Biuletyn JRG 4

JRG4- Wypadekk samochodu osobowego z ciężarówka

W dniu 23 czerwca br. około godziny 7.50 zastępy GBA, SGRat z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4, zostały zadysponowane do wypadku w Dopiewcu przy ulicy szkolnej.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że w zdarzeniu brały udział samochód osobowy z samochodem ciężarowym. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba, której pomocy udzielał Zespół Ratownictwa Medycznego.

JRG 4 - Prezentacja sprzętu ResQtec

Dnia 12.06.2017r na JRG 4 odbyła się prezentacja sprzętu ResQtec. Przedstawiciel handlowy firmy zaprezentował strażakom sprzęt do ratownictwa technicznego, a mianowicie nożyco-rozpieracz akumulatorowy ResQtec P4. Jest to najnowocześniejsze narzędzie do cięcia i rozpierania najtwardszych powierzchni. Bez udziału hydrauliki.
Cechy nożyco-rozpieracza akumulatorowego P4 RESQTEC:
-zasilanie akumulatorowe
-obrotowa głowica
-zdejmowane ostrza
-poręczny uchwyt dookoła narzędzia.

Sporządził: sekc. Artur Nawrot

Pożar samochodu

Dnia 10-06-2017 Zastęp GBA 2,5/16 z pełną obsadą został zadysponowany do pożaru samochodu osobowego marki Opel. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącego się samochodu jednym prądem wody w natarciu. Po ugaszeniu, auto przekazano właścicielowi.

Wykonał: mł.kpt. Radosław Stec

JRG 4 - Pokazy dla dzieci

Dnia 03.06.2017r. strażacy z JRG 4 udali się na dwa festyny zorganizowane przez dyrekcję danych szkół. Pierwszy w Zespole Szkół przy ul. Żonkilowej, drugi natomiast zlokalizowany przy Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym.

JRG-4 Zderzenie z drzewem.

Dnia 27.05.2017 służbę zakończyliśmy nocnym wyjazdem do zdarzenia w Konarzewie przy ulicy Kościelnej. Z niewyjaśnionych przyczyn kierujący samochodem marki VW Golf uderzył czołowo w przydrożne drzewo. Kierujący pojazdem doznał lekkich obrażeń i został odtransportowany przez ZRM do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowały cztery zastępy straży w tym OSP, policja oraz pogotowie ratunkowe.

opracowanie:
st. asp. Lehmann Bartosz
zdjęcia:
st.asp. Lehmann Bartosz

JRG-4 Festynowa sobota

Dzisiejszy dzień na JRG-4 minął pod kątem festynów i pokazów. Pierwszy miał miejsce na ulicy Szamotulskiej 75 w przedszkolu Mały Olimpijczyk. Zastęp SDC-37 był bardzo oblegany przez młodych podopiecznych, których ciekawość zaspokojona została przez możliwość robienia sobie zdjęć i zwiedzania kabiny pojazdu. Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem znajdującym się na samochodzie oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Je pytania. Nie mniejszą atrakcją okazał się być również pokaz samochodu specjalistycznego do transportu psów ratowniczych z OSP-GRS wraz z psami Gwidon i Sky.

JRG-4 Sobotnie szkolenie OSP

W sobotę miało miejsce również szkolenie strażaków ochotników w ramach przygotowania do egzaminów. Realizacja owego szkolenia odbyła się na terenie nowej siedziby JRG 4 i obejmowała sprawianie drabin przystawnych oraz prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na nich, rozwijanie lini gaśniczych i podawanie jednego lub dwóch prądów gaśniczych oraz zaznajomienie się ze sprzętem na wyposażeniu JRG-4 głównie sprawianie drabiny mechanicznej i montowanie działka gaśniczego na koszu. Kolejne szkolenie już za tydzień.

JRG 4 - Spotkanie z dziećmi w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Dnia 15 maja w godzinach popołudniowych strażacy z JRG-4 w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” spotkali się z najmłodszymi wychowankami Świetlicy „PROMYK” mieszczącej się przy parafii pw. Najświetszej Bogarodzicy Maryi. Głównym celem zajęć było zainteresowanie dzieci zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem życia codziennego oraz wprowadzenie w tajemnicze arkany pracy strażaka i psa ratownika. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieciaki mogły wcielić się w role strażaka-ratownika i poznać Szakłaka-jednego z kilku psich funkcjonariuszy służących w poznańskiej Komendzie.

JRG 4 - Ćwiczenia doskonalące dla OSP Buk.

W dniu 13.05.2017r strażacy z JRG-4 przeprowadzili ćwiczenia dla druhów z OSP Buk z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizowanych w ramach cyklicznych zajęć doskonalących dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Zajęcia zostały podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Zadania realizowane były z tematyki nagłego zatrzymania krążenia oraz postępowaniu z osobą urazową. Szkolenie to miało na celu zapewnienie właściwego poziomu wyszkolenia druhów.

JRG 4 - Pokaz sprzętu pożarniczego

W dniu 01.05.2017r. strażacy z JRG-4 udali się na wydarzenie "Majówka w Botaniku" do Ogrodu Botanicznego UAM przy ul. Dąbrowskiego 165. Podczas tego wydarzenia zostały zbierane środki finansowe na rzecz Hospicjum Palium. Akcję charytatywną wspiera również Państwowa Straż Pożarna. W programie wydarzenia można było odnaleźć
m.in. pokaz sprzętu pożarniczego.

Czwórka prowadzi zajęcia w Lubuskiem

Na zaproszenie kolegów z województwa lubuskiego strażacy z JRG 4 SGPR Poznań przeprowadzili szkolenie w formie warsztatów praktycznych z zakresu zabezpieczania wykopów ziemnych podczas działań ratowniczych. Podczas dwudniowych warsztatów przeszkoliliśmy z tego zakresu czterdziestu strażaków w tym siedmiu z naszej jednostki. Szkolenie trwało dwa dni podczas których przećwiczono procedury zabezpieczania wykopów prostych, w kształcie "L" i w kształcie "T" wąsko przestrzennych o dużej głębokości.

Kontrole techniczne OSP.

Dnia 22.04.2017r z strażacy z JRG 4 przeprowadzili kontrolę techniczną w OSP Otusz i OSP Dakowy Suche. Kontroli poddano stan oraz wyposażenie pojazdów. Sprawdzono sprzęt pod względem utrzymania czystości, sprawności i umiejętności prawidłowej obsługi. Dokonano również oceny zgodność sprzętu z systemem SWD oraz sprawdzono wszelaką dokumentację. Kontrola wypadła pozytywnie, a ocena końcowa dobra potwierdza gotowość oraz bezawaryjność sprzętu.

Sporządził: mł. kpt. Hubert Jezierski

JRG 4 - Udział SGPR Poznań w ćwiczeniach "WĘDRZYN 17"

W dniach 4.04.2017-7.04.2017 członkowie SGPR Poznań przebywali na ćwiczeniach pod kryptonimem "WĘDRZYN 17". Ćwiczenia odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie woj. Lubuskie.
Celem ćwiczeń było:
- Przeprowadzenie rozpoznania
- Ustalenie liczby osób zaginionych
- Wykonanie dostępu
- Dotarcie do poszkodowanego z wykorzystaniem posiadanego sprzętu
- Zabezpieczenie konstrukcji w zakresie niezbędnym dla bezpieczeństwa ratowników prowadzących działania
- Wprowadzenie współdziałania modułu CBRNE oraz SGPR i SGRWN

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu wentylacji pożarowej.

W zeszłym tygodniu strażacy z JRG-4 zajmowali się zagadnieniem, związanym z pożarami wewnętrznymi, tj. wentylacją taktyczną. W tym czasie skupili się na wykonywaniu przecinek dachowych. Podczas zajęć na dachach przećwiczono różne warianty przecinek oraz porównano sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki, którym można wykonywać otwory wentylacyjne w dachach. Specjalne podziękowania dla zastępcy dowódcy zmiany z JRG-5, mł. kpt. Michała Osięgłowskiego za zaangażowanie oraz wsparcie merytoryczne podczas ćwiczeń.

Opracowanie: mł. kpt. Robert Skubel

Strony