Biuletyn JRG 7

JRG 7 Ćwiczenia z ratownictwa wodnego.

17 sierpnia br. cała zmiana służbowa JRG 7 udała się nad jezioro maltańskie aby doskonalić umiejętności strażaków z zakresu ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym. Na początku funkcjonariusze wzięli udział w szkoleniu teoretycznym na świetlicy JRG, a następnie udali się na praktyczną część zajęć. Przećwiczono kilka scenariuszy, podczas których strażacy podejmowali osobę poszkodowaną z wody. Takie same ćwiczenia przewidziano również dla pozostałych zmian służbowych.

JRG 7 - strażacy na medal

W dniu 19 sierpnia br. na Stawie Dobieżyn, w gminie Buk odbyły się IV Powiatowe Zawody Wędkarskie PSP i OSP. Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentowało 3 strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.
Drużyna w składzie: sekc. Michał Kowalewski, sekc. Wojciech Bycka oraz sekc. Sławomir Kominek zajęła 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ponadto kolega Michał stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji indywidualnej.
Ratajscy strażacy kontynuują tym samym passę z lat ubiegłych i zgodnie przyznają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

JRG 7 - Kolizja na Rondzie Rataje

Dnia 18 sierpnia 2017 roku na Rondzie Rataje miała miejsce awaria sygnalizacji świetlnej. Gdy na miejscu serwis próbował uporać się z usterką, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach. Na szczęście skończyło się jedynie na zadrapaniach kończyn dolnych u jednej z uczestniczek, które nie wymagały pomocy medycznej.

JRG 7 - usuwanie skutków nawałnicy

Miniony weekend okazał się niezwykle pracowity dla strażaków. Tysiące interwencji, jeszcze więcej odebranych zgłoszeń to następstwa nawałnicy, która przeszła ostatnio przez kraj. Swój udział w usuwaniu skutków tego niezwykle groźnego zjawiska pogodowego mieli również strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.

JRG 7 - 3-dniowe ćwiczenia SGRT "Poznań 7"

W dniach 8,9 i 10 sierpnia 2017 r. dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Eco Cars przeprowadzono na ratajskiej Jednostce kolejne 3-dniowe ćwiczenia dla strażaków ze Specjalistycznej Grypy Ratownictwa Technicznego "Poznań 7". Zajęcia z zakresu ratownictwa technicznego tym razem dotyczyły przede wszystkim elementów związanych ze stabilizacją pojazdów. Ponadto przeprowadzono też ćwiczenie mające na celu wyrywanie słupka środkowego z wykorzystaniem rozpieraczy ramieniowych.

JRG 7 kolejny "Dzień Bezpieczeństwa"

W dniu 9 sierpnia 2017 roku, w ramach współpracy z lokalnymi organizacjami oraz przedsiębiorstwami z obszaru chronionego Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7, przeprowadzono akcję edukacyjną pt. "Dzień Bezpieczeństwa". Przybyłe na zajęcia osoby pogłębiały wiedzę oraz umiejętności z zakresu działań przeciwpożarowych, które na pewno będą bardzo przydatne w sytuacji wystąpienia zagrożenia w miejscu pracy ale i poza nim.

JRG 7 - Odpadająca elewacja na os. Armii Krajowej

W niedzielne popołudnie, 6 sierpnia 2017 roku zastępy GCBA-Rt oraz SCH-44 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane do niebezpiecznie zwisających elementów z bloku na os. Armii Krajowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano pracowników Pogotowia Technicznego lokalnej spółdzielni mieszkaniowej, którzy wskazali strażakom oderwany spory fragment elewacji zwisający na 14. piętrze bloku jednocześnie odgradzając taśmą ostrzegawczą teren bezpośrednio pod nim. Nagle, nim zdążyliśmy podjąć jakiekolwiek działania, ogromny płat elewacji o wymiarach ok.

JRG 7 - pożar trawy

5 sierpnia br. zastępy GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 oraz GBA-Rt z JRG-6 zostały zadysponowane do pożaru trawy. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Pstrowskiego (Starołęka).
Pożar objął ok. 800m2 trawy oraz śmieci składowanych w zaroślach, w okolicy torów kolejowych. Działania utrudniały upał oraz zmienny wiatr przez co do ugaszenia pożaru zużyto ok. 4 m3 wody.

JRG 7 - Pneumatyka i hydraulika

Ostatniego dnia lipca br. strażacy ze zmiany II Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadzili ćwiczenia z wykorzystaniem pneumatycznych oraz hydraulicznych zestawów ratowniczych będących na wyposażeniu "siódemki". Po wprowadzeniu teoretycznym przypominającym m.in. zasady BHP przy pracy wspomnianym sprzętem odbyła się część praktyczna. Sprawdzono podczas niej umiejętność sprawienia gotowego zestawu hydraulicznego bądź pneumatycznego oraz posługiwania się nimi w czasie ewentualnej akcji.

JRG 7 - Otwarcie mieszkania

W dniu 29 lipca 2017 zastęp GCBA z JRG-7 został zadysponowany do dyspozycji Policji w celu otwarcia mieszkania w Poznaniu na osiedlu Armii Krajowej . Po rozpoznaniu decyzją KDR za pomocą drabiny strażacy weszli na balkon na 2 piętrze. Po wejściu do mieszkania udzielono pomocy starszej kobiecie, która przewróciła się i nie mogła samodzielnie wstać. Poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Opracował: mł.asp. Michał Krakowski

JRG 7 - ćwiczenia

W dniu 27 lipca br. strażacy uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych z zakresu ratownictwa technicznego.
Po wstępie teoretycznym, a także omówieniu zasad BHP przystąpiono do części praktycznej zajęć.

JRG 7 - Niesprzyjająca aura dla kierowców

Padający przez cały wtorek deszcz niewątpliwie dał się we znaki kierowcom podróżującym tego dnia. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 dwukrotnie tej służby byli wzywani do wypadku. Pierwszy z nich miał miejsce na ul. Anny Jantar, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Brneńską zderzyły się dwa samochody osobowe. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz sprawdzeniu występowania napięcia w uszkodzonym słupie sygnalizacji świetlnej. Dwie osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

JRG 7 - Wypadek na Rondzie Starołęka

Dnia 23 lipca 2017 roku zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na Rondo Starołęka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano rozbite dwa samochody osobowe znajdujące się na jezdni. w zdarzeniu brały udział 3 osoby. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem w miejscu wypadku. Osoby poszkodowane zostały zabrane przez Zespół Ratownictwa Medycznego, a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Opracował: M. Krakowski

JRG 7 - Nocne ćwiczenia

19 lipca 2017 roku w godzinach nocnych w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 odbyły się ćwiczenia. Nocne ćwiczenia są na stałe wpisane w miesięczny plan doskonalenia zawodowego strażaków podziału bojowego. Tematem minionych zajęć były działania podczas zdarzeń, w których występuje duże promieniowanie cieplne. Po przypomnieniu zasad pracy w ubraniach żaroodpornych przećwiczono m.in. gaszenie symulowanego pożaru zbiornika z paliwem na stacji paliw. Oprócz przećwiczenia ubierania się oraz działania w ubraniu żaroodpornym doskonalono także sprawianie przenośnego działka wodno-pianowego.

Strony