Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Uderzenie w słup sieci trakcyjnej

Ostatniego dnia października w godzinach wieczornych zastępy GBA oraz GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na Rondo Rataje gdzie miało dojść do wypadku. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Skoda Superb, który uderzył w słup tramwajowej sieci trakcyjnej. Kierowca znajdował się poza pojazdem. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykluczeniu obrażeń u kierującego samochodem oraz rozłączeniu akumulatora w rozbitym aucie. Na szczęście sieć trakcyjna nie uległa uszkodzeniu.

JRG-7 Wypadek na A2

3 września br. tuż po godzinie 12:00 na autostradowej obwodnicy Poznania doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego "Poznan 7". Jedna z ciężarówek uderzyła w naczepę drugiej, w wyniku czego w jej kabinie uwięziony został kierowca. Autostrada A2 na skutek wypadku była całkowicie zablokowana w kierunku Świecka. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie na wykonaniu dostępu do poszkodowanego.

SGRT Poznań 7 w akcji

W dniu 27.08.2019 r. w godzinach popołudniowych zapadła decyzja o zadysponowaniu specjalistycznej grupy ratownictwa technicznego „SGRT Poznań 7” do działań w miejscowości Przyłęk w powiecie Nowy Tomyśl, gdzie na 104 km autostrady w kierunku Świecka doszło do wypadku. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy wbity w tył naczepy samochodu ciężarowego typu „silos”. Niezbędne było użycie sprzętu ratownictwa – technicznego oraz wiedza posiadana przy tego typu zdarzeniach. Do akcji zadysponowano SCRt z rotatorem oraz SCDz-40.

JRG 7 - poranny pożar w browarze

30 sierpnia tuż przed godz. 4 rano zastępy GCBA-Rt oraz SCKn z kontenerem proszkowym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz GBA-Rt i SCD 41 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 zadysponowano na teren browaru znajdującego się na ratajskim obszarze chronionym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w budynku stacji transformatorowej słodowni. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu szaf sterowniczych układu chłodzenia procesu produkcji słodu.

JRG – 7 Zlot Czerwonych Samochodów

W dniu 03.08.19r. odbył się II Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów. W imprezie organizowanej przez OSP uczestniczyli też funkcjonariusze JRG 7. Strażacy z poznańskich Rataj prezentowali symulator zagrożeń pożarowych w budynkach wielorodzinnych. Zainteresowanie ze strony uczestników było ogromne. Zarówno dorośli jak i dzieci mieli okazję zdobyć lub zaktualizować wiedzę dotyczącą zachowania podczas ewakuacji z zadymionych pomieszczeń. Zwiększona wiedza obywateli zaprocentuję podczas realnych akcji ratowniczo – gaśniczych, co przełoży się na mniejsze zagrożenie dla osób ratowanych.

JRG – 7 Jeszcze większa flota pojazdów JRG.

W dniu 18.07.19r. funkcjonariusze JRG 7 odebrali i dostarczyli nowy pojazd do ratownictwa technicznego prosto od dystrybutora pojazdów specjalistycznych. Ciężki pojazd ratownictwa technicznego posiada 7 wyciągarek. Charakteryzują się zakresem siły wyciągu w przedziale od 12t do 30t. Maksymalny udźwig Rotatora to 50t. Pomysł na tego typu pojazd został zaimplementowany z USA do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy dostosowali sprzęt specjalistyczny do norm europejskich. Do Polski trafiło 7 takich pojazdów. Pojazd posiada masę rzeczywistą 38t.

JRG 7 - Pożar traw

27 czerwca 2019 roku tuż przed godziną 19:00 zastęp GBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano w okolice Ronda Żegrze do pożaru trawy. W czasie dojazdu na miejsce dowódca wozu widząc rozmiar pożaru poprosił Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego o dodatkowe siły i środki. Na miejsce wysłano kolejny zastęp z JRG 7 (GCBA-Rt) oraz ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Teren objęty pożarem poprzez swoje ukształtowanie skutecznie uniemożliwił dotarcie wozów bojowych w pobliże pożaru powodując konieczność rozwinięcia dużej ilości odcinków wężowych.

JRG 7 - Ćwiczenia w zajezdni tramwajowej

W pierwszych dniach czerwca zmiany służbowe z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadziły ćwiczenia na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie. Dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu strażacy mieli do pełnej dyspozycji wagony tramwaju, który wciąż można spotkać na poznańskich ulicach. Główne założenie ćwiczeń polegało na wykonaniu dostępu do motorniczego, który w wyniku wypadku został zakleszczony w kabinie pojazdu. Przećwiczono różne warianty z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, m.in.

JRG 7 - Gazowa środa

22 maja tuż przed godziną 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o przerwanym rurociągu gazowym przy ul. Kaliskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, ustalono, że podczas prac rozbiórkowych koparka uszkodziła rurę z gazem powodując jej rozszczelnienie. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuacji osób przebywających w strefie, w tym budynków wielorodzinnych i przedszkola.

JRG 7 - SGRT w akcji

10 maja 2019 roku w godzinach popołudniowych Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Poznań 7" z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 została zadysponowana do miejscowości Pianowo. Doszło tam do pożaru budynku inwentarskiego, którego konstrukcja uległa częściowemu zawaleniu. Działania SGRT polegały na kontrolowanym wyburzeniu i rozebraniu pozostałych elementów konstrukcji budynku w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa dalszego zawalenia za pomocą żurawia samojezdnego SCDz-40 oraz ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego SCRt Mega City.

JRG 7 Pożar piwnicy na os. Jagiellońskim

20 marca tuż po północy 5 zastępów PSP, w tym 3 z JRG 7 i 2 z JRG SA PSP zostały zadysponowane do pożaru piwnicy na os. Jagiellońskim w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali silne zadymienie na klatce schodowej oraz przed budynkiem. Natychmiast przystąpiono do działań gaśniczych. Jednocześnie udzielono wsparcia psychicznego kobiecie z mieszkania tuż nad pożarem, która ze względu na sędziwy wiek oraz ograniczoną zdolność poruszania się, panicznie obawiała się o własne życie.

JRG 7 - Tragiczny wypadek na budowie

5 marca przed południem zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano do zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Michałowo, gdzie miało dojść do upadku człowieka z wysokości. Równocześnie z przybyciem na miejsce strażaków, "Ratownik 9" (kryptonim dla śmigłowca bazującego w bazie HEMS w Poznaniu) lądował właśnie w pobliżu wypadku. W czasie rozpoznania ustalono, że pracownik budowy wykonując prace na dachu nowo powstającego budynku spadł na znajdujący się około trzech metrów niżej balkon i stracił przytomność.

Strony