Biuletyn JRG 4

JRG 4 - Ćwiczenia ewakuacji hotelu

W poniedziałek 29 października 2018 r. miało miejsce sprawdzenie warunków ewakuacji w hotelu Campanile przy ul. Św. Wawrzyńca 96 w Poznaniu. Przy użyciu zadymiarki zasymulowano pożar, który rozpoczął się od gorącego żelazka w pokoju technicznym. W praktycznych warunkach sprawdzono działanie systemów przeciwpożarowych, a także przygotowanie pracowników na sytuację zagrożenia pożarowego. Po przeprowadzonej ewakuacji, która odbyła się w sposób sprawny i prawidłowy, strażacy poinstruowali pracowników w zakresie zachowania w sytuacji pożaru i ewakuacji gości hotelu.

JRG 4 - samochód uderzył w słup energetyczny

Dnia 28.09.2018 zastęp GBA z JRG 4 został zadysponowany do zdarzenia drogowego, który miał miejsce w Dąbrówce przy ulicy Poznańskiej. Samochód osobowy marki Alfa Romeo uderzył w słup energetyczny. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. W wyniku kolizji ucierpiała jedna osoba, która ostatecznie nie została przetransportowana do szpitala. Działania straży pożarnej polegały m.in. na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy Alfy Romeo, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomoc w kierowaniu ruchem drogowym Policji. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

JRG 4 - Pożar garażu na ul. Stanisława Latwisa.

Dnia 19.09.2018r. około godziny 9:00 do SKKM Poznań wpłynęło zgłoszenie o pożarze w garażu podziemnym domu jednorodzinnego przy ul. Stanisława Latwisa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG4 oraz SOp z dowódcą jednostki . Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu, pożarem objęta była znaczna część garażu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba.

Wypadek na ulicy Bukowskiej

Dnia 18.09.2018r. około godziny 9:40 do SKKM Poznań wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym przy ul. Bukowskiej tuż przy lotnisku. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy z poznańskiej czwórki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali rozbite 3 samochody osobowe oraz 1 ciężarowy. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Siły i Środki obecne również na miejscu zdarzenia: Oficer Operacyjny Miasta, JRG 2, SA PSP, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja.

Zawalenie chlewni!

W dniu 29 lipieca 2018 r. około godziny 12.05 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie otrzymało zgłoszenie o zawaleniu się szczytu chlewni w miejscowości Śmieszkowo. Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały zawalony szczyt chlewni, część stropu oraz uszkodzone ściany kolankowe po obu stronach budynku. Budynek groził zawaleniem. W pomieszczeniach chlewni znajdowało się około 300 sztuk warchlaków. Do działań została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z Poznania.

Wypadek na DK-92

W dniu 13.07.2018r w godzinach wieczornych strażacy z JRG 4 zostali zadysponowani w sile dwóch zastępów przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do wypadku dwóch samochodów. Do zdarzenia drogowego doszło na drodze krajowej nr 92.

SGPR na budowie.

Na początku czerwca Strażacy, Specjaliści Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej w Poznaniu mieli okazję pojawić się na placu budowy Szpitala Wielkopolskiego Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii w Poznaniu.
W ramach dni bezpieczeństwa na budowie, Ratownicy GPR przećwiczyli i jednocześnie zaprezentowali pracownikom budowy scenariusz ratowania technikami wysokościowymi osoby poszkodowanej uwięzionej na rusztowaniu budowlanym.
Swoje pięć minut miał również labrador Szakłak, który penetrował wykopy w poszukiwaniu osób żywych.

Działania SGPR Poznań w Grudziądzu

W dniu 12.05.2018 doszło do zawalenia dachu nieużytkowanego kościoła w Grudziądzu. Po szybkim telefonicznym przeanalizowaniu zaistniałej sytuacji z dowódcą akcji będącego na miejscu zdarzenia zdecydowano o zadysponowaniu do działań dwa psy z SGPR Poznań oraz jednego z OSP GRS celem sprawdzenia czy w zawalonym obiekcie nie ma osób żywych. Po przeszukaniu zawalonej części kościoła nie zlokalizowano żadnych osób. W trakcie działań jeden z psów doznał urazu lecz dzięki szybkiej interwencji Komendanta z Grudziądza pies został bezpłatnie zaopatrzony przez lek. wet. Macieja Czumiela.

JRG 4- Ćwiczenia SGPR Wędrzyn 2018

W dniach 9-13 kwietnia 2018 poznańska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego uczestniczyła w ćwiczeniach zgrywających oraz warsztatach szkoleniowych na poligonie wojskowym w Wędrzynie.
Celem w/w ćwiczeń było przećwiczenie wielu elementów z zakresu specjalistycznych działań poszukiwawczo ratowniczych w tym:
- prowadzenie działań poszukiwawczo - ratowniczych na terenie otwartym,
- współpraca nawigatorów i przewodników psów,
- budowa konstrukcji podporowych,

SGPR w powiecie kolskim

5 kwietnia 2018r. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 około godziny 20:30 została zadysponowana do zdarzenia, które miało miejsce w rejonie operacyjnym KP PSP Koło, a dokładniej w miejscowości Borecznia Wielka. Zaraz po informacji, że pod gruzami mogą znajdować się osoby poszkodowane niezwłocznie udaliśmy się na miejsce zdarzenia.

Wyróżnienie za wzorową akcję

W dniu 19 Lutego 2018r zastępy z JRG-2 oraz JRG-4 brały udział w usunięciu drzewa zagrażającego bezpieczeństwu osobom znajdującym się w Przedszkolu nr 118 w Poznaniu przy ul. Płomiennej 1.
W związku z przeprowadzoną akcją Dyrektor Przedszkola Pani mgr Maria Grządzielska-Matusz wysłała słowa uznania za profesjonalizm i zaangażowanie strażaków biorących udział w zdarzeniu.
Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych codziennych obowiązków.

Sporządził:
sekc. Tomasz Dudzik

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

W dniu 25 lutego na jeziorze w Niepruszewie zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczych na zbiornikach wodnych w warunkach zimowych. W ćwiczeniach brała udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 4 oraz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Buk. Celem ćwiczeń było doskonalenie taktyki z wykorzystaniem różnych technik ratowniczych prowadzenia działań na lodzie z naciskiem na bezpieczeństwo ratownika oraz osoby poszkodowanej.

Strony