Biuletyn JRG 3

JRG-3 Szkoła Podstawowa w Gułtowach- ćwiczenia

6 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Gułtowach przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku dydaktycznym szkoły przy ulicy Średzkiej. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy GCBA i SD-30 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz zastęp GBA z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gułtowach.

Wizyta w Szkole Podstawowej w Kostrzynie Wlkp

W dniu 13.03.2018r. Strażacy z JRG3 wraz z Zastępcą Dowódcy Jednostki udali się do szkoły podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie w celu przedstawienia młodym mieszkańcom gminy aspektów pracy strażaka. W czasie prelekcji przedstawiono specyfikę pracy strażaka, wyposażenie pojazdów oraz ubioru osobistego. Dzieci zapoznały się ze schematem postępowania podczas wystąpienia zagrożenia pożarem oraz związanego z nim zadymieniem. Omówiono sposoby ewakuacji ze strefy zagrożenia, przypomniano o zasadach zgłaszania na numery alarmowe.

JRG-3. Czujki dymu ratują życie

W dniu 11.03.2018 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 udali się do jednego z mieszkańców Tuczna aby przekazać mu czujkę dymu w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „NIE DLA DYMU”, która jest prowadzona pod patronatem Szlachetnej Paczki oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej . Akcja ma na celu propagowanie profilaktyki z zakresu ochrony przeciwpożarowej i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. W trakcie spotkania strażacy poinformowali właściciela domu jak działa przekazana czujka i zamontowali ją na ścianie.
Opracował asp. Marcin Walkowiak

Pożegnanie ze służbą

27 lutego 2018 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu odbyła się ostatnia zmiana służby st. ogn. Przemysława Tomaszewskiego, który decyzją Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu z dniem 28 lutego 2018 r. został przeniesiony w stan spoczynku.
W uroczystości udział wzięli:
- Komendant Miejski PSP w Poznaniu – mł. bryg. Jacek Michalak,
- Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 – st. kpt. Tomasz Skorliński,
- Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4 – st. kpt. Bogusław Świdurski,

Akcja edukacyjna w szkole podstawowej

W dniu 26.02.2018r. Strażacy z JRG3 udali się do szkoły podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie w celu przedstawienia młodym mieszkańcom gminy aspektów pracy strażaka. W czasie prelekcji przedstawiono specyfikę pracy strażaka, wyposażenie pojazdów oraz ubioru osobistego. Dzieci zapoznały ze schematem postępowania podczas wystąpienia zagrożenia pożarem oraz związanego z nim zadymieniem. Omówiono sposoby ewakuacji ze strefy zagrożenia, przypomniana o zasadach zgłaszania na numery alarmowe.

Strażacy w przedszkolu

Dnia 9.02.2018 r. odbyło się spotkanie w przedszkolu, mające na celu przybliżenie
zagadnień związanych ze strażą pożarną. W trakcie wizyty dzieci poznały ciekawostki związane z służbą strażaka, mogły zobaczyć i dotknąć ubiór specjalny, niezbędny sprzęt potrzebny w trakcie działań ratowniczych gaśniczych m. in. aparat ochrony dróg oddechowych, prądownice, węże pożarnicze.

Wypadek w Swarzędzu na ul.Wrzesińskiej.

W dniu 15.02.2018. o godzinie 18:13 zastępy GCBA i GBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Swarzędz zostały zadysponowane do zdarzenia w Swarzędzu na ulicę Wrzesińską. Po przybyciu na miejsce zastano dwa samochody osobowe marki Opel Agila oraz Toyota Avensis po zderzeniu. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu opuściły pojazdy o własnych siłach przed przybyciem służb. Działania strażaków polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz użyciu neutralizatorów w celu usunięcia płynów eksploatacyjnych.

Spotkania prewencyjne w Szkołach Podstawowych

Kolejne szkoły z obszaru chronionego JRG-3 nawiązały współpracę ze strażakami w ramach spotkań prewencyjnych na temat bezpiecznych wakacji. Tym razem klasy szóste ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy oraz klasy 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Jerzykowie wysłuchały ratowników co zrobić, aby spędzić bezpiecznie ferie oraz jak się zachować jeśli już dojdzie do sytuacji niebezpiecznej.

JRG 3 - Wypadek ul.Bałtycka

W dniu 15.01.2018 roku o godzinie 16:03 zastępy GCBA , GBA oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP mł.kpt. Rafał Kominowski zostali zadysponowani do wypadku przy ulicy Bałtyckiej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczą dwa pojazdy w tym samochód osobowy oraz ciągnik siodłowy z naczepą.
W zdarzeniu poszkodowana została osoba z samochodu osobowego, która była nieprzytomna oraz zakleszczona w rozbitym pojeździe .

JRG 3 Usunięcie obrączki.

W dniu 07.01.2018 roku około godziny 11 do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 zgłosiła się kobieta w 9 miesiącu ciąży z opuchniętym palcem. Znajdująca się na nim obrączka powodowała silny ból oraz obrzęk. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu palca w postaci chłodzenia wodą, i przecięciu obrączki przy użyciu małej szlifierki. Po udanej akcji kobieta wraz z mężem podziękowała za precyzyjną pomoc.

Sporządził – mł.asp. Przemysław Wolniewicz

Kalendarze dla dzieciaków

Pod koniec ubiegłego roku strażacy z „Trójki” odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 znajdującej się na ulicy Inowrocławskiej 19 w Poznaniu ( klasy V-VI) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 przy ulicy Leszka 42 w Poznaniu (klasa I-III).

Kolizja Swarzędz

W dniu 21.12.2017 w godzinach wieczornych zastępy z JRG 3 zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Swarzędz na skrzyżowaniu ulic Poznańska, a Kirkora.
Na miejscu zdarzenia okazało się ze jest to kolizja dwóch samochodów osobowych w którym uczestniczyło w sumie cztery osoby w tym dziecko.
Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na miejsce wezwano Policję oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, które po przebadaniu osób poszkodowanych w tym dziecka nie stwierdziło żadnych obrażeń.

Wypadek ulica Bałtycka

W dniu 22.12.2017 o godzinie 5:47 zastępy GCBA oraz GBA zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu przy ulicy Bałtyckiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczą trzy pojazdy: osobowy, dostawczy oraz ciągnik siodłowy z naczepą.
W zdarzeniu poszkodowana została osoba z samochodu osobowego, która była nieprzytomna oraz zakleszczona w rozbitym pojeździe.
Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Strony