Biuletyn JRG 7

JRG 7 - SCDz w akcji

W dniu 15 października bieżącego roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 został zadysponowany do przewróconego drzewa. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu zakładu Stomil przy ulicy Starołęckiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że drzewo przewróciło się na rurociąg ciepłowniczy. Ze względu na rozmiar drzewa, a także ryzyko uszkodzenia rurociągu KDR podjął decyzję o konieczności zadysponowania samojezdnego ciężkiego żurawia ratowniczego (SCDz).

Nowa pralnica oraz suszarka do odzieży specjalnej w JRG-7

Strażacy na co dzień walczą z różnego rodzaju zagrożeniami. Główną „areną” tych zmagań są bez wątpienia akcje ratownicze. To tam występuje wiele czynników, które w negatywny sposób wpływają nie tylko na osoby ratowane. W oczywisty sposób na działanie szkodliwych substancji narażeni są także ratownicy.

76 rocznica Powstania Warszawskiego

Punktualnie o godzinie 17:00, w 'GODZINĘ W' Strażacy z JRG-7 w Poznaniu oddali hołd bohaterom największej akcji zbrojnej polskiego podziemia. To już 76 rocznica Powstania, pamiętajmy o naszych przodkach, którzy walczyli nie tylko o Warszawę, ale o cały kraj i o naszą wolność.

opracowanie: str. Krzysztof Najrzał
materiał foto: st. str. Mikołaj Kaźmierczak

JRG 7 – doskonalenie z SCRT

W dniu 12.05.2020 roku zmiana D przeprowadziła doskonalenie zawodowe z obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu JRG. Możliwości ciężkiego samochodu do ratownictwa technicznego i drogowego są szerokie. Część możliwych scenariuszy, funkcjonariusze mogli udoskonalić przy wykorzystaniu ciągnika siodłowego wraz z naczepą. Strażacy z SCRT ćwiczyli możliwości czterech typów holowania: naczepy przy użyciu adaptera siodła, holowanie ciągnika siodłowego poprzez siodło, holowania ciągnika siodłowego przy użyciu systemu VDS i najprostszy poprzez hol sztywny.

JRG 7 - wypadek przy ulicy Michałowo

W dniu 19 kwietnia br. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych przy ul. Michałowo.
Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GCBA-Rt oraz GBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7, a także GBA-Rt oraz SCRt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 6. Na miejscu pojawił się również Dyżurny Kierownictwa Komendanta Miejskiego w Poznaniu.
Po przyjeździe na miejsce zastano wbity w drzewo samochód osobowy.

JRG 7 – Pomoc przedsiębiorców dla służb

Ograniczenia związane z działalnością gospodarczą, spowodowane stanem zagrożenia epidemicznego powodują ogromne straty dla przedsiębiorców. Część firm o profilu gastronomicznym, postanowiła dostarczać na co dzień serwowane posiłki do szpitali, czy służb podległych MSWiA. W rejonie chronionym JRG – 7, firmy wspierają strażaków swoimi wyrobami. Podziękowania dla Moniki Śmigielskiej z „Piotr i Paweł” swoimi wyrobami cukierniczymi dzieli się z funkcjonariuszami. Szczególne podziękowania dla pracowników którzy to wypiekają, pakują, Vandemoortele to firma która dostarcza wypieki.

JRG 7 – Doskonalenie zawodowe strażaka

W dniu 27.03.20 r zmiana III utrwalała wiadomości z zakresu środków ochrony indywidualnej. Osobisty sprzęt ochronny który ma chronić ratowników przed czynnikiem biologicznym, spełni swoją rolę tylko gdy będzie poprawnie stosowany. Z tego tytułu ponownie strażacy ćwiczyli poprawne ubieranie się oraz zdejmowanie ubrań Tychem. Szczególny nacisk strażacy położyli na unikanie wtórnego skarżenia strażaka, który zdejmował ŚOI po wykonaniu zadania. Całemu szkoleniu przyświecała zasada dobry ratownik to zdrowy ratownik.

Kalendarze PSP dla ratajskich szkół

W ostatnich tygodniach grudnia funkcjonariusze JRG-7 zaangażowali się w akcje rozwożenia kalendarzy Państwowej Straży Pożarnej na rok 2020 połączoną z prelekcjami na temat występujących w okresie zimowym zagrożeń.
Kalendarze rozwieziono do szkół podstawowych oraz przedszkoli znajdujących się w rejonie chronionym JRG-7. Wręczenie kalendarzy z zamieszczonymi konkursami edukacyjnymi było doskonałą okazją do spotkań z dyrekcją oraz uczniami. Strażacy zachęcali do brania udziału zarówno w konkursach kalendarzowych jak i plastycznych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Życzenia świąteczne dla poznańskich Strażaków

24 grudnia 2019 roku podczas porannej zmiany służby na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 obecni byli Zastępca Prezydenta miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania Witold Rewers oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak.

Strony