Biuletyn JRG 4

JRG 4 - Wypadek samochodu osobowego

W dniu 16 sierpnia 2017 roku Strażacy z JRG 4 brali udział w 9 akcjach oraz przeprowadzili rozpoznanie dróg dojazdowych do jeziora Kierskiego. Zastęp SCD-37 został zadysponowany do Środy Wielkopolskiej w celu usuwaniu dalszych szkód po nawałnicy, natomiast zastępy GBA i SGRAT z JRG 4 oraz GBA OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do zdarzenia w Przeżmierowie. W wyniku wypadku samochodu osobowego jedna osoba została poszkodowana. Podczas interwencji strażacy współpracowali z Zespołem Ratownictwa Medycznego.

Opracował: mł.asp.Krzysztof Biszczanik

JRG4- Ewakuacja Przedszkola

W dniu 01.08.2017 została przeprowadzona ewakuacja przedszkola "Bajkowa Wyspa" w Skórzewie.
Sprawdzono przygotowanie placówki na wypadek zagrożenia życia bądź zdrowia dzieci i pracowników. Próbna ewakuacja przeprowadzona została prawidłowo. Po przeprowadzonych ćwiczeniach dzieci miały szanse zapoznać się ze sprzętem jakim dysponuję Straż Pożarna.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gasniczych.

W dniu 26.07.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG 4 przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne”. Ćwiczenia przeprowadzono wraz z strażakami z JRG 3. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

JRG4- Ćwiczenia doskonalące z OSP

W dniu 22.07.2017r strażacy z JRG-4 zorganizowali wspólne ćwiczenia z druhami OSP Palędzie. Tematem ćwiczeń było powtórzenie wiadomości na temat sprawiania linii gaśniczych oraz podawania prądów gaśniczych stosowanych podczas pożarów wewnętrznych. Mamy nadzieję, że nabyta i utrwalona wiedza przyniesie efekty podczas działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Sporządził: mł. kpt. Robert Skubel
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Spurtacz

JRG4- Ćwiczenia Szkolenie z zakresu topografii oraz systemu globalnej lokalizacji satelitarnej (GPS).

W dniach 15 czerwca br. w Poznaniu na terenie JRG 4 strażacy przeprowadzili zajęcia specjalistyczne pt. „System globalnej lokalizacji satelitarnej GPS i podstawy topografii”. Tematyka szkolenia obejmuje wykorzystanie znajomości topografii oraz urządzeń GPS w działaniach ratowniczych. Zajęcia odbywają się zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej (ćwiczenia w terenie). Do ćwiczeń wykorzystano nowo nabyty sprzęt ALPHA GARMIN który pozwala na śledzenie zespołu ratowniczego oraz analizę przebytego terenu.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG 4- Pożegnanie st.ogn. Zbigniewa Najewskiego

Z dniem 30 czerwca 2017 na zasłużoną emeryturę odszedł nasz serdeczny kolega, st. ogn. Zbigniew Najewski. Swoją karierę rozpoczął jako „junak” w Zakładowej Służbie Ratowniczej, a następnie pełnił służbę na JRG2, JRG1, JRG5 i JRG4. Jego ostatnia, uroczysta zmiana służby miała miejsce 30 czerwca na terenie obecnej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr4. W trakcie pożegnania, na ręce przyszłego emeryta, swoje podziękowania i życzenia złożyli, Z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. mgr inż. Wojciech Mazur, Naczelnik wydziału kwatermistrzowskiego bryg.

Ćwiczenia SGPR w Pile

Dzięki gościnności KP PSP oraz Komendanta Szkoły Policji w Pile w dniach w dniach 19-20 czerwca Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza odbyła ćwiczenia na obiektach w/w szkoły oraz powiatu pilskiego. Podczas szkolenia, przećwiczono stałe elementy takie jak organizacja oraz budowa obozowiska w ramach działań USAR. Głównym założeniem szkolenia były techniki zabezpieczenia wykopów podczas działań ratowniczych, a także stabilizacja naruszonych elementów konstrukcji budowlanych przy zastosowaniu podpór drewnianych .

JRG4- Wypadekk samochodu osobowego z ciężarówka

W dniu 23 czerwca br. około godziny 7.50 zastępy GBA, SGRat z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4, zostały zadysponowane do wypadku w Dopiewcu przy ulicy szkolnej.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że w zdarzeniu brały udział samochód osobowy z samochodem ciężarowym. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba, której pomocy udzielał Zespół Ratownictwa Medycznego.

JRG 4 - Prezentacja sprzętu ResQtec

Dnia 12.06.2017r na JRG 4 odbyła się prezentacja sprzętu ResQtec. Przedstawiciel handlowy firmy zaprezentował strażakom sprzęt do ratownictwa technicznego, a mianowicie nożyco-rozpieracz akumulatorowy ResQtec P4. Jest to najnowocześniejsze narzędzie do cięcia i rozpierania najtwardszych powierzchni. Bez udziału hydrauliki.
Cechy nożyco-rozpieracza akumulatorowego P4 RESQTEC:
-zasilanie akumulatorowe
-obrotowa głowica
-zdejmowane ostrza
-poręczny uchwyt dookoła narzędzia.

Sporządził: sekc. Artur Nawrot

Pożar samochodu

Dnia 10-06-2017 Zastęp GBA 2,5/16 z pełną obsadą został zadysponowany do pożaru samochodu osobowego marki Opel. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącego się samochodu jednym prądem wody w natarciu. Po ugaszeniu, auto przekazano właścicielowi.

Wykonał: mł.kpt. Radosław Stec

JRG 4 - Pokazy dla dzieci

Dnia 03.06.2017r. strażacy z JRG 4 udali się na dwa festyny zorganizowane przez dyrekcję danych szkół. Pierwszy w Zespole Szkół przy ul. Żonkilowej, drugi natomiast zlokalizowany przy Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym.

JRG-4 Zderzenie z drzewem.

Dnia 27.05.2017 służbę zakończyliśmy nocnym wyjazdem do zdarzenia w Konarzewie przy ulicy Kościelnej. Z niewyjaśnionych przyczyn kierujący samochodem marki VW Golf uderzył czołowo w przydrożne drzewo. Kierujący pojazdem doznał lekkich obrażeń i został odtransportowany przez ZRM do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowały cztery zastępy straży w tym OSP, policja oraz pogotowie ratunkowe.

opracowanie:
st. asp. Lehmann Bartosz
zdjęcia:
st.asp. Lehmann Bartosz

Strony