Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Wypadek na Obodrzyckiej

Dnia 19 czerwca 2017 roku przed godziną 13:00 zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na skrzyżowanie ulicy Obodrzyckiej z ulicą Gołężycką. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano rozbite dwa samochody - osobowy i dostawczy znajdujące się częściowo na jezdni. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy samochodu dostawczego, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem w miejscu wypadku.

JRG 7 Kolejne szkolenie dla Policjantów z KMP Poznań

W dniu 21.06.2017 r. kolejna grupa poznańskich policjantów wzięła udział w zajęciach szkoleniowych przygotowanych przez ratajskich strażaków. Szkolenia te odbywają się na podstawie porozumienia podpisanego przez Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu oraz Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu i mają przygotować policjantów do ewentualnych działań ratowniczych w zakresie gaszenia pożarów i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przygotował: J. Orlikowski

JRG 7 - Ćwiczenia na rzece Warcie

21 czerwca br. zmiana I JRG 7 udała się nad rzekę Wartę na ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek samochodu osobowego, w wyniku którego ten przebił barierkę na moście Królowej Jadwigi i wpadł do rzeki. Kierowca samochodu zdołał wydostać się na dach samochodu, skąd podejmowali go strażacy. Przećwiczono kilka scenariuszy, między innymi podjęcie poszkodowanego z użyciem podnośnika hydraulicznego. Takie same ćwiczenia zaplanowano również dla pozostałych zmian służbowych.

opracowanie i foto: kpt. Jakub Szymański

JRG 7 Uwięziony kot na drzewie

W dniu 20 czerwca br. strażacy z JRG 7 zostali zadysponowani na ul. Starołęcką 112 celem ściągnięcia kota z drzewa. Ratajscy strażacy za pomocą podnośnika hydraulicznego SCH 44 z sukcesem zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Tekst: mł.asp. Krakowski Michał
Zdjęcia sekc. Miśko Krzysztof

JRG 7 - Kolejne przedszkolaki w ratajskiej jednostce

Dnia 13 czerwca 2017 roku Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 7 odwiedziły dwie grupy przedszkolaków z obszaru chronionego naszej jednostki wraz z opiekunami i rodzicami. W trakcie wizyty omówiono zagadnienia związane z profilaktyką pożarową - postępowanie w sytuacji wystąpienia zagrożenia pożarowego jak i nad wodą oraz numery alarmowe do służb ratowniczych. Przedstawiono jak wygląda dzień z życia strażaka, jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać, a także przybliżono zasady pełnienia służby w podziale bojowym.

JRG 7 – Trening operatorów

W ramach dzisiejszego szkolenia, specjaliści w operowaniu ciężkim sprzętem ratowniczym, doskonalili przemieszczanie pojazdu osobowego. Strażacy SGRT „Poznań 7” ćwiczenia rozpoczęli od teorii, dotyczącej nośności sprzętu dostępnego na SCDz 40. Po usystematyzowaniu wiedzy, operatorzy sprzętu specjalnego rozpoczęli część praktyczną - podnoszenie auta stojącego na kołach, a także pojazdu postawionego na boku. Ciągły trening pozwala na realizację skutecznych i profesjonalnych działań ratowniczych.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej
zdjęcia: sekc. Krzysztof Miśko

JRG 7 - O bezpiecznych wakacjach w Radio Poznań i TVP3

W dniu 14 czerwca 2017 roku w Radio Poznań odbyła się audycja na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się letnich wakacji. Do programu zaproszeni zostali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentował st. kpt. Jacek Orlikowski Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu.

JRG 7 Festyn "Bezpieczne Wakacje" już za nami...

W dniu 10 czerwca 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 przy ul. Bobrzańskiej 6 w Poznaniu już po raz czwarty odbyła się impreza plenerowa pod nazwą „Bezpieczne Wakacje”. Tego dnia do wspólnej zabawy zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych służbami mundurowymi oraz tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zapewniliśmy mieszkańcom naszego miasta i powiatu cztery godziny aktywnej, pouczającej i interesującej wycieczki w świat służb mundurowych.

JRG 7 - kolejne szkolenie dla Policjantów KMP Poznań

W dniu 07.06.2017 r. kolejna grupa poznańskich policjantów wzięła udział w zajęciach szkoleniowych przygotowanych przez ratajskich strażaków. Szkolenia te odbywają się na podstawie porozumienia podpisanego przez Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu oraz Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu i mają przygotować policjantów do ewentualnych działań ratowniczych w zakresie gaszenia pożarów i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przygotował: J. Orlikowski

JRG 7 - Festyn na os. Polan

Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 7 bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym na Ratajach. Nie inaczej było w dniu 3 czerwca br., kiedy to miał miejsce festyn na os. Polan zorganizowany przez Dom Kultury "Polan 100". Na uczestników czekało wiele ciekawych propozycji m.in. występy artystyczne, dmuchane place zabaw czy tor wyścigowy dla zdalnie sterowanych samochodów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się "stanowisko" JRG 7. Strażacy zaprezentowali samochód pożarniczy oraz sprzęt ratowniczo - gaśniczy będący na jego wyposażeniu.

JRG 7 - Wizyta niemieckich strażaków

3 czerwca br. w Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 7 odwiedziła grupa niemieckich strażaków ochotników. Goście zostali oprowadzeni po koszarach gdzie zapoznali się ze sprzętem oraz specjalizacją JRG-7, a następnie zostali zaproszeni do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego, w którym przyjrzeli się pracy tamtejszych funkcjonariuszy. Wizytę niestety przerwał wyjazd do pożaru całej zmiany służbowej. Niemniej jednak nasi niemieccy koledzy mieli okazję zobaczyć naszą JRG podczas alarmu podziału bojowego.

opracowanie: kpt. Jakub Szymański

JRG - 7 Wizyta przedszkolaków

W dniu 05.06.2017r. w JRG – 7 grupa „Skrzatów” spędziła czas na edukacji poprzez zabawę. Dzieci poznały środowisko pracy strażaków, sprzęt wykorzystywany do działań ratowniczo-gaśniczych a także podstawowe zasady zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Przedszkolaki pozowały do zdjęć w kurtkach ubrania specjalnego oraz kabinie wozu pożarniczego, co sprawiło im niebywałą frajdę. Zwieńczeniem całej wyprawy była niezawodna w takich spotkaniach woda. Smyki wykazywały niezwykłą determinację podczas „gaszenia” wyimaginowanego pożaru.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej

JRG 7 - Wypadek na Wiadukcie Franowo

W dniu 1 czerwca w godzinach popołudniowych zastępy z JRG Nr 7 zostały zadysponowane do wypadku w ciągu ul. B. Krzywoustego. Według zgłoszenia doszło tam do zderzenia trzech aut. Na miejscu okazało się, że w wyniku niedostosowania prędkości do warunków jazdy na wysokości Wiaduktu Franowo zderzyły się trzy osobówki. Jedna osoba poszkodowana wymagała diagnostyki szpitalnej. Zadaniem zastępów z JRG było zabezpieczenie miejsca wypadku, zorganizowanie płynnego ruchu na nitce jezdni oraz zabezpieczenie rozbitych aut. na miejscu pracowała również Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Strony