Biuletyn JRG 7

JRG - 7 Strażacy na V Kongresie Ratowników Medycznych

W dniach 12 – 14. 10. 2017r. odbył się Piąty Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych w Krakowie. W obecnej edycji hasło przewodnie brzmiało „ Kierunek praktyka”. Slogan ten jest nieodłącznym elementem działań służb ratowniczych. Z tego to właśnie powodu nie mogło zabraknąć w tym zaszczytnym gronie ratowników poznańskiej „Siódemki”. Wykłady oraz warsztaty były prowadzone przez profesjonalistów w swoim fachu. Medycyna ratunkowa jest nową gałęzią medycyny, która wymaga od funkcjonariuszy ciągłego doskonalenia w rzemiośle ratowania zagrożonego zdrowia i życia ludzkiego.

JRG 7 Kontrola gotowości operacyjnej SGRT i JRG

W dniu 18 października 2017 roku zespół kontrolny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pod przewodnictwem st. kpt. Michała Kierzka przeprowadził w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 kontrolę gotowości operacyjnej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego "Poznań 7" oraz Jednostki.
Ocenie podlegały następujące elementy:
- przygotowanie praktyczne ratowników do działań na poziomie podstawowym i specjalistycznym (ćwiczenie),
- przygotowanie teoretyczne ratowników (test wiedzy),

JRG 7 - Pożar w centrum handlowym

W dniu 5.10.2017 r. ok. godz. 2.20 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o pożarze i zadymieniu w restauracji KFC w centrum handlowym M1. Po dojeździe pierwszych zastępów z JRG 7 ustalono że w restauracji panuje dość duże zadymienie pochodzące z części kuchennej lokalu. Ustalono, że pali się przechowywana panierka w metalowej kuwecie stosowana w restauracji. Pożar ugaszono, a pomieszczenia przewietrzono.

mł. kpt. Sebastian Przydanek

JRG - 7 Wizyta przedszkolaków

W dniu 12.10.2017r. dzieci z przedszkola „Fabryka Fantazji” odwiedziły jednostkę ratowniczo – gaśniczą numer 7. Grupa 45 dzieci, z spośród których był syn jednego z strażaków poznańskiej „Siódemki”. Młodzi amatorzy ratownictwa zapoznali się ze sprzętem strażackim. Zdjęcie na tle auta pożarniczego było dla wszystkich unikalną pamiątką. Funkcjonariusz przedstawił zasady bezpiecznego zachowania oraz zapoznał z numerami alarmowymi. Silniejsze dzieci mogły spróbować podnieść sprzęt hydrauliczny, oczywiście w asyście strażaka. Cała wycieczka w wyczerpujący sposób zobrazowała życie strażaka.

JRG 7 - Ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym

W dniu 10 października br. zmiana I Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 udała się do lasu w okolicę stawu Browarnego, gdzie przeprowadzono szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym.
Była to doskonała okazja aby w praktyce zaznajomić się z nowym sprzętem wysokościowym, który niedawno trafił na jednostkę. Przypomniane zostały również podstawowe węzły i zasady budowania stanowisk. Głównym celem zajęć było natomiast wykonanie tzw. "poręczówki" oraz poruszanie się po stromych powierzchniach.

mł. asp. Piotr Stoiński

JRG 7 - spotkanie z Seniorami

4 października 2017 roku w godzinach popołudniowych w ramach akcji „Bezpieczne życie Seniora” w Domu Kultury „Polan 100” odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Z ramienia PSP udział w spotkaniu wziął st. str. Krzysztof Majcher z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7.
Na spotkaniu omówiono tematykę bezpieczeństwa związanego z pożarami w domu. Przekazano wiele cennych, praktycznych porad dotyczących zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

JRG 7 - Alarm "BURZA"

W dniu 04.10.2017 roku w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 zgodnie z Rozkazem nr 7/2017 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zorganizowano i przeprowadzono w celach ćwiczebnych Alarm "Burza".
Taki alarm zarządzany jest zawsze w przypadku konieczności szybkiego zebrania całego stanu osobowego JRG w miejscu pełnienia służby.
Alarmowanie odbyło się o godz. 8.00, natomiast w godz. 9.00 – 14.00 zrealizowano szkolenie całego stanu osobowego.
Szkolenie obejmowało następujące tematy:

JRG 7 Ewakuacja Szkoły Podstawowej nr 64

W dniu 03.10.2017 r. ratajscy strażacy zostali zadysponowani do Szkoły Podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej w Poznaniu na os. Orła Białego 120 celem pomocy kierownictwu szkoły w organizacji próbnej ewakuacji. Podczas ćwiczeń ewakuowano z budynku około 650 uczniów wraz z nauczycielami. Takie ćwiczenia pozwalają zapoznać uczniów z zasadami zachowania podczas ewentualnych zagrożeń oraz wyrobienie pewnych nawyków pozwalających na usprawnienie ewakuacji w razie wystąpienia realnego zagrożenia.

Opracowanie st. str. Adam Matuszak
Zdjęcia ogn. Piotr Czubiński

JRG 7 - SGRT we Wrześni

Dnia 2 października 2017 roku po godzinie 8:00 na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Września doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz ciągnika siodłowego z naczepą. W wyniku zderzenia ciągnik z naczepą przewrócił się na bok w poprzek drogi całkowicie ją blokując. Do pomocy zastępom będącym na miejscu zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego Poznań 7. Działania poznańskich strażaków w pierwszej kolejności polegały na wypompowaniu oleju napędowego ze zbiornika.

JRG 7 - Warsztaty pn. "Technika 2017"

Zgodnie z rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniu 27 września 2017 roku odbyły się na poligonie Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego „Technika'17”. W tegorocznych warsztatach udział wzięli Dowódcy Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych z całej Wielkopolski.
Podczas ćwiczeń Dowódcy mogli zorientować się m. in. w możliwościach taktyczno - technicznych Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Poznań 7” z ratajskiej JRG.

JRG 7 - Rozpoznanie dróg dojazdowych oraz sprawdzenie hydrantów

Dnia 26 września 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 udali się w rejon ulicy Falistej w celu rozpoznania dróg dojazdowych oraz kontroli sprawności okolicznych hydrantów. Sprawdzono przepustowość dróg osiedlowych oraz możliwość manewrowania wozami bojowymi w ciasnych osiedlowych uliczkach. Zwrócono także uwagę na ewentualne trudności w rozstawieniu podnośnika hydraulicznego wśród gęsto zaparkowanych pojazdów. Jednocześnie sprawdzono występowanie nieprawidłowości w działaniu pobliskich hydrantów wykorzystywanych przy ewentualnej akcji gaśniczej.

JRG 7 - Kolejny sukces Reprezentacji KM PSP Poznań w sporcie pożarniczym

W dniu 15.09.2017r. na obiektach KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim oraz w KP PSP w Krotoszynie miały miejsce kolejne zawody z cyklu turnieju IV Wspinalni. Reprezentację KM PSP w Poznaniu w ww. zawodach stanowili:
• asp. Marcin Walkowiak JRG 3
• asp. Rafał Przybyła JRG 3
• mł. asp. Jędrzej Sierant JRG 3
• asp. Wojciech Krzywda JRG 7
• sekc. Paweł Zaręba JRG 7
• st.str. Krzysztof Majcher JRG 7
W poszczególnych zawodach wyniki indywidualne przedstawiają się następująco:
KP PSP Ostrów Wielkopolski:

JRG 7 - Pożar balkonu

W dniu 21.09.2017r. około po godzinie 16 zostały zadysponowane dwa zastępy strażaków z JRG -7. Na miejscu zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały palący się balkon. Z informacji uzyskanych po dojeździe, osoba zamieszkująca lokal na trzecim piętrze, opuściła go po interwencji sąsiadów. Dzięki temu ratownicy mogli podać jeden prąd wody w natarciu z poziomy parteru, zabezpieczając wcześniej miejsce zdarzenia. Taka praktyka udaremniła przejście pożaru z balkonu do pomieszczenia, za pośrednictwem okna.

JRG 7 - Wypadek na Dymka

Dnia 15 września 2017 roku tuż przed godziną 7:00 zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na ul. Dymku do wypadku drogowego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód marki Audi, który uderzył w słup sygnalizacji świetlnej i stanął w poprzek drogi. Kierowca znajdował się poza pojazdem. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe.

Strony