Biuletyn JRG 4

JRG 4 - Wypadek z udziałem motocykla

W dniu 19.10.2017r. zmiana I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 została zaalarmowana przez SKKM w Poznaniu do zdarzenia z udziałem motocykla przy ul. Świętego Wawrzyńca. Ze zgłoszenia wynikało, że poszkodowany prowadzący motocykl jest przytomny a z pojazdu wydobywa się dym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w zdarzeniu brała udział jedna osoba - kierujący motocyklem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz niezwłocznie przystąpili do udzielenia KPP osobie poszkodowanej.

Pracowita służba!

W dniu 05.10.2017 rozpoczęliśmy służbę od przygotowań do okresowych przeglądów. Po godzinie 18.00 zaczęły do nas wpływać zgłoszenia spowodowane silnym wiatrem. Zastępy z naszej JRG w przeciągu 14 godzin interweniowały 26 razy. Najtrudniejsze akcje miały miejsce w Przeźmierowie, gdzie na budynek jednorodzinny przewróciło się drzewo oraz na ulicy Świt w Poznaniu, na której drzewa uszkodziły samochody osobowe.
Zmiana II

JRG 4 - Ćwiczenia ewakuacyjne w firmie Lorenz

Dnia 28.09.2017r. zmiana 1 JRG-4 udała się zastępem GBA na próbną ewakuację w firmie Lorenz Services zlokalizowanej przy ul. Rolnej 6 w miejscowości Sady. Ewakuacja przebiegła prawidłowo i bez żadnych komplikacji. Ratownicy mieli okazję obejścia budynku i zapoznania się z jego specyfiką. Strażacy z naszej jednostki w ramach ćwiczeń przeprowadzili pozorowaną akcję ratowniczą wydostania osoby poszkodowanej w budynku biurowym, z którego to wydobywał się dym.

Pożar w kotłowni!

W dniu 20.09.2017 około godziny 20.23 wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w miejscowości Dopiewo. Po przybyciu na miejsce akcji i wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że pożarem objęta jest część kotłowni usytuowanej w budynku wolnostojącym wraz z dachem. Podjęte działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podanie środka gaśniczego w natarciu oraz przewietrzenie pomieszczenia. Przeprowadzono częściowe prace rozbiórkowe stropu oraz dachu. W akcji brały udział również zastępy OSP Palędzie i Dopiewo.

JRG-4 - Wywiad z ogn. Magdaleną Nowicką-Błażejczyk

Z duma prezentujemy wywiad z naszą instruktorką Magdaleną Nowicką Błażejczyk, który ukazał się w miesięczniku magazynu „W Podróż”. Magdalena jest instruktorem i egzaminatorem psów ratowniczych, która łącząc pasje z pracą godnie reprezentuje SGPR Poznań. Poniżej załączamy link do artykułu.

https://www.intercity.pl/pl/dokumenty/w_podroz/sierpien2017.pdf

Zapraszamy do lektury.

Opracowanie: kpt. Hubert Jezierski

Innowacyjne rozwiązania monitorowania i stabilizacji konstrukcji budowlanych i technologicznych.

Na terenie Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu odbyło się szkolenie z innowacyjnych rozwiązań metod stabilizacji konstrukcji Budowlanych i technologicznych w warunkach działań ratowniczych podczas likwidacji skutków katastrofy budowlanej. W ramach szkolenia pokazano nowoczesny sprzęt do monitorowania stabilności konstrukcji budowlanych oraz zaprezentowano stanowiska do badań wytrzymałości podpór stosowanych w tego typu działaniach ratowniczych.

Festyn dla mieszkańców-"Ciepła sobota z Veolią"

W sobotę 9 września na terenie Elektrociepłowni Garbary przy ul. Panny Marii 3 w Poznaniu odbyła się festyn dla mieszkańców-"Ciepła sobota z Veolią". Na spotkaniu mieszkańcy mogli zapoznać się z historią energetyki w Poznaniu, nie zabrakło również konkursów, quizów i pokazów, w tym m.in. pokaz współdziałania służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej z zakładowymi służbami Veolia Energia Poznań ZEC S.A. Dzieci miały możliwość zjazdu tzw. "tyrolką" przygotowaną przez strażaków, która przyciągnęła liczną grupę chętnych.

JRG 4 - Wygrana w Zawodach Medycznych.

W dniu 2 września drużyna z JRG-4 uczestniczyła w Powiatowych zawodach sportowo- pożarniczych z zakresu ratownictwa medycznego w Kobylnicy. Głównym celem a zarazem przesłaniem zawodów jest podnoszenie wiedzy i umiejętności wszystkich strażaków w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także propagowanie idei pierwszej pomocy wśród lokalnej społeczności.

Po zakończeniu działań praktycznych przez wszystkie załogi i podsumowaniu wyników nasza drużyna zajęła I miejsce.

JRG 4 - Wypadek samochodu osobowego

W dniu 16 sierpnia 2017 roku Strażacy z JRG 4 brali udział w 9 akcjach oraz przeprowadzili rozpoznanie dróg dojazdowych do jeziora Kierskiego. Zastęp SCD-37 został zadysponowany do Środy Wielkopolskiej w celu usuwaniu dalszych szkód po nawałnicy, natomiast zastępy GBA i SGRAT z JRG 4 oraz GBA OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do zdarzenia w Przeżmierowie. W wyniku wypadku samochodu osobowego jedna osoba została poszkodowana. Podczas interwencji strażacy współpracowali z Zespołem Ratownictwa Medycznego.

Opracował: mł.asp.Krzysztof Biszczanik

JRG4- Ewakuacja Przedszkola

W dniu 01.08.2017 została przeprowadzona ewakuacja przedszkola "Bajkowa Wyspa" w Skórzewie.
Sprawdzono przygotowanie placówki na wypadek zagrożenia życia bądź zdrowia dzieci i pracowników. Próbna ewakuacja przeprowadzona została prawidłowo. Po przeprowadzonych ćwiczeniach dzieci miały szanse zapoznać się ze sprzętem jakim dysponuję Straż Pożarna.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gasniczych.

W dniu 26.07.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG 4 przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne”. Ćwiczenia przeprowadzono wraz z strażakami z JRG 3. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

JRG4- Ćwiczenia doskonalące z OSP

W dniu 22.07.2017r strażacy z JRG-4 zorganizowali wspólne ćwiczenia z druhami OSP Palędzie. Tematem ćwiczeń było powtórzenie wiadomości na temat sprawiania linii gaśniczych oraz podawania prądów gaśniczych stosowanych podczas pożarów wewnętrznych. Mamy nadzieję, że nabyta i utrwalona wiedza przyniesie efekty podczas działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Sporządził: mł. kpt. Robert Skubel
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Spurtacz

JRG4- Ćwiczenia Szkolenie z zakresu topografii oraz systemu globalnej lokalizacji satelitarnej (GPS).

W dniach 15 czerwca br. w Poznaniu na terenie JRG 4 strażacy przeprowadzili zajęcia specjalistyczne pt. „System globalnej lokalizacji satelitarnej GPS i podstawy topografii”. Tematyka szkolenia obejmuje wykorzystanie znajomości topografii oraz urządzeń GPS w działaniach ratowniczych. Zajęcia odbywają się zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej (ćwiczenia w terenie). Do ćwiczeń wykorzystano nowo nabyty sprzęt ALPHA GARMIN który pozwala na śledzenie zespołu ratowniczego oraz analizę przebytego terenu.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

Strony