Biuletyn JRG 6

Wypadek w Komornikach

W dniu 06.11.2018 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku miejscowości Komorniki (gm. kleszczewo). Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Komorniki, OSP Kleszczewo oraz JRG 6.

Wypadek w Mościenicy

W dniu 25.10.2018 roku w godzinach przedpołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na odcinku leśnym drogi wojewódzkiej nr 431 w miejscowości Mościenica. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6 oraz OSP Kórnik.

Festyn bezpieczeństwa dla pracowników Kompanii Piwowarskiej.

W dniu 03.10.2018 terenie JRG 6 odbył się festyn bezpieczeństwa dla pracowników Kompanii Piwowarskiej. W festynie wzięło udział 50 osób. Na placu JRG odbył się pokaz z ratownictwa chemicznego oraz technicznego. Po zakończonym pokazie pracownicy podzielili się na 4 grupy, z których każda uczestniczyła w przygotowanych dla nich stacjach. Na pierwszej stacji można było zapoznać się ze sprzętem hydraulicznym. Następną stacją był pokaz obsługi i możliwości Robota IBIS. Trzecia stacja znajdowała się w komorze dymowej, gdzie osoby mogły zapoznać się z zasadami ćwiczeń.

Wypadek w Krzyżownikach

W dniu 04.10.2018 roku przed godziną 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej 434 miejscowości Krzyżowniki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, oraz OSP Krzyżowniki.

Tragiczny wypadek na S-5

W dniu 19.09.2018 roku przed godziną 20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-5 na wysokości miejscowości Krzyżowniki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, JRG 7, OSP Kleszczewo, OSP Krzyżowniki, OSP Gowarzewo oraz OSP Komorniki.

A2 wypadek

Dnia 24.09.2018 zastępy GBA oraz SCRt z JRG 6 zostały zadysponowane do wypadku drogowego, który miał miejsce na 180 km autostrady A2. Samochód osobowy marki Skoda Octavia uderzył w tył naczepy ciągnika siodłowego, wskutek czego prawy pas ruchu w kierunku Poznania został całkowicie zablokowany. Kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach. W wyniku wypadku ucierpiała jedna osoba, która została przetransportowana do szpitala przez ZRM. Działania JOP polegały m.in. na udzieleniu KPP poszkodowanemu kierowcy Skody. Przyczyny wypadku ustala Policja.
Sporządził: asp. sztab. Piotr Fiszer

Piątek 13.07 - pechowy dzień na podpoznańskich drogach.

Dnia 13.07 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG 6 dwukrotnie zostały zadysponowane do wypadków drogowych. Pierwszy miał miejsce w Kórniku na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 434 z ul. Konarską. Samochód ciężarowy marki Renault Magnum uderzył w tył samochodu Renault Master. Wszystkie osoby podróżujące opuściły pojazdy o własnych siłach, trzy osoby zostały ranne i wymagały przebadania przez ZRM.

Kurs instruktorski CBRNE w Czechach

W dniach 23-27 kwietnia 2018 roku mł. kpt Wojciech Tomczak z JRG 6 Poznań wraz z bryg. Grzegorzem Bugajem z JRG 6 Warszawa, st. kpt. Damianem Woszczyną z JRG 6 Kraków oraz st. kpt. Markiem Wnękiem z JRG Nowa Sarzyna brali udział w międzynarodowym kursie dla instruktorów służb ratowniczych, sygnowanym przez NATO „Introduction to the International CBRN Training Curriculum for Trainers of First Responders to CBRN Incidents Course”.

JRG 6 - Walne Zebranie OSP Kórnik

Dnia 24 marca 2018 roku w Strażnicy OSP Kórnik odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Kórniku. W zebraniu uczestniczyło ponad 3/4 członków stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. W tym roku strażaków z Kórnika zaszczycili swoją obecnością:
- Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kórnik Przemysław Pacholski,
- Komendant Miejski PSP Poznań mł. bryg. mgr inż. Jacek Michalak
- Ksiądz kapelan OSP Kórnik Grzegorz Zbączyniak,
- Zastępca Dowódcy JRG 6 kpt. Paweł Zieliński
- Radna Magdalena Pawlaczyk.

JRG 6 - Szkolenie z zakresu obsługi spektrometru Ramana

W dniu 27 lutego 2018 roku na terenie JRG-6 odbyło się szkolenie z zakresu obsługi spektrometru Ramana Progeny ResQ firmy Rigaku. Szkolenie prowadzone było przez przedstawicieli firmy Rigaku. W zajęciach uczestniczyli strażacy ze wszystkich zmian służbowych JRG-6. Podręczny spektrometr dobrze sprawdza się w analizie mieszanin chemicznych, materiałów wybuchowych oraz narkotyków. Zaletą urządzenia jest m.in. szybkość działania, analiza o ponad 30 procent więcej substancji niż przy innych spektrometrach.

JRG6 - Bezpieczne ferie 2018

W ubiegłym tygodniu w ramach profilaktyki społecznej oraz akcji „Bezpieczne ferie 2018” strażacy z JRG - 6 odwiedzili przedszkola z rejonu operacyjnego jednostki. Podczas spotkań z dziećmi przekazali podstawowe informacje związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii zimowych. Uczniom przedstawiono zagrożenia wynikające z zabaw w obrębie zamarzniętych akwenów, przybliżono również zasady zachowania się i udzielania pierwszej pomocy w przypadku zarwania lodu.

Uroczysta zamiana służby.

W dniu 1.02.2018 r. miała miejsce uroczysta zmiany służby. Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku Dowódcy JRG 6 kpt. Tomaszowi Otłowskiemu. Nowy Dowódca przez ostatnie lata pełnił służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP na stanowisku wojewódzkiego koordynatora ratownictwa chemicznego. Mamy nadzieję, że ten awans jest kolejnym krokiem w jego karierze pożarniczej, a doświadczenie zdobyte na stanowisku koordynatora pozwoli mu z powodzeniem realizować nowo powierzone obowiązki.
Życzymy dalszych sukcesów w karierze.

JRG – 7 Ciężka konstrukcja zagrożeniem dla przechodniów

W tym tygodniu do zdarzenia usunięcia zagrożenia, spowodowanego nadwyrężoną konstrukcją komina w Murowanej Goślinie, zadysponowano dźwig z JRG – 7. Struktura ciągu kominowego była przerdzewiała u podstawy, z tego powodu powstało ryzyko obrażeń dla przypadkowych przechodniów. Dzięki wsparciu SCDz 40 obiekt mógł być bezpiecznie odcięty od podstawy i przetransportowany w bezpieczne miejsce. Zdarzenia z udziałem dźwigu dotyczą przedmiotów o dużej masie, przez co ich transport musi odbywać się z szczególną uwagą. Odcięty element został zabezpieczony na uboczu.

Szkolenie z ratownictwa technicznego.

W dniu 27.01.2018 r. w Czmoniu funkcjonariusze z JRG 6 przeprowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. W szkoleniu uczestniczyli druhowie z OSP Czmoń i OSP Radzewo. Szkolenie podzielono na cześć teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej przedstawiono budowę pojazdów samochodowych, hydrauliczne urządzenia ratownicze, organizację akcji ratownictwa technicznego na drogach, bhp podczas działań oraz metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów osobowych.

Strony