Biuletyn JRG 4

JRG 4 - kolizja czterech samochodów

W dniu 02 października 2020 r. w godzinach wieczornych zastępy GCBA -Rt 5/32 oraz SGRat z JRG 4 zostały zadysponowane do kolizji czterech samochodów osobowych na Drodze Krajowej nr 92 za rondem w Tarnowie Podgórnym w kierunku Pniew.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jeden z samochodów, który brał udział w zdarzeniu znajdował się poza jezdnią w rowie. Wszyscy uczestnicy kolizji opuścili swoje pojazdy o własnych siłach. Na miejscu znajdował się zespół ratownictwa medycznego, który badał poszkodowanego.

JRG 4 - ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W dniach 22 - 24 września 2020 r. strażacy wszystkich zmian służbowych Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Poznaniu brali udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego. Podczas ćwiczeń omówiono i zrealizowano wybrane elementy akcji ratowniczej, takiej jak: metody i sposoby zabezpieczenia miejsca zdarzenia, stabilizacja pojazdu, wykonywanie dostępu do osób poszkodowanych oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki uprzejmości jednej z poznańskich firm motoryzacyjnych strażacy mogli doskonalić techniki operowania sprzętem hydraulicznym na wrakach samochodów.

JRG 4 - pożar samochodu

W dniu 27 września 2020r. strażacy z poznańskiej „czwórki” zostali zadysponowani do pożaru samochodu osobowego przy ul. Szparagowej w Wysogotowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożar objął już cały pojazd. W wyniku rozpoznania ustalono brak osób poszkodowanych. Podano dwa prądy wody w natarciu, które szybko ugasiły pożar. Po skończonej akcji gaśniczej wrak samochodu sprawdzono kamerą termowizyjną w celu wyeliminowania ryzyka ponownego zapłonu.

Opracował: mł. kpt. Michał Mucha

JRG 4 - egzamin z ratownictwa wysokościowego

W dniu 16 września 2020 r. na terenie JRG 7 w Warszawie odbył się egzamin kwalifikacyjny dla kandydatów na szkolenie młodszego ratownika wysokościowego, do którego przystąpili m.in. wyznaczeni strażacy z JRG 4 w Poznaniu. Egzamin składał się z testu sprawnościowego (biegowy test Coopera oraz podciągnięcia na drążku) i sprawdzianu wiedzy nabytej podczas szkolenia, które było organizowane w macierzystej jednostce.

JRG 4 - z wizytą u lotników

W dniu 9 września na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „JUK 2020”.
Tematem warsztatów był załadunek i transport sił i środków w ramach USAR POLAND, a także zapoznanie ratowników z budową i specyfiką statków powietrznych używanych do transportu przez Siły Zbrojne RP.

Środki dla szkół

Możliwość ponownego uruchamiania placówek oświatowych wiąże się z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom.
W związku z tym MEN oraz Minister Zdrowia wspiera w tym zakresie szkoły i placówki edukacyjne.
Za pośrednictwem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w dniach
26-28.08.2020r na terenie JRG-4 w Poznaniu nastąpiło przyjęcie oraz dystrybucja środków do dezynfekcji rąk oraz powierzchni jak również masek ochronnych dla Miasta Poznań oraz gmin powiatu poznańskiego.

Wypadek przy ulicy Dąbrowskiego.

W dniu 24.06.2020 o godzinie około 16.30 zastępy z JRG4, zostały zadysponowane do wypadku przy ulicy Dąbrowskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastano trzy pojazdy osobowe. Uczestnicy wypadku opuścili samochody o własnych siłach. Zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uczestnikom kolizji. Działania polegały też m.in. na odłączeniu akumulatorów oraz zamknięciu zaworów gazu LPG w dwóch pojazdach. Zneutralizowano powstałe wycieki. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał jedną osobę do szpitala na ul. Lutycką.

SGPR Poznań- warsztaty wysokościowe.

W dniach 23-25 czerwca w ramach doskonalenia zawodowego GPR Poznań oraz przygotowania do egzaminu dla funkcjonariuszy PSP dla kandydatów na młodszych ratowników wysokościowych KSRG odbyły się warsztaty w Górach Sokolich znajdujących się w w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich. Podczas warsztatów poruszano takie tematy jak: trawersowanie, poruszanie się pionowe na przyrządach, wspinanie się z asekuracja górna i dolną. Ponadto przyszli adepci wspinaczki poznali zasadę budowy stanowisk, sprzętu wysokościowego i zastosowania węzłów.

Rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody.

Zgodnie z poleceniem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP strażacy JRG 4 w dniu 30 maja 2020 r. przeprowadzili rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody na terenie Leśnictwa Strzeszynek należącego do Lasów Komunalnych Miasta Poznania. Jest to obszar chroniony przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 4.

Wypadek i pożar samochodu na ul.Przybyszewskiego

W dniu 01.05.2020r. zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 4 zostały zadysponowane do nietypowego zdarzenia na ulicy Przybyszewskiego. W wyniku kolizji samochodów osobowych oczekujących na odholowanie doszło do najechania następnego pojazdu osobowego, który po chwili stanął w płomieniach. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych na palący się samochód, oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w tym jednemu dziecku.

Kolizja na drodze krajowej 92

W dniu 9 marca trzy zastępy z JRG4 oraz jeden zastęp z OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do wypadku na drodze krajowej 92 w miejscowości Swadzim. Po dojeździe na miejsce zastano dwa pojazdy biorące udział w zdarzeniu: VW Golf oraz Mercedes Sprinter, który uderzył w bariery energochłonne przy wjeździe na S11 i zablokował jeden z pasów drogi. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, odciągnięciu i ustawieniu busa poza pasem drogowym.

Wypadek na DW 184

W dniu 06.03.2020 o godzinie 17:20 na drodze wojewódzkiej 184, miedzy Mrowinem a Napachaniem doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych. Na miejsce zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej: OSP Napachanie, OSP Mrowino, JRG 4 Poznań oraz Dyżurnego operacyjnego miasta Poznania.

Strony