Biuletyn JRG 4

JRG 4 - Pożar garażu w Kierzku oraz wypadek na DK 92

W dniu 17.12.2017 zastępy z JRG-4 oraz OSP Rokietnica i Napachanie zostały zadysponowane do pożaru samochodu osobowego zaparkowanego w garażu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Straż Pożarnej ustalono iż pożarem objęty jest garaż wraz z zaparkowanym w nim pojazdem. Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu oraz obronie znajdującego się w bliskiej odległości budynku mieszkalnego . W wyniku tego zdarzenia spaleniu uległ zaparkowany w garażu Fiat Doblo oraz garaż z wyposażeniem.

JRG4- Akcja Burza

W dniu 02.12.2017 odbyły się ćwiczenia całego stanu osobowego JRG 4, poprzedzone przeprowadzeniem akcji ,,Burza”. Zastępy udały się do miejscowości Cieśle, gdzie wspólnie z jednostkami OSP z gminy Buk przeprowadzono zajęcia w dostarczaniu wody na znaczne odległości. Ćwiczenia poprzedzono omówieniem zadań dla poszczególnych zastępów, oraz zasad BHP. Podczas wykonywania założenia przećwiczono organizowanie łączności podczas dużych zdarzeń. Osiągnięto zamierzone cele oraz omówiono elementy, które można udoskonalić.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel.

JRG 4- Uroczysta zmiana służby

22 listopada br. miała miejsce uroczysta zmiana służby, na której obecni byli Zastępca Komendanta Miejskiego: mł.bryg. mgr inż. Jarosław Zamelczyk oraz mł. bryg. mgr inż. Rafał Kociemba.
Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z dnia 25 października 2017 r. za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę otrzymali zastępcy dowódcy poszczególnych zmian służbowych: II st. asp. mgr Wojciech Andrzejewski i zmiany I kpt.mgr inż. Hubert Jezierski
Wyróżnionym dowódcom średniego szczebla serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

JRG 4 - Pożar samochodu w Wysogotowie

Dnia 22.11.2017 około godziny 2:00 pierwsza zmiana z JRG 4 została zadysponowana do pożaru samochodu przy ul. Szparagowej w Wysogotowie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się bus. Działania strażaków, którzy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się samochód. Po ugaszeniu auta JOP udały się do bazy. Na miejscu zdarzenia pracowała również Policja.

Zdjęcia: kpt. Hubert Jezierski
Sporządził: mł. asp. Cezary Rosiak

JRG4-Instruktorzy z SGPR w Etiopii

Już po raz kolejny ratownicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej szkolili strażaków w Afryce. W ramach programów pomocowych, jakie realizuje Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) w Kenii i Etiopii swoją wiedzę przekazywali mł. asp. Ł. Spurtacz oraz mł. ogn. D. Dudziak. Etiopscy strażacy nauczyli się od Polaków między innymi obsługi sprzętu i armatury wodnej, obsługi drabin przystawnych oraz pomp pożarniczych.

Szkolenie z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji

W dniach 23-27 października 2017 roku w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu odbyło się „Szkolenie specjalistyczne z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji”. W w/w szkoleniu uczestniczyło dwóch funkcjonariuszy z JRG4, którzy utrwalili sobie dotychczas zdobytą wiedzę na macierzystej jednostce oraz wymienili doświadczenia z ratownikami z województwa małopolskiego i opolskiego.
Opracował/Foto: B. Świdurski

Kolejna interwencja po wiatrołomach.

Dnia 29.10.2017 r. o godz. 7.53 w trakcie zmiany służbowej do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 wpłynęło zgłoszenie o niebezpiecznie zwisającej, naderwanej przez silny wiatr elewacji budynku wieży kościelnej znajdującej się przy Parafii pod Wezwaniem św. Jerzego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu SP dokonano rozpoznania i potwierdzono zagrożenie. Podjęto następujące działania: zabezpieczono miejsca zdarzenia oraz przy pomocy SCD-30 z JRG 1 odcięto niebezpiecznie zwisające kawałki elewacji budynku. Miejsce zdarzenie przekazano proboszczowi parafii ks. Komorowskiemu Stefanowi.

Szkolenie z działań poszukiwawczo - ratowniczych z zakresu podstawowego

W dniu 25 października zakończył się pierwszy etap szkoleń przewidziany na rok 2017 z działań poszukiwawczo - ratowniczych z zakresu podstawowego, przeznaczonych dla strażaków – liderów poszczególnych jednostek ratowniczo - gaśniczych województwa wielkopolskiego. Instruktorami szkolenia byli ratownicy SGPR oraz przedstawicie KW PSP w Poznaniu. Łącznie przeszkolono 140 osób. Dwudniowe szkolenie prowadzone było w formie wykładów jak i ćwiczeń praktycznych.

JRG 4 - Wypadek z udziałem motocykla

W dniu 19.10.2017r. zmiana I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 została zaalarmowana przez SKKM w Poznaniu do zdarzenia z udziałem motocykla przy ul. Świętego Wawrzyńca. Ze zgłoszenia wynikało, że poszkodowany prowadzący motocykl jest przytomny a z pojazdu wydobywa się dym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w zdarzeniu brała udział jedna osoba - kierujący motocyklem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz niezwłocznie przystąpili do udzielenia KPP osobie poszkodowanej.

Pracowita służba!

W dniu 05.10.2017 rozpoczęliśmy służbę od przygotowań do okresowych przeglądów. Po godzinie 18.00 zaczęły do nas wpływać zgłoszenia spowodowane silnym wiatrem. Zastępy z naszej JRG w przeciągu 14 godzin interweniowały 26 razy. Najtrudniejsze akcje miały miejsce w Przeźmierowie, gdzie na budynek jednorodzinny przewróciło się drzewo oraz na ulicy Świt w Poznaniu, na której drzewa uszkodziły samochody osobowe.
Zmiana II

JRG 4 - Ćwiczenia ewakuacyjne w firmie Lorenz

Dnia 28.09.2017r. zmiana 1 JRG-4 udała się zastępem GBA na próbną ewakuację w firmie Lorenz Services zlokalizowanej przy ul. Rolnej 6 w miejscowości Sady. Ewakuacja przebiegła prawidłowo i bez żadnych komplikacji. Ratownicy mieli okazję obejścia budynku i zapoznania się z jego specyfiką. Strażacy z naszej jednostki w ramach ćwiczeń przeprowadzili pozorowaną akcję ratowniczą wydostania osoby poszkodowanej w budynku biurowym, z którego to wydobywał się dym.

Pożar w kotłowni!

W dniu 20.09.2017 około godziny 20.23 wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w miejscowości Dopiewo. Po przybyciu na miejsce akcji i wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że pożarem objęta jest część kotłowni usytuowanej w budynku wolnostojącym wraz z dachem. Podjęte działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podanie środka gaśniczego w natarciu oraz przewietrzenie pomieszczenia. Przeprowadzono częściowe prace rozbiórkowe stropu oraz dachu. W akcji brały udział również zastępy OSP Palędzie i Dopiewo.

JRG-4 - Wywiad z ogn. Magdaleną Nowicką-Błażejczyk

Z duma prezentujemy wywiad z naszą instruktorką Magdaleną Nowicką Błażejczyk, który ukazał się w miesięczniku magazynu „W Podróż”. Magdalena jest instruktorem i egzaminatorem psów ratowniczych, która łącząc pasje z pracą godnie reprezentuje SGPR Poznań. Poniżej załączamy link do artykułu.

https://www.intercity.pl/pl/dokumenty/w_podroz/sierpien2017.pdf

Zapraszamy do lektury.

Opracowanie: kpt. Hubert Jezierski

Innowacyjne rozwiązania monitorowania i stabilizacji konstrukcji budowlanych i technologicznych.

Na terenie Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu odbyło się szkolenie z innowacyjnych rozwiązań metod stabilizacji konstrukcji Budowlanych i technologicznych w warunkach działań ratowniczych podczas likwidacji skutków katastrofy budowlanej. W ramach szkolenia pokazano nowoczesny sprzęt do monitorowania stabilności konstrukcji budowlanych oraz zaprezentowano stanowiska do badań wytrzymałości podpór stosowanych w tego typu działaniach ratowniczych.

Festyn dla mieszkańców-"Ciepła sobota z Veolią"

W sobotę 9 września na terenie Elektrociepłowni Garbary przy ul. Panny Marii 3 w Poznaniu odbyła się festyn dla mieszkańców-"Ciepła sobota z Veolią". Na spotkaniu mieszkańcy mogli zapoznać się z historią energetyki w Poznaniu, nie zabrakło również konkursów, quizów i pokazów, w tym m.in. pokaz współdziałania służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej z zakładowymi służbami Veolia Energia Poznań ZEC S.A. Dzieci miały możliwość zjazdu tzw. "tyrolką" przygotowaną przez strażaków, która przyciągnęła liczną grupę chętnych.

Strony