Biuletyn JRG 7

JRG-7 Wyciek gazu na stacji benzynowej ORLEN

W piątek po godzinie 13 ratajscy strażacy trzema zastępami zostali zadysponowani na ulice Ludwika Zamenhofa w Poznaniu, gdzie na stacji benzynowej doszło do wycieku gazu LPG. Sytuacja, choć niezwykle groźna ze względu na ilość nagromadzonych materiałów palnych została jednak szybko opanowana. Wypływ gazu zamknięto a budynek stacji przewietrzono. Dodatkowo zlecono wykonanie przeglądu instalacji gazowej doprowadzającej gaz ze zbiorników do dystrybutorów. W działaniach udział brały także dwa zastępy z JRG-6, tworzące grupę chemiczną.

JRG 7 - Ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym

Dnia 16 lutego 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym. Zajęcia prowadzili mł. kpt. Konrad Janeczko oraz st. sekc. Tomasz Jeger, którzy uczestniczyli w szkoleniu o wspomnianej tematyce organizowanym przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego "Poznań-5".

JRG 7 Ratownictwo wodno - lodowe na akwenach

Od dnia 14.02. do 16.02.2017 roku trwa cykl szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego. Doskonalenie zawodowe prowadzą specjaliści w ratownictwie wodno – nurkowym z SGRW-N JRG Nr 1 Poznań. Rejony chronione JRG Nr 1 oraz JRG Nr 7 są w ścisłym sąsiedztwie, z tego tytułu pierwszy etap instruktażu polega na dopracowaniu zasad współdziałania między jednostkami. Standaryzacji podlegają między innymi gesty wykorzystywane nad wodą oraz zasady użytkowania sprzętu ratowniczego.

JRG Nr 7 - popołudnie z pilarką w ręku

Zajęcia praktyczne na dzisiejszej służbie w JRG Nr 7 rozpoczęły trzydniowy cykl szkoleń dla każdej zmiany służbowej z zakresu obsługi łańcuchowej pilarki spalinowej do cięcia drzewa. Po wcześniejszych zajęciach teoretycznych, na których przypomniano sobie budowę pilarki, techniki pracy oraz zasady BHP, udano się na tereny przyszłej strażnicy JRG Nr 4, gdzie przeprowadzono część praktyczną. Nad właściwą organizacją zajęć czuwali strażacy posiadający zawodowe kwalifikacje pilarza – drwala.

JRG 7 Pożar pustostanu na ul . Starołęckiej

Noc z 3 na 4 lutego br. była pracowitą nocą dla poznańskich strażaków. Ok. godziny 20:30 SKKM w Poznaniu zostało powiadomione o pożarze pustostanu na ul. Starołęckiej. Pierwsze zastępy, które przybyły na miejsce zdarzenia zastały rozwinięty już pożar baraku o konstrukcji drewniano-murowanej. Działania strażaków polegały w pierwszej fazie na podaniu 2 prądów gaśniczych w natarciu oskrzydlającym na palący się barak oraz jednego prądu gaśniczego w obronie na drewniane palety, które były składowane w jego najbliższym sąsiedztwie.

JRG 7 Badania nad wydolnością anaerobową ratajskich strażaków

Dnia 31 stycznia 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu zostały przeprowadzone specjalistyczne badania oceniające wydolność anaerobową ratajskich strażaków. Program badawczy składał się z dwóch etapów:
- pierwszy stanowił zmierzenie wysokości i masy ciała, następnie przy wykorzystaniu nieinwazyjnej metody opartej na bioimpedancji elektrycznej określono komponenty składu ciała profesjonalnym analizatorem firmy Tanita,

JRG 7 Doskonalenie zawodowe z urządzeń pomiarowych

W dniach od 01.02. do 03.02.2017 roku wszystkie trzy zmiany służbowe JRG Nr 7 uskuteczniały doskonalenie zawodowe w temacie aparatury pomiarowej. Zajęcia składały się z pionu teoretycznego oraz praktycznego. W pierwszym etapie, przy pomocy prezentacji multimedialnej zostały przypomniane wszystkie przyrządy pomiarowe, które są na stanie poznańskiej „Siódemki”. Zadania praktyczne polegały na utrwaleniu obsługi sprzętu. Odświeżeniu podlegały też przeliczenia ppm na mg/m^3 oraz odwrotnie. Usystematyzowaniu uległy też rodzaje gazów, którymi skalibrowane są eksplozymetry ratajskich strażaków.

JRG 7 Codzienne ćwiczenia

Wczoraj, w ramach doskonalenia zawodowego, strażacy z Rataj wykorzystali najczęściej dysponowany do zdarzeń zestaw samochodów, czyli samochód ciężki gaśniczy oraz wysięgnik koszowy. Założenie, polegające na ugaszeniu pożaru na dachu budynku, w trudno dostępnym miejscu, zostało przeprowadzone w kilku wariantach i z użyciem różnego sprzętu. Dzięki temu mogliśmy zarówno przypomnieć sobie podstawy taktyki działań jak i wykorzystać sprzęt, którego nie używamy codziennie.
Po przeprowadzonych ćwiczeniach asp. sztab. Grzegorz Kalista dokonał wnikliwego podsumowania.

JRG 7 Rozpoznanie dróg dojazdowych na osiedlu Piastowskim

W dniu 30.01.2017 roku trzecia zmiana służbowa JRG – 7 udała się na rozpoznanie dróg dojazdowych ratajskich osiedli mieszkaniowych, w sile trzech zastępów. Dzięki temu przepustowość dróg osiedlowych została zweryfikowana przez trzy różne typy samochodów pożarniczych. Strażacy korzystają z dużych samochodów ciężarowych co znacznie utrudnia manewrowanie pojazdem na miejscu akcji. Z uwagi na ten fakt pożarnicy z Rataj apelują do mieszkańców o większą uwagę podczas parkowania samochodu. Podczas tego audytu dróg, sprawdzeniu podlegały także okoliczne hydranty.

JRG 7 - nietypowa akcja

W dniu 22 stycznia br. po godzinie 16 do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 zgłosiła się kobieta z prośbą o pomoc w zdjęciu obrączki. W wyniku uderzenia w dłoń doszło do obrzęku palca serdecznego prawej ręki. Znajdująca się na nim obrączka powodowała silny ból.

JRG 7 Fundacja "Ratuj Ryby" w naszej Jednostce

Po wielkiej akcji zarybiania przyszedł czas na podziękowania...

Przypomnijmy, że w dniu 23 listopada 2016 roku ratajscy strażacy wraz z kolegami z JRG 6 brali czynny udział w akcji zarybiania rzeki Warty, zorganizowanej przez Fundację "Ratuj Ryby". Po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej, przez którą wyłowiono z rzeki około 30 ton śniętych ryb - do wody udało się wpuścić około miliona narybku. Były to między innymi: szczupaki, klenie, jazie, certy i świnki.
Zarybianie połączono z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci z poznańskich szkół.

JRG 7 - odwiedziny "Małych Poznaniaków"

Na ostatniej służbie Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą Nr 7 odwiedziła gromadka dzieciaków z Przedszkola "Mali Poznaniacy". Podczas pouczającej wycieczki staraliśmy się przybliżyć specyfikę pracy strażaka, zaprezentować sprzęt używany na co dzień oraz nawiązać do podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie zimowym. Dzieci wykazały się wielkim zainteresowaniem, a czerwone wozy zrobiły na nich duże wrażenie. Oczywiście nie zabrakło pokazu zjazdu "na rurze" oraz zaprezentowania umundurowania bojowego strażaka.

JRG 7 - Wypadek na Piłsudskiego

Dnia 23 stycznia 2017 roku na ul. Piłsudskiego doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało na miejsce zdarzenia GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz GBA ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa rozbite pojazdy w obrębie przejścia dla pieszych oraz kobietę leżącą na jezdni zaopatrywaną przez Zespół Ratownictwa Medycznego, która kierowała jednym z pojazdów biorących udział w wypadku.

JRG 7 - Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 18

W dniu 24.01.2017 r. ratajskich strażaków odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Poznaniu. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi oraz z codzienną służbą strażaków. Nie zabrakło pokazu wozów bojowych oraz sprzętu, który jest na wyposażeniu JRG-7. Uczniowie mogli założyć hełm strażacki oraz ubranie specjalne strażaka. Na koniec tradycyjnie zaprezentowano zjazd po ześlizgu, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych najmłodszych gości.

Strony