Biuletyn JRG 4

POLIGON WĘDRZYN - 2019

W dniach 20 – 25 maja 2019 Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z JRG 4 uczestniczyła w ćwiczeniach poligonowych w miejscowości Wędrzyn.
Po dotarciu na miejsce wszyscy uczestnicy zabrali się do budowy bazy obozowej oraz zakwaterowania. Pierwszy dzień poświęcony został na zajęcia szkoleniowe na terenie obozowiska, omówione zostały tematy z zakresu stabilizacji konstrukcji budowlanych oraz organizacji działań medycznych.
Dzień drugi to ćwiczenia praktyczne z zakresu działań poszukiwawczo ratowniczych w podziemnym labiryncie (tor przeszkód)

Rozpoznanie operacyjne Zakładu MK Cafe

W dniach od 07.05 do 09.05.2019 r. wszystkie zmiany służbowe JRG 4 brały udział w rozpoznaniu operacyjnym Zakładu Manufaktura MK Cafe. Podczas trzydniowej wizyty strażacy nadzorowali przeprowadzenie próbnej ewakuacja Zakładu oraz przeprowadzili szkolenie z obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego.
Wszystkie zmiany zostały oprowadzone przez pracownika po terenie Zakładu oraz zaznajomione z rozmieszczeniem pomieszczeń wraz z umiejscowieniem głównych zaworów gazu, prądu i wody.
Rozpoznanie miało na celu:

Wypadek na DW 307

W dniu 25.04.2019 zastępy z JRG 4, OSP Niepruszewo oraz OSP Buk zostały zadysponowane do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 307 na wysokości Żegowa. Po dojeździe do miejsca zdarzenia zastano samochód osobowy marki Fiat oraz dwie osoby poszkodowane. Podczas rozpoznania stwierdzono brak czynności życiowych u pasażera, natomiast kierowca został zabrany do szpitala w stanie ciężkim. Na drodze ruch odbywał się wahadłowo.

Sporządził: st. sekc. Mariusz Napierała

Szkolenie w MPK

W dniu 26.04.2019 zastępy z JRG 4 udały się na ćwiczenia do zajezdni tramwajowej MPK przy ulicy Głogowskiej. Tematem zajęć było doskonalenie współpracy służb ratunkowych MPK oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Podczas wizyty zostały przedstawione modele taboru tramwajowego, a także ich newralgiczne miejsca budowy wagonów. Podczas wizyty zapoznano ratowników z zasadami działania i funkcjonowania stanowiska kontroli ruchu MPK.

Sporządził mł. asp. Łukasz Jaszczak

Wyciek paliwa

W dniu 04.04.2019 w godzinach popołudniowych przy ulicy Poranek w Poznaniu, GBA 2,5/16 zostało zadysponowane do wycieku paliwa ze zbiornika. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wyciek paliwa nastąpił spod korka wlewu. Konsekwencją wycieku było zniszczenie części powłoki lakierniczej tego pojazdu oraz plama na jezdni o wielkości około 1 m2. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu linii szybkiego natarcia i sorpcji rozlanej substancji. Wezwana została Policja w celu ustalenia właściciela pojazdu.

JRG 4 - Wypadek na S11

W dniu 15.02.2019 około godziny 12.30 na zjeździe z S11 w kierunku Piły, doszło do uderzenia w barierki energochłonne przez pojazd osobowy marki Opel Astra. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane zastępy z JRG4 oraz OSP Tarnowo Podgórne. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych oraz zakręceniu zaworu gazu. Kierowca oraz pasażerka nie wymagały pomocy KPP. Na miejsce zdarzenia dojechały służby S11, którym przekazano miejsce zdarzenia.

Wypadek na Drodze Ekspresowej S-11

W dniu 07.02.2019 roku dwa zastępy JRG4: GBA-RT, SLRr oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane do wypadku na drodze ekspresowej S11 w miejscowości Dąbrówka. Z treści zgłoszenia wynikało, że miało miejsce zderzenie trzech pojazdów osobowych, . Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że samochody Citroen C3, Skoda Fabia i Hyundai i20 zderzyły się w skutek czego została poszkodowana jedna osoba. Na czas prowadzenia działań droga S11 w kierunku Piły była zamknięta.

Prewencja społeczna

W grudniu strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w ramach prewencji społecznej odwiedzili szkoły znajdujące się na terenie chronionym. Celem spotkań była akcja informacyjno-edukacyjna na temat bezpieczeństwa. Omówiono zagrożenia związane z okresem grzewczym oraz zbliżającymi się feriami. W szczególności zwrócono uwagę na zagrożenie związane z tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwem na lodzie. Podczas wizyty, placówki otrzymały pamiątkowe kalendarze oraz broszury edukacyjne.

Szkolenie z błonkoskrzydłych

W dniu 17.12.2018 roku w siedzibie OSP Tarnowo Podgórne odbyło się szkolenie Druhów z zakresu zasad postępowania podczas interwencji związanych z usuwaniem zagrożeń rojów bądź gniazd owadów błonkoskrzydłych.
Podczas szkolenia była poruszana tematyka:
- zabezpieczenie ratownika
- rozpoznanie zagrożenia
- postępowanie na miejscu zdarzenia w zależności od owadów błonkoskrzydłych oraz miejsca znajdowania się gniazd lub rojów.

JRG 4 - Ćwiczenia ewakuacji hotelu

W poniedziałek 29 października 2018 r. miało miejsce sprawdzenie warunków ewakuacji w hotelu Campanile przy ul. Św. Wawrzyńca 96 w Poznaniu. Przy użyciu zadymiarki zasymulowano pożar, który rozpoczął się od gorącego żelazka w pokoju technicznym. W praktycznych warunkach sprawdzono działanie systemów przeciwpożarowych, a także przygotowanie pracowników na sytuację zagrożenia pożarowego. Po przeprowadzonej ewakuacji, która odbyła się w sposób sprawny i prawidłowy, strażacy poinstruowali pracowników w zakresie zachowania w sytuacji pożaru i ewakuacji gości hotelu.

JRG 4 - samochód uderzył w słup energetyczny

Dnia 28.09.2018 zastęp GBA z JRG 4 został zadysponowany do zdarzenia drogowego, który miał miejsce w Dąbrówce przy ulicy Poznańskiej. Samochód osobowy marki Alfa Romeo uderzył w słup energetyczny. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. W wyniku kolizji ucierpiała jedna osoba, która ostatecznie nie została przetransportowana do szpitala. Działania straży pożarnej polegały m.in. na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy Alfy Romeo, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomoc w kierowaniu ruchem drogowym Policji. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Strony