Biuletyn JRG 6

Samochód w rowie.

W dniu 13.02.2017r. około godziny 06:00 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia w Poznaniu przy ul. Nad Krzesinką. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano samochód osobowy marki Nissan Jukke, który znajdował się w rowie. Kierująca znajdowała się poza pojazdem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, oświetleniu miejsca zdarzenia, oraz udzieleniu KPP osobie poszkodowanej.

Opracował: st.asp. Fiszer Piotr

SZKOLENIE DLA SŁUCHACZY AKADEMII SZTUKI WOJENNEJ

W dniu 10 lutego 2017 r. na terenie. Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu przeprowadzono zajęcia praktyczne dla słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej w ramach kursu doskonalącego „Kierowanie terenowymi organami administracji wojskowej szczebla Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego”.
Kursanci mogli zapoznać się ze sprzętem i specyfiką działania SGRChem Poznań 6. Głównym celem było omówienie zasad i metodyki prowadzenia dekontaminacji. Na zakończenie przeprowadzono pokaz praktyczny.
W ćwiczeniach brali również udział koledzy z JRG 7.

Opracował: st.asp. Fiszer Piotr

Ratownictwo wodne w warunkach zimowych

W dniu dzisiejszym zakończono cykl szkoleń dla wszystkich zmian służbowych związany z ratownictwem wodnym na zamarzniętych akwenach - poziom podstawowy. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas szkolenia omówiono zasady BHP w przypadku działań ratowniczych na lodzie. Przećwiczono procedury związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku tonięcia, wychłodzenia oraz obrażeń i podejrzenia obrażeń narządu ruchu. Doskonalono m. in.

Kolizja na A2

W dniu 31.01.2017r. o godzinie 18:34 zastępy GBA-Rt 2,5/16 i SCRt z JRG 6 zostały zadysponowane do zdarzenia na 165 kilometrze autostrady A2 w kierunku Świecka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w kolizji brały udział dwa samochody osobowe. Kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach przed przybyciem PSP. Samochody znajdowały się na pasie awaryjnym. Działania PSP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Przyczynę wypadku ustala policja.
Opracował: mł. asp. Robert Surowiec

Bezpieczne ferie

W ubiegłym tygodniu strażacy z JRG - 6 oraz z jednostek OSP odwiedzili przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja z rejonu operacyjnego jednostki. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą przekazali podstawowe informacje związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii zimowych. Uczniom przedstawiono zagrożenia wynikające z zabaw w obrębie zamarzniętych akwenów wodnych, przybliżono również zasady zachowania się i udzielania pierwszej pomocy w przypadku zarwania lodu.

Cysterna z ACETONEM

W dniu 26.01.2017 około godziny 11:00 zastępy GBA-Rt oraz SCRChem z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia w Poznaniu przy ul. Nad Krzesinką. Po dojeździe na miejsce okazało się, że cysterna wypełniona acetonem (około 22 000 kg) częściowo wisi nad rowem melioracyjnym. Pod dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że cysterna nie posiada żadnych uszkodzeń, brak jakichkolwiek wycieków. Aby nie dopuścić do dalszego zsuwania się cysterny zadysponowano SCRt z JRG 6, który przy pomocy wyciągarki samochodowej asekurował cysternę przed dalszym obsuwaniem.

Wypadek w Dźiećmierowie

W dniu 20.01.2017 po godzinie 06:00 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kórnik zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Dźiećmierowo.
Po przybyciu na miejsce zastępów JOP stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów.
Uczestnicy zdarzenia znajdowali się poza pojazdami. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu znajdowała się w karetce, po przebadaniu została na miejscu zdarzenia.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz oświetleniu terenu akcji.

Pracowita służba w JRG-6 Poznań

W dniu 05.02.2017r. zastępy z JRG-6 zostały zadysponowane do wypadku drogowego w Kórniku, w którym brały udział trzy samochody osobowe. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Osoby biorące udział w zdarzeniu po przebadaniu przez ZRM nie wymagały hospitalizacji i pozostały na miejscu akcji. Po niespełna godzinie zastępy z JRG-6 zostały zadysponowane do kolejnego zdarzenia w Poznaniu przy ul. Bolesława Krzywoustego, w którym brały udział trzy samochody osobowe i autobus.

Niespodziewany gość

Drugi rok z rzędu zmiana II pełni służbę w Wigilię Bożego Narodzenia. Po porannych zajęciach przystąpiliśmy do przygotowywania posiłków na wieczorną wieczerzę. Około godziny 14 przygotowania te przerwała zapowiedź wyjazdu samochodu GBA-Rt - otwarcie mieszkania, pomoc ZRM. Po powrocie przystąpiliśmy do nakrycia stołu. Wieczerzę rozpoczęliśmy od podzielenia się opłatkiem oraz złożyliśmy sobie życzenia. Nagle usłyszeliśmy dźwięk dzwonka oraz głośne HOŁ! HOŁ! HOŁ!
Życzymy wszystkim strażakom oraz ich rodzinom zdrowych i spokojnych świąt.
Opracował: mł. kpt. Mikołaj Lewandowski

Świąteczna wizyta

Dnia 23.12.2016 r., strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 odwiedzili Dom Dziecka w Kórniku. Funkcjonariusze wspólnie z wychowawcami i wychowankami złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne. W imieniu całej załogi JRG 6, Zmiana I przekazała drobny upominek na święta.

Opracował: asp. sztab. Rafał Kotowicz

Życzenia świąteczne

W dniu 23 grudnia 2016 r., Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 w Poznaniu, odwiedził Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej - bryg. mgr inż. Wojciech Mazur. Pan Komendant w imieniu kierownictwa Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, podziękował strażakom JRG-6 za kolejny rok służby oraz złożył najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Nie obyło się bez prezentów. Strażacy otrzymali zestaw podpór do stabilizacji pojazdów.

Tekst: mł. kpt. Piotr Grzebyta

Wypadek w Kórniku

W dniu 19.12.2016 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kórnik zostały zadysponowane do wypadku w Kórniku na ul. Średzkiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano samochód osobowy, który wypadł z jezdni uderzył w budynek mieszkalny.

Wypadek na S-11

W środę około godziny 18 na 2 km trasy S-11 doszło do wypadku drogowego dwóch aut osobowych. Samochód Nissan Almera uderzył w tył samochodu Fiat Seicento. W zdarzeniu uczestniczyło 6 osób w tym dwójka dzieci. W skutek zderzenia ucierpiały dwie osoby z Fiata, które zostały przewiezione do szpitala. Pozostali uczestnicy zdarzenia zostali przebadani i nie stwierdzono u nich potrzeby hospitalizacji.
Sporządził: mł. kpt. Piotr Grzebyta

Zajęcia edukacyjne dla studentów WSB.

W dniu 13 grudnia dla studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu przeprowadzono zajęcia poglądowe mające na celu przybliżenie tematyki pożarniczej z uwzględnieniem ratownictwa chemicznego. Studenci zapoznali się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu samochodów ratownictwa chemicznego. Studenci nie tylko zapoznali się z tematyką dotyczącą pożarnictwa ale także dowiedzieli się jak wygląda codzienna 24 godzinna służba strażaków. Jako ciekawostkę pokazano również ćwiczebną komorę dymową.
Sporządził: mł. kpt. Piotr Grzebyta

Strony