Biuletyn JRG 3

JRG 3 - Manewry gminne Ochotniczych Straży Pożarnych „Jezierce 2017”

24 czerwca 2017 r. na terenie leśnictwa Jezierce odbyły się wspólne ćwiczenia taktyczno-bojowe sił i środków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kostrzyn oraz gminy Pobiedziska. Manewry wizytował Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego st. kpt. Tomasz Skorliński, Dowódca JRG – 5 st. kpt. Krzysztof Bugajak oraz przedstawiciele, władz MiG z rejonu operacyjnego JRG-3:

Wizyta u seniorów

21.06.2017 JRG-3 wraz z Policją brała udział we wspólnej akcji mającej na celu uświadomienie seniorów o zagrożeniach wynikających z życia codziennego. Spotkanie odbyło się w budynku Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" przy ul. Świętojańskiej 1 w Poznaniu. W trakcie wizyty seniorzy mogli posłuchać m.in. o tym co zrobić by nie dać się okraść, jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz jakie podjąć kroki by nie paść ofiarą „cichego zabójcy” czyli tlenku węgla.

Opracowanie: mł. kpt. Rafał Kominowski

Wypadek samochodów ciężarowych DK 92.

W dniu 22.06.2107 około godziny 13 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów ciężarowych w Paczkowie, na drodze krajowej nr 92.
Po dotarciu do miejsca zdarzenia zastępu GCBA-Rt z JRG-3 okazało się, że auto dostawcze uderzyło w naczepę samochodu ciężarowego a jego kierowca został zakleszczony w kabinie.
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przy pomocy urządzeń hydraulicznych wykonali dostęp do osoby poszkodowanej,którą ewakuowano z samochodu przy pomocy deski ortopedyczną i przekazano ZRM.

Podziękowania dla JRG 3

W dniu 2 czerwca 2017r. w Nowym Zoo odbyła się "Noc Marzeń". Na zaproszenie organizatora przybył zastęp GBA z JRG 3. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi komentarzami ze strony uczestników czego najlepszym dowodem są podziękowania otrzymane przez funkcjonariuszy.

Opracował: mł. asp. Błażej Piniarski

Urlop na poligonie w Pstrążu.

W ubiegłym tygodniu dzięki zaproszeniu SGPR Łódź d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia wraz ze swoimi psami ratowniczymi szkolił się na poligonie OSPWL w Pstrążu. Przećwiczono różne założenia i scenariusze, które mogą wystąpić w realnych działaniach podczas katastrof budowlanych. W ćwiczeniach wzięli udział również ratownicy z psami z SGPR Poznań, OSP GRS Poznań, SGPR Gdańsk, GPR OSP Gdańsk, OSP JRS Wrocław, USAR Czechy.

Wypadek motocyklisty

W dniu 05.06.2017 r. w miejscowości Promno doszło do wypadku samochodu osobowego z motocyklem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, sorpcji płynów eksploatacyjnych. Do czasu przybycia służb ratowniczych kierowca motoru oddalił się z miejsca wypadku. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja. Poszkodowaną z samochodu osobowego przetransportowano do szpitala w Poznaniu na ulice Szwajcarską.

asp. Marcin Walkowiak

Jasin pożar.

W dniu 29 maja bieżącego roku przed godz. 16 doszło do pożaru w miejscowości Jasin . Pożarem objęte była wnęka przy budynku.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu. Po ugaszeniu palących się mebli oraz ocieplenia, przystąpiono do oddymiania i przewietrzenia garażu oraz mieszkania.
Szybkie zgłoszenie o zdarzeniu oraz sprawne działanie strażaków wpłynęło znacznie na ograniczenie rozprzestrzenienia się pożaru i strat z nim związanych.
Na miejscu:
Dyżurny Kierownictwa KM PSP Poznań

Bieg Runaway Polski Uciekinier

W minioną niedzielę d-ca zmiany I kpt. Bartosz Tunia z JRG -3 wraz z psem ratowniczym Mortem i st.ogn. Andrzej Kęsa z JRG - 4 z psem ratowniczym Mietkiem brali udział w biegu z przeszkodami Runaway Polski Uciekinier pokonując wspólnie 6 km i ponad 30 trudności. Była to pierwsza edycja biegu i już czekamy na kolejną gdzie przewodnicy z psami wystartują w liczniejszym składzie.

JRG-3 w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu

W dniu 30.05.2017 roku zastęp GCBA z JRG 3 udał się do Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu. Odwiedziny miały na celu przeprowadzenie prelekcji na temat poprawnego zachowania podczas zdarzeń, zasad korzystania i zgłaszania na numer alarmowy, podstawowych zasad postępowania podczas pożarów, w szczególności tłuszczów i ewakuacji z budynków.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami omówiono również zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania ze zbiorników i cieków wodnych.
Pogadankę można uznać za udaną z racji dużego zainteresowania i ilości zadawanych pytań.

Jeże na JRG-3

W dniu 29.05.2017 roku do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 3 w Poznaniu zawitały dzieci z Przedszkola Nr 192 i Oddziału Przedszkolnego wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Poznaniu. W trakcie wizyty omówione zostały numery alarmowe, najważniejsze zasady dotyczące zgłaszania zdarzeń, zakres działań do których dysponowana jest Państwowa Straż Pożarna oraz ubrania i sprzęt wykorzystywany podczas ich likwidacji.

Rekonesans nowego gruzowiska SGPR Gdańsk

W dniach 17-18 maja poznańscy szkloleniowcy/egzaminatorzy psów ratowniczych kpt. Bartosz Tunia
i ogn. Magdalena Nowicka-Błażejczyk przeprowadzili rekonesans nowo powstałego gruzowiska przy SGPR Gdańsk. Celem ćwiczeń było sprawdzenie obiektu pod względem przeprowadzenia egzaminów psów ratowniczych jak i przyszłych szkoleń zespołów przewodnik/pies SGPR Poznań i OSP GRS Poznań. Nowy obiekt powstał przy niedawno oddanej JRG-6 w Gdańsku.

kpt. Bartosz Tunia

Ewakuacja w Volkswagen Poznań.

W dniu dzisiejszym zastęp GCBA wziął udział w próbnej ewakuacji zorganizowanej przez Volkswagen Poznań ul. Warszawska 349.
O godzinie 12:30 ewakuację przeprowadzono w halach montażu 1,2,3 oraz sekwencyjnej. W wyniku alarmu ewakuowanych zostało 791 pracowników.
Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

kpt. Bartosz Tunia

Z wypadku na wypadek

W dniu 14 maja przed godziną 7 rano zostaliśmy zadysponowani do wypadku samochodu osobowego Peugeot 206 w miejscowości Brzeźno. Na miejscu okazało się, że poszkodowane zostały 4 osoby, którym została udzielona pomoc KPP - wszyscy zostali przetransportowani do szpitali. W drodze powrotnej na tej samej DK-92 pomiędzy Jasinem a Paczkowem usuwaliśmy skutki zderzenia czołowego skody z oplem. W tym wypadku ranne były 3 osoby, które również trafiły do szpitali. W działaniach brały udział JOP z JRG-3 Poznań, OSP Brzeźno, OSP Kostrzyn i OSP Swarzędz.

kpt. Bartosz Tunia

Piknik Charytatywny - Pobiedziska

W dniu 13 maja braliśmy udział w rodzinnym pikniku charytatywnym "Żołnierskie Manewry" w Pobiedziskach. Jak zwykle nasz samochód, jego wyposażenie i przybliżenie specyfiki pracy w zawodzie strażaka, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

kpt. Bartosz Tunia

Strony