Biuletyn JRG 5

JRG - 5 - Kolejny puchar do kolekcji.

W ramach współpracy z lokalną społecznością od wielu lat strażacy z naszej Jednostki uczestniczą w dorocznym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Kierownika Administracji Osiedla Bolesława Chrobrego. W zawodach oprócz strażaków startują również reprezentacje Policji, Straży Miejskiej i oczywiście Gospodarzy Domów Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W ubiegłą sobotę, tj. 3 lutego, odbyła się jubileuszowa XX edycja tego Turnieju.
Po zaciętej walce nasi reprezentanci odzyskali tytuł mistrzowski utracony w 2013 roku.

JRG5 – Edukacja w piątkowskiej Sali Tradycji

W dniu 25 stycznia 2018 roku Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 5 odwiedzili uczniowie klas III. Korzystając z okazji funkcjonariusze z piątkowskiej jednostki przeprowadzili akcje edukacyjną, która jest elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak tym razem zmieniono formułę prelekcji - dzieci zostały zaproszone do „Sali Tradycji JRG-5” gdzie pośród strażackich rekwizytów i fotografii mogły obejrzeć filmy edukacyjne wydane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

JRG - 5 - Edukacyjna akcja kalendarzowa.

Strażacy z JRG nr 5 odwiedzają placówki edukacyjne w swoim rejonie
operacyjnym.
Podczas zajęć rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i jak się przed nimi uchronić. Ratownicy prezentują czujki i przypominają milusińskim numery alarmowe do służb ratunkowych oraz przy okazji rozdają kalendarze na rok bieżący pod hasłem "Ja też będę strażakiem".

JRG 5 - Przedświąteczna akcja edukacyjna

W dniu 19 grudnia 2017 r. funkcjonariusze z poznańskiej „Piątki” przeprowadzili grudniową akcję informacyjno – edukacyjną na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym a także na temat szkodliwości tlenku węgla na zdrowie i życie ludzkie. Akcja jest elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

JRG5 - Alarm BURZA

W dniu 6 grudnia 2017 roku na terenie obiektu Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 ogłoszono alarm BURZA, mający na celu zebranie całego stanu osobowego funkcjonariuszy.

JRG - 5 - Tragiczny wypadek w Mrowinie

1 grudnia około godz. 22-giej zastępy JRG 5 zostały zadysponowane do wypadku w Mrowinie. Po dojeździe na miejsce okazało się, że kolizja trzech pojazdów miała tragiczne następstwa w postaci śmierci jednego z kierujących.
W akcji oprócz naszych strażaków uczestniczyli jeszcze druhowie z OSP Mrowino i OSP Rokietnica.
Opracował: D-ca JRG 5
Zdjęcia: ogn. D. Kaczmarek

Wypadek w Golęczewie

W dniu 30 listopada 2017r. przed godz. 9.00 zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 oraz OSP Golęczewo i Chludowo, zostały zadysponowane do wypadku samochodowego na ul. Lipowej w miejscowości Golęczewie.

Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że w zdarzeniu brał udział samochód dostawczy, który uderzył w drzewo. W samochodzie tym znajdował się przytomny kierowca, który został zakleszczony w zgniecionej kabinie.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu zaopatrzenia wodnego.

W sobotę, 18 listopada, odbyły się kolejne wspólne ćwiczenia z jednostkami OSP gmin Rokietnica i Suchy Las.
Tematem ćwiczeń było ugaszenie pozorowanego pożaru lasu gdzie główny punkt czerpania wody był oddalony od miejsca pożaru o 1500 metrów. Takie założenie wymusiło udział całej zmiany służbowej JRG 5 i obecnych OSP, a ponadto wymagało odpowiedniego zorganizowania systemu łączności na terenie akcji tak by jej Dowódca miał pełną kontrolę nad działaniami.

JRG 5 - Komendant Miejski wręczył nagrody Komendanta Głównego

W czwartek 16 listopada uczestniczący w zmianie służby Komendant Miejski mł. bryg. Jacek Michalak zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z dnia 25 października 2017 r. za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych wręczył nagrody zastępcom dowódcy zmiany I oraz II mł. kpt. Mateuszowi Rapackiemu oraz mł. kpt. Romualdowi Smagłowi. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Opracował: D-ca JRG 5

JRG 5 - Pożar poddasza w Radojewie

W dniu 09.11.2017 r. o godzinie 10:00, zastępy JRG 5 i JRG 8 zostały zadysponowane do pożaru poddasza w Radojewie. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do źródła pożaru przez wycięcie otworów w dachu a następnie przy pomocy jednego prądu wody ugaszono palące się belki w pobliżu przewodu kominowego. W działaniach użyto sprzętu specjalistycznego m.in. kamery termowizyjnej oraz czujnika tlenku węgla.

Opracowanie:
asp. sztab. A. Rządowski

JRG5 - Przeglądy Techniczne

W dniu 12 października 2017 Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 odbyły się przeglądy techniczne pojazdów oraz sprzętu. Po wielogodzinnych pracach konserwacyjnych przerywanych interwencjami związanymi z usuwaniem skutków orkanu Ksawery kontrola wypadła na poziomie satysfakcjonującym. Nie ustrzegliśmy się drobnych błędów, ale wnioski zostały wyciągnięte. Przeglądy wizytował z-ca komendanta miejskiego mł. bryg. Rafał Kociemba.

Opracowanie:
st asp. J. Błaszczak

Strony