Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Pożar samochodu

23 lipca przed północą zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na ul. Milczańską do pożaru samochodu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano w pełni rozwinięty pożar samochodu osobowego Fiat Seicento. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu płonącego pojazdu jednym prądem gaśniczym. W celu całkowitego dogaszenia auta konieczne było siłowe otwarcie komory silnika przy pomocy narzędzia "Hooligan". Spalony samochód przekazano przybyłemu na miejsce patrolowi Policji.

JRG – 7 Dostarczanie wody

W dniu 18.07.18r. zmiana III z JRG – 7 przeprowadziła zgodnie z harmonogramem, doskonalenie zawodowe. Tematem było przepompowywanie i przetłaczanie wody. W związku z niesprzyjającą pogodą, ćwiczenia zostały przeprowadzone na garażu podziału bojowego. Do ćwiczeń strażacy wykorzystali dwa wozy gaśnicze GBA oraz GCBA. Poza pojazdami pożarniczymi do doskonalenia zastosowano także zbiornik 2,5m3 oraz węże pożarnicze. Systematyczność w przeprowadzaniu treningu zawodowego strażaków, procentuje podczas prowadzenia działań w boju.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej

JRG 7 - zderzenie na Kurlandzkiej

17 lipca 2018 w godzinach popołudniowych zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano do wypadku drogowego na os. Orła Białego. Po dotarciu na miejsce i dokonaniu rozpoznania okazało się, że na ul. Kurlandzkiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, a podróżujące nimi osoby opuściły pojazdy o własnych siłach. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu jednego z rozbitych samochodów z jezdni w celu udrożnienia ruchu drogowego.

JRG 7 - Pożar składowiska

W dniu 1 lipca br., po godzinie 14, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 zostali zadysponowani do pożaru przy ul. Romana Maya. Ze zgłoszenia wynikało, że pod wskazanym adresem pali się składowisko paletopojemników typu DPPL.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono pożar, który dodatkowo rozprzestrzeniał się na składowane obok zbiorników opony i drzewa. Strażacy ubrani w aparaty ochrony układu oddechowego ugasili pożar dwoma prądami gaśniczymi wody.

JRG 7 Ciężarówka na wiadukcie

W dniu 21.06.18 r. zastępy SGRT Poznań 7 (GCBA, SCDz 40, SCRt oraz SLRR) zadysponowane zostały do zdarzenia na ulicy Polnej w Swarzędzu.
Samochód ciężarowy z niewiadomych przyczyn zjechał z pasa ruchu i zawisł na barierze ochronnej.
Działania strażaków polegały na przemieszczeniu pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT.
W tym celu wykorzystano samochody SCDz 40 oraz SCRt.

JRG-7 Pożar ciężarówki na ul. Szwajcarskiej

20 czerwca br. tuż po godzinie 6 rano strażacy zostali wezwani do pożaru samochodu ciężarowego na ul. Szwajcarskiej. Dyżurny Operacyjny Miasta zadysponował na miejsce zdarzenia 2 zastępy z JRG 7: GBA ORAZ GCBA-Rt. Po dojeździe na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zastali objęte płomieniami podwozie oraz zabudowę ciężarowego MAN-a. Dodatkowo w zaroślach po drugiej stronie ulicy płonęła wystrzelona w wyniku pożaru opona. Decyzją kierującego działaniem ratowniczym podano 2 prądy gaśnicze na palące się elementy samochodu.

JRG 7 – rozpoznanie operacyjne obiektu

W dniu 19 czerwca br. zmiana I Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 wraz z Dowódcą JRG brała udział w rozpoznaniu operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, który znajduje się przy ul. Szwajcarskiej. W trakcie rozpoznania zwrócono uwagę na możliwość dojazdu do różnych części obiektu drogami pożarowymi, położenie hydrantów zewnętrznych, czy też miejsc zbiórki do ewakuacji. Ponadto zapoznano się z rozmieszczeniem dróg ewakuacyjnych i stref pożarowych.

Informacja o uroczystości pogrzebowej Marcina Świątkowskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, wieloletniego funkcjonariusza Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7, st. asp. Marcina Świątkowskiego.
Pragniemy poinformować, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 czerwca 2018 roku o godz. 13:00 w Baczynie k. Gorzowa Wielkopolskiego.
Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia.

JRG-7 Pożar auta

W dniu 09.06.18r. zastęp z JRG7 został zadysponowany do pożaru auta osobowego. Ratownikom zabezpieczonym w aparaty ochrony układu oddechowego, po podaniu jednego prądu wody w natarciu, udało się ugasić samochód. Najczęściej powodem takiego pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej. Całość procesu w głównej mierze zaczyna się w komorze silnika. Samochody ze względu na materiały, z których są wykonane, płoną bardzo szybko. Zwykle w ciągu 15 - 20 minut pożarem objęty jest cały pojazd.

JRG-7 Pożar mieszkania przy ul. Starołeckiej.

7 czerwca br. o godzinie 22:18 do SKKM w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ul. Starołęckiej. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z JRG 7, SA PSP oraz OSP Poznań-Głuszyna. Po przyjeździe pierwszych zastępów strażacy zastali gęsty dym wydobywający się z okien mieszkania na pierwszym piętrze oraz zadymienie na klatce schodowej.

JRG 7 - Groźne zdarzenie na rondzie

27 maja 2018 roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na ul. Ostrowską gdzie miało dojść do wycieku paliwa z pojazdu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu ustalono, że kierowca samochodu osobowego zjeżdżając z ronda stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Kierowca opuścił pojazd przed przybyciem służb i nie wymagał pomocy medycznej. Z leżącego na boku samochodu zaczęło wypływać paliwo.

JRG – 7 Pomoc w województwie kujawsko – pomorskim.

W noc z 28.05 na 29.05 dwa zastępy wozów pożarniczych zostały zadysponowane do pożaru terenu składowania odpadów. Pożar według szacunków Kierującego Działaniem Ratowniczym objął teren o wymiarach około 200m2. Akcja bardzo skomplikowana, prowadzona w porze nocnej nastręcza wiele niedogodności. Praca w silnym zadymieniu wymaga od ratowników zabezpieczenia ratowników w aparaty ochrony układu oddechowego. Z tego powodu jeden z nośników kontenerów, transportował kontener z aparatami ochrony układu oddechowego.

JRG-7 Pomoc Policji w otwarciu mieszkania

26 maja br. o godz. 15:30 zastępy GCBA-Rt oraz SCH-44 z JRG 7 zostały zadysponowane na ul. Katowicką w Poznaniu do pomocy Policji w otwarciu mieszkania. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pracownika ochrony budynku, który wskazał mieszkanie na 3 piętrze, w którym mieszka samotnie mężczyzna. Z relacji sąsiadów wynikało, że lokator od ok. tygodnia nie był przez nikogo widziany. Dodatkowo na klatce schodowej unosił się nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

Strony