Biuletyn JRG 4

Wypadek w Skórzewie

W dniu 12.12.2019 zastępy z JRG 4 oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego, który miał miejsce w Skórzewie na ulicy Poznańskiej.
Samochód osobowy marki Peugeot uderzył w zaparkowane pojazdy. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. W wyniku wypadku ucierpiała jedna osoba, która został przetransportowana do szpitala.

Ćwiczenia na os. Lotnictwa Polskiego

14.11.2019r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przeprowadzili ćwiczenia połączone z rozpoznaniem budynków mieszkalnych na Osiedlu Lotnictwa Polskiego. Ratownicy przećwiczyli rozwinięcia bojowe w przypadku pożaru na wyższych kondygnacjach. Ponadto sprawdzono dojazd do budynków i zasięg drabiny mechanicznej. Przeprowadzono rozpoznanie dróg ewakuacyjnych, hydrantów oraz taktyki zaopatrzenia wodnego w przypadku pożaru.

opracował: mł. kpt. Michał Mucha

JRG 4 - Uroczysta zmiana służby

W dniu 11 listopada 2019 roku podczas zmiany służbowej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Strażacy oddali w ten sposób hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie lub zdrowie na rzecz przyszłych pokoleń oraz Niepodległej Polski.

Opracował: str. Fiszer Szymon
Zdjęcia: asp. sztab. Konwiński Sebastian

JRG4 - próbna ewakuacja w budynku IMiGW.

29 października 2019 roku w budynku oddziału IMiGW przy ulicy Dąbrowskiego 174/176 odbyła się próbna ewakuacja pracowników. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w oddziale dbając o poziom świadomości pracowników w kwestii sprawnej ewakuacji przeprowadziły próbę przy udziale strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Poznaniu w roli obserwatorów. Wykorzystując okazję, strażacy zapoznali się z układem pomieszczeń w budynku, lokalizacją znajdujących się w nim systemów bezpieczeństwa pożarowego oraz sprawnością pobliskich hydrantów.

Rozpoznanie obiektu Dom Pomocy Społecznej Lisówki

W dniu 17 października 2019 roku zmiana III z JRG 4 przeprowadziła rozpoznanie operacyjne Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach gm. Dopiewo.
Celem przeprowadzonego rozpoznania było między innymi:
• zapoznanie strażaków z obiektami znajdującymi się na terenie DPS-u,
• sprawdzenie warunków i możliwości ewakuacji,
• rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych,
• zaznajomienie z instalacjami i systemami przeciwpożarowymi występującymi w budynkach,
• sprawdzenie dróg dojazdowych i pożarowych,

Wypadek na DW 307

W dniu 04.10.2019r. o godzinie około 22 zastępy JRG 4 oraz OSP Buk i OSP Niepruszewo zostały zadysponowane do wypadku na drodze wojewódzkiej 307.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód marki BMW uderzył z dużą prędkością w drzewo. Na miejscu zdarzenia przed przybyciem JOP był już obecny ZRM. W środku uszkodzonego pojazdu znajdowały się uwięzione dwie osoby. Na czas prowadzonych działań droga była całkowicie zamknięta.

Pożar samochodów

Dnia 27.09.2019r. w godzinach nocnych dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymali informację o pożarze pojazdów w salonie samochodowym przy ulicy Poznańskiej w Baranowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, okazało się, że płoną samochody znajdujące się na parkingu przy budynku salonu, a prowadzenie działań gaśniczych utrudnione jest przez zamkniętą bramę wjazdową.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Dnia 27.09.2019 r. na drodze wojewódzkiej numer 184 w okolicy miejscowości Napachanie miał miejsce wypadek z udziałem autobusu komunikacji podmiejskiej i samochodu osobowego. U kierowcy pojazdu osobowego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, którego pomimo resuscytacji nie udało się odwrócić. Autobusem podróżowało osiem osób, z czego trzy zostały przetransportowane do szpitala przez zastępy ratownictwa medycznego. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

sporządził: mł. kpt. Michał Mucha

PODZIĘKOWANIA

W dniu 6 września 2019 roku strażacy z JRG 4 zostali zadysponowani przez SKKM Poznań do usunięcia drzewa na terenie Przedszkola nr 118 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Poznaniu. Zagrażało ono dzieciom podczas zajęć na placu zabaw oraz groziło przewróceniem się na budynek przedszkola. Za profesjonalne i sprawne usunięcie drzewa, dzieci z Przedszkola wraz z Dyrekcją postanowiły podziękować listem gratulacyjnym.

sporządził str. Dawid Sapor

Ćwiczenia SGPR Poznań

Od poniedziałku tj. 9 września br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu zgodnie z rozkazem Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu oraz grafikiem szkoleń z zakresu szkoleń specjalistycznych SGPR Poznań rozpoczęła pięciodniowy cykl szkoleń. W powyższych ćwiczeniach uczestniczą również druhowie z OSP GRS oraz żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia zaplanowano jako działania ciągłe na wyznaczonych obiektach.

Rozszczelnienie zbiornika z kwasem azotowym!

Dnia 04.09.2019 około godziny 7.35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące rozlanej cieczy przy aucie ciężarowym w miejscowości Dąbrówka. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z JRG 4 oraz specjalistyczna grupa chemiczna z JRG 6. Po dojeździe okazało się, że rozlaną substancją jest kwas azotowy. Kwas przewożony był w sześciu zbiornikach po tysiąc litrów każdy.

Zderzenie samochodów na DW 184

W dniu 18.08.2019 r. około godziny 10:10 zastępy z JRG 4, JRG Szamotuły, OSP Mrowino oraz OSP Rokietnica zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze nr 184 w miejscowości Cerekwica. Po przybyciu na miejsce zastano zderzenie dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie cztery osoby, w tym 3-letnie dziecko. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Tekst/zdjęcia: st. str. Adam Śmigiel

Ćwiczenia wysokościowe

W dniu 13.08.2019r. zmiana I JRG 4 zgodnie z ramowym planem doskonalenia zawodowego przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego. Ćwiczenia poprzedziło szkolenie BHP. Słowem wstępu przypomnieliśmy sobie podstawowe węzły oraz techniki budowania stanowisk. Kolejnym etapem było zastosowanie posiadanej wiedzy w praktyce. Podczas zajęć przeprowadziliśmy sytuacje związane z samoratowaniem, zjazdy przyrządowe i bezprzyrządowe. Zajęcia odbywały się przed JRG 4 przy wykorzystaniu naszej drabiny SCD-37 Iveco.

opracował: mł. asp. Cezary Rosiak

Strony