Biuletyn JRG 5

SGRW - wydobycie ciała ze studni

W poniedziałek, 20 marca, SGRW została zadysponowana do pomocy Policji. Ponieważ po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że na powierzchni wody nie widać nic podejrzanego i nie wiadomo było jak głęboka jest studnia równolegle do działań została zadysponowana SGRW-N.
Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na wypompowaniu wody ze studni. W tym samym czasie ratownicy wodni monitorowali kamerą strefę poniżej lustra wody. Okazało się, że faktycznie na samym dnie studni odnaleziono ciało poszukiwanej kobiety.

SGRW - Techniki ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG w zakresie specjalistycznym oraz podstawy negocjacji

W dniach 8-10 marca Dowódca SGRW POZNAŃ 5 uczestniczył w tytułowych warsztatach.
Zajęcia były podzielone na kilka bloków.
W pierwszym wszyscy Dowódcy prezentowali dotychczasowy dorobek swoich grup i szeroko pojętą problematykę funkcjonowania.
Drugim blokiem były zajęcia praktyczne podczas których unifikowano techniki ratownicze podczas prowadzenia różnorakich typów akcji.
W trzecim bloku odbyły się zajęcia z negocjatorami policyjnymi, którzy w interesujący sposób przedstawili swoje doświadczenia.

JRG5 - kolizja na ul. Koszalińskiej

W dniu 06.03.2017 r. około godziny 19:00 dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku przy ulicy Koszalińskiej.
Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia, zastano samochód osobowy, który uderzając w drzewo wyrwał je na poziomie gruntu i zatrzymał się dwa metry dalej. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach.

JRG5 - Szkolenie z zakresu użytkowania i obsługi pił mechanicznych (łańcuchowych)

W dniach od 14-16 lutego 2017 roku funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 przeprowadzili zajęcia praktyczne z zakresu użytkowania i obsługi pił mechanicznych. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie przeznaczonym pod budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przy ul. Lotniczej w Poznaniu.

JRG-5 Śmiertelny wypadek na trasie Poznań-Szamotuły

W dniu 07.02.2017 r. o godzinie 4:16 samochód GBARt 2,5/16 z JRG-5 został zadysponowany do wypadku drogowego na trasie Przeźmierowo-Szamotuły, między Mrowinem a Napachaniem, do dachującego samochodu osobowego.
Na miejscu zdarzenia w akcji były już zastępy z OSP Mrowino, OSP Rokietnica oraz OSP Napachanie, a także dwa zespoły Ratownictwa Medycznego.

JRG 5 - Pożar sadzy w kominie

26 stycznia około 17:30 siedem zastępów zostało zadysponowanych do groźnie wyglądającego pożaru w Bytkowie. Silne zadymienie na poddaszu sugerowało pożar dachu jednak, na szczęście, po rozpoznaniu okazało się, że pali się tylko sadza w kominie, a dym na poddasze dostał się poprzez nieszczelności w kominie.
W akcji brały udział zastępy z JRG 5, JRG 2, OSP Rokietnica, OSP Golęczewo. Na miejsce przyjechał także Dyżurny Kierownictwa KM PSP.
Straty szczęśliwie okazały się niewielkie.

SGRW Poznań - szkolenia wysokościowe z zakresu podstawowego.

W dniach 17-19 stycznia odbyła się pierwsza edycja szkolenia z zakresu podstawowego ratownictwa wysokościowego KSR-G przeznaczonego dla wyznaczonych strażaków wszystkich JRG macierzystej Komendy. W ciągu następnych dwóch tygodni odbędą się jeszcze dwie tury tych zajęć. Szkolenie ma na celu przygotowanie ratowników do prowadzenia zajęć w ramach doskonalenia zawodowego z "wysokościówki" na swoich zmianach służbowych. Szkolenie prowadzili specjalnie przygotowani ratownicy wysokościowi SGRW Poznań, tak że uczestnicy mogli być pewni, iż dynamiczne spotkanie z ziemią im nie grozi.

JRG 5 - Zabezpieczenie lądowań samolotów NATO.

W dniach 7, 8 i 10 stycznia strażacy z naszej jednostki wspierali ratowników z Lotniczej Służby Ratunkowej, a spowodowane było to lądowaniem amerykańskich żołnierzy na poznańskim lotnisku Ławica. Lądowały rzadko spotykane na Ławicy samoloty Boeing 777 i 747 "JumboJet", dlatego też niezbędne było podniesienie klasy bezpieczeństwa lotniska poprzez obecność strażaków z miasta. Poza zabezpieczeniem lądowania była okazja do zapoznania się z specyfiką pracy na lotnisku, a także wymiany doświadczeń związanych z działaniami ratowniczymi.

Strony