Biuletyn JRG 4

Wyciek paliwa

W dniu 04.04.2019 w godzinach popołudniowych przy ulicy Poranek w Poznaniu, GBA 2,5/16 zostało zadysponowane do wycieku paliwa ze zbiornika. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wyciek paliwa nastąpił spod korka wlewu. Konsekwencją wycieku było zniszczenie części powłoki lakierniczej tego pojazdu oraz plama na jezdni o wielkości około 1 m2. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu linii szybkiego natarcia i sorpcji rozlanej substancji. Wezwana została Policja w celu ustalenia właściciela pojazdu.

JRG 4 - Wypadek na S11

W dniu 15.02.2019 około godziny 12.30 na zjeździe z S11 w kierunku Piły, doszło do uderzenia w barierki energochłonne przez pojazd osobowy marki Opel Astra. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane zastępy z JRG4 oraz OSP Tarnowo Podgórne. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych oraz zakręceniu zaworu gazu. Kierowca oraz pasażerka nie wymagały pomocy KPP. Na miejsce zdarzenia dojechały służby S11, którym przekazano miejsce zdarzenia.

Wypadek na Drodze Ekspresowej S-11

W dniu 07.02.2019 roku dwa zastępy JRG4: GBA-RT, SLRr oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane do wypadku na drodze ekspresowej S11 w miejscowości Dąbrówka. Z treści zgłoszenia wynikało, że miało miejsce zderzenie trzech pojazdów osobowych, . Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że samochody Citroen C3, Skoda Fabia i Hyundai i20 zderzyły się w skutek czego została poszkodowana jedna osoba. Na czas prowadzenia działań droga S11 w kierunku Piły była zamknięta.

Prewencja społeczna

W grudniu strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w ramach prewencji społecznej odwiedzili szkoły znajdujące się na terenie chronionym. Celem spotkań była akcja informacyjno-edukacyjna na temat bezpieczeństwa. Omówiono zagrożenia związane z okresem grzewczym oraz zbliżającymi się feriami. W szczególności zwrócono uwagę na zagrożenie związane z tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwem na lodzie. Podczas wizyty, placówki otrzymały pamiątkowe kalendarze oraz broszury edukacyjne.

Szkolenie z błonkoskrzydłych

W dniu 17.12.2018 roku w siedzibie OSP Tarnowo Podgórne odbyło się szkolenie Druhów z zakresu zasad postępowania podczas interwencji związanych z usuwaniem zagrożeń rojów bądź gniazd owadów błonkoskrzydłych.
Podczas szkolenia była poruszana tematyka:
- zabezpieczenie ratownika
- rozpoznanie zagrożenia
- postępowanie na miejscu zdarzenia w zależności od owadów błonkoskrzydłych oraz miejsca znajdowania się gniazd lub rojów.

JRG 4 - Ćwiczenia ewakuacji hotelu

W poniedziałek 29 października 2018 r. miało miejsce sprawdzenie warunków ewakuacji w hotelu Campanile przy ul. Św. Wawrzyńca 96 w Poznaniu. Przy użyciu zadymiarki zasymulowano pożar, który rozpoczął się od gorącego żelazka w pokoju technicznym. W praktycznych warunkach sprawdzono działanie systemów przeciwpożarowych, a także przygotowanie pracowników na sytuację zagrożenia pożarowego. Po przeprowadzonej ewakuacji, która odbyła się w sposób sprawny i prawidłowy, strażacy poinstruowali pracowników w zakresie zachowania w sytuacji pożaru i ewakuacji gości hotelu.

JRG 4 - samochód uderzył w słup energetyczny

Dnia 28.09.2018 zastęp GBA z JRG 4 został zadysponowany do zdarzenia drogowego, który miał miejsce w Dąbrówce przy ulicy Poznańskiej. Samochód osobowy marki Alfa Romeo uderzył w słup energetyczny. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. W wyniku kolizji ucierpiała jedna osoba, która ostatecznie nie została przetransportowana do szpitala. Działania straży pożarnej polegały m.in. na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy Alfy Romeo, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomoc w kierowaniu ruchem drogowym Policji. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

JRG 4 - Pożar garażu na ul. Stanisława Latwisa.

Dnia 19.09.2018r. około godziny 9:00 do SKKM Poznań wpłynęło zgłoszenie o pożarze w garażu podziemnym domu jednorodzinnego przy ul. Stanisława Latwisa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG4 oraz SOp z dowódcą jednostki . Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu, pożarem objęta była znaczna część garażu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba.

Wypadek na ulicy Bukowskiej

Dnia 18.09.2018r. około godziny 9:40 do SKKM Poznań wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym przy ul. Bukowskiej tuż przy lotnisku. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy z poznańskiej czwórki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali rozbite 3 samochody osobowe oraz 1 ciężarowy. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Siły i Środki obecne również na miejscu zdarzenia: Oficer Operacyjny Miasta, JRG 2, SA PSP, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja.

Zawalenie chlewni!

W dniu 29 lipieca 2018 r. około godziny 12.05 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie otrzymało zgłoszenie o zawaleniu się szczytu chlewni w miejscowości Śmieszkowo. Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały zawalony szczyt chlewni, część stropu oraz uszkodzone ściany kolankowe po obu stronach budynku. Budynek groził zawaleniem. W pomieszczeniach chlewni znajdowało się około 300 sztuk warchlaków. Do działań została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z Poznania.

Wypadek na DK-92

W dniu 13.07.2018r w godzinach wieczornych strażacy z JRG 4 zostali zadysponowani w sile dwóch zastępów przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do wypadku dwóch samochodów. Do zdarzenia drogowego doszło na drodze krajowej nr 92.

Strony