Biuletyn JRG 4

JRG 4 - Pokaz SGPR

W dniu 11.03.2017r. przewodnicy wraz z psami udali się na pokaz zorganizowany dla dzieci w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej - klinice Uniwersytetu Przyrodniczego zlokalizowanej przy ul. Szydłowskiej.
Celem pokazu była promocja Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, oraz pokazanie młodzieży jak ciężką pracę wykonuje strażak, który jest również przewodnikiem psa, a ten bierze udział

Szkolenie doskonalące dla druhów OSP

28 lutego 2017 strażacy JRG 4 przeprowadzili szkolenie doskonalące dla druhów OSP z sektora operacyjnego. Najpierw teoretycznie omówiono a później w praktyce przećwiczono elementy przeszukiwania pomieszczeń zadymionych, podawania prądów wodnych, bezpieczeństwa ratowników pracujących w aparatach powietrznych oraz podstawowe elementy ratownictwa medycznego. W ćwiczeniach brali udział druhowie z OSP Dopiewo, Palędzie i Zakrzewo.

materiał: bryg. Bartosz Mańczak

Szkolenie dla studentów Uniwersytetu Medycznego

Pierwszego marca strażacy z JRG 4 przeprowadzili zajęcia szkoleniowe dla studentów Uniwersytetu Medycznego. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane z działalnością Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej. Podczas zajęć zwrócono uwagę na wykorzystanie psów ratowniczych do poszukiwań osób zarówno na gruzach jak i w terenie otwartym, szkolenie psów ratowniczych, wykorzystanie elektronicznego sprzętu do lokalizacji osób zasypanych, wykorzystanie sprzętu do stabilizacji uszkodzonych konstrukcji.

JRG 4 - wypadek samochodów osobowych

W dniu 01.03.2017 zastępy z JRG-4 oraz JRG-2 zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu na ul. Złotowskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano wypadek dwóch samochodów.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji pojazdu, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji płynów eksploatacyjnych. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, która została przetransportowana przez ZRM do szpitala.

Informacja o uroczystości pogrzebowej ś.p. st. ogn. w st. spocz. Andrzeja Ratajskiego (JRG 4 Poznań)

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że zmarł ś.p. st.ogn. w st.spocz. Andrzej Ratajski(emerytowany funkcjonariusz KM PSP, w dniu przejścia na emeryturę pełnił służbę jako starszy operator sprzętu specjalistycznego w JRG 4).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 28.02.2017r. Msza święta w intencji zmarłego odbędzie się o godzinie 11:15 w Kościele Matki Boskiej Bolesnej (Głogowska/Stablewskiego), pogrzeb odbędzie się o godzinie 13:10 na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gaśniczych

W dniu 17.02.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne” - ćwiczenia różnych wariantów taktycznych podczas gaszenia pożarów wewnątrz obiektów. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel

JRG4- Pożar budynku przy ulicy Stokrotkowej

Dnia 12 grudnia 2017r. około godziny 2.00 zuważono pożar budynku mieszkalnego w Poznaniu przy ul.Stokrotkowej. Do zdarzenia zostało zadysponowane 4 zastępy Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki zastano wydobywający się dym i ogień z okien oraz poddasza budynku. W budynku przebywały dwie osoby, które samodzielnie opuściły dom a strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Materiał opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG 4 - SGPR i OSP GRS Poznań wspólne ćwiczenia

11.02.2017r Strażacy z SGPR Poznań wraz z OSP GRS Poznań ćwiczyli na terenie VI fortu w Poznaniu. Podczas treningu z psami ratowniczymi, przećwiczono prace psów w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach. Powyższe szkolenia pozwoliły przećwiczyć sytuacje z jakimi możemy się spotkać podczas działań ratowniczych .

Sporządził: mł.asp. Biszczanik Krzysztof

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu obługi pilarek

Dnia 28.01.2017r. zmiana 1 służbowa JRG-4 brała udział w ćwiczeniach z zakresu obsługi pilarek.
W pierwszej części omówiono zasady BHP podczas działań z pilarkami. Następnie strażacy doskonalili swoje umiejętności z obsługi pilarek poprzez wycinkę drzew.
Po powrocie do bazy omówione zostały poszczególne taktyki wykonywania nacięć na drzewach.

Opracował: mł. asp. Cezary Rosiak
Zdjęcia: mł. asp. Cezary Rosiak

JRG4 - Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

W dniu 21 stycznia 2017 roku na jeziorze Rusałka odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG 4.
Zastępy miały za zadanie zwodować sanie lodowe i przećwiczyć różne warianty zdarzeń:
- podjęcie osoby tonącej z wykorzystaniem sań;
- podjęcie osoby tonącej przez ratownika bezpośrednio w wodzie;
- ratowanie osoby tonącej z pomostu z wykorzystaniem koła ratunkowego, rzutki oraz bosaka,
- podjęcie osoby z użyciem sań lodowych,
- współdziałanie strażaków z wykorzystaniem dostępnego sprzętu.

JRG 4 - Zajęcia doskonalenia zawodowego - 14.01.2017

W dniu 14 stycznia 2017 r. strażacy ze zmiany II JRG nr 4 udali się nad Jezioro Kierskie w celu przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodno-lodowego.
Po przygotowaniu sprzętu i wykonaniu przerębla przystąpiono do symulowanej akcji wyciągnięcia osoby pod której załamał się lód.
Ćwiczenia praktyczne poprzedzały zajęcia teoretyczne z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – postępowanie ratownicze w stosunku do osób wyciągniętych z wody oraz hipotermii.

Opracował: mł. kpt. Kantorski Tomasz
Zdjęcia : mł. kpt. Kantorski Tomasz

JRG 4 – Samochód osobowy uderzył w dom

W dniu 21 grudnia 2016 r. po godz. 21 na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Samochód osobowy z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i potrącił pieszą, która prawidłowo poruszała się chodnikiem. Następnie auto ścięło drzewo, przewróciło się na prawy bok i uderzyło w werandę domu jednorodzinnego niszcząc jej konstrukcje.

Strony