Biuletyn JRG 5

SGRW ponownie w akcji.

W dniu 24.08.2018r. ok. godziny 6.45 zastępy GBA i SCRTwys z JRG-5 zostały zadysponowane na ul. Lazurową na poznańskim Boninie w celu dostania się do sparaliżowanej kobiety zamieszkałej na 4 piętrze wieżowca, która o własnych siłach nie mogła wstać z podłogi. Na miejscu zdarzenia KDR podjął decyzje wejścia do mieszkania z piętra 5 z wykorzystaniem technik wysokościowych. Dzięki znakomitemu przygotowaniu zarówno fizycznemu jak i merytorycznemu ratowników wysokościowych akcja przebiegła szybko oraz sprawnie, a pani została przekazana ZRM.
Opracował: asp. sztab. J. Błaszczak

JRG 5 - SGRW uratowała psa z zalanej fosy Fortu IXa.

W sobotę 11 sierpnia około godz. 7:15 SGRW Poznań wzięła udział w akcji ratowania psa, który uciekł opiekunce i wpadł do fosy wypełnionej wodą na terenie Fortu IXa. Pies był poszukiwany od piątku wieczorem i dopiero nad ranem został odnaleziony. Zadanie ratowników polegało w pierwszej kolejności na dotarciu do zwierzęcia, które wystraszone i zmęczone sytuacją uciekło w głąb fortu zalanego wodą. Po przyciągnięciu psiaka do ratownika zwierz okazał się całkiem sporych rozmiarów jednak nie sprawiał żadnych problemów.

JRG 5 - wizyta strażaków ochotników z Hanoweru.

W dniach 2 oraz 4 sierpnia młodzi adepci sztuki pożarniczej z ochotniczej straży pożarnej w Hanowerze odwiedzili Poznań. W pierwszym dniu odwiedzin zapoznali się z naszą jednostką oraz JRG nr 1. W sobotę udali się w gościnę do OSP Golęczewo oraz OSP Chludowo. Tam mieli okazję bliższego zapoznania się z charakterystyką funkcjonowania OSP w naszym kraju. Była prezentacja sprzętu oraz próba sił przy prawdziwej sikawce. Zostały nawiązane nowe kontakty i nasi druhowie już deklarują chęć wymiany doświadczeń podczas rewizyty w Hanowerze.

JRG 5 - festyn edukacyjny dla osób niesłyszących.

29 lipca wspólnie z Towarzystwem Osób Niesłyszących TON zorganizowaliśmy festyn dla Głuchych. Wyzwanie organizacyjne nie było dla nas niczym nowym bo od 10 lat organizowaliśmy podobne festyny z okazji Dnia Strażaka ale w tym roku było inaczej. Niby to samo ale trzeba się przestawić na świat ciszy. Dzięki pomocy członkiń i członków TON-u daliśmy radę ale trzeba się było napocić i nie mówimy tutaj tylko o temperaturze powietrza bo pogoda dopisała i żar się lał z nieba.

JRG 5 - ćwiczenia SGRW na iglicy targowej.

25 lipca SGRW Poznań 5 rozpoczęła trzydniowy cykl ćwiczeń na iglicy targowej.
Założenie polegało na dotarciu do "poszkodowanego pracownika" i ewakuowaniu go za pomocą techniki liny kierunkowej na poziom ziemi z wysokości około 60 metrów.
Iglica targowa jest specyficznym obiektem wysokościowym. W 1947 rozebrano zniszczoną w czasie II wojny światowej konstrukcję dawnej Wieży Górnośląskiej autorstwa Hansa Poelziga z 1911. Początkowo dolną część Wieży (zachowaną) wykorzystywano jako pawilon ZSRR.

JRG 5 - pożar podkładow kolejowych.

9 lipca 2018 r. w miejscowości Suchy Las przy ulicy Świerkowej doszło do pożaru podkładów kolejowych.
Początkowo na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp GBA z JRG- 5. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu z którego wynikało, że pali się ok. 200 m podkładów kolejowych ułożonych na ok 1,5 m wysokości, SKKM zadysponował GBA z OSP Suchy Las i GCBA z JRG-5 oraz GBA, GCBA z OSP Golęczewo i GCBA z OSP Zielątkowo.

JRG 5 - Przejście w stan spoczynku st. asp. Pawła Michalskiego

30 czerwca, w sobotę, po raz ostatni do zmiany służby stanie st. asp. Paweł Michalski. Od 1 lipca zasili grono strażaków w stanie spoczynku. W związku z tym 27 czerwca na zmianie służby pojawił się Komendant Miejski PSP bryg. Jacek Michalak, który w krótkich słowach zreferował przebieg służby przyszłego emeryta. st. asp. Paweł Michalski rozpoczął służbę w JRG nr 5 w 1995 roku. Przez cały przebieg swojej kariery zawodowej zdobywał coraz to nowe umiejętności i kwalifikacje. Przeszedł wszystkie szczeble kariery ratowniczej w korpusie podoficerskim.

JRG 5 - Kurs języka migowego dla strażaków.

W piątek, 22 czerwca, odbyły się ostatnie zajęcia z kończącego się kilkutygodniowego kursu języka migowego dla strażaków JRG 5. Współorganizatorem szkolenia była Fundacja Pomocy Osobom Niesłyszącym „Ton”. W zajęciach uczestniczyli strażacy trzech zmian służbowych, którzy zadeklarowali chęć podnoszenia swoich kwalifikacji przy pomocy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

JRG 5 - Wybuch butli w bloku mieszkalnym.

16 czerwca br. około godz. 16:00 zastępy JRG nr 5 zostały zadysponowane do zdarzenia, do którego doszło na os. Jana III Sobieskiego w bloku nr 23. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wejściu do budynku doszło do wybuchu 5 kg. butli z tlenem, którą wynosiła jedna osoba. Na zewnątrz budynku znajdowały się dwie osoby poszkodowane, którym osoby postronne udzielały pierwszej pomocy.

40 lat temu w Poznaniu było bardzo blisko wielkiej katastrofy.

W książce pt. "Teoria i doświadczenie w ratownictwie" autorstwa M.
Schroedera można znaleźć ciekawy opis bardzo groźnej eksplozji blisko
40-to tonowej cysterny z ciekłym propanem, do której doszło w lipcu
1978 roku na szosie hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Fala
ognia przetoczyła się przez pobliskie pole campingowe. Na miejscu
zginęło 100 osób, a dwieście zostało ciężko rannych.
Miesiąc wcześniej do podobnie wyglądającego zdarzenia doszło w
Poznaniu. 1 czerwca 1978 r. około południa przy dzisiejszej ul.

JRG 5 - Ćwiczenia z JRG nr 4, JRG nr 8 i OSP gmin Rokietnica i Suchy Las.

W sobotę, 12 maja, odbyła się kolejna edycja ćwiczeń zgrywających dla strażaków JRG nr 5 oraz druhów z jednostek OSP gmin Rokietnica i Suchy Las. Dodatkowo w manewrach wzięły udział zastępy z JRG nr 4 oraz JRG nr 8. Założenie polegało na dostarczeniu wody na odległość 1200 metrów od punktów czerpania wody opartych na sieci hydrantowej oraz naturalnym cieku wodnym. Ćwiczenia udało się przeprowadzić w dwóch wariantach „ciśnienia wody na magistrali wodnej”. Wszystkie zmiany służbowe przećwiczyły zbliżone do siebie założenia i mamy teraz materiał porównawczy do wyciągnięcia wniosków.

JRG 5 - Szkolenie z ratownictwa technicznego

W dniach od 25 do 27 kwietnia 2018 r. przeprowadzono warsztaty doskonalące dla wszystkich zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5, których tematem były techniki ratownictwa drogowego w wypadkach komunikacyjnych. Powyższe szkolenie odbyło się na terenie zakładu Stena Recycling w Swarzędzu.
W pierwszej części ćwiczeń omówiono bezpieczeństwo osobiste strażaków oraz zasady eksploatacji sprzętu.
Druga część dotyczyła doskonalenia umiejętności:
- zabezpieczenia terenu akcji,
- stabilizacji pojazdu,

Strony