Biuletyn JRG 7

JRG 7 Spotkanie z przedstawicielami Rad Osiedli

W dniu 12 kwietnia 2018 roku o godz. 17:30 na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rad Osiedli sektora chronionego.
Spotkanie miało na celu omówienie i podsumowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy poszczególnymi Radami Osiedli a Państwową Strażą Pożarną. Podsumowano również działalność operacyjną, szkoleniową i prewencyjną za 2017 rok oraz przedstawiono plany i kierunki działań na rok 2018.
Korzystając z okazji, dla zaproszonych gości przygotowano zajęcia edukacyjne w interaktywnej sali "Ognik".

JRG 7 - Wypadek i pożar

Dnia 9 kwietnia przed godziną 20:00 zastępy GCBA i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na ul. Bolesława Krzywoustego do pożaru samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że pożar powstał w wyniku uderzenia pojazdu Skoda Fabia w przydrożny słup. Działania Państwowej Straży Pożarnej po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia polegały w pierwszej kolejności na schładzaniu butli gazowej zamontowanej w pojeździe, a następnie ugaszeniu samochodu dwoma prądami gaśniczymi piany ciężkiej.

JRG – 7 Szkolenie pod patronatem UDT

W dniu 05.04.br. odbyło się szkolenie nt. Bezpieczeństwa obsługi i konserwacji sprzętu technicznego podlegającego dozorowi technicznemu. Z jednostki poznańskich Rataj zostali wyznaczeni funkcjonariusze – liderzy ratownictwa technicznego, którzy rozpropagują uzyskane informacje na zmianach służbowych. Intencją szkolenia było podniesienie bezpieczeństwa w działaniach ze sprzętem podlegającym pod UDT, co w konsekwencji ma obniżyć wypadkowość w trakcie obsługi urządzeń.

JRG - 7 Ćwiczenia oświetlenia

W dniach 27, 28, 29 marca bieżącego roku, wszystkie zmiany służbowe JRG – 7 doskonaliły wykorzystanie kontenera oświetleniowego. Głównym celem ćwiczeń było oświetlenie terenu akcji przy użyciu całego dostępnego sprzętu na kontenerze, będącym na wyposażeniu jednostki nr 7. Założenie polegało na oświetleniu miejsca prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych. Całość założenia miała miejsce przed domem handlowym M1. W trakcie sprawiania sprzętu, operatorzy doskonalili obsługę oprzyrządowania.

JRG 7 - ogień na dachu budynku

3 kwietnia 2018 roku zastępy GBA, GCBA i SCH44 zostały zadysponowane na ul. Książęcą do pożaru dachu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że pali się drewniana ława kominiarska na dachu dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Niezwłocznie przystąpiono do działań, które w pierwszej fazie polegały na zbudowaniu linii gaśniczej po klatce schodowej na strych budynku, a następnie ugaszeniu palącej się ławy przez wyłaz dachowy. Dalsze działania polegały na rozebraniu nadpalonej drewnianej konstrukcji przy pomocy podnośnika hydraulicznego.

JRG 7 - pomoc ZRM

W dniu 27 marca br. zastęp GCBA-Rt został zadysponowany na os. Oświecenia, do pomocy w zniesieniu pacjentki. Obecny na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego podjął decyzję o konieczności hospitalizacji poszkodowanej i zwrócił się do strażaków o pomoc w przetransportowaniu jej do karetki. Przybyły na miejsce zastęp zastał pod wskazanym adresem ratowników medycznych w trakcie prowadzenia resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Strażacy niezwłocznie przystąpili do działań pomagając w udrożnieniu dróg oddechowych, prowadząc tlenoterapię czynną oraz wykonując pośredni masaż serca.

JRG 7 - ćwiczenia

W dniu 27 marca br., w godzinach porannych, zastęp SCH-44 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 udał się na ćwiczenia. Załoga podnośnika miała możliwość doskonalić swoje umiejętności w obsłudze pił do drewna. Odpowiedni poziom wyszkolenia zapewnia bezpieczeństwo, a także czyni pracę bardziej ergonomiczną. Elementy te są kluczowe w przypadku usuwania skutków silnych wiatrów czy też nawałnic, które jak pokazał rok 2017 są coraz częstszym zjawiskiem.

JRG – 7 Wypadek na Krzywoustego

W dniu 23.03.2018r. dwa zastępy z JRG - 7 zostały zadysponowane do zderzenia dwóch aut. W całym zdarzeniu brało udział pięć osób. Osoby poszkodowane na szczęście nie odniosły poważnych ran. Strażacy do czasu przyjazdu ratowników medycznych prowadzili wsparcie psychiczne. Wcześniej zabezpieczono miejsce zdarzenia, by nie doszło do wtórych wypadków. Po przebadaniu przez zespół ratowników medycznych, czterech poszkodowanych wymagało hospitalizacji. Podczas zdarzenia systematyczna i permanentna współpraca służb to profesjonalna pomoc dla uczestników zdarzenia.

JRG 7 - III Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc już za nami...

W dniu 28 marca 2018 roku na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 przy ul. Bobrzańskiej 6 w Poznaniu odbyły się "III Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Dowódcy JRG". Przeprowadzono je według tzw. Formuły Wilks’a, która pozwala realizować zawody bez podziału na kategorie wagowe. Formuła ta bierze pod uwagę nie tylko ciężar, który zawodnik wycisnął, ale i wagę jego ciała.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Kategoria OPEN:
- 1 miejsce - Filip Stachowiak z JRG Nr 7
- 2 miejsce - Tomasz Jeger z JRG Nr 7

JRG 7 Podsumowanie 2017 roku przez OSP GRS

W dniu 24 marca 2018 roku na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu odbyło się spotkanie Ochotniczej Straży Pożarnej GRS podsumowujące 2017 rok.
W spotkaniu poza członkami OSP udział wzięli m. in.:
- Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego i Powiatowego ZOSP RP Druh Wacław Zajączkowski,
- Dyrektor WZKiB m. Poznania Pan Witold Rewers,
- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 kpt. Krzysztof Karolewski,
- Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 st. kpt. Jacek Orlikowski.

JRG 7 Zajęcia w "Ogniku"

W ostatni czwartek w sali edukacyjnej "Ognik" w naszej Jednostce odbyły się zajęcia z przedszkolakami. Dzieci pod opieką mł. ogn. Tomasza Jegera poznały tajniki pracy strażaka, oglądały samochody i pozostały sprzęt w garażu, a następnie przeszły do salki edukacyjnej, gdzie nauczyły się postępować w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Jednym z elementów spotkania była nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

tekst/zdjęcia st.asp. Bartosz Smolarek

JRG-7 Pożar koczowiska bezdomnych

21 marca br. ok. godziny 15:30 Do SKKM w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o silnym zadymieniu na os. Piastowskim. Na miejsce został zadysponowany zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Po przybyciu pod wskazany adres okazało się, że pożarem w rozwiniętej już fazie objęte było koczowisko bezdomnych, w zaroślach przy nadwarciańskiej alejce spacerowej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, co polegało w szczególności na odsunięciu na bezpieczną odległość ludzi, którzy próbowali ratować swoje mienie, po czym natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru.

JRG 7 Relacja filmowa z akcji pt. KOBIETA POTRAFI

https://youtu.be/3B752Wy9sdI
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, już po raz trzeci, wielkopolscy strażacy przygotowali wyjątkową atrakcję. Chcąc zwiększyć wiedzę kobiet o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych, strażacy z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu zorganizowali wyjątkową akcję edukacyjną dostosowaną do potrzeb i wymagań płci pięknej.

JRG 7 - Ćwiczenia z uwalniania osób z pojazdów

19 marca 2018 roku strażacy II zmiany służbowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przeprowadzili ćwiczenia z metod uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów osobowych i ciężarowych. Pierwsza część szkolenia polegała na przypomnieniu i utrwaleniu procedur i zasad obowiązujących przy tego typu zdarzeniach. Po części teoretycznej przystąpiono do etapu praktycznego. W pierwszej kolejności przećwiczono uwalnianie z samochodu osobowego zarówno poszkodowanego kierowcę jak i pasażera siedzącego z tyłu. Następnie to samo założenie przećwiczono na samochodzie ciężarowym.

JRG 7 Warsztaty wysokościowe dla OSP

W dniu 17.03.2018 r. na terenie JRG Nr 7 odbyły się warsztaty OSP z ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym, w których brały udział OSP GRS Poznań, OSP Kamionki, OSP Puszczykowo oraz OSP Głuszyna. Zajęcia trwały od godziny 10:00 do 16:00 i podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną. Teorię w oparciu o skrypt wydany przez Komendę Główną PSP przeprowadzili st. sekc. Grzegorz Marciniak, sekc. Wojciech Bycka i mł. asp. Mariusz Firlej.

Strony