Biuletyn JRG 7

JRG 7 - Cykl ćwiczeń z zakresu ratownictwa technicznego

W dniu wczorajszym strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 rozpoczęli sześciodniowy cykl ćwiczeń z zakresu ratownictwa techniczego. Dzięki uprzejmości firmy ECO-cars, w dniach 20-22 marca wszystkie trzy zmiany służbowe będą miały możliwość pogłębienia szeroko pojętej tematyki prowadzenia akcji ratowniczych przy zdarzeniach komunikacyjnych z wykorzystaniem udostępnionych wraków samochodów. Drugi etap ćwiczeń przewidziany jest w dniach 23-25 marca.

JRG 7 - Uroczyste przywitanie Wiosny !

Dnia 21 marca na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 miało miejsce szczególne wydarzenie. Nareszcie oficjalnie pożegnano się z zimą oraz przywitano upragnioną wiosnę, a to za sprawą dzieciaków z pobliskiego przedszkola "Zaczarowane Podróże" z osiedla Stare Żegrze, którzy dokonali symbolicznego aktu spalenia marzanny. Uroczysty pochód z towarzyszącymi wesołymi pieśniami zakończył się na placu naszej Jednostki, gdzie strażak podpalił szmacianą kolorową kukłę i tym samym ostatecznie zażegnał zimową aurę.

JRG 7 - Wizyta studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Jednym z punktów dzisiejszej służby w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 były odwiedziny studentów kierunku Ratownictwo Medyczne z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajęcia z młodzieżą odbywają się cyklicznie w ramach przedmiotu "Ratownictwo specjalistyczne dla ratownika medycznego". Wizytując kolejne strażnice Poznania, uczniowie zapoznają się ze specyfiką każdej dziedziny ratownictwa specjalistycznego.

JRG 7 - Wiatr dał się we znaki

Wczorajszy dzień okazał się kolejną bardzo pracowitą służbą dla poznańskich strażaków. Silny, porywisty wiatr spowodował wiele szkód w całej Polsce. Ratajscy strażacy interweniowali tego dnia kilkukrotnie, między innymi na:
-os. Stare Żegrze - oderwana płyta szalunkowa wisząca na wysokości,
-ul. Pleszewska - przewrócone blaszane garaże,
-ul. Bobrzańska - przewrócona wiata przystankowa,
-os. Czecha - poluzowane elementy konstrukcji dachu na przedszkolu,
-os. Rusa - zerwane opierzenie dachu wiszące na wysokości,

JRG-7 Kolizja podczas zmiany służby

17 marca podczas porannej zmiany służby w JRG nr 7 z głośników rozległ się alarm. Zastępy GCBA-Rt i SCRt z naszej jednostki zostały zadysponowane do wypadku na ul. Hetmańskiej przy dojeździe do ronda Starołęka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali 2 rozbite Volkswageny: Passat oraz Polo. Z niewyjaśnionych przyczyn doszło do kolizji obu pojazdów w wyniku czego jeden z nich uderzył w przydrożną latarnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

JRG 7 Jubileusz 25 lecia pracy/służby mł. kpt. Marka Mądrego

Dnia 10 marca 2017 r. na JRG Nr 7 obchodziliśmy wielkie święto. Dwadzieścia pięć lat temu swoją karierę zawodową rozpoczął Marek Mądry. W służbie Państwowej Straży Pożarnej str. Marek Mądry pojawił się w roku 1998. Przez 20 lat służby nasz Szef Zmiany przechodził kolejne szczeble kariery zawodowej. Kurs podoficerski ukończony w 2000 roku otworzył dalsze możliwości rozwoju pożarniczego. W 2002 roku st. sekc. Marek Mądry obronił tytuł zawodowy licencjata z pedagogiki. Nienaganna służba oraz rzetelne wykonywanie obowiązków przyczyniły się do skierowania mł. ogn. M.

JRG 7 Kolejny tragiczny wypadek na ul. Bolesława Krzywoustego

Wczesnym rankiem 11 marca 2017 roku na ul. B. Krzywoustego, podczas manewru zawracania samochodu ciężarowego, w naczepę ciągnika siodłowego wjechało auto osobowe. Strażacy z poznańskiej "Siódemki" zostali zadysponowani do tego zdarzenia o godz. 6:20. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby podróżujące osobówką, kierowca samochodu ciężarowego nie odniósł obrażeń. Strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyli z wraku samochodu pasażera. Został on natychmiast zaopatrzony przez ratowników medycznych i przetransportowany do szpitala.

JRG - 7 Inspekcja Gotowości Operacyjnej

W dniu 10.03.2017r. na zmianie III JRG 7 odbyła się inspekcja gotowości operacyjnej. Kontrolę przeprowadziła komisja w składzie kpt. Krzysztof Pertman, asp. Mateusz Czajka sekc. Michał Wrembel. Podczas audytu oceniane były następujące elementy:
- alarmowanie sił i środków
-wyposażenie osobiste ratowników
-przygotowanie teoretyczne ratowników
-gotowość pojazdów i sprzętu ratowniczego
-prawidłowość prowadzenia dokumentacji
-przygotowanie praktyczne ratowników do działań

JRG 7 - ćwiczenia na obiekcie IKEA

W dniach 7-9 marca bieżącego roku wszystkie zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 brały udział w ćwiczeniach w Punkcie Odbioru Towaru IKEA.
Jest to nowy budynek mieszczący się na terenie Parku Handlowego Franowo w związku z czym zajęcia szkoleniowe rozpoczęły się od rozpoznania operacyjnego obiektu.

JRG 7 - I znów płoną trawy...

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, jak co roku zaczęły się wyjazdy do pożarów traw. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 wyjeżdżali do pięciu takich zdarzeń. Ogień zaprószono między innymi przy ul. Szwedzkiej, Torowej, os. Przemysława, ul.Szwajcarskiej oraz Borówki.

JRG Nr 7 - wypadek na Rondzie Starołęka

Dnia 6 marca w godzinach wieczornych zastępy z JRG Nr 7 brały udział w zdarzeniu na Rondzie Starołęka. Złe warunki jazdy oraz niedostosowanie do nich prędkości doprowadziły do wypadku trzech samochodów osobowych. W wyniku zderzenia uszkodzona została sygnalizacja skrzyżowania. Po przebadaniu wszystkich uczestników wypadku jedna osoba została zabrana do szpitala. Zadania strażaków polegały na zorganizowaniu ruchu na skrzyżowaniu, zabezpieczeniu rozbitych aut oraz pomocy w udrożnieniu przejazdu.

JRG Nr 7 - warsztaty przed egzaminem z KPP

Dnia 6 marca na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu odbyły się zajęcia szkoleniowe dla strażaków z Komendy Miejskiej przystępujących do egzaminu recertyfikującego z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Warsztaty poprowadzone przez Miejskiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego PSP w Poznaniu, sekc. Michała Wrembla oraz funkcjonariuszy z JRG Nr 7 miały na celu weryfikację wiedzy i umiejętności strażaków.

Strony