Biuletyn JRG 5

JRG5 - Szkolenie z zakresu użytkowania i obsługi pił mechanicznych (łańcuchowych)

W dniach od 14-16 lutego 2017 roku funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 przeprowadzili zajęcia praktyczne z zakresu użytkowania i obsługi pił mechanicznych. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie przeznaczonym pod budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 przy ul. Lotniczej w Poznaniu.

JRG-5 Śmiertelny wypadek na trasie Poznań-Szamotuły

W dniu 07.02.2017 r. o godzinie 4:16 samochód GBARt 2,5/16 z JRG-5 został zadysponowany do wypadku drogowego na trasie Przeźmierowo-Szamotuły, między Mrowinem a Napachaniem, do dachującego samochodu osobowego.
Na miejscu zdarzenia w akcji były już zastępy z OSP Mrowino, OSP Rokietnica oraz OSP Napachanie, a także dwa zespoły Ratownictwa Medycznego.

JRG 5 - Pożar sadzy w kominie

26 stycznia około 17:30 siedem zastępów zostało zadysponowanych do groźnie wyglądającego pożaru w Bytkowie. Silne zadymienie na poddaszu sugerowało pożar dachu jednak, na szczęście, po rozpoznaniu okazało się, że pali się tylko sadza w kominie, a dym na poddasze dostał się poprzez nieszczelności w kominie.
W akcji brały udział zastępy z JRG 5, JRG 2, OSP Rokietnica, OSP Golęczewo. Na miejsce przyjechał także Dyżurny Kierownictwa KM PSP.
Straty szczęśliwie okazały się niewielkie.

SGRW Poznań - szkolenia wysokościowe z zakresu podstawowego.

W dniach 17-19 stycznia odbyła się pierwsza edycja szkolenia z zakresu podstawowego ratownictwa wysokościowego KSR-G przeznaczonego dla wyznaczonych strażaków wszystkich JRG macierzystej Komendy. W ciągu następnych dwóch tygodni odbędą się jeszcze dwie tury tych zajęć. Szkolenie ma na celu przygotowanie ratowników do prowadzenia zajęć w ramach doskonalenia zawodowego z "wysokościówki" na swoich zmianach służbowych. Szkolenie prowadzili specjalnie przygotowani ratownicy wysokościowi SGRW Poznań, tak że uczestnicy mogli być pewni, iż dynamiczne spotkanie z ziemią im nie grozi.

JRG 5 - Zabezpieczenie lądowań samolotów NATO.

W dniach 7, 8 i 10 stycznia strażacy z naszej jednostki wspierali ratowników z Lotniczej Służby Ratunkowej, a spowodowane było to lądowaniem amerykańskich żołnierzy na poznańskim lotnisku Ławica. Lądowały rzadko spotykane na Ławicy samoloty Boeing 777 i 747 "JumboJet", dlatego też niezbędne było podniesienie klasy bezpieczeństwa lotniska poprzez obecność strażaków z miasta. Poza zabezpieczeniem lądowania była okazja do zapoznania się z specyfiką pracy na lotnisku, a także wymiany doświadczeń związanych z działaniami ratowniczymi.

JRG 5 - Ćwiczenia na rozgrzanie vel. rozgorzenie

Na poświąteczne spalanie kalorii i nie tylko w terminie 28-30 grudnia załoga naszej JRG zaplanowała ćwiczenia z zakresu pożarki.
Każda zmiana służbowa doskonaliła umiejętności z zakresu "kombinacji olsztyńskiej". Urodziła się nowa kombinacja w wersji beta "piątkowska". Operowanie prądami gaśniczymi, doskonalenie wentylacji taktycznej, chemiczne opóźnienia pożaru itd. zajmowało cały czas aż do wyczerpania zapasów powietrza i gaśnic.
Były to ostatnie ćwiczenia w tym roku. W przyszłym jedziemy od nowa.
Trening czyni mistrza :)
Opracował: D-ca JRG 5
Foto: JRG 5

I Obornicki Halowy Turniej Drabiny Hakowej

W dniu 14 grudnia 2016 roku odbył się I Obornicki Halowy Turniej Drabiny Hakowej. W zawodach udział wzięło 46 zawodników z 9 komend powiatowych/miejskich z województwa wielkopolskiego, oczywiście nie mogło zabraknąć zawodników z Poznania, aktualnych Mistrzów Wielkopolski. W zawodach mierzyli się z czołówką "najlepszych" z województwa wielkopolskiego.

JRG 5 - zajęcia edukacyjne dla dzieci.

14 grudnia, strażacy z naszej jednostki wspólnie ze st. kpt. L. Rudzińską z Wydziału PR uczestniczyli w tytułowych zajęciach.
Spotkanie odbyło się w SP nr 27 na Winiarach. Zarówno "mikroby" jak i bardziej zaawansowane wiekiem organizmy żywe z wypiekami na buziakach oglądały prezentację dotyczącą zagrożeń pożarowych, czadowych i jak sobie z tymi problemami radzić.

JRG - 5 Zajęcia edukacyjne w ZOO.

4 grudnia, w niedzielę, wspólnie z policjantami przedstawiciel naszej JRG brał udział w spotkaniu informacyjnym z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Zajęcia odbyły się na terenie nowego zoologu. Zainteresowanie pomimo kiepskiej pogody było spore, a z buzi mikrusów uśmiech nie znikał.
Opracował: D-ca JRG
Foto: H. Rogalski

JRG 5 - nagroda dla strażaka

Chwalimy się!
Miło nam donieść, że w dniu wczorajszym mł. kpt. Bartosz Suski z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odebrał nagrodę za poświęcenie, profesjonalizm i ofiarność. Nasz człowiek będąc w prywatnej podróży w okolicach Piły natrafił na wypadek samochodowy. Udzielał pomocy mężczyźnie, który miał bardzo poważną ranę nogi (rozcięte do kości udo i podudzie z podejrzeniem uszkodzenia tętnicy udowej) pomijając inne obrażenia. Dzięki działaniom m.in. Bartka udało się uratować życie poszkodowanemu.
Pękamy z dumy :)

Strony