Biuletyn JRG 5

JRG 5 - kurs śmigłowcowy II-go stopnia

Zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniach 9-11 września 7 naszych ratowników wysokościowych uczestniczyło w tytułowym kursie. Po jego ukończeniu uzyskali oni tytuł starszych ratowników wysokościowych i mogą pełnić funkcję tzw. ratowników pokładowych śmigłowca. Taka funkcja jest niezmiernie ważna gdyż ratownik pokładowy jest "oczami i uszami" pilota. To od operatora zależy bezpieczeństwo ratowników na pokładzie i pod pokładem śmigłowca w trakcie zawisu/lotu jak również bezpieczeństwo wokół statku powietrznego podczas jego pracy na lądowisku.

JRG 5 - kurs śmigłowcowy I-go stopnia

W dniach 2-6 września Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu we współpracy z 33. Bazą Lotnictwa Transportowego w Powidzu i działającą w jej strukturach Lotniczą Grupą Poszukiwawczą Ratowniczą zorganizowała tytułowy kurs. W tym kursie uczestniczyło 7 naszych ratowników wysokościowych. Ratownicy nabyli umiejętności współpracy ze specyficznym statkiem powietrznym jakim jest śmigłowiec. Nasi ludzie poznawali nowe oraz doskonalili swoje umiejętności w oparciu o śmigłowiec W-3 Sokół. Techniki desantu, ewakuacji z trudno dostępnych miejsc, ewakuacja techniką długiej liny i inne nie są im już obce.

JRG 5 - profilaktyka nowotworowa wśród strażaków

Od dłuższego czasu w naszej JRG zwracamy szczególną uwagę na tematykę zagrożeń nowotworowych wśród ratowników. Do tej pory mogliśmy korzystać tylko z naszych doświadczeń i podstawowych możliwości ochrony poprzez wykorzystywanie np. maseczek przeciwpyłowych, rękawic nitrylowych, szkoleń i samoświadomości ratowników. Obecnie dzięki pozyskanym środkom pozabudżetowym z Rady Osiedla Piątkowo udało się zakupić pralko-suszarkę, którą wykorzystamy tylko do ubrań specjalnych i innych środków ochrony indywidualnej oraz specjalną szafę susząco-ozonującą KASJOPEJA O3.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu obsługi Hooligan'a

Sobota, nie sobota, ćwiczyć trzeba. Mieliśmy dzisiaj okazję doskonalić się z zakresu obsługi urządzenia typu Hooligan. Okazało się, że jest wiele niuansów tego sprzętu jak i sporo metod "przyłożenia siły". Najlepiej się doskonalić poprzez praktykę dlatego też nawet poświęcając sobotni wieczór znaleźli się strażacy chcący dowiedzieć się czegoś więcej. Niby wszystko się wie, ale jak przyjdzie co do czego to można to samo zrobić lepiej, prościej itd. Na pewno przyjdzie okazja sprawdzić nowe doświadczenia w praktyce.
Zdjęcia: JRG 5
Opracował: D-ca JRG 5

JRG 5 - ostatnia zmiana służby przed przeniesieniem.

30 czerwca, w niedzielę, mł. ogn. Marcin Mirr po raz ostatni w naszej JRG zdał służbę. Związane to było z przeniesieniem służbowym do Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Nasz były już pracownik podjął decyzję o dalszym kontynuowaniu kariery pożarniczej na niwie edukacyjnej. Będzie przekazywał swoje doświadczenia młodym adeptom pożarnictwa.

JRG 5 - wypadek w Złotkowie

W dniu 27.06.2019 r. zastępy z JRG 5 oraz OSP Golęczewo i OSP Suchy Las zostały zadysponowane do zdarzenia na ulicy Obornickiej w Złotkowie. Po przybyciu na miejsce zastano wypadek dwóch samochodów osobowych w jednym z nich znajdowała się uwięziona kobieta. Działania straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą narzędzi hydraulicznych oraz położeniu piany gaśniczej ze względu na wyciek paliwa z samochodu w którym znajdowała się poszkodowana. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

JRG 5 - SGRW ćwiczenia ze śmigłowcem.

19 czerwca ratownicy SGRW POZNAŃ 5 oraz SGRW KALISZ uczestniczyli w zajęciach związanych ze współpracą pomiędzy PSP, a 33 Bazą Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Kooperacja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli podczas akcji ratowniczych z udziałem wojskowego śmigłowca ratowniczego W 3 A "Sokół". Głównie na tym typie będziemy doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Pierwsze zajęcia były skierowane na przypomnienie zasad bezpieczeństwa związanych z korzystaniem ze specyficznego statku powietrznego jakim jest śmigłowiec.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.

W czerwcu na terenie operacyjnym podległym pod JRG 5 rozpoczął się cykl ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego w stopniu podstawowym. Ratownicy doskonalili podejmowanie osoby tonącej z wody, a także zasady BHP podczas pracy ratowników na linii brzegowej. Z racji wysokich temperatur znacznie wzrosła ilość osób wypoczywających nad wodą i trzeba być gotowym na udzielanie pomocy kąpiącym się zwłaszcza na dzikich kąpieliskach.
Opracowanie: st. asp. P. Heliasz

JRG 5 - szkolenie dla słuchaczy z SA PSP w Poznaniu

W dniach 13 i 15 maja 2019 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśnieczej nr 5 przeprowadzono zajęcia dla słuchaczy pierwszego rocznika Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Na szkoleniu zaprezentowano możliwości taktyczno-bojowe samochodu specjalnego SCH-53 Bronto. Podczas prezentacji zwrócono uwagę na czas sprawiania, obszar niezbędny do rozłożenia pojazdu a także zasięg ramienia wysięgnika. Ta ostatnia część spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony kadetów, gdyż przy okazji prezentacji parametrów sprzętu mieli możliwość obejrzeć panoramę Poznania z kosza wysięgnika.

JRG 5 - Pożar lasu w okolicach miejscowości Sobota

W dniu 23 kwietnia około godziny 12 :08 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Sobota. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 13 zastępów: JRG5 KM PSP Poznań, KP PSP Oborniki, OSP Golęczewo, OSP Chludowo, OSP Rokietnica, OSP Napachanie oraz OSP Zielątkowo. Z uwagi na problemy z łącznością na miejsce akcji zadysponowano także samochód SDŁ (dowodzenia i łączności) z KW PSP w Poznaniu.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu zaopatrzenia wodnego

Jeszcze nie opadł kurz po środowej kontroli przeprowadzonej przez Komendę Wojewódzką, a już w sobotę działaliśmy ponownie w tym samym temacie. Co prawda zespół inspekcyjny KW stwierdził dobre nasze przygotowanie, ale im więcej potu na ćwiczeniach itd. Tym razem w manewrach oprócz nas wzięli udział JRG 4, JRG 8 oraz druhny i druhowie z OSP Napachanie oraz OSP Zielątkowo. Ponadto ćwiczenia wizytował Komendant Gminny OSP gminy Suchy Las dh Jarosław Sznajder. Założenie delikatnie zmodyfikowane w porównaniu do środowego, ale wozów i ludzi o połowę mniej.

JRG 5 - warsztaty ratownictwa wysokościowego LINA 2019

W dniach 1-3 kwietnia odbyły się tytułowe warsztaty zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Udział wzięły SGRW Poznań 5, SGRW Kalisz, SGRW Piła oraz st. kpt. Szymon Smuszkiewicz (Wielkopolski koordynator ds. ratownictwa wysokościowego) wraz z mł. ogn. Piotrem Kośmidrem przedstawicielem Wydziału WR KW PSP w Poznaniu. Ratownicy wysokościowi mieli szczelnie wypełniony grafik manewrów. Pierwszego dnia zostały przeprowadzone ćwiczenia w ramach Centralnych Odwodów Operacyjnych. Wszystkie grupy miały do "zaliczenia" trzy stanowiska ćwiczebne.

Strony