Biuletyn JRG 4

Wypadek przy ulicy Dąbrowskiego.

W dniu 24.06.2020 o godzinie około 16.30 zastępy z JRG4, zostały zadysponowane do wypadku przy ulicy Dąbrowskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastano trzy pojazdy osobowe. Uczestnicy wypadku opuścili samochody o własnych siłach. Zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uczestnikom kolizji. Działania polegały też m.in. na odłączeniu akumulatorów oraz zamknięciu zaworów gazu LPG w dwóch pojazdach. Zneutralizowano powstałe wycieki. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał jedną osobę do szpitala na ul. Lutycką.

SGPR Poznań- warsztaty wysokościowe.

W dniach 23-25 czerwca w ramach doskonalenia zawodowego GPR Poznań oraz przygotowania do egzaminu dla funkcjonariuszy PSP dla kandydatów na młodszych ratowników wysokościowych KSRG odbyły się warsztaty w Górach Sokolich znajdujących się w w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich. Podczas warsztatów poruszano takie tematy jak: trawersowanie, poruszanie się pionowe na przyrządach, wspinanie się z asekuracja górna i dolną. Ponadto przyszli adepci wspinaczki poznali zasadę budowy stanowisk, sprzętu wysokościowego i zastosowania węzłów.

Rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody.

Zgodnie z poleceniem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP strażacy JRG 4 w dniu 30 maja 2020 r. przeprowadzili rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody na terenie Leśnictwa Strzeszynek należącego do Lasów Komunalnych Miasta Poznania. Jest to obszar chroniony przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 4.

Wypadek i pożar samochodu na ul.Przybyszewskiego

W dniu 01.05.2020r. zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 4 zostały zadysponowane do nietypowego zdarzenia na ulicy Przybyszewskiego. W wyniku kolizji samochodów osobowych oczekujących na odholowanie doszło do najechania następnego pojazdu osobowego, który po chwili stanął w płomieniach. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych na palący się samochód, oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w tym jednemu dziecku.

Kolizja na drodze krajowej 92

W dniu 9 marca trzy zastępy z JRG4 oraz jeden zastęp z OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do wypadku na drodze krajowej 92 w miejscowości Swadzim. Po dojeździe na miejsce zastano dwa pojazdy biorące udział w zdarzeniu: VW Golf oraz Mercedes Sprinter, który uderzył w bariery energochłonne przy wjeździe na S11 i zablokował jeden z pasów drogi. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, odciągnięciu i ustawieniu busa poza pasem drogowym.

Wypadek na DW 184

W dniu 06.03.2020 o godzinie 17:20 na drodze wojewódzkiej 184, miedzy Mrowinem a Napachaniem doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych. Na miejsce zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej: OSP Napachanie, OSP Mrowino, JRG 4 Poznań oraz Dyżurnego operacyjnego miasta Poznania.

Wypadek w Wysogotowie

W dniu 16.02.2020 około godziny 09:45 na ul. Skórzewskiej w Wysogotowie doszło do wypadku auta osobowego, które wypadło z drogi i uderzyło w słup energetyczny oraz ogrodzenie. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatora oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Obecne na miejscu ZRM przebadało kierowcę i przetransportowało go do szpitala na ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Ruch odbywał się wahadłowo.

Sporządził : str. Łukasz Krzyszkowiak

Ostatnia służba st.kpt. Krzysztofa Karolewskiego

W dniu 23.01.2020 w JRG-4 odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której pożegnano st.kpt. Krzysztofa Karolewskiego. Zastępca dowódcy JRG po ponad 30 latach pracy w tym 27 latach służby zdecydował się przejść na zasłużone zaopatrzenie emerytalne. W uroczystości udział wzięli strażacy wszystkich zmian służbowych oraz liczne grono emerytów w tym byli dowódcy JRG. Dowódca JRG-4 st.kpt.

Wypadek w Skórzewie

W dniu 12.12.2019 zastępy z JRG 4 oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego, który miał miejsce w Skórzewie na ulicy Poznańskiej.
Samochód osobowy marki Peugeot uderzył w zaparkowane pojazdy. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. W wyniku wypadku ucierpiała jedna osoba, która został przetransportowana do szpitala.

Ćwiczenia na os. Lotnictwa Polskiego

14.11.2019r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przeprowadzili ćwiczenia połączone z rozpoznaniem budynków mieszkalnych na Osiedlu Lotnictwa Polskiego. Ratownicy przećwiczyli rozwinięcia bojowe w przypadku pożaru na wyższych kondygnacjach. Ponadto sprawdzono dojazd do budynków i zasięg drabiny mechanicznej. Przeprowadzono rozpoznanie dróg ewakuacyjnych, hydrantów oraz taktyki zaopatrzenia wodnego w przypadku pożaru.

opracował: mł. kpt. Michał Mucha

JRG 4 - Uroczysta zmiana służby

W dniu 11 listopada 2019 roku podczas zmiany służbowej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Strażacy oddali w ten sposób hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie lub zdrowie na rzecz przyszłych pokoleń oraz Niepodległej Polski.

Opracował: str. Fiszer Szymon
Zdjęcia: asp. sztab. Konwiński Sebastian

JRG4 - próbna ewakuacja w budynku IMiGW.

29 października 2019 roku w budynku oddziału IMiGW przy ulicy Dąbrowskiego 174/176 odbyła się próbna ewakuacja pracowników. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w oddziale dbając o poziom świadomości pracowników w kwestii sprawnej ewakuacji przeprowadziły próbę przy udziale strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Poznaniu w roli obserwatorów. Wykorzystując okazję, strażacy zapoznali się z układem pomieszczeń w budynku, lokalizacją znajdujących się w nim systemów bezpieczeństwa pożarowego oraz sprawnością pobliskich hydrantów.

Strony