Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Warsztaty z pożarów wewnętrznych

W dniu 29 kwietnia 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadzili warsztaty z pożarów wewnętrznych dla Ochotniczej Straży Pożarnej Puszczykowo.
Po szkoleniu teoretycznym, w którym omówiono zasady BHP oraz taktykę działań gaśniczych przy pożarach wewnętrznych przystąpiono do części praktycznej.
Ta część ćwiczeń została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na zaprezentowaniu poszczególnych technik operowania prądami gaśniczymi. Dużą uwagę poświęcono korzyściom wynikającym z oszczędnego podawania środka gaśniczego.

JRG 7 - Wypadek na Zamenhofa

Dnia 26 kwietnia 2017 roku poranną zmianę służby przerwało wezwanie do wypadku samochodu osobowego z tramwajem na ul. Zamenhofa. Do zdarzenia wyjechaliśmy dwoma zastępami - GCBA-Rt i GBA. Po dotarciu na miejsce zastano samochód osobowy wepchnięty przez tramwaj na torowisko w pasie zieleni, w którym znajdował się uwięziony kierowca. Zespół Ratownictwa Medycznego zajął się poszkodowanym z fotelu pasażera, a strażacy przystąpili do uwalniania kierowcy przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

JRG 7 - Wypadek na skrzyżowaniu

Dnia 23 kwietnia 2017 roku na skrzyżowaniu ulicy Brneńskiej z ulicą Anny Jantar doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego na miejsce zdarzenia zadysponowało zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Po dojeździe zastano dwa rozbite pojazdy znajdujące się na środku skrzyżowania. Osoby podróżujące autami opuściły je o własnych siłach jednak dwie osoby uskarżały się na dolegliwości.

JRG 7 - ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym cz. 2

W dniu 25 kwietnia br. zmiana I Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 brała udział w drugiej części ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego. Jako miejsce ćwiczeń wybrano teren w okolicach stawu Olszak. Starano się w ten sposób odtworzyć warunki terenowe ze szkolenia "liderów" ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym na poznańskiej Cytadeli (pozdrowienia dla kolegów z JRG-5, którzy owe szkolenie prowadzili).

JRG-7 „Poznań 7’’ Ćwiczenia, wnioski i bezpieczeństwo.

W dniu 24.04.2017r. zmiana III JRG – 7 ćwiczyła techniki dostępu do poszkodowanego, rozginając elementu pojazdu. Głównym założeniem było usuniecie boku pojazdu przy użyciu wyłącznie rozpieracza ramieniowego. Przed przystąpieniem do działań, stabilizacja pojazdu została wykonana przy pomocy podpór StabLift. Końcowym efektem doskonalenia zawodowego, było wypracowanie najbardziej ergonomicznej praktyki operowania rozpieraczem ramieniowym.

JRG 7 - Zajęcia edukacyjne dla ratajskich Seniorów

20 kwietnia 2017 roku w ramach „Pogadanki Edukacyjnej” w salce katechetycznej przy parafii pw. Św. Rocha w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej z seniorami ratajskich osiedli. Z ramienia PSP udział w spotkaniu wziął funkcjonariusz JRG-7 asp. sztab. Grzegorz Kalista.

JRG 7 - wspólne ćwiczenia z JRG 5

W dniu 19 kwietnia br. rozpoczął się trzydniowy cykl wspólnych ćwiczeń Jednostek Ratowiczo - Gaśniczych nr 5 i 7. Miejscem ćwiczeń jest Dom Studencki nr 5 Politechniki Poznańskiej, a "sprawcami" całego zajścia było dowództwo obydwu jednostek.
Scenariusz ćwiczeń zakładał wystąpienie pożaru w jednym z akademików przy ul. św. Rocha. Ćwiczenia rozpoczęły się jazdą alarmową z terenu JRG 7 do miejsca zdarzenia, a zapowiedź dotyczyła uruchomionego SSP.

JRG 7 - Wspólne doskonalenie Policjantów i Strażaków

W dniu 19.04.2017r. trzecia już grupa funkcjonariuszy poznańskiej Policji przeszła szkolenie doskonalące w zakresie udzielania pierwszej pomocy i działań przeciwpożarowych. Jest to kontynuacja szkoleń, zaplanowanych do końca czerwca, systematycznie, co dwa tygodnie.
Seminarium, tytułem wstępu podjął Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej numer 7 st. kpt. Jacek Orlikowski. Część teoretyczną i praktyczną przeprowadzili strażacy JRG – 7 wspólnie z Ratownikiem Medycznym z KM Policji w Poznaniu.

JRG Nr 7 - Wizyta klas mundurowych z Liceum z Opalenicy

Na dzisiejszej służbie w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 gościliśmy uczniów Liceum z Zespołu Szkół w Opalenicy, konkretnie klasy służb mundurowych. Wizyta miała na celu zapoznanie się z naszą Jednostką, przybliżenie specyfiki funkcjonowania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego oraz przedstawienie warunków pracy i służby strażaka PSP. Młodzież, zorientowana i zainteresowana służbami mundurowymi, z zaciekawieniem przysłuchiwała się strażakom prezentującym sprzęt ratowniczy.

JRG 7 - Pożar w budynku przy ul. Katowickiej

Na jednej z ostatnich służb w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 zastępy gaśnicze brały udział w zdarzeniu przy ul. Katowickiej. Według zgłoszenia, w budynku wielorodzinnym doszło do silnego zadymienia pionu klatki schodowej. Szybko udało się zlokalizować i ugasić źródło pożaru - paliły się śmietniki z tworzywa sztucznego. Przystąpiono do oddymiania pomieszczeń wykorzystując wentylację nadciśnieniową. W działaniach prócz zastępów z JRG Nr 7 brała udział Policja oraz Pogotowie Gazowe.

JRG 7 Spotkanie z przedstawicielami Rad Osiedli

W dniu 7 kwietnia 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu odbyło się coroczne spotkanie przedstawicieli Rad Osiedli z kadrą dowódczą ratajskiej JRG. Spotkanie miało na celu omówienie i podsumowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy poszczególnymi Radami Osiedli a Państwową Strażą Pożarną.

JRG 7 Ćwiczenia SGRT „Poznań 7''

Od 04.04 do 06.04 zgodnie z założonym rocznym harmonogramem SGRT "Poznań 7" realizowała ćwiczenia w zakresie ciężkiego ratownictwa technicznego w transporcie drogowym i szynowym. Dzięki udostępnieniu nam poligonu Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz na terenie własnym, specjaliści z SGRT ćwiczyli w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. W ćwiczeniach, jak na realnej akcji ratowniczej, strażacy poznańskiej „Siódemki” stabilizowali pojazdy i wagony, używając do tego podkładów drewnianych, zestawu Stabilift a także PowerShore.

JRG 7 - Nietypowy wypadek

Dnia 2 kwietnia 2017 roku zastępy GCBA-Rt i SCRt zostały zadysponowane na ul. Łacina do wypadku dwóch samochodów osobowych. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wypadek miał miejsce na terenie parkingu podziemnego galerii handlowej przez co końcowy etap drogi strażacy musieli pokonać pieszo, ponieważ parking ten nie jest przystosowany do wjazdu samochodów ciężarowych. Po dotarciu zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Odłączono także akumulatory w rozbitych pojazdach oraz dokonano sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Strony