Biuletyn JRG 5

JRG 5 - Szkolenie z ratownictwa technicznego

W dniu 11.09.2017 r. zmiana II, dzięki uprzejmości firmy Ali-Woj-Trans z Poznania przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa technicznego na autokarze klasy turystycznej Bova. Ćwiczenia polegały na przećwiczeniu sposobu wydobycia kierowcy zza zniszczonej oraz cofniętej w wyniku zderzenia deski rozdzielczej. Ze względu na odmienną budowę autobusów w porównaniu do standardowych „osobówek” nie było to łatwe, jednak po przeprowadzonych ćwiczeniach w przypadku zaistnienia zdarzenia będzie to przeprowadzone dużo sprawniej.

JRG 5 - pożar autobusu

W dniu 12.09.2017r około godziny 7:00, zastępy GBA i GCBA z JRG-5 zostały zadysponowane do pożaru autobusu, który miał miejsce na pętli autobusowej w Złotnikach przy ul. Mosiężnej. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że cały autobus objęty był pożarem. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów piany gaśniczej w natarciu na palący się autobus. W działaniach udział brały również zastępy z OSP Suchy Las.

Opracowanie:
mł. asp. Ł. Jaszczak

JRG 5 - Kolizja w Kiekrzu

W dniu 07.09.2017 r. około godziny 9:00, zastępy GBA i SCRwys zostały zadysponowane do kolizji drogowej przy ulicy Kierskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, okazało się, że w kolizji brał udział jeden pojazd, w którym znajdowały się dwie osoby. Po przybyciu ZRM osoby te zostały przekazane w celu przebadania, jednak nie wymagały hospitalizacji. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitym samochodzie.

Opracowanie:
mł. asp. M. Grzeca

SGRW Poznań - ćwiczenia POGRANICZE 2017

W dniach 29-30 sierpnia ratownicy z naszej SGRW uczestniczyli w międzywojewódzkich ćwiczeniach pododdziałów Centralnych Odwodów Operacyjnych. W sumie w manewrach brało udział około 250 osób i przedstawiciele wszystkich specjalizacji od chemików przez nurków, psiarzy, wysokościowców, techników i oczywiście strażaków ogniowych z województw: Dolnośląskiego (organizator ćwiczeń), Lubuskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele wysokościowców z Czech i THW z Niemiec.
Komendę Miejską PSP Poznań oprócz SGRW reprezentowały jeszcze SGW-N i SGPR wraz z Dowódcami.

SGRW - ptak też człowiek.

Pierwszego dnia sierpnia zanim wieczorem rozpętała się burza i nocka "była z głowy" ratownicy SGRW zostali zadysponowani do uwięzionego na drzewie kruka. Nieopodal ogródków działkowych w miejscowości Bugaj dobrzy ludzie zauważyli uwięzionego na drzewie ptaka.
Ponieważ standardowy sprzęt nie wystarczał, chwilowy nielot wisiał na wysokości kilkunastu metrów, do akcji ruszyły "drzewołazy".
Ratownik wspiął się na drzewo i uwolnił ptaka, który już ledwo zipiał.
Chwilę później kruk zwilżył gardło, łypnął okiem i poleciał w swoją stronę.
Opracował: D-ca SGRW

SGRW - wspólne ćwiczenia z JRG nr 8

24 lipca rozpoczął się cykl wspólnych ćwiczeń z kolegami z JRG nr 8. Zadanie ratowników polegało na dotarciu do "poszkodowanego", przejęcie go oraz ewakuację na ponton. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie koordynacji różnych zespołów ratowników. Więcej zdjęć można obejrzeć TUTAJ.
Opracował: D-ca SGRW
Zdjęcia: asp. sztab. A. Rządowski

JRG 5 - wypadek autobusu MPK.

W dniu 4 lipca br. o godz. 7.30 na skrzyżowaniu ulic Lechickiej /Wojciechowskiego doszło do wypadku autobusu miejskiego z samochodem dostawczym. Strażacy wraz z Zespołem Ratownictwa Medycznego wydostali poszkodowanego kierowcę z autobusu, który uskarżał się na ból brzucha. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Dalszymi czynnościami powypadkowymi zajęła się Policja oraz nadzór ruchu MPK.
Opracował: asp. sztab. A. Rządowski

JRG 5 - Wysięgnik Bronto podczas akcji w Gorzowie Wlkp.

W niedzielę nad ranem ok. godz. 5:20 nasz SCH-53 Bronto został zadysponowany do pomocy przy akcji gaszenia pożaru wieży katedralnej w Gorzowie Wlkp. Po dotarciu na miejsce nasz wóz od razu wszedł do akcji i uczestniczył w niej aż do późnych godzin wieczornych. Do bazy załoga wróciła ok. godz. 2:00 w poniedziałek. Zdjęcia i film z działań można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ.

SGRW POZNAŃ - warsztaty tematyczne w Warszawie

W dniu 27 czerwca na terenie JRG 7 w Warszawie oraz lotnisku Bemowo odbyły się warsztaty z zakresu systemu łączności podhełmowej dedykowanej do współpracy ze śmigłowcem. Z ramienia naszej SGRW udział brali st. kpt. K. Bugajak D-ca SGRW oraz mł. kpt. M. Osięgłowski obaj starsi ratownicy wysokościowi. W pierwszej części odbyły się zajęcia teoretyczne, przedstawiono możliwości konfiguracji urządzeń. Omówiono wady i zalety posiadanego sprzętu.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu zaopatrzenia wodnego.

W dniu 22.06.2017 r. na terenie JRG 5 zm. II zrealizowała ćwiczenia z zakresu taktyki gaśniczej, której tematem było zorganizowanie stanowiska wodnego. W trakcie ćwiczeń porównano aspekty jak najszybszego tankowania pojazdów gaśniczych, organizację punktu czerpania wody, jak również zasięg i możliwości taktyczne działka przenośnego będącego na wyposażeniu JRG5.
Opracowanie: st. kpt. M. Pietrucki

JRG 5 - Nowi członkowie SGRW

W drugim tygodniu maja na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu odbyło się szkolenie kandydatów na młodszych ratowników a następnie kurs młodszego ratownika wysokościowego.

Funkcjonariusze z „Piątki” przez blisko dwa tygodnie, łącznie z weekendami realizowali program niezbędny do realizacji w/w szkoleń na których musieli poznać oraz przyswoić m.in.:

- parametry techniczne sprzętu,
- dobierać i wiązać węzły,
- budowę stanowisk wykorzystywanych w ratownictwie wysokościowym,
- zasady asekuracji oraz autoasekuracji.

Strony