Biuletyn JRG 5

JRG5 - Ćwiczenia praktyczne z obsługi i użytkowania drzewołazów

W dniu 07 listopada 2018 roku funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu przeprowadzili szkolenie praktyczne z obsługi i użytkowania drzewołazów arborystycznych. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie przeznaczonym pod budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przy ul. Lotniczej w Poznaniu.

JRG 5 - Pożar samochodów na os. Zwycięstwa

Dnia 27 października 2018r. przed godziną czwartą nad ranem dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu zostały zadysponowane do pożaru dwóch samochodów osobowych na osiedlu Zwycięstwa nr 6 w Poznaniu.
Po przybyciu na miejsce zastano w pełni rozwinięty pożar dwóch pojazdów. Dzięki sprawnym działaniom pożar został szybko ugaszony a ogień nie rozprzestrzenił się na kolejne pojazdy.
Po zakończonych działaniach miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Opracowanie:
asp. sztab. Adam Rządowski

JRG 5 - Egzamin kursu wysokościowego.

25 października zakończył się cykl kursów z zakresu ratownictwa wysokościowego, który rozpoczął się 11 października. Przez dwa tygodnie obecni już młodsi ratownicy wysokościowi z SGRW POZNAŃ, SGRW KALISZ i SGRW PIŁA poznawali tajniki tej specjalizacji. Cieszymy się, że do naszej SGRW dołączają nowi członkowie. Świeża krew jest potrzebna aby się grupa rozwijała. W egzaminie końcowym uczestniczył też Naczelnik Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia st. kpt. Michał Kierzek, który osobiście postanowił przetestować umiejętności nowych wysokościowców.

JRG 5 - kurs wysokościowy

11 października na terenie JRG 5 rozpoczął się cykl szkoleń wysokościowych dla kandydatów na młodszych ratowników wysokościowych. Nowi adepci tej trudnej sztuki poznają tajniki sprzętowe i nowe umiejętności jak m.in. budowę lin alpinistycznych, dobór punktów stanowiskowych, budowa stanowisk, budowa różnych układów linowych, parametry wytrzymałościowe sprzętu etc. Na kandydatów czekają takie obiekty jak ścianka wspinaczkowa, wieża RTV, wspinalnia, studnia i inne. Już niebawem nasza SGRW wzbogaci się o nowych ratowników.
Zdjęcia i opracowanie: D-ca JRG 5

JRG 5 - ćwiczenia z symulatorem naprężonych drzew.

W piątek, 28 września na terenie JRG 5 we współpracy z SA PSP w Poznaniu odbyły się zajęcia szkoleniowe z zakresu cięcia naprężonych drzew. W ćwiczeniach wykorzystano specjalny symulator będący na wyposażeniu SA PSP w Poznaniu. Instruktor najpierw przeprowadził zajęcia teoretyczne podczas, których omówił BHP i zagrożenia mogące pojawić się podczas pracy z naprężonymi drzewami. Następnie przystąpiono do zajęć praktycznych, podczas których strażacy doskonalili techniki pracy pilarkami oraz nowe techniki cięcia drzew.

JRG 5 - nowa siłownia

Pod koniec września po kilkumiesięcznych pracach strażacy naszej jednostki oficjalnie dokonali "przeprowadzki" siłowni do nowego pomieszczenia. Owocem ich wytężonego wysiłku jest przebudowa nieużytkowanego pomieszczenia na potrzeby utrzymania należytej tężyzny fizycznej. Stare pomieszczenie siłowni było już drugim z kolei wykorzystywanym do tego celu, ale z czasem i jego powierzchnia przestała być wystarczająca. Dlatego też z inicjatywy samych strażaków dokonano modernizacji pomieszczenia tzw. myjki.

JRG 5 - pożar hali.

W niedzielę 23 września w godzinach porannych wybuchł pożar w hali produkcyjno-magazynowej. Pożarem zostały objęte maszyny i półprodukty na bazie rozpuszczalników do wytwarzania opakowań spożywczych. W pierwszej kolejności działania ratowników polegały na obronie przyległych zabudowań izolując dymy oraz wysoką temperaturę poprzez zamknięcie dostępnych otworów. Następnie za pomocą lancy gaśniczej rozpoczęto tłumienie pożaru wewnątrz obiektu i po zebraniu odpowiednich sił i środków przystąpiono do generalnego natarcia na pożar.

JRG 5 - SGRW obóz kondycyjno-szkoleniowy

W dniach 16-21 września br. zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP ratownicy wysokościowi z Poznania wraz z kolegami z Kalisza i Piły uczestniczyli w zgrupowaniu kondycyjno-szkoleniowym, które w tym roku odbyło się w Krynicy Zdrój. Przez pięć dni strażacy mieli szczelnie wypełniony grafik zajęć doskonalących. Przez pierwsze dwa dni tygodnia na wieży szkoleniowej krynickiej grupy GOPR doskonalono i unifikowano techniki poruszania się po różnych układach linowych również z wykorzystaniem technik jaskiniowych.

SGRW ponownie w akcji.

W dniu 24.08.2018r. ok. godziny 6.45 zastępy GBA i SCRTwys z JRG-5 zostały zadysponowane na ul. Lazurową na poznańskim Boninie w celu dostania się do sparaliżowanej kobiety zamieszkałej na 4 piętrze wieżowca, która o własnych siłach nie mogła wstać z podłogi. Na miejscu zdarzenia KDR podjął decyzje wejścia do mieszkania z piętra 5 z wykorzystaniem technik wysokościowych. Dzięki znakomitemu przygotowaniu zarówno fizycznemu jak i merytorycznemu ratowników wysokościowych akcja przebiegła szybko oraz sprawnie, a pani została przekazana ZRM.
Opracował: asp. sztab. J. Błaszczak

JRG 5 - SGRW uratowała psa z zalanej fosy Fortu IXa.

W sobotę 11 sierpnia około godz. 7:15 SGRW Poznań wzięła udział w akcji ratowania psa, który uciekł opiekunce i wpadł do fosy wypełnionej wodą na terenie Fortu IXa. Pies był poszukiwany od piątku wieczorem i dopiero nad ranem został odnaleziony. Zadanie ratowników polegało w pierwszej kolejności na dotarciu do zwierzęcia, które wystraszone i zmęczone sytuacją uciekło w głąb fortu zalanego wodą. Po przyciągnięciu psiaka do ratownika zwierz okazał się całkiem sporych rozmiarów jednak nie sprawiał żadnych problemów.

JRG 5 - wizyta strażaków ochotników z Hanoweru.

W dniach 2 oraz 4 sierpnia młodzi adepci sztuki pożarniczej z ochotniczej straży pożarnej w Hanowerze odwiedzili Poznań. W pierwszym dniu odwiedzin zapoznali się z naszą jednostką oraz JRG nr 1. W sobotę udali się w gościnę do OSP Golęczewo oraz OSP Chludowo. Tam mieli okazję bliższego zapoznania się z charakterystyką funkcjonowania OSP w naszym kraju. Była prezentacja sprzętu oraz próba sił przy prawdziwej sikawce. Zostały nawiązane nowe kontakty i nasi druhowie już deklarują chęć wymiany doświadczeń podczas rewizyty w Hanowerze.

JRG 5 - festyn edukacyjny dla osób niesłyszących.

29 lipca wspólnie z Towarzystwem Osób Niesłyszących TON zorganizowaliśmy festyn dla Głuchych. Wyzwanie organizacyjne nie było dla nas niczym nowym bo od 10 lat organizowaliśmy podobne festyny z okazji Dnia Strażaka ale w tym roku było inaczej. Niby to samo ale trzeba się przestawić na świat ciszy. Dzięki pomocy członkiń i członków TON-u daliśmy radę ale trzeba się było napocić i nie mówimy tutaj tylko o temperaturze powietrza bo pogoda dopisała i żar się lał z nieba.

JRG 5 - ćwiczenia SGRW na iglicy targowej.

25 lipca SGRW Poznań 5 rozpoczęła trzydniowy cykl ćwiczeń na iglicy targowej.
Założenie polegało na dotarciu do "poszkodowanego pracownika" i ewakuowaniu go za pomocą techniki liny kierunkowej na poziom ziemi z wysokości około 60 metrów.
Iglica targowa jest specyficznym obiektem wysokościowym. W 1947 rozebrano zniszczoną w czasie II wojny światowej konstrukcję dawnej Wieży Górnośląskiej autorstwa Hansa Poelziga z 1911. Początkowo dolną część Wieży (zachowaną) wykorzystywano jako pawilon ZSRR.

Strony