Biuletyn JRG 6

Tragiczny wypadek na S-5

W dniu 18.03.2019 roku przed godziną 17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-5 na wysokości miejscowości Nagradowice. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, JRG 9, OSP Kleszczewo oraz OSP Krzyżowniki.

Wypadek w Poznaniu przy ul. Szczepankowo

W dniu 15.03.2019 roku po godzinie 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku w Poznaniu przy ul. Szczepankowo. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz SCRt z JRG 6. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano samochód osobowy, który na łuku drogi wypadł z niej i uderzył w słup energetyczny. W wyniku zderzenia jedna osoba odniosła obrażenia.

Uroczystość w OSP Gowarzewo

W dniu 09 marca 2019 roku na terenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gowarzewie odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA-Rt 5/32. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości dh Daniela Błaszczyka Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jackowi Michalakowi. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak
Wójt Gminy Kleszczewo Bogdan Kemnitz,
Przewodniczący Rady Gminy Kleszczewo Marek Maciejewski

Służba zdana

Dnia 26 lutego 2019 roku w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 6 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby w związku z przejściem na emeryturę st. ogn. Marcina Ostrowskiego. W uroczystości brali udział Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. mgr inż. Jarosław Zamelczyk, który podziękował za wieloletnią służbę oraz wręczył pamiątkowy dyplom, a także Z-ca Dowódcy JRG 6 kpt. Paweł Zieliński, Z-ca Dowódcy JRG 9 kpt. Adrian Fiszer, były Dowódca JRG 6 – bryg. w st. spocz. Arkadiusz Surdyk, emerytowani funkcjonariusze oraz pozostali zaproszeni goście.

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego w Kórniku

W ramach doskonalenia zawodowego strażacy z JRG 6 Poznań oraz druhowie z OSP Kórnik zorganizowali w dniu 03 lutego 2019 roku ćwiczenia na terenie zbiornika wodnego w Kórniku. Miały one formę teoretyczną oraz praktyczną. Zrealizowano następujący scenariusz zdarzeń: Podczas zabawy dwóch osób na zamarzniętym akwenie doszło do załamania się lodu. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba została uratowana przez osoby postronne, a druga została w wodzie.
Ćwiczenia miały na celu m.in.

Wyciek kwasu solnego w Koninku

W dniu 19.12.2018 ok. godz. 16:00 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Poznań 6 została zadysponowana do rozszczelnionego zbiornika w jednym z magazynów w miejscowości Koninko. Podczas załadunku kierujący wózkiem widłowym przewrócił zbiornik DPPL o pojemności 1000 l. Cała zawartość zbiornika z kwasem solnym (o stężeniu 37%) rozlała się po hali magazynowej.
Działania SGRCh polegały na:
- zabezpieczeniu terenu akcji;
- wyznaczeniu strefy niebezpiecznej;

Wypadek na drodze S-11

W dniu 30.12.2018 roku przed godziną 13:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-11 w rejonie węzła autostradowego Poznań – Krzesiny.

Skuteczne użycie AED

Dnia 23.11.2018 zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia u mężczyzny w wieku 51 lat w miejscowości Poznań przy ulicy Spławie. Po odebraniu zgłoszenia SKKM poinformował dowódcę zastępu o braku możliwości zadysponowania karetki pogotowia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że działania resuscytacyjne nie były prowadzone przed przybyciem strażaków. Ratownicy niezwłocznie zbadali parametry życiowe jednocześnie potwierdzając informację o braku krążenia.

Przekazanie sprzętu dla OSP Czmoń

W dniu 20 listopada 2018 roku na terenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czmoniu odbyła się uroczystość wręczenia hydraulicznego sprzętu ratowniczego firmy LUKAS. Strażacy ochotnicy z Czmonia otrzymali sprzęt zakupiony ze środków z Funduszu Sprawiedliwości oraz budżetu gminy Kórnik.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu gości m.in.:
Poseł na Sejm RP: dr Bartłomiej Wróblewski
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: bryg. mgr inż. Jacek Michalak
Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik: Przemysław Pacholski

Wypadek w Komornikach

W dniu 06.11.2018 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku miejscowości Komorniki (gm. kleszczewo). Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Komorniki, OSP Kleszczewo oraz JRG 6.

Wypadek w Mościenicy

W dniu 25.10.2018 roku w godzinach przedpołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na odcinku leśnym drogi wojewódzkiej nr 431 w miejscowości Mościenica. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6 oraz OSP Kórnik.

Strony