Biuletyn JRG 3

JRG 3 - Wypadek ul.Bałtycka

W dniu 15.01.2018 roku o godzinie 16:03 zastępy GCBA , GBA oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP mł.kpt. Rafał Kominowski zostali zadysponowani do wypadku przy ulicy Bałtyckiej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczą dwa pojazdy w tym samochód osobowy oraz ciągnik siodłowy z naczepą.
W zdarzeniu poszkodowana została osoba z samochodu osobowego, która była nieprzytomna oraz zakleszczona w rozbitym pojeździe .

JRG 3 Usunięcie obrączki.

W dniu 07.01.2018 roku około godziny 11 do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 zgłosiła się kobieta w 9 miesiącu ciąży z opuchniętym palcem. Znajdująca się na nim obrączka powodowała silny ból oraz obrzęk. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu palca w postaci chłodzenia wodą, i przecięciu obrączki przy użyciu małej szlifierki. Po udanej akcji kobieta wraz z mężem podziękowała za precyzyjną pomoc.

Sporządził – mł.asp. Przemysław Wolniewicz

Kalendarze dla dzieciaków

Pod koniec ubiegłego roku strażacy z „Trójki” odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 znajdującej się na ulicy Inowrocławskiej 19 w Poznaniu ( klasy V-VI) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 przy ulicy Leszka 42 w Poznaniu (klasa I-III).

Kolizja Swarzędz

W dniu 21.12.2017 w godzinach wieczornych zastępy z JRG 3 zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Swarzędz na skrzyżowaniu ulic Poznańska, a Kirkora.
Na miejscu zdarzenia okazało się ze jest to kolizja dwóch samochodów osobowych w którym uczestniczyło w sumie cztery osoby w tym dziecko.
Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na miejsce wezwano Policję oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, które po przebadaniu osób poszkodowanych w tym dziecka nie stwierdziło żadnych obrażeń.

Wypadek ulica Bałtycka

W dniu 22.12.2017 o godzinie 5:47 zastępy GCBA oraz GBA zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu przy ulicy Bałtyckiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczą trzy pojazdy: osobowy, dostawczy oraz ciągnik siodłowy z naczepą.
W zdarzeniu poszkodowana została osoba z samochodu osobowego, która była nieprzytomna oraz zakleszczona w rozbitym pojeździe.
Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Strażacko-nauczycielska współpraca.

Strażacko-nauczycielska współpraca
We wrześniu br., z inicjatywy nauczycielek p. Katarzyny Tomczewskiej-Sierant i p. Kornelii Krajewskiej, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Poznaniu została ogłoszona druga edycja szkolnego konkursu fotograficznego dla uczniów klas I-III. Tym razem jej tematem była: ”Straż pożarna w obiektywie”, a zdjęcia zgłoszone do konkursu zostały wykonane podczas „Dnia otwartych strażnic” w poznańskich jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

JRG 3 - Wypadek Kobylnica

W dniu 07.12.2017 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku pojazdu w Kobylnicy. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3 oraz OSP Kobylnica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano 1 samochód osobowy, który znajdował na poboczu jezdni. W wyniku zderzenia ucierpiała jedna osoba.Działania JOP polegały m. in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanego z pojazdu oraz udzieleniu KPP.Po przepadaniu przez ZRM została przetransportowana do szpitala.

opracował :sekc. Śpiewak Maciej
foto:Zm.II

Zdarzenie na drodze nr 92

W dniu 5.12.2017 Jednostka Ratownicza-Gaśnicza nr 3 została zadysponowana do zdarzenia wywróconego samochodu ciężarowego w miejscowości Skałowo. Na miejscu okazało się, że przewrócił się hakowiec blokując trasę w kierunku Poznania. Kierowca zdołał opuścić pojazd samodzielnie. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych i udrożnieniu ruchu.
Opracowanie : mł. asp. Przemysław Wolniewicz

Etiopia - szkolenia strażackie.

W minionym miesiącu dowódca zmiany I kpt. Bartosz Tunia przebywał na urlopie w Etiopii w miejscowości Bahir Dar, gdzie szkolił miejscowych strażaków. Zajęcia obejmowały zagadnienia praktyczne z zakresu taktyki działań gaśniczych – obsługa armatury wodnej, budowa stanowisk gaśniczych, zaopatrzenia wodnego oraz działania prowadzone wewnątrz budynków mieszkalnych. Celem misji było wzmocnienie kwalifikacji strażaków, rozszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych jak i przekazanie polskich doświadczeń pożarniczych.

Akcja "Burza" oraz wręczenie nagrody Komendanta Głównego PSP

W dniu 21.11.2017 roku w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 3 zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zorganizowano i przeprowadzono w celach ćwiczebnych Alarm "Burza".
Taki alarm zarządzany jest w przypadku konieczności szybkiego zebrania całego stanu osobowego JRG w miejscu pełnienia służby.
Alarmowanie odbyło się o godz. 6.30, natomiast w godz. 8.00 – 13.00 zrealizowano szkolenie całego stanu osobowego.
Szkolenie obejmowało następujące tematy:
- Ratownictwo chemiczne.
- Działania poszukiwawczo – ratownicze.

Prewencja społeczna dla dzieci.

W ramach akcji podnoszenia świadomości dzieci, dotyczących zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, JRG-3 wraz z Policją, Strażą Miejską i Ratownikami Medycznymi wzięli udział w spotkaniu i pokazach w hotelu "Novotel".
Dzieci z przedszkola nr 184 miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, co zrobić, żeby być widocznym na ulicach, jakie funkcjonują numery alarmowe lub jak prowadzić zewnętrzny masaż serca.

Tragedia na drodze

W dniu 17.11.2017 r. około godziny 02:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na trasie z Poznania do Swarzędza.

Pożar w budynku jednorodzinnym

W niedziele 05.11.2017 około godziny 13 SKKM w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Swarzędz. Na miejsce zdarzenie zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG-3 oraz jeden zastęp z OSP Swarzędz. Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar w jednym z pokoi w budynku. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek przed dotarciem SP. Działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się elementy pokoju. Pożar udało się szybko zlokalizować i ugasić. Budynek został przewietrzony i sprawdzony detektorem wielogazowym.

Strony