Biuletyn JRG 4

Czwórka prowadzi zajęcia w Lubuskiem

Na zaproszenie kolegów z województwa lubuskiego strażacy z JRG 4 SGPR Poznań przeprowadzili szkolenie w formie warsztatów praktycznych z zakresu zabezpieczania wykopów ziemnych podczas działań ratowniczych. Podczas dwudniowych warsztatów przeszkoliliśmy z tego zakresu czterdziestu strażaków w tym siedmiu z naszej jednostki. Szkolenie trwało dwa dni podczas których przećwiczono procedury zabezpieczania wykopów prostych, w kształcie "L" i w kształcie "T" wąsko przestrzennych o dużej głębokości.

Kontrole techniczne OSP.

Dnia 22.04.2017r z strażacy z JRG 4 przeprowadzili kontrolę techniczną w OSP Otusz i OSP Dakowy Suche. Kontroli poddano stan oraz wyposażenie pojazdów. Sprawdzono sprzęt pod względem utrzymania czystości, sprawności i umiejętności prawidłowej obsługi. Dokonano również oceny zgodność sprzętu z systemem SWD oraz sprawdzono wszelaką dokumentację. Kontrola wypadła pozytywnie, a ocena końcowa dobra potwierdza gotowość oraz bezawaryjność sprzętu.

Sporządził: mł. kpt. Hubert Jezierski

JRG 4 - Udział SGPR Poznań w ćwiczeniach "WĘDRZYN 17"

W dniach 4.04.2017-7.04.2017 członkowie SGPR Poznań przebywali na ćwiczeniach pod kryptonimem "WĘDRZYN 17". Ćwiczenia odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie woj. Lubuskie.
Celem ćwiczeń było:
- Przeprowadzenie rozpoznania
- Ustalenie liczby osób zaginionych
- Wykonanie dostępu
- Dotarcie do poszkodowanego z wykorzystaniem posiadanego sprzętu
- Zabezpieczenie konstrukcji w zakresie niezbędnym dla bezpieczeństwa ratowników prowadzących działania
- Wprowadzenie współdziałania modułu CBRNE oraz SGPR i SGRWN

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu wentylacji pożarowej.

W zeszłym tygodniu strażacy z JRG-4 zajmowali się zagadnieniem, związanym z pożarami wewnętrznymi, tj. wentylacją taktyczną. W tym czasie skupili się na wykonywaniu przecinek dachowych. Podczas zajęć na dachach przećwiczono różne warianty przecinek oraz porównano sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki, którym można wykonywać otwory wentylacyjne w dachach. Specjalne podziękowania dla zastępcy dowódcy zmiany z JRG-5, mł. kpt. Michała Osięgłowskiego za zaangażowanie oraz wsparcie merytoryczne podczas ćwiczeń.

Opracowanie: mł. kpt. Robert Skubel

JRG 4 - Szkolenie w Nowym Sączu

W dniach 27.03.2017-31.03.2017 dwóch strażaków z JRG 4 (mł. asp. Cezary Rosiak oraz sekc. Mariusz Napierała) udało się na szkolenie specjalistyczne z zakresu organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych w działaniach SGPR, które odbyło się na terenie JRG 2 w Nowym Sączu.

JRG4- Wypadek samochodu osobowego

W środku nocy dnia 25-03-2017 roku zastępy z JRG 4 oraz OSP Dopiewo i Niepruszewo zostały zadysponowane do zdarzenia pomiędzy Więckowicami a Dopiewem. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy uderzył w drzewo. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejscu był już Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się poszkodowanym zakleszczonym w pojeździe, przystąpiono do działań mających na celu wydobycie kierującego z wraku pojazdu. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych odgięto dach pojazdu oraz odsunięto elementy karoserii blokujące nogi poszkodowanego.

JRG 4 - Pokaz SGPR

W dniu 11.03.2017r. przewodnicy wraz z psami udali się na pokaz zorganizowany dla dzieci w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej - klinice Uniwersytetu Przyrodniczego zlokalizowanej przy ul. Szydłowskiej.
Celem pokazu była promocja Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, oraz pokazanie młodzieży jak ciężką pracę wykonuje strażak, który jest również przewodnikiem psa, a ten bierze udział

Szkolenie doskonalące dla druhów OSP

28 lutego 2017 strażacy JRG 4 przeprowadzili szkolenie doskonalące dla druhów OSP z sektora operacyjnego. Najpierw teoretycznie omówiono a później w praktyce przećwiczono elementy przeszukiwania pomieszczeń zadymionych, podawania prądów wodnych, bezpieczeństwa ratowników pracujących w aparatach powietrznych oraz podstawowe elementy ratownictwa medycznego. W ćwiczeniach brali udział druhowie z OSP Dopiewo, Palędzie i Zakrzewo.

materiał: bryg. Bartosz Mańczak

Szkolenie dla studentów Uniwersytetu Medycznego

Pierwszego marca strażacy z JRG 4 przeprowadzili zajęcia szkoleniowe dla studentów Uniwersytetu Medycznego. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane z działalnością Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej. Podczas zajęć zwrócono uwagę na wykorzystanie psów ratowniczych do poszukiwań osób zarówno na gruzach jak i w terenie otwartym, szkolenie psów ratowniczych, wykorzystanie elektronicznego sprzętu do lokalizacji osób zasypanych, wykorzystanie sprzętu do stabilizacji uszkodzonych konstrukcji.

JRG 4 - wypadek samochodów osobowych

W dniu 01.03.2017 zastępy z JRG-4 oraz JRG-2 zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu na ul. Złotowskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano wypadek dwóch samochodów.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji pojazdu, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji płynów eksploatacyjnych. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, która została przetransportowana przez ZRM do szpitala.

Informacja o uroczystości pogrzebowej ś.p. st. ogn. w st. spocz. Andrzeja Ratajskiego (JRG 4 Poznań)

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że zmarł ś.p. st.ogn. w st.spocz. Andrzej Ratajski(emerytowany funkcjonariusz KM PSP, w dniu przejścia na emeryturę pełnił służbę jako starszy operator sprzętu specjalistycznego w JRG 4).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 28.02.2017r. Msza święta w intencji zmarłego odbędzie się o godzinie 11:15 w Kościele Matki Boskiej Bolesnej (Głogowska/Stablewskiego), pogrzeb odbędzie się o godzinie 13:10 na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gaśniczych

W dniu 17.02.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne” - ćwiczenia różnych wariantów taktycznych podczas gaszenia pożarów wewnątrz obiektów. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel

JRG4- Pożar budynku przy ulicy Stokrotkowej

Dnia 12 grudnia 2017r. około godziny 2.00 zuważono pożar budynku mieszkalnego w Poznaniu przy ul.Stokrotkowej. Do zdarzenia zostało zadysponowane 4 zastępy Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki zastano wydobywający się dym i ogień z okien oraz poddasza budynku. W budynku przebywały dwie osoby, które samodzielnie opuściły dom a strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Materiał opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

Strony