Biuletyn JRG 4

Wypadek na DW 307

W dniu 04.10.2019r. o godzinie około 22 zastępy JRG 4 oraz OSP Buk i OSP Niepruszewo zostały zadysponowane do wypadku na drodze wojewódzkiej 307.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód marki BMW uderzył z dużą prędkością w drzewo. Na miejscu zdarzenia przed przybyciem JOP był już obecny ZRM. W środku uszkodzonego pojazdu znajdowały się uwięzione dwie osoby. Na czas prowadzonych działań droga była całkowicie zamknięta.

Pożar samochodów

Dnia 27.09.2019r. w godzinach nocnych dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymali informację o pożarze pojazdów w salonie samochodowym przy ulicy Poznańskiej w Baranowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, okazało się, że płoną samochody znajdujące się na parkingu przy budynku salonu, a prowadzenie działań gaśniczych utrudnione jest przez zamkniętą bramę wjazdową.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Dnia 27.09.2019 r. na drodze wojewódzkiej numer 184 w okolicy miejscowości Napachanie miał miejsce wypadek z udziałem autobusu komunikacji podmiejskiej i samochodu osobowego. U kierowcy pojazdu osobowego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, którego pomimo resuscytacji nie udało się odwrócić. Autobusem podróżowało osiem osób, z czego trzy zostały przetransportowane do szpitala przez zastępy ratownictwa medycznego. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

sporządził: mł. kpt. Michał Mucha

PODZIĘKOWANIA

W dniu 6 września 2019 roku strażacy z JRG 4 zostali zadysponowani przez SKKM Poznań do usunięcia drzewa na terenie Przedszkola nr 118 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Poznaniu. Zagrażało ono dzieciom podczas zajęć na placu zabaw oraz groziło przewróceniem się na budynek przedszkola. Za profesjonalne i sprawne usunięcie drzewa, dzieci z Przedszkola wraz z Dyrekcją postanowiły podziękować listem gratulacyjnym.

sporządził str. Dawid Sapor

Ćwiczenia SGPR Poznań

Od poniedziałku tj. 9 września br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu zgodnie z rozkazem Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu oraz grafikiem szkoleń z zakresu szkoleń specjalistycznych SGPR Poznań rozpoczęła pięciodniowy cykl szkoleń. W powyższych ćwiczeniach uczestniczą również druhowie z OSP GRS oraz żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia zaplanowano jako działania ciągłe na wyznaczonych obiektach.

Rozszczelnienie zbiornika z kwasem azotowym!

Dnia 04.09.2019 około godziny 7.35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące rozlanej cieczy przy aucie ciężarowym w miejscowości Dąbrówka. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z JRG 4 oraz specjalistyczna grupa chemiczna z JRG 6. Po dojeździe okazało się, że rozlaną substancją jest kwas azotowy. Kwas przewożony był w sześciu zbiornikach po tysiąc litrów każdy.

Zderzenie samochodów na DW 184

W dniu 18.08.2019 r. około godziny 10:10 zastępy z JRG 4, JRG Szamotuły, OSP Mrowino oraz OSP Rokietnica zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze nr 184 w miejscowości Cerekwica. Po przybyciu na miejsce zastano zderzenie dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie cztery osoby, w tym 3-letnie dziecko. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Tekst/zdjęcia: st. str. Adam Śmigiel

Ćwiczenia wysokościowe

W dniu 13.08.2019r. zmiana I JRG 4 zgodnie z ramowym planem doskonalenia zawodowego przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego. Ćwiczenia poprzedziło szkolenie BHP. Słowem wstępu przypomnieliśmy sobie podstawowe węzły oraz techniki budowania stanowisk. Kolejnym etapem było zastosowanie posiadanej wiedzy w praktyce. Podczas zajęć przeprowadziliśmy sytuacje związane z samoratowaniem, zjazdy przyrządowe i bezprzyrządowe. Zajęcia odbywały się przed JRG 4 przy wykorzystaniu naszej drabiny SCD-37 Iveco.

opracował: mł. asp. Cezary Rosiak

Pożar palet.

Dnia 11.08.2019 około godziny 17.20 zastępy z JRG4 i JRG2 oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane na monitoring do firmy Marmite Sp. z o.o. w Zakrzewie. Po dojeździe okazało się, że pożarem objęte byłby palety w sąsiednim zakładzie. Pożar obejmował dziesięć palet ułożonych w stosie o wymiarach około 5mx5m i wysokości 3m oraz trzech pojemników do farb przy hali magazynowej firmy V33.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palących się palet przy pomocy dwóch prądów wody. Dodatkowo podano jeden prąd wody w celu obrony magazynu.

Pożar magazynu baterii elektrycznych

Dnia 08.07.2019 roku po godzinie 22:30 miał miejsce pożar hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Czarnkowskiej w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ogień obejmował większość budynku produkcyjnego i przyległy do niego magazyn. W wyniku rozpoznania ustalono, że w środku nie ma osób, a materiałem palnym są w większości akumulatory używane do produkcji rowerów elektrycznych. Podano cztery prądy wodno-pianowe w natarciu, stosując pianę ciężką i średnią.

Ćwiczenia ze Stabilizacji konstrukcji z wykorzystaniem systemu PARATECH

W dniu 04.07.2019r. zmiana III przetestowała System PARATECH do zabezpieczenia Stabilizacji konstrukcji pod nadzorem st.kpt.Bogdana Świdurskiego i st.kpt. Krzysztofa Karolewskiego. W ćwiczeniach stworzono system podpór na pełnym trójkącie jak i na niepełnym trójkącie oraz trójnóg ratowniczy. Po ćwiczeniach omówiono plusy i minusy systemu. Chcielibyśmy również podziękować firmie KADIMEX za użyczenie przyczepki z całym systemem podpór.

Opracował: asp.Krzysztof Biszczanik

Wypadek na ul. św. Wawrzyńca

W dniu 18.06.2019r. zastępy z JRG 4 zostały zadysponowane do wypadku na ulicy św. Wawrzyńca w Poznaniu . Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd dostawczy marki Mercedes Sprinter na pasie oddzielającym jezdnie, który uderzył w latarnie uliczną . Na drodze znajdował się również samochód osobowy marki Mercedes C200 z uszkodzoną maską na wskutek uderzenia spadającego elementu z lampy. Na miejscu obecne było ZRM zajmujące się kierowcą z pojazdu dostawczego. Działania straży pożarnej polegały m.in.

POLIGON WĘDRZYN - 2019

W dniach 20 – 25 maja 2019 Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z JRG 4 uczestniczyła w ćwiczeniach poligonowych w miejscowości Wędrzyn.
Po dotarciu na miejsce wszyscy uczestnicy zabrali się do budowy bazy obozowej oraz zakwaterowania. Pierwszy dzień poświęcony został na zajęcia szkoleniowe na terenie obozowiska, omówione zostały tematy z zakresu stabilizacji konstrukcji budowlanych oraz organizacji działań medycznych.
Dzień drugi to ćwiczenia praktyczne z zakresu działań poszukiwawczo ratowniczych w podziemnym labiryncie (tor przeszkód)

Strony