Biuletyn JRG 4

JRG 4- Ćwiczenia SGPR Wędrzyn 2018

W dniach 9-13 kwietnia 2018 poznańska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego uczestniczyła w ćwiczeniach zgrywających oraz warsztatach szkoleniowych na poligonie wojskowym w Wędrzynie.
Celem w/w ćwiczeń było przećwiczenie wielu elementów z zakresu specjalistycznych działań poszukiwawczo ratowniczych w tym:
- prowadzenie działań poszukiwawczo - ratowniczych na terenie otwartym,
- współpraca nawigatorów i przewodników psów,
- budowa konstrukcji podporowych,

SGPR w powiecie kolskim

5 kwietnia 2018r. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 około godziny 20:30 została zadysponowana do zdarzenia, które miało miejsce w rejonie operacyjnym KP PSP Koło, a dokładniej w miejscowości Borecznia Wielka. Zaraz po informacji, że pod gruzami mogą znajdować się osoby poszkodowane niezwłocznie udaliśmy się na miejsce zdarzenia.

Wyróżnienie za wzorową akcję

W dniu 19 Lutego 2018r zastępy z JRG-2 oraz JRG-4 brały udział w usunięciu drzewa zagrażającego bezpieczeństwu osobom znajdującym się w Przedszkolu nr 118 w Poznaniu przy ul. Płomiennej 1.
W związku z przeprowadzoną akcją Dyrektor Przedszkola Pani mgr Maria Grządzielska-Matusz wysłała słowa uznania za profesjonalizm i zaangażowanie strażaków biorących udział w zdarzeniu.
Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych codziennych obowiązków.

Sporządził:
sekc. Tomasz Dudzik

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

W dniu 25 lutego na jeziorze w Niepruszewie zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczych na zbiornikach wodnych w warunkach zimowych. W ćwiczeniach brała udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 4 oraz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Buk. Celem ćwiczeń było doskonalenie taktyki z wykorzystaniem różnych technik ratowniczych prowadzenia działań na lodzie z naciskiem na bezpieczeństwo ratownika oraz osoby poszkodowanej.

Uroczystości pogrzebowe st. ogn. st. spocz. Janusza Szulczewskiego

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 10.02.2018 r. w wieku 56 lat zmarł nasz kolega śp. st. ogn. w st. spocz. Janusz Szulczewski. Służbę w KM PSP w Poznaniu rozpoczął w roku 1984, pełnił ją na Wildzie najpierw przy ulicy Czechosłowackiej następnie w JRG 4 przy ulicy Hetmańskiej. Na zaopatrzenie emerytalne przeszedł w roku 2004, zajmując stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego.

Akcja edukacyjna na terenie MTP

W dniach 10-11.02.2018 r. podczas odbywających się targów wyposażenia survivalowego i militarnego Survival Force Expo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mieliśmy przyjemność poprowadzić krótkie prezentacje przedstawiające specyfikę szkolenia i pracy psów ratowniczych funkcjonujących w PSP.
Podczas zajęć przedstawiliśmy:
- strukturę organizacyjną Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej,
- zasady obowiązujące podczas szkolenia psów ratowniczych,
- procedury stosowane podczas poszukiwania ludzi zaginionych w terenie oraz gruzowisku,

JRG 4 - Pożar garażu w Kierzku oraz wypadek na DK 92

W dniu 17.12.2017 zastępy z JRG-4 oraz OSP Rokietnica i Napachanie zostały zadysponowane do pożaru samochodu osobowego zaparkowanego w garażu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Straż Pożarnej ustalono iż pożarem objęty jest garaż wraz z zaparkowanym w nim pojazdem. Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu oraz obronie znajdującego się w bliskiej odległości budynku mieszkalnego . W wyniku tego zdarzenia spaleniu uległ zaparkowany w garażu Fiat Doblo oraz garaż z wyposażeniem.

JRG4- Akcja Burza

W dniu 02.12.2017 odbyły się ćwiczenia całego stanu osobowego JRG 4, poprzedzone przeprowadzeniem akcji ,,Burza”. Zastępy udały się do miejscowości Cieśle, gdzie wspólnie z jednostkami OSP z gminy Buk przeprowadzono zajęcia w dostarczaniu wody na znaczne odległości. Ćwiczenia poprzedzono omówieniem zadań dla poszczególnych zastępów, oraz zasad BHP. Podczas wykonywania założenia przećwiczono organizowanie łączności podczas dużych zdarzeń. Osiągnięto zamierzone cele oraz omówiono elementy, które można udoskonalić.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel.

JRG 4- Uroczysta zmiana służby

22 listopada br. miała miejsce uroczysta zmiana służby, na której obecni byli Zastępca Komendanta Miejskiego: mł.bryg. mgr inż. Jarosław Zamelczyk oraz mł. bryg. mgr inż. Rafał Kociemba.
Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z dnia 25 października 2017 r. za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę otrzymali zastępcy dowódcy poszczególnych zmian służbowych: II st. asp. mgr Wojciech Andrzejewski i zmiany I kpt.mgr inż. Hubert Jezierski
Wyróżnionym dowódcom średniego szczebla serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

JRG 4 - Pożar samochodu w Wysogotowie

Dnia 22.11.2017 około godziny 2:00 pierwsza zmiana z JRG 4 została zadysponowana do pożaru samochodu przy ul. Szparagowej w Wysogotowie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się bus. Działania strażaków, którzy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się samochód. Po ugaszeniu auta JOP udały się do bazy. Na miejscu zdarzenia pracowała również Policja.

Zdjęcia: kpt. Hubert Jezierski
Sporządził: mł. asp. Cezary Rosiak

JRG4-Instruktorzy z SGPR w Etiopii

Już po raz kolejny ratownicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej szkolili strażaków w Afryce. W ramach programów pomocowych, jakie realizuje Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) w Kenii i Etiopii swoją wiedzę przekazywali mł. asp. Ł. Spurtacz oraz mł. ogn. D. Dudziak. Etiopscy strażacy nauczyli się od Polaków między innymi obsługi sprzętu i armatury wodnej, obsługi drabin przystawnych oraz pomp pożarniczych.

Szkolenie z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji

W dniach 23-27 października 2017 roku w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu odbyło się „Szkolenie specjalistyczne z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji”. W w/w szkoleniu uczestniczyło dwóch funkcjonariuszy z JRG4, którzy utrwalili sobie dotychczas zdobytą wiedzę na macierzystej jednostce oraz wymienili doświadczenia z ratownikami z województwa małopolskiego i opolskiego.
Opracował/Foto: B. Świdurski

Kolejna interwencja po wiatrołomach.

Dnia 29.10.2017 r. o godz. 7.53 w trakcie zmiany służbowej do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 wpłynęło zgłoszenie o niebezpiecznie zwisającej, naderwanej przez silny wiatr elewacji budynku wieży kościelnej znajdującej się przy Parafii pod Wezwaniem św. Jerzego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu SP dokonano rozpoznania i potwierdzono zagrożenie. Podjęto następujące działania: zabezpieczono miejsca zdarzenia oraz przy pomocy SCD-30 z JRG 1 odcięto niebezpiecznie zwisające kawałki elewacji budynku. Miejsce zdarzenie przekazano proboszczowi parafii ks. Komorowskiemu Stefanowi.

Szkolenie z działań poszukiwawczo - ratowniczych z zakresu podstawowego

W dniu 25 października zakończył się pierwszy etap szkoleń przewidziany na rok 2017 z działań poszukiwawczo - ratowniczych z zakresu podstawowego, przeznaczonych dla strażaków – liderów poszczególnych jednostek ratowniczo - gaśniczych województwa wielkopolskiego. Instruktorami szkolenia byli ratownicy SGPR oraz przedstawicie KW PSP w Poznaniu. Łącznie przeszkolono 140 osób. Dwudniowe szkolenie prowadzone było w formie wykładów jak i ćwiczeń praktycznych.

JRG 4 - Wypadek z udziałem motocykla

W dniu 19.10.2017r. zmiana I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 została zaalarmowana przez SKKM w Poznaniu do zdarzenia z udziałem motocykla przy ul. Świętego Wawrzyńca. Ze zgłoszenia wynikało, że poszkodowany prowadzący motocykl jest przytomny a z pojazdu wydobywa się dym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w zdarzeniu brała udział jedna osoba - kierujący motocyklem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz niezwłocznie przystąpili do udzielenia KPP osobie poszkodowanej.

Strony