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „NIE DLA DYMU”, która jest prowadzona pod patronatem Szlachetnej Paczki oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej . Akcja ma na celu propagowanie profilaktyki z zakresu ochrony przeciwpożarowej i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. W trakcie spotkania strażacy poinformowali właściciela domu jak działa przekazana czujka i zamontowali ją na ścianie.
Opracował asp. Marcin Walkowiak

Pożegnanie ze służbą

27 lutego 2018 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu odbyła się ostatnia zmiana służby st. ogn. Przemysława Tomaszewskiego, który decyzją Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu z dniem 28 lutego 2018 r. został przeniesiony w stan spoczynku.
W uroczystości udział wzięli:
- Komendant Miejski PSP w Poznaniu – mł. bryg. Jacek Michalak,
- Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 – st. kpt. Tomasz Skorliński,
- Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4 – st. kpt. Bogusław Świdurski,

Akcja edukacyjna w szkole podstawowej

W dniu 26.02.2018r. Strażacy z JRG3 udali się do szkoły podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie w celu przedstawienia młodym mieszkańcom gminy aspektów pracy strażaka. W czasie prelekcji przedstawiono specyfikę pracy strażaka, wyposażenie pojazdów oraz ubioru osobistego. Dzieci zapoznały ze schematem postępowania podczas wystąpienia zagrożenia pożarem oraz związanego z nim zadymieniem. Omówiono sposoby ewakuacji ze strefy zagrożenia, przypomniana o zasadach zgłaszania na numery alarmowe.

Strażacy w przedszkolu

Dnia 9.02.2018 r. odbyło się spotkanie w przedszkolu, mające na celu przybliżenie
zagadnień związanych ze strażą pożarną. W trakcie wizyty dzieci poznały ciekawostki związane z służbą strażaka, mogły zobaczyć i dotknąć ubiór specjalny, niezbędny sprzęt potrzebny w trakcie działań ratowniczych gaśniczych m. in. aparat ochrony dróg oddechowych, prądownice, węże pożarnicze.

Wypadek w Swarzędzu na ul.Wrzesińskiej.

W dniu 15.02.2018. o godzinie 18:13 zastępy GCBA i GBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Swarzędz zostały zadysponowane do zdarzenia w Swarzędzu na ulicę Wrzesińską. Po przybyciu na miejsce zastano dwa samochody osobowe marki Opel Agila oraz Toyota Avensis po zderzeniu. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu opuściły pojazdy o własnych siłach przed przybyciem służb. Działania strażaków polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz użyciu neutralizatorów w celu usunięcia płynów eksploatacyjnych.

Strony