Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Ćwiczenia w zajezdni tramwajowej

W pierwszych dniach czerwca zmiany służbowe z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadziły ćwiczenia na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie. Dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu strażacy mieli do pełnej dyspozycji wagony tramwaju, który wciąż można spotkać na poznańskich ulicach. Główne założenie ćwiczeń polegało na wykonaniu dostępu do motorniczego, który w wyniku wypadku został zakleszczony w kabinie pojazdu. Przećwiczono różne warianty z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, m.in.

JRG 7 - Gazowa środa

22 maja tuż przed godziną 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o przerwanym rurociągu gazowym przy ul. Kaliskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, ustalono, że podczas prac rozbiórkowych koparka uszkodziła rurę z gazem powodując jej rozszczelnienie. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuacji osób przebywających w strefie, w tym budynków wielorodzinnych i przedszkola.

JRG 7 - SGRT w akcji

10 maja 2019 roku w godzinach popołudniowych Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Poznań 7" z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 została zadysponowana do miejscowości Pianowo. Doszło tam do pożaru budynku inwentarskiego, którego konstrukcja uległa częściowemu zawaleniu. Działania SGRT polegały na kontrolowanym wyburzeniu i rozebraniu pozostałych elementów konstrukcji budynku w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa dalszego zawalenia za pomocą żurawia samojezdnego SCDz-40 oraz ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego SCRt Mega City.

JRG 7 Pożar piwnicy na os. Jagiellońskim

20 marca tuż po północy 5 zastępów PSP, w tym 3 z JRG 7 i 2 z JRG SA PSP zostały zadysponowane do pożaru piwnicy na os. Jagiellońskim w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali silne zadymienie na klatce schodowej oraz przed budynkiem. Natychmiast przystąpiono do działań gaśniczych. Jednocześnie udzielono wsparcia psychicznego kobiecie z mieszkania tuż nad pożarem, która ze względu na sędziwy wiek oraz ograniczoną zdolność poruszania się, panicznie obawiała się o własne życie.

JRG 7 - Tragiczny wypadek na budowie

5 marca przed południem zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano do zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Michałowo, gdzie miało dojść do upadku człowieka z wysokości. Równocześnie z przybyciem na miejsce strażaków, "Ratownik 9" (kryptonim dla śmigłowca bazującego w bazie HEMS w Poznaniu) lądował właśnie w pobliżu wypadku. W czasie rozpoznania ustalono, że pracownik budowy wykonując prace na dachu nowo powstającego budynku spadł na znajdujący się około trzech metrów niżej balkon i stracił przytomność.

JRG 7 - Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W połowie lutego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 brali udział w doskonaleniu zawodowym, którego tematem było ratownictwo techniczne. Wszystkie zmiany służbowe przeprowadziły ćwiczenia, w których szeroko omówiono budowę i metody stabilizacji samochodów osobowych i ciężarowych, a następnie sprawdzono swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Przećwiczono kilka scenariuszy wypadku drogowego z naciskiem na prawidłową stabilizację pojazdu i metody uwalniania osób poszkodowanych za pomocą narzędzi hydraulicznych.

JRG 7 - przywracanie gotowości bojowej sprzętu

W ubiegłym tygodniu, po prawie dwóch tygodniach działań udało się ugasić kolejny już pożar składowiska odpadów w Pyszącej obok Śremu. W akcji gaśniczej brali udział także strażacy i sprzęt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Na miejsce zadysponowano nośnik kontenerowy z przyczepą oraz kontenery: oświetleniowy i socjalny. Strażacy z JRG 7 przez kilkanaście dni przez całą dobę brali udział w działaniach dbając m.in. o zapewnienie ciągłości oświetlenia rozległego terenu akcji oraz ogrzewania.

JRG- 7 Szkolenie z nowego namiotu

Pod koniec 2018 roku dla JRG Nr 7 w Poznaniu zakupiony został namiot pneumatyczny wraz z dodatkowym wyposażeniem . Strażacy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez przedstawiciela firmy Lubawa, które odbyło się 17.01.2019 r. na terenie tej jednostki. Podczas nich sprawiono namiot pneumatyczny i zapoznano się z jego specyfikacją. Przeznaczony będzie głównie do zapewnienia miejsca dla kierujących działaniami ratowniczymi podczas szczególnie trudnych akcji. Namiot ten ma powierzchnię użytkową aż 38m2.

JRG – 7 Pożar kuchni

W dniu 11.01.2019r dwa zastępy JRG – 7 oraz jeden zastęp JRG – 6 zostały zadysponowane do pożaru kuchni na osiedlu Rusa. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów, dym wydostawał się oknem kuchni, na czwartym piętrze budynku. Osoby zamieszkałe po nieudanej próbie opanowania palącego się oleju, opuściły lokal. Sprawne działanie ekipy ratowniczej z wykorzystaniem gaśnicy proszkowej w pierwszym rzucie, skutecznie ograniczyło rozwój pożaru. Następnie pożarnicy z poznańskich Rataj dogasili palące się elementy wyposażenia hydronetką. Całość mieszkania przewietrzono.

JRG 7 Akcja "Burza"

W dniu 28 grudnia br. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7, zgodnie z rozkazem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, zorganizowano i przeprowadzono w celach ćwiczebnych Alarm "Burza".
Taki alarm zarządzany jest zawsze w przypadku konieczności szybkiego zebrania całego stanu osobowego JRG w miejscu pełnienia służby.
Alarmowanie odbyło się o godz. 7:00, natomiast w godz. 8:30 – 13:30 zrealizowano szkolenie całego stanu osobowego.
Szkolenie obejmowało następujące tematy:

JRG 7 - świąteczna akcja rozwożenia kalendarzy

W dniu 10 grudnia br. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 odwiedzili znajdujące się na terenie chronionym placówki edukacyjne. Z-ca Dowódcy Jednostki bryg. Piotr Koper składał na ręce dyrekcji szkół kalendarze.
Całe przedsięwzięcie odbyło się na polecenie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i miało na celu, oprócz wręczenia wspomnianych kalendarzy, zwrócenie uwagi na zagrożenia występujące w okresie świąteczno - noworocznym oraz podczas ferii zimowych.

JRG 7 - Ćwiczenia z ewakuacji w liceum

W dniu 06.12.2018 roku do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia 43 udały się zastępy JRG-7: GCBA i SCH44. Przeprowadzono tam ćwiczenia, podczas których dokonano ewakuacji około 600 osób będących uczniami i pracownikami szkoły. Część osób uwięziona na piętrze budynku została ewakuowana przy pomocy podnośnika SCH44. Dodatkowo przeprowadzono pokaz użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. Następnie w auli szkolnej zastępca dowódcy JRG-7 bryg.

JRG – 7 Ćwiczenia stabilizacji pojazdu.

W dniu 03.12.18r. zmiana trzecia z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7, przeprowadziła doskonalenie zawodowe zgodnie z harmonogramem. Tematem ćwiczeń była stabilizacja pojazdów, z wykorzystaniem dostępnego sprzętu na JRG. Strażacy swoje ćwiczenia rozpoczęli od bloku teoretycznego. W materiale przedstawionym przez dowódcę zmiany, omawiano sprzęt taki jak kliny, drewniane podkłady, pasy transportowe, podpory STABLIFT czy zestaw POWERSHORE. Omówiono metodę trzy i czteropunktową. Rozważono scenariusz stabilizacji auta leżącego na boku i pojazdu leżącego na dachu.

JRG 7 - Niebezpieczne zderzenie na rondzie

5 listopada 2018 roku zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zadysponowano do zdarzenia drogowego na Rondzie Rataje w Poznaniu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy z naczepą, który uderzył w tramwaj. W czasie rozpoznania okazało się, że kierowca pojazdu ciężarowego wciąż znajduje się w kabinie, a przejazd przez rondo w kierunku ul. Krzywoustego jest całkowicie zablokowany. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy kierowcy w opuszczeniu pojazdu.

Strony