Biuletyn JRG 4

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gaśniczych

W dniu 17.02.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne” - ćwiczenia różnych wariantów taktycznych podczas gaszenia pożarów wewnątrz obiektów. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel

JRG4- Pożar budynku przy ulicy Stokrotkowej

Dnia 12 grudnia 2017r. około godziny 2.00 zuważono pożar budynku mieszkalnego w Poznaniu przy ul.Stokrotkowej. Do zdarzenia zostało zadysponowane 4 zastępy Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki zastano wydobywający się dym i ogień z okien oraz poddasza budynku. W budynku przebywały dwie osoby, które samodzielnie opuściły dom a strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Materiał opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG 4 - SGPR i OSP GRS Poznań wspólne ćwiczenia

11.02.2017r Strażacy z SGPR Poznań wraz z OSP GRS Poznań ćwiczyli na terenie VI fortu w Poznaniu. Podczas treningu z psami ratowniczymi, przećwiczono prace psów w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach. Powyższe szkolenia pozwoliły przećwiczyć sytuacje z jakimi możemy się spotkać podczas działań ratowniczych .

Sporządził: mł.asp. Biszczanik Krzysztof

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu obługi pilarek

Dnia 28.01.2017r. zmiana 1 służbowa JRG-4 brała udział w ćwiczeniach z zakresu obsługi pilarek.
W pierwszej części omówiono zasady BHP podczas działań z pilarkami. Następnie strażacy doskonalili swoje umiejętności z obsługi pilarek poprzez wycinkę drzew.
Po powrocie do bazy omówione zostały poszczególne taktyki wykonywania nacięć na drzewach.

Opracował: mł. asp. Cezary Rosiak
Zdjęcia: mł. asp. Cezary Rosiak

JRG4 - Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

W dniu 21 stycznia 2017 roku na jeziorze Rusałka odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG 4.
Zastępy miały za zadanie zwodować sanie lodowe i przećwiczyć różne warianty zdarzeń:
- podjęcie osoby tonącej z wykorzystaniem sań;
- podjęcie osoby tonącej przez ratownika bezpośrednio w wodzie;
- ratowanie osoby tonącej z pomostu z wykorzystaniem koła ratunkowego, rzutki oraz bosaka,
- podjęcie osoby z użyciem sań lodowych,
- współdziałanie strażaków z wykorzystaniem dostępnego sprzętu.

JRG 4 - Zajęcia doskonalenia zawodowego - 14.01.2017

W dniu 14 stycznia 2017 r. strażacy ze zmiany II JRG nr 4 udali się nad Jezioro Kierskie w celu przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodno-lodowego.
Po przygotowaniu sprzętu i wykonaniu przerębla przystąpiono do symulowanej akcji wyciągnięcia osoby pod której załamał się lód.
Ćwiczenia praktyczne poprzedzały zajęcia teoretyczne z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – postępowanie ratownicze w stosunku do osób wyciągniętych z wody oraz hipotermii.

Opracował: mł. kpt. Kantorski Tomasz
Zdjęcia : mł. kpt. Kantorski Tomasz

JRG 4 – Samochód osobowy uderzył w dom

W dniu 21 grudnia 2016 r. po godz. 21 na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Samochód osobowy z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i potrącił pieszą, która prawidłowo poruszała się chodnikiem. Następnie auto ścięło drzewo, przewróciło się na prawy bok i uderzyło w werandę domu jednorodzinnego niszcząc jej konstrukcje.

JRG4 - Dachowanie Samochodu

W dniu 22 grudnia o godzinie 7.45 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do wypadku na ulicy Meissnera. W wyniku niedostosowania szybkości jazdy do warunków panujących na jezdni doszło do dachowania samochodu osobowego marki Volkswagen Bora , który uległ uszkodzeniu i po przekoziołkowaniu wypadł z jezdni. Na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie oraz policja. W Działaniach brały udział dwa zastępy GBA i SPRP z JRG – 4.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG4- Wizyta OSP Kiszewo

W dniu 10.12.2016 Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 4 odwiedziła grupa dzieci z OSP Kiszewo. Podczas spotkania nasi mali goście zapoznali się z pracą jaką wykonują strażacy podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym w pracy Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej. Przedstawiono także zasady jakie obowiązują strażaków podczas pracy z psem. W trakcie pokazów omówiono podstawowe zagadnienia GPR. Na koniec ochotnicy wraz z opiekunkami podziękowali strażakom za przyjęcie oraz pokazanie specyfiki zawodu. Wizyta została upamiętniona wspólnym zdjęciem.

JRG-4 Egzamin z obsługi geofonu

Dnia 01.12.2016 na poligonie Szkoły Aspirantów PSP w Luboniu odbył się egzamin na obsługę Geofonu-urządzenia do lokalizacji osób uwięzionych pod gruzami po katastrofach budowlanych. Po kilku dniach przygotowań i szkoleń wszyscy uczestnicy musieli zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny z wykorzystaniem urządzenia na terenie gruzowiska na poligonie SA PSP.
Opracował: asp.Bartosz Lehmann
Zdjęcia: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG4- Wyciek substancji niebezpiecznej w Tarnowie Podgórnym

W dniu 29.11.2016 Strażacy z JRG 4 wraz z Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego zostali zadysponowani do wycieku substancji niebezpiecznej oznaczonej numerem 9. Po szczegółowym rozpoznaniu stwierdzono iż z jednej beczki 200 l w którym znajdowała się substancja , doszło do uszkodzenia w skutek mechaniczny.

JRG4- Wypadki samochodowe

Zimowa aura dnia 25.11.16 r. zaowocowała szeregiem wypadków i kolizji na zamglonych drogach. Zastępy z JRG-4 pięciokrotnie w trakcie służby tego dnia, udawały się do zdarzeń , gdzie w kilku minutowych odstępach doszło do dwóch poważnych wypadków, w wyniku których ranne zostały dwie osoby, a uszkodzeniu uległo 5 pojazdów.
W działaniach udział brały zastępy z OSP Tarnowo Podgórne oraz Zakrzewo.
Akcją dowodził Kpt. Krzysztof Karolewski

Autor: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG4-Ćwiczenia z stabilizacji konstrukcji budynku

Ćwiczenia Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej

W dniach 19 listopada ćwiczyliśmy na terenie WZM stabilizacje konstrukcji budynków.
Na cel ćwiczeń obrano naruszenie ściany nośnej w budynku gospodarczym. Ratownicy do ćwiczeń wykorzystali:
- Powershore
- Drewno
- Stalowe pręty
- gwoździe
Przed ratownikami stało zadanie: Zabezpieczenie ściany nośnej, która została uszkodzona w skutek wybuchu gazu. Zbudowano układ z drewna oraz powershore. Zmiana III ćwiczyła pod czujnym okiem z-cy Dowódcy JRG4.

Autor: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

Strony