Biuletyn JRG 3

Szkolenie w firmie SUEZ

W dniu 13.06.2019 na terenie ITOPK ( Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ) przy ulicy Energetycznej w Poznaniu miały miejsce warsztaty w zakresie użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie cztery zmiany pracowników firmy „ SUEZ”. Strażacy z JRG 3 przeprowadzili pogadankę w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki pożarowej a szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko na którym symulowano pożar i sposoby jego ugaszenia z wykorzystaniem gaśnic proszkowych.
Opracowanie: asp. Błażej Piniarski

Pożar w Kostrzynie

W dniu 12 czerwca 2019 roku około godziny 10:50 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Nowotarskiego w Kostrzynie. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG 3, JRG 1, OSP Kostrzyn, OSP Brzeźno, OSP Kleszczewo, OSP Gowarzewo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Straż Pożarna zastała pożar dachu w budynku jednorodzinnym. W wyniku tego zdarzenia doszło do spalenia poszycia oraz otuliny dachowej. Mieszkańcy ewakuowali się przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

MANEWRY JEZIERCE 2019

8 czerwca 2019 r. na terenie leśnictwa Jezierce jak co roku, odbyły się wspólne ćwiczenia taktyczno-bojowe sił i środków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z rejonu operacyjnego.
Manewry wizytował Zastępca komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu:
- mł. bryg. Jarosław Zamelczyk wraz z
Naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego
- st. kpt. Kamilem Witoszko,
oraz przedstawiciele, władz UMiG z rejonu operacyjnego JRG-3:
Pan Zbigniew Błasiak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo,

Pracowity poranek na JRG 3

W dniu 06 czerwca 2019 r. w godzinach porannych strażacy z JRG3, OSP Swarzędz oraz OSP Kobylnica zostali zadysponowani do pożaru w miejscowości Jasin. Po dojeździe na miejsce pracownicy firmy ewakuowali się do miejsca zbiórki, oraz wskazali miejsce pożaru. Po rozpoznaniu okazało się że palą się dwie baterie trakcyjne do wózków widłowych. Działania polegały na dotarciu do zadymionego pomieszczenia w aparatach ochronnych dróg oddechowych, ugaszeniu baterii przy pomocy gaśnic proszkowych, oddymieniu oraz przewietrzeniu pomieszczeń hali.

Rozbita awionetka

Dnia 25.05.2019 roku po godzinie 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku awionetki na lotnisku Ligowiec. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3 , JRG 6 a także wozy bojowe z OSP Kobylnica oraz OSP Swarzędz. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia zastano rozbity samolot ultralekki STAR LT-96 na pasie startowym lotniska. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej.

Ryś – nocny maraton

W nocy z 18 na 19 maja d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia startował w „Rysiu“, Nocnym Maratonie z Przygodami dla Służb Mundurowych i ich Sympatyków.
Skład drużyny "Florian Poznań" to:
• mł.ogn. Tomasz Osiński z SGPR Poznań z Szakłakiem,
• st. ogn. Andrzej Kęsa z SGPR Poznań z Mietkiem,
• kpt. Bartosz Tunia z JRG-3 Poznań z Mortem.

Pstrąże - warsztaty doskonaląco – unifikacyjne

W dniach 7-10 maja, w związku z planowaną w roku bieżącym certyfikacją ciężkiej grupy-poszukiwawczej USAR POLAND, zorganizowano warsztaty doskonaląco-unifikacyjne dla instruktorów psów ratowniczych oraz zespołów ratowniczych z psami posiadającymi aktualną gruzowiskową specjalność ratowniczą klasy I. Wzięli w nich udział ratownicy z SGPR Poznań, Gdańsk, Nowy Sącz, Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Wałbrzych. Organizatorem warsztatów była Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, a instruktorami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie m.in. kpt. Bartosz Tunia i ogn. Magdalena Nowicka-Błażejczyk.

Gminny konkurs udzielania Pierwszej Pomocy

Dnia 13.05.2019 roku strażacy z JRG-3 oraz OSP Brzeźno zostali zaproszeni do pomocy w organizacji Gminnego konkursu międzyszkolnego szkół podstawowych w udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Strażacy oceniali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom przygotowania. Po podsumowaniu punktów najlepszą drużyną okazała się Szkoła Podstawowa z Siekierek Wielkich.
Na zakończenie zawodów najlepszym zespołom rozdano puchary, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Przedszkolaki z wizytą na JRG-3

W dniu 06.05.2019 w godzinach porannych Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 3 odwiedziły dzieci z przedszkola w Biskupicach. W trakcie ich wizyty funkcjonariusze naszej jednostki oprowadzili dzieci po strażnicy i zapoznali najmłodszych z pracą strażaka. Dzieci wykazywały bardzo duże zainteresowanie naszą pracą - zadając wiele pytań, na które strażacy z JRG-3 starali się odpowiedzieć. Po części pokazowej dzieci mogły wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach.

Wypadek samochodu osobowego

Dnia 20.04.2019 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy GCBA oraz GBA z JRG- 3 do wypadku samochodu osobowego, który miał miejsce przy ul. Darniowej w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, zderzenie samochodu osobowego z drzewem. Autem podróżowała jedna osoba, która opuściła pojazd przed przybyciem Straży Pożarnej. Udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, następnie została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Kierująca pojazdem nie wymagała hospitalizacji.

Kolizja samochodów osobowych w Swarzedzu.

W dniu 18.03.2019r.ok godz. 8.00 zastępy z JRG-3: GCBA i GBA zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Polnej w Swarzędzu. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano 2 pojazdy stojące na terenie zatoki dla autobusów komunikacji miejskiej. Osoby kierujące pojazdami opuściły je przed przybyciem strażaków. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu obu akumulatorów oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Zabezpieczano również załadunek na autolawety.

Opracował: mł.ogn. Piotr Mrozek

Pożar kamienicy w Swarzędzu

W dniu 22.03.2019 r. w godzinach wieczornych w Swarzędzu doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Zastępy JRG 3 i OSP Swarzędz zostały zadysponowane do pożaru kamienicy przy ulicy Wiankowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia z dwupiętrowego obiektu wydobywał się dym z okien na pierwszym i drugim piętrze. W oknie znajdującym się na pierwszym piętrze oczekiwała na pomoc mieszkanka kamienicy, która ze względu na ograniczoną możliwość poruszania sama nie mogła wydostać się z palącego budynku. Z informacji uzyskanych od kobiety wynikało, że w budynku znajduje się jeszcze jej mąż.

Wypadek w Pobiedziskach

W dni 12.03.2019 r.ok godziny 6 20 przy ul. Fabrycznej w Pobiedziskach doszło do zdarzenia z udziałem samochodu osobowego. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3 i OSP Pobiedziska.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy który wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierujący pojazdem był zakleszczony a pasażer przebywał poza pojazdem.

Strony