Biuletyn JRG 6

Wyciek kwasu solnego w Koninku

W dniu 19.12.2018 ok. godz. 16:00 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Poznań 6 została zadysponowana do rozszczelnionego zbiornika w jednym z magazynów w miejscowości Koninko. Podczas załadunku kierujący wózkiem widłowym przewrócił zbiornik DPPL o pojemności 1000 l. Cała zawartość zbiornika z kwasem solnym (o stężeniu 37%) rozlała się po hali magazynowej.
Działania SGRCh polegały na:
- zabezpieczeniu terenu akcji;
- wyznaczeniu strefy niebezpiecznej;

Wypadek na drodze S-11

W dniu 30.12.2018 roku przed godziną 13:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-11 w rejonie węzła autostradowego Poznań – Krzesiny.

Skuteczne użycie AED

Dnia 23.11.2018 zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia u mężczyzny w wieku 51 lat w miejscowości Poznań przy ulicy Spławie. Po odebraniu zgłoszenia SKKM poinformował dowódcę zastępu o braku możliwości zadysponowania karetki pogotowia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że działania resuscytacyjne nie były prowadzone przed przybyciem strażaków. Ratownicy niezwłocznie zbadali parametry życiowe jednocześnie potwierdzając informację o braku krążenia.

Przekazanie sprzętu dla OSP Czmoń

W dniu 20 listopada 2018 roku na terenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czmoniu odbyła się uroczystość wręczenia hydraulicznego sprzętu ratowniczego firmy LUKAS. Strażacy ochotnicy z Czmonia otrzymali sprzęt zakupiony ze środków z Funduszu Sprawiedliwości oraz budżetu gminy Kórnik.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu gości m.in.:
Poseł na Sejm RP: dr Bartłomiej Wróblewski
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: bryg. mgr inż. Jacek Michalak
Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik: Przemysław Pacholski

Wypadek w Komornikach

W dniu 06.11.2018 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku miejscowości Komorniki (gm. kleszczewo). Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Komorniki, OSP Kleszczewo oraz JRG 6.

Wypadek w Mościenicy

W dniu 25.10.2018 roku w godzinach przedpołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na odcinku leśnym drogi wojewódzkiej nr 431 w miejscowości Mościenica. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6 oraz OSP Kórnik.

Festyn bezpieczeństwa dla pracowników Kompanii Piwowarskiej.

W dniu 03.10.2018 terenie JRG 6 odbył się festyn bezpieczeństwa dla pracowników Kompanii Piwowarskiej. W festynie wzięło udział 50 osób. Na placu JRG odbył się pokaz z ratownictwa chemicznego oraz technicznego. Po zakończonym pokazie pracownicy podzielili się na 4 grupy, z których każda uczestniczyła w przygotowanych dla nich stacjach. Na pierwszej stacji można było zapoznać się ze sprzętem hydraulicznym. Następną stacją był pokaz obsługi i możliwości Robota IBIS. Trzecia stacja znajdowała się w komorze dymowej, gdzie osoby mogły zapoznać się z zasadami ćwiczeń.

Wypadek w Krzyżownikach

W dniu 04.10.2018 roku przed godziną 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej 434 miejscowości Krzyżowniki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, oraz OSP Krzyżowniki.

Tragiczny wypadek na S-5

W dniu 19.09.2018 roku przed godziną 20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-5 na wysokości miejscowości Krzyżowniki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, JRG 7, OSP Kleszczewo, OSP Krzyżowniki, OSP Gowarzewo oraz OSP Komorniki.

A2 wypadek

Dnia 24.09.2018 zastępy GBA oraz SCRt z JRG 6 zostały zadysponowane do wypadku drogowego, który miał miejsce na 180 km autostrady A2. Samochód osobowy marki Skoda Octavia uderzył w tył naczepy ciągnika siodłowego, wskutek czego prawy pas ruchu w kierunku Poznania został całkowicie zablokowany. Kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach. W wyniku wypadku ucierpiała jedna osoba, która została przetransportowana do szpitala przez ZRM. Działania JOP polegały m.in. na udzieleniu KPP poszkodowanemu kierowcy Skody. Przyczyny wypadku ustala Policja.
Sporządził: asp. sztab. Piotr Fiszer

Piątek 13.07 - pechowy dzień na podpoznańskich drogach.

Dnia 13.07 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG 6 dwukrotnie zostały zadysponowane do wypadków drogowych. Pierwszy miał miejsce w Kórniku na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 434 z ul. Konarską. Samochód ciężarowy marki Renault Magnum uderzył w tył samochodu Renault Master. Wszystkie osoby podróżujące opuściły pojazdy o własnych siłach, trzy osoby zostały ranne i wymagały przebadania przez ZRM.

Kurs instruktorski CBRNE w Czechach

W dniach 23-27 kwietnia 2018 roku mł. kpt Wojciech Tomczak z JRG 6 Poznań wraz z bryg. Grzegorzem Bugajem z JRG 6 Warszawa, st. kpt. Damianem Woszczyną z JRG 6 Kraków oraz st. kpt. Markiem Wnękiem z JRG Nowa Sarzyna brali udział w międzynarodowym kursie dla instruktorów służb ratowniczych, sygnowanym przez NATO „Introduction to the International CBRN Training Curriculum for Trainers of First Responders to CBRN Incidents Course”.

JRG 6 - Walne Zebranie OSP Kórnik

Dnia 24 marca 2018 roku w Strażnicy OSP Kórnik odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Kórniku. W zebraniu uczestniczyło ponad 3/4 członków stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. W tym roku strażaków z Kórnika zaszczycili swoją obecnością:
- Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kórnik Przemysław Pacholski,
- Komendant Miejski PSP Poznań mł. bryg. mgr inż. Jacek Michalak
- Ksiądz kapelan OSP Kórnik Grzegorz Zbączyniak,
- Zastępca Dowódcy JRG 6 kpt. Paweł Zieliński
- Radna Magdalena Pawlaczyk.

Strony