Biuletyn JRG 6

JRG-6 Zderzenie samochodu osobowego z dostawczym

W dniu 21.03.2017r. zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze S-11. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano samochód dostawczy, który uderzył w tył samochodu osobowego. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, odłączoniu akumulatorów w pojazdach, na polecenie ZRM wykonano dostęp do osoby poszkodowanej znajdującej się w samochodzie osobowym przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Przyczynę wypadku ustala Policja.

Opracował: st. asp. Piotr Fiszer

Wizyta przedszkolaków w JRG 6

W dniu 14 marca Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 w Poznaniu odwiedziły dzieci z Przedszkola 85 w Poznaniu. Wizyta miała charakter wycieczki, lecz połączona była także z zajęciami edukacyjnymi o tematyce pożarniczej. Przedszkolakom przybliżono specyfikę pracy strażaków. Pokazano ubranie specjalne w którym strażacy wchodzą do pomieszczeń objętych pożarem, zaprezentowano sprzęt ratowniczy, którym strażacy posługują się na "co dzień" podczas pożarów, wypadków drogowych, itp. Dzieci okazały duże zainteresowanie, a na pytania zadawane przez nie można by odpowiadać jeszcze przez kilka godzin.

S11 samochód uderzył w barierki

W dniu 11.03.2017r. około godziny 18:00 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze S-11. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano samochód osobowy marki Hyundai Coupe, który uderzył w barierę energochłonną. Pojazdem jechała jedna osoba, która po przebadaniu przez ZRM nie wymagała hospitalizacji. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz oświetleniu miejsca zdarzenia.
Opracował: sekc. Hoffmann Bartosz

Wypadek na S-11

W dniu 09.03.2017 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kórnik i OSP Kamionki zostały zadysponowane do wypadku na trasie S 11. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano samochód osobowy, który zderzył się z samochodem ciężarowym.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji płynów eksploatacyjnych. W wyniku tego zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby, które zostały przetransportowane przez ZRM do szpitala. Przyczynę i okoliczności zdarzenia ustala Policja.
Opracował: st. asp. Piotr Fiszer

Zebranie w OSP Kleszczewo

W dniu 03 marca 2017r. o godz. 18.00 w Kleszczewie odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Kleszczewo. W spotkaniu brali udział: przedstawiciel Urzędu Gminy, Komendant Gminny OSP, sołtys, zarząd jednostki, członkowie OSP oraz dowódca JRG 6 bryg. Arkadiusz Surdyk. Podczas zebrania podsumowano działalność jednostki OSP Kleszczewo oraz przedstawiono roczny plan doskonalenia.
Opracowanie: sekc. Bartosz Hoffmann

Zderzenie samochodu osobowego z autobusem.

W dniu 06.03.2017 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kórnik i OSP Kamionki zostały zadysponowane do wypadku w Gądkach przy ulicy Magazynowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano samochód osobowy, który najprawdopodobniej zjechał na przeciwny pas drogi i uderzył w autobus. W samochodzie osobowym znajdowały się jedna osoba dorosła i dwoje dzieci, a w autobusie siedemnaście osób.

Budynek zniszczony przez silny wiatr.

W dniu 02.03.2017 r. około godziny 15:45 zastępy GBA 2,5/16 oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do miejscowości Kamionki, gdzie podczas silnych wiatrów zawaliły się dwie ściany szczytowe budowanego domu. W chwili zawalenia na budowie znajdowało się czterech pracowników firmy budowlanej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia JOP uzyskano informację od pracowników, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Mimo takiej informacji strażacy sprawdzili gruzowisko. W działaniach również uczestniczył zastęp z OSP Kamionek.

Opracowanie: mł. kpt. Grzebyta
Zdjęcia: sekc. Kędziora

Wizyta studentów w JRG-6

W dniu 25.02.2017r Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 6 w Poznaniu odwiedzili studenci Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu. W trakcie spotkania nasi goście mogli zapoznać się ze specyfiką działania SGRChem-Eko oraz zobaczyć specjalistyczny sprzęt jakim dysponuje nasza jednostka.
Opracował: st. asp. Piotr Fiszer
Foto: st. str. Artur Krystkiewicz

Dachowanie na drodze 434 w miejscowości Czmoń.

W dniu 24.02.2017r. podczas zmiany służbowej zastępy SCRt oraz GBA-Rt 2,5/16 z JRG6 zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze 434 w miejscowości Czmoń. Po przybyciu na miejsce zastano samochód osobowy leżący na boku. Pojazdem jechała jedna osoba, która po przebadaniu przez ZRM nie wymagała hospitalizacji. Działania JOP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz kierowaniu ruchem. W działaniach również brał udział zastęp z OSP Kórnik. Przyczynę wypadku ustala policja.
Opracowanie i zdjęcia: sekc. Bartosz Hoffmann

Samochód w rowie.

W dniu 13.02.2017r. około godziny 06:00 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia w Poznaniu przy ul. Nad Krzesinką. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano samochód osobowy marki Nissan Jukke, który znajdował się w rowie. Kierująca znajdowała się poza pojazdem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, oświetleniu miejsca zdarzenia, oraz udzieleniu KPP osobie poszkodowanej.

Opracował: st.asp. Fiszer Piotr

SZKOLENIE DLA SŁUCHACZY AKADEMII SZTUKI WOJENNEJ

W dniu 10 lutego 2017 r. na terenie. Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu przeprowadzono zajęcia praktyczne dla słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej w ramach kursu doskonalącego „Kierowanie terenowymi organami administracji wojskowej szczebla Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego”.
Kursanci mogli zapoznać się ze sprzętem i specyfiką działania SGRChem Poznań 6. Głównym celem było omówienie zasad i metodyki prowadzenia dekontaminacji. Na zakończenie przeprowadzono pokaz praktyczny.
W ćwiczeniach brali również udział koledzy z JRG 7.

Opracował: st.asp. Fiszer Piotr

Ratownictwo wodne w warunkach zimowych

W dniu dzisiejszym zakończono cykl szkoleń dla wszystkich zmian służbowych związany z ratownictwem wodnym na zamarzniętych akwenach - poziom podstawowy. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas szkolenia omówiono zasady BHP w przypadku działań ratowniczych na lodzie. Przećwiczono procedury związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku tonięcia, wychłodzenia oraz obrażeń i podejrzenia obrażeń narządu ruchu. Doskonalono m. in.

Kolizja na A2

W dniu 31.01.2017r. o godzinie 18:34 zastępy GBA-Rt 2,5/16 i SCRt z JRG 6 zostały zadysponowane do zdarzenia na 165 kilometrze autostrady A2 w kierunku Świecka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w kolizji brały udział dwa samochody osobowe. Kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach przed przybyciem PSP. Samochody znajdowały się na pasie awaryjnym. Działania PSP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Przyczynę wypadku ustala policja.
Opracował: mł. asp. Robert Surowiec

Bezpieczne ferie

W ubiegłym tygodniu strażacy z JRG - 6 oraz z jednostek OSP odwiedzili przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja z rejonu operacyjnego jednostki. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą przekazali podstawowe informacje związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii zimowych. Uczniom przedstawiono zagrożenia wynikające z zabaw w obrębie zamarzniętych akwenów wodnych, przybliżono również zasady zachowania się i udzielania pierwszej pomocy w przypadku zarwania lodu.

Cysterna z ACETONEM

W dniu 26.01.2017 około godziny 11:00 zastępy GBA-Rt oraz SCRChem z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia w Poznaniu przy ul. Nad Krzesinką. Po dojeździe na miejsce okazało się, że cysterna wypełniona acetonem (około 22 000 kg) częściowo wisi nad rowem melioracyjnym. Pod dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że cysterna nie posiada żadnych uszkodzeń, brak jakichkolwiek wycieków. Aby nie dopuścić do dalszego zsuwania się cysterny zadysponowano SCRt z JRG 6, który przy pomocy wyciągarki samochodowej asekurował cysternę przed dalszym obsuwaniem.

Strony