Biuletyn JRG 7

Informacja o uroczystości pogrzebowej Marcina Świątkowskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, wieloletniego funkcjonariusza Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7, st. asp. Marcina Świątkowskiego.
Pragniemy poinformować, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 czerwca 2018 roku o godz. 13:00 w Baczynie k. Gorzowa Wielkopolskiego.
Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia.

JRG-7 Pożar auta

W dniu 09.06.18r. zastęp z JRG7 został zadysponowany do pożaru auta osobowego. Ratownikom zabezpieczonym w aparaty ochrony układu oddechowego, po podaniu jednego prądu wody w natarciu, udało się ugasić samochód. Najczęściej powodem takiego pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej. Całość procesu w głównej mierze zaczyna się w komorze silnika. Samochody ze względu na materiały, z których są wykonane, płoną bardzo szybko. Zwykle w ciągu 15 - 20 minut pożarem objęty jest cały pojazd.

JRG-7 Pożar mieszkania przy ul. Starołeckiej.

7 czerwca br. o godzinie 22:18 do SKKM w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ul. Starołęckiej. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z JRG 7, SA PSP oraz OSP Poznań-Głuszyna. Po przyjeździe pierwszych zastępów strażacy zastali gęsty dym wydobywający się z okien mieszkania na pierwszym piętrze oraz zadymienie na klatce schodowej.

JRG 7 - Groźne zdarzenie na rondzie

27 maja 2018 roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na ul. Ostrowską gdzie miało dojść do wycieku paliwa z pojazdu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu ustalono, że kierowca samochodu osobowego zjeżdżając z ronda stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Kierowca opuścił pojazd przed przybyciem służb i nie wymagał pomocy medycznej. Z leżącego na boku samochodu zaczęło wypływać paliwo.

JRG – 7 Pomoc w województwie kujawsko – pomorskim.

W noc z 28.05 na 29.05 dwa zastępy wozów pożarniczych zostały zadysponowane do pożaru terenu składowania odpadów. Pożar według szacunków Kierującego Działaniem Ratowniczym objął teren o wymiarach około 200m2. Akcja bardzo skomplikowana, prowadzona w porze nocnej nastręcza wiele niedogodności. Praca w silnym zadymieniu wymaga od ratowników zabezpieczenia ratowników w aparaty ochrony układu oddechowego. Z tego powodu jeden z nośników kontenerów, transportował kontener z aparatami ochrony układu oddechowego.

JRG-7 Pomoc Policji w otwarciu mieszkania

26 maja br. o godz. 15:30 zastępy GCBA-Rt oraz SCH-44 z JRG 7 zostały zadysponowane na ul. Katowicką w Poznaniu do pomocy Policji w otwarciu mieszkania. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pracownika ochrony budynku, który wskazał mieszkanie na 3 piętrze, w którym mieszka samotnie mężczyzna. Z relacji sąsiadów wynikało, że lokator od ok. tygodnia nie był przez nikogo widziany. Dodatkowo na klatce schodowej unosił się nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

JRG 7 - kłopotliwe obrączki

W dniu w dniu 20 maja br. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 dwukrotnie musieli zmierzyć się z obrączkami, które powodowały ból i dyskomfort. Zdejmowanie biżuterii powodującej ból staje się powoli jedną ze specjalizacji straży pożarnej.

JRG 7 Pożar kontenerów z odpadami

Podczas poprzedniej służby, czyli 21. maja w godzinach popołudniowych ciężki samochód gaśniczy z JRG-7 został wezwany do groźnie wyglądającego pożaru kontenerów z odpadami na terenie jednej z firm recyclingowych. Wraz z zastępami z OSP Głuszyna oraz JRG-4. Po kilkunastu minutach udało się ugasić pożar przy pomocy dwóch prądów gaśniczych piany.

foto-S.Przydanek
tekst-B.Smolarek

JRG Nr 7 zaprasza na wydarzenie pn. "Bezpieczne Wakacje"

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że w dniu 9 czerwca 2018 roku w godz. 13.00 – 17.00 na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 przy ul. Bobrzańskiej 6 w Poznaniu odbędzie się impreza plenerowa pod nazwą “Bezpieczne Wakacje”.
Do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta zainteresowanych służbami mundurowymi oraz tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Planujemy zorganizować niezapomniany dzień z mnóstwem atrakcji.

JRG – 7 Festyn w szkole

Dnia 19.05.18r. zastęp GCBA uczestniczył w festynie w szkole podstawowej nr 3. Przez dwie godziny strażacy opowiadali o swojej pracy zaciekawionym rodzicom. Rodzicie podziwiali jak szerokim zakresem wiedzy musi odznaczać się strażak aby poradzić sobie w sytuacjach, jakie stawia system ratowiczo-gaśniczy. Dzieci natomiast korzystały z sprawionej kurtyny wodnej. Wielu młodych osiłków próbowało swoich sił z rozpieraczem ramieniowym. Ogrom sprzętu zgromadzony w ciężkim samochodzie ratowniczo – gaśniczym imponował zwiedzającym.

JRG 7 - Niebezpieczne zwarcie elektryczne

12 maja 2018 roku w godzinach popołudniowych trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na ul. Michałowo, gdzie miało dojść do załączenia się monitoringu przeciwpożarowego w znajdującym się tam ośrodku dla bezdomnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że przyczyną załączenia się czujki przeciwpożarowej było zwarcie grzałki elektrycznej podgrzewającej wodę. Zdarzenie to spowodowało krótkotrwałą emisję dymu wzniecając alarm pożarowy.

JRG 7 – Płonące kontenery

W dniu 5 maja 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 zostali zadysponowani do trzech pożarów. Pierwszy z nich miał miejsce około godziny 16. W pobliżu dworca autobusowego przy rondzie Rataje z kosza na śmieci wydobywał się dym. Niewielka ilość wody z hydronetki wystarczyła by zlikwidować potencjalne zagrożenie. Drugie zdarzenie miało miejsce nad rzeką Wartą w pobliżu plaży miejskiej. Przejeżdżający tamtędy patrol Policji zauważył około godziny 18 płomienie wydobywające się z jednego z kontenerów.

JRG – 7 Dachowanie samochodu przy ul. Kurlandzkiej

W dniu 04.05.18r. dwa zastępy JRG – 7 zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego przy ulicy Kurlandzkiej. Samochód osobowy w wyniku zderzenia z drugim autem, przewrócił się na dach. Na całe szczęście, osoby biorące udział w kolizji nie doznały poważnych obrażeń ciała. Zespół ratownictwa medycznego dojechał równorzędnie na miejsce zdarzenia, dzięki czemu poszkodowani natychmiast zostali zbadani przez załogę karetki. W efekcie tego badania jedna osoba została przetransportowana do najbliższego SOR.

Strony