Biuletyn JRG 5

JRG 5 - pakiet codziennych zajęć z ratownictwa wysokościowego

Zgodnie z Poleceniem służbowym D-cy JRG we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel odbywają się zajęcia z ratownictwa wysokościowego zarówno zakresu podstawowego jak i specjalistycznego. Dzisiaj ratownicy doskonalili techniki poruszania się w układach pionowych. Na szczęście dach nad wspinalnią jest szczelny i można bez względu na warunki atmosferyczne doskonalić swoje umiejętności.
Opracowanie: D-ca JRG
Zdjęcia: mł. ogn. Mikołaj Sosiński

JRG 5 - wyciek gazu

Zmiana trzecia została zadysponowana do miejscowości Golęczewo na ulicę Dworcową gdzie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W wyniku prac ziemnych operator koparki uszkodził rurę gazową z tworzywa sztucznego o przekroju 62 mm pod ciśnieniem 6 atm. Na miejscu zdarzenia OSP Golęczewo i OSP Chludowo prowadziło czynności zabezpieczające, polegające na rozstawieniu kurtyn wodnych i przeprowadzenia ewakuacji z pobliskich domów- ewakuowano 40 osób z 8 budynków mieszkalnych i sklepu . Działania JRG 5 polegały na stałym pomiarze strefy zagrożenia przy pomocy urządzeń pomiarowych.

JRG 5 - pożar potrawy w garnku wraz z pomocą medyczną.

W dniu 07.09.2020 r. zmiana druga została zadysponowana do pożaru w budynku wielorodzinnym na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Pożar powstał na skutek przypalonej potrawy. Ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego weszli do mieszkania (po drabinie nasadkowej) przez balkon. W mieszkaniu znajdowała się kobieta, z którą nie było kontaktu. Kobietę strażacy ewakuowali przez drzwi. Wyczuwalne u niej było tętno i próbowała łapać powietrze. Udrożniono drogi oddechowe i podano pięć wdechów ratowniczych.

JRG 5 - pożegnanie ze służbą ogn. Łukasza Szwarczyńskiego

W dniu dzisiejszym, tj. 24 sierpnia 2020 r. po raz ostatni do zmiany służby w dniu powszednim stanął ogn. Łukasz Szwarczyński. Już wkrótce, wraz z początkiem września, zasili on grono funkcjonariuszy pożarnictwa w stanie spoczynku. Łukasz znany też jako "WINI" trafił do naszej jednostki jesienią ubiegłego roku po wielu latach służby w JRG 4 i wcześniej JRG 9. Jako doskonale wyszkolony młodszy ratownik wysokościowy idealnie wpasował się w naszą specyfikę grupy wysokościowej. Zapalony miłośnik wspinaczki wyszkolił i doszkolił również naszych ratowników.

JRG 5 - wypadek karetki na skrzyżowaniu ul. Księcia Mieszka I-go/al. Solidarności.

W piątek 14-go sierpnia ok. godz. 18:30 zastępy JRG 5 zostały zadysponowane do wypadku na skrzyżowaniu ul. Księcia Mieszka I-go/al. Solidarności. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zamknięto w pierwszej fazie całe skrzyżowanie. Dwie osoby poszkodowane, osoba z samochodu osobowego znajdowała się w karetce (przytomna, obrażenia głowy) oraz kierowca autobusu (uskarżający się na ból w klatce piersiowej) pod opieką pogotowia ratunkowego. Wszyscy pasażerowie z autobusu wyszli przed dojazdem straży pożarnej na miejsce.

JRG 5 - SGRW – ćwiczenia ze śmigłowcem z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego SGRW POZNAŃ, SGRW KALISZ oraz zaproszeni ratownicy z SGRW Świdnica wraz z instruktorem mł. ogn. M. Walewskim uczestniczyli w kolejnych ćwiczeniach ze śmigłowcem W3A Sokół z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Niestety pierwszego dnia zaplanowane ćwiczenia pokrzyżowała nam niesprzyjająca pogoda i w ostatniej chwili "wieża" nie dała zgody na loty śmigłowca w panujących wówczas warunkach atmosferycznych. Względy bezpieczeństwa ponad wszystko. Co się nie udało pierwszego dnia to udało się drugiego.

JRG 5 - SGRW – ćwiczenia ze śmigłowcem z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Zgodnie z Rozkazem nr 4 Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego ratownicy wysokościowi z SGRW POZNAŃ 5, SGRW KALISZ oraz SGRW ŚWIDNICA wraz z instruktorem ratownictwa wysokościowego KSR-G mł. ogn. M. Walewskim z KP PSP Świdnica w dniach 13 – 15 lipca uczestniczyli w tytułowych ćwiczeniach. Ćwiczenia są kontynuacją wcześniejszych ustaleń pomiędzy PSP i WP, na podstawie których ratownicy wysokościowi doskonalą swoje umiejętności podczas współpracy ze śmigłowcem typu W3 A „Sokół” będącym na wyposażeniu 33 BLT w Powidzu.

SGRW - pożar śmigła wiatraka na 180 m.

W dniu 20 lipca br. w godzinach wieczornych zastępy SGRW POZNAŃ 5 w sile SCRTWys, SRWys oraz SCH-53 Bronto zostały zadysponowane do pożaru w miejscowości Ciołkowo. Po przebyciu około 90 km. ratownicy dotarli na miejsce. Przyczyną pożaru śmigła było najprawdopodobniej uderzenie pioruna wskutek burz, które tego dnia przechodziły nad Wielkopolską. Głównym problemem była wysokość, na której znajdował się płonący czubek śmigła tj. ok. 180 metrów.Zasięg wysięgnika okazał się niewystarczający, jak również działania gaśnicze od środka również nie wchodziły w rachubę.

JRG 5 - ćwiczenia SGRW

W dniach 23, 24, 25 czerwca ratownicy naszej SGRW doskonalili swoje umiejętności na ponad 50-cio metrowym obiekcie. Ratownicy skorzystali z okazji by po kilkumiesięcznej przerwie powrócić na obiekty wysokie poza macierzystą jednostką. Wszystkie trzy zmiany w pocie czoła wiązały węzły, dobierały punkty stanowiskowe i sprzęt by osiągnąć wyznaczony cel. Pięćdziesiąt metrów wysokości działa na każdego więc na początku była chwila niepokoju, ale po kilkunastu metrach wszystko wracało do porządku i poziom adrenaliny opadał.

JRG 5 - pożar piekarnika

14. czerwca niedzielnym przedpołudniem strażakom Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 zabrzmiał komunikat wieszczący trudną akcję gaśniczą. Pożar piekarnika w budynku wysokim w mieszkaniu zlokalizowanym na 15-tym piętrze. Do zdarzenia Dyżurny SKKM zadysponował zestaw gaśniczy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w składzie: średniego i ciężkiego samochodu gaśniczego oraz kluczowego przy pożarze na 15-tej kondygnacji podnośnika hydraulicznego o zasięgu 53 metry.

JRG 5 - SGRW w akcji.

18 maja 2020 roku około godz. 12:30 przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zostało zadysponowane GBA 2,5/16 z JRG-5 do zdarzenia na ul. Lechickiej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że nad wejściem do ogródków działkowych na wysokości ok. 20 metrów zwisa nadłamany konar drzewa o masie około 150 kg. stwarzający zagrożenie dla działkowców (wśród użytkowników działek są również osoby niepełnosprawne, dla których akurat to wejście na teren działek jest najdogodniejsze).

JRG 5 - nowy eksponat w Sali Tradycji.

Na początku października 1980 roku w Poznaniu odbyły się V Krajowe Zawody Sportowo Pożarnicze POZNAŃ'80. Stare to już dzieje. Mamy kilka pamiątek z tego okresu, ale dzisiaj dotarł do nas prawdziwy rarytas. Mieliśmy już w swojej kolekcji oryginalny plakat, kufel ceramiczny i pamiątkowy wazon. Pięknie zapakowany, w paczuszce dotarł do nas wspaniały, kryształowy kufel z okolicznościowym deklem. I to nie jest Prima Aprilis. Cieszymy się bo bardzo mało takich pamiątek :) Dla tych co nas jeszcze nie odwiedzili lub odwiedzili, ale chcą sobie przypomnieć kilka fotek pamiątek z tych zawodów.

JRG 5 - zmarł st. ogn. Marian Prendki

Z przykrością zawiadamiamy, że 17 marca br. tragicznie zginął st. ogn. st. spocz. Marian Prendki. Na początku lat 90-tych tj. od 1992 do 1995 r. służył w naszej JRG na stanowisku technika. Swoją służbę zakończył w 1999 r. w JRG nr 2.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 marca mszą o godz. 12:00 w kościele p.w. Cyryla i Metodego Apostołów Słowian przy ul. Pilotów. Pochówek rozpocznie się o godz. 13:15 na cmentarzu ul. Nowina 1.
Cześć Jego pamięci!

JRG 5 - unifikacja instruktorów ratownictwa wysokościowego KSRG na poziomie podstawowym.

W czwartek 5 marca na terenie naszej JRG odbyło się spotkanie unifikacyjne strażaków, którzy ukończyli stosowne szkolenia z metodyki prowadzenia szkoleń dla funkcjonariuszy PSP na terenie Wielkopolski. Okazja ku temu nadarzyła się ponieważ pod koniec zeszłego roku program szkolenia został zaktualizowany i jednocześnie od kilku tygodni uczestniczymy jako SGRW w egzaminach podsumowujących doskonalenie zawodowe strażaków PSP.

Strony