Biuletyn JRG 7

JRG – 7 Ćwiczenia stabilizacji pojazdu.

W dniu 03.12.18r. zmiana trzecia z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7, przeprowadziła doskonalenie zawodowe zgodnie z harmonogramem. Tematem ćwiczeń była stabilizacja pojazdów, z wykorzystaniem dostępnego sprzętu na JRG. Strażacy swoje ćwiczenia rozpoczęli od bloku teoretycznego. W materiale przedstawionym przez dowódcę zmiany, omawiano sprzęt taki jak kliny, drewniane podkłady, pasy transportowe, podpory STABLIFT czy zestaw POWERSHORE. Omówiono metodę trzy i czteropunktową. Rozważono scenariusz stabilizacji auta leżącego na boku i pojazdu leżącego na dachu.

JRG 7 - Niebezpieczne zderzenie na rondzie

5 listopada 2018 roku zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zadysponowano do zdarzenia drogowego na Rondzie Rataje w Poznaniu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy z naczepą, który uderzył w tramwaj. W czasie rozpoznania okazało się, że kierowca pojazdu ciężarowego wciąż znajduje się w kabinie, a przejazd przez rondo w kierunku ul. Krzywoustego jest całkowicie zablokowany. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy kierowcy w opuszczeniu pojazdu.

JRG 7 - Dachowanie na Krzywoustego

W dniu 3.11.2018 r. ok. godz. 3.35 zastęp GCBA z JRG-7 został zadysponowany do zdarzenia - wypadku drogowego przy ul. Bolesława Krzywoustego. Po dojeździe zastano samochód osobowy, który znajdował się w rowie. Na miejscu zadania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu czy nikogo nie ma w środku, odłączeniu akumulatora oraz przewróceniu samochodu na koła (samochód leżał na boku).

JRG 7 - Zderzenie z tramwajem

18 października 2018 roku zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na Rondo Rataje do wypadku samochodu osobowego z tramwajem. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano rozbite pojazdy blokujące dwa pasy jezdni na rondzie, a kierowca samochodu osobowego znajdował się wewnątrz pojazdu. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy kierowcy samochodu w opuszczeniu pojazdu, odłączeniu akumulatora w rozbitym samochodzie oraz zepchnięciu uszkodzonego auta na pobocze.

JRG-7 Ewakuacja CH Posnania

W dniach 8-10 października br. wszystkie zmiany służbowe uczestniczyły w rozpoznaniu oraz ćwiczeniach na obiekcie galerii handlowej Posnania.
W trakcie rozpoznania zwrócono uwagę na możliwość dojazdu do różnych części obiektu drogami pożarowymi, położenie hydrantów zewnętrznych, czy też miejsc zbiórki do ewakuacji. Ponadto zapoznano się z rozmieszczeniem dróg ewakuacyjnych i stref pożarowych.

JRG-7 Kolizja na Starołęce

W dniu 28.09.18r. dwa zastępy z JRG – 7 zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego przy ulicy Książęcej. W incydencie drogowym brały udział dwa samochody osobowe. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odcięciu zasilania elektrycznego w pojazdach. W ramach współpracy z wyjazdowymi zespołami pogotowia ratunkowego, osoby biorące udział w zdarzeniu zostały sprawnie zabezpieczone. Po przeprowadzonej diagnostyce w ambulansie przez załogę ratowników medycznych, podróżujący pojazdami pozostali na miejscu zdarzenia.

JRG – 7 Złoto w wędkarstwie.

W dniu 25.08.18r. na stawie w miejscowości Dobieżyn zostały przeprowadzone V Powiatowe Zawody Wędkarskie PSP i OSP. Trzech reprezentantów Komendy Miejskiej PSP, to funkcjonariusze poznańskiej „Siódemki”. Kompetycje w wędkarskie spławikowym, rozgrywały się w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Ogólny wynik drużyny to I miejsce, dzięki złowieniu ryb o łącznej wadze 5,33 kg. Indywidualne st. sekc Wojciech Bycka zajął IV lokatę z wynikiem 1,6kg złowionych ryb. Na I miejscu z wynikiem 2,53kg uplasował się st. sekc. Michał Kowalewski. St. sekc.

JRG – 7 Kolizja przy ul. Kurlandzkiej.

W dniu 14.08.18r. trzy zastępy JRG – 7 zostały zadysponowane do zdarzenia przy ul. Kurlandzkiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, okazało się że w kolizji brały udział dwa auta osobowe. W wyniku zderzenia kobieta kierująca pojazdem doznała powierzchownych obrażeń głowy. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli poza samochodami, którymi podróżowali. Ratownicy ograniczyli wycieki płynów eksploatacyjnych oraz odłączyli zasilanie elektryczne w pojazdach. Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu osób poszkodowanych, nikogo z uczestników nie zabrali do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

JRG 7 - Pożar mieszkania na ul. Katowickiej

22 sierpnia późnym wieczorem 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz 2 zastępy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zadysponowano na ul. Katowicką, gdzie doszło do pożaru w bloku mieszkalnym. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu ustalono, że pali się mieszkanie na IV piętrze, a płomienie wydostały się na balkon. Natychmiast przystąpiono do budowania linii gaśniczej po klatce schodowej jednocześnie podając jeden prąd wody w obronie na elewację bloku.

JRG 7 - Pożar samochodu

23 lipca przed północą zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na ul. Milczańską do pożaru samochodu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano w pełni rozwinięty pożar samochodu osobowego Fiat Seicento. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu płonącego pojazdu jednym prądem gaśniczym. W celu całkowitego dogaszenia auta konieczne było siłowe otwarcie komory silnika przy pomocy narzędzia "Hooligan". Spalony samochód przekazano przybyłemu na miejsce patrolowi Policji.

JRG – 7 Dostarczanie wody

W dniu 18.07.18r. zmiana III z JRG – 7 przeprowadziła zgodnie z harmonogramem, doskonalenie zawodowe. Tematem było przepompowywanie i przetłaczanie wody. W związku z niesprzyjającą pogodą, ćwiczenia zostały przeprowadzone na garażu podziału bojowego. Do ćwiczeń strażacy wykorzystali dwa wozy gaśnicze GBA oraz GCBA. Poza pojazdami pożarniczymi do doskonalenia zastosowano także zbiornik 2,5m3 oraz węże pożarnicze. Systematyczność w przeprowadzaniu treningu zawodowego strażaków, procentuje podczas prowadzenia działań w boju.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej

JRG 7 - zderzenie na Kurlandzkiej

17 lipca 2018 w godzinach popołudniowych zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano do wypadku drogowego na os. Orła Białego. Po dotarciu na miejsce i dokonaniu rozpoznania okazało się, że na ul. Kurlandzkiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, a podróżujące nimi osoby opuściły pojazdy o własnych siłach. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu jednego z rozbitych samochodów z jezdni w celu udrożnienia ruchu drogowego.

JRG 7 - Pożar składowiska

W dniu 1 lipca br., po godzinie 14, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 zostali zadysponowani do pożaru przy ul. Romana Maya. Ze zgłoszenia wynikało, że pod wskazanym adresem pali się składowisko paletopojemników typu DPPL.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono pożar, który dodatkowo rozprzestrzeniał się na składowane obok zbiorników opony i drzewa. Strażacy ubrani w aparaty ochrony układu oddechowego ugasili pożar dwoma prądami gaśniczymi wody.

JRG 7 Ciężarówka na wiadukcie

W dniu 21.06.18 r. zastępy SGRT Poznań 7 (GCBA, SCDz 40, SCRt oraz SLRR) zadysponowane zostały do zdarzenia na ulicy Polnej w Swarzędzu.
Samochód ciężarowy z niewiadomych przyczyn zjechał z pasa ruchu i zawisł na barierze ochronnej.
Działania strażaków polegały na przemieszczeniu pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT.
W tym celu wykorzystano samochody SCDz 40 oraz SCRt.

JRG-7 Pożar ciężarówki na ul. Szwajcarskiej

20 czerwca br. tuż po godzinie 6 rano strażacy zostali wezwani do pożaru samochodu ciężarowego na ul. Szwajcarskiej. Dyżurny Operacyjny Miasta zadysponował na miejsce zdarzenia 2 zastępy z JRG 7: GBA ORAZ GCBA-Rt. Po dojeździe na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zastali objęte płomieniami podwozie oraz zabudowę ciężarowego MAN-a. Dodatkowo w zaroślach po drugiej stronie ulicy płonęła wystrzelona w wyniku pożaru opona. Decyzją kierującego działaniem ratowniczym podano 2 prądy gaśnicze na palące się elementy samochodu.

Strony