Biuletyn JRG 7

JRG 7 – Doskonalenie zawodowe strażaka

W dniu 27.03.20 r zmiana III utrwalała wiadomości z zakresu środków ochrony indywidualnej. Osobisty sprzęt ochronny który ma chronić ratowników przed czynnikiem biologicznym, spełni swoją rolę tylko gdy będzie poprawnie stosowany. Z tego tytułu ponownie strażacy ćwiczyli poprawne ubieranie się oraz zdejmowanie ubrań Tychem. Szczególny nacisk strażacy położyli na unikanie wtórnego skarżenia strażaka, który zdejmował ŚOI po wykonaniu zadania. Całemu szkoleniu przyświecała zasada dobry ratownik to zdrowy ratownik.

Kalendarze PSP dla ratajskich szkół

W ostatnich tygodniach grudnia funkcjonariusze JRG-7 zaangażowali się w akcje rozwożenia kalendarzy Państwowej Straży Pożarnej na rok 2020 połączoną z prelekcjami na temat występujących w okresie zimowym zagrożeń.
Kalendarze rozwieziono do szkół podstawowych oraz przedszkoli znajdujących się w rejonie chronionym JRG-7. Wręczenie kalendarzy z zamieszczonymi konkursami edukacyjnymi było doskonałą okazją do spotkań z dyrekcją oraz uczniami. Strażacy zachęcali do brania udziału zarówno w konkursach kalendarzowych jak i plastycznych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Życzenia świąteczne dla poznańskich Strażaków

24 grudnia 2019 roku podczas porannej zmiany służby na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 obecni byli Zastępca Prezydenta miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania Witold Rewers oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak.

Alarm "BURZA" w JRG-7

W dniu 17.12.2019 na JRG-7 roku zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 zorganizowano i przeprowadzono alarm "Burza" która miała na celu zaalarmowanie całego stanu osobowego Jednostki JRG-7 do stawienia się w miejscu pełnienia służby.

JRG 7 - Uderzenie w słup sieci trakcyjnej

Ostatniego dnia października w godzinach wieczornych zastępy GBA oraz GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na Rondo Rataje gdzie miało dojść do wypadku. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Skoda Superb, który uderzył w słup tramwajowej sieci trakcyjnej. Kierowca znajdował się poza pojazdem. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykluczeniu obrażeń u kierującego samochodem oraz rozłączeniu akumulatora w rozbitym aucie. Na szczęście sieć trakcyjna nie uległa uszkodzeniu.

JRG-7 Wypadek na A2

3 września br. tuż po godzinie 12:00 na autostradowej obwodnicy Poznania doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego "Poznan 7". Jedna z ciężarówek uderzyła w naczepę drugiej, w wyniku czego w jej kabinie uwięziony został kierowca. Autostrada A2 na skutek wypadku była całkowicie zablokowana w kierunku Świecka. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie na wykonaniu dostępu do poszkodowanego.

SGRT Poznań 7 w akcji

W dniu 27.08.2019 r. w godzinach popołudniowych zapadła decyzja o zadysponowaniu specjalistycznej grupy ratownictwa technicznego „SGRT Poznań 7” do działań w miejscowości Przyłęk w powiecie Nowy Tomyśl, gdzie na 104 km autostrady w kierunku Świecka doszło do wypadku. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy wbity w tył naczepy samochodu ciężarowego typu „silos”. Niezbędne było użycie sprzętu ratownictwa – technicznego oraz wiedza posiadana przy tego typu zdarzeniach. Do akcji zadysponowano SCRt z rotatorem oraz SCDz-40.

JRG 7 - poranny pożar w browarze

30 sierpnia tuż przed godz. 4 rano zastępy GCBA-Rt oraz SCKn z kontenerem proszkowym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 oraz GBA-Rt i SCD 41 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 zadysponowano na teren browaru znajdującego się na ratajskim obszarze chronionym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w budynku stacji transformatorowej słodowni. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu szaf sterowniczych układu chłodzenia procesu produkcji słodu.

JRG – 7 Zlot Czerwonych Samochodów

W dniu 03.08.19r. odbył się II Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów. W imprezie organizowanej przez OSP uczestniczyli też funkcjonariusze JRG 7. Strażacy z poznańskich Rataj prezentowali symulator zagrożeń pożarowych w budynkach wielorodzinnych. Zainteresowanie ze strony uczestników było ogromne. Zarówno dorośli jak i dzieci mieli okazję zdobyć lub zaktualizować wiedzę dotyczącą zachowania podczas ewakuacji z zadymionych pomieszczeń. Zwiększona wiedza obywateli zaprocentuję podczas realnych akcji ratowniczo – gaśniczych, co przełoży się na mniejsze zagrożenie dla osób ratowanych.

JRG – 7 Jeszcze większa flota pojazdów JRG.

W dniu 18.07.19r. funkcjonariusze JRG 7 odebrali i dostarczyli nowy pojazd do ratownictwa technicznego prosto od dystrybutora pojazdów specjalistycznych. Ciężki pojazd ratownictwa technicznego posiada 7 wyciągarek. Charakteryzują się zakresem siły wyciągu w przedziale od 12t do 30t. Maksymalny udźwig Rotatora to 50t. Pomysł na tego typu pojazd został zaimplementowany z USA do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy dostosowali sprzęt specjalistyczny do norm europejskich. Do Polski trafiło 7 takich pojazdów. Pojazd posiada masę rzeczywistą 38t.

JRG 7 - Pożar traw

27 czerwca 2019 roku tuż przed godziną 19:00 zastęp GBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano w okolice Ronda Żegrze do pożaru trawy. W czasie dojazdu na miejsce dowódca wozu widząc rozmiar pożaru poprosił Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego o dodatkowe siły i środki. Na miejsce wysłano kolejny zastęp z JRG 7 (GCBA-Rt) oraz ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Teren objęty pożarem poprzez swoje ukształtowanie skutecznie uniemożliwił dotarcie wozów bojowych w pobliże pożaru powodując konieczność rozwinięcia dużej ilości odcinków wężowych.

Strony