Biuletyn JRG 8

Akcja STOP CORONAVIRUS - ozonowanie pojazdów PSP

W dniu 28. marca dzięki uprzejmości firmy Auto Karcher Michał Jarzębowski z Mściszewa, kabiny wozów bojowych JRG-8 zostały poddane dezynfekcji i ozonowaniu. Usługa została wykonana w ramach akcji: STOP CORONAVIRUS.

- W trudnym czasie epidemii koronawirusa chciałbym pomóc służbom mundurowym, które codziennie stawiają czoła zagrożeniu. W związku z tym po konsultacji ze strażakami zdecydowałem się wykonać nieodpłatną dezynfekcję poprzez ozonowanie wozów bojowych oraz karetki pogotowia stacjonującej w Bolechowie – relacjonuje właściciel firmy.

Odszedł na wieczną służbę.

Z przykrością zawiadamiamy, że po długiej chorobie 26.03.2020r zmarł asp. w st. spocz. Ryszard Łakomy.

Służbę pożarniczą rozpoczął w Zakładowej Straży Pożarnej Poznań - Franowo. W połowie lat 90-tych kontynuował służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu będąc na stanowisku dyspozytora Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 w Bolechowie. Służbę swoją zakończył 30.04.2004r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 28.03.2020r. w Luboniu. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi.

Cześć Jego pamięci!!!

Pożar budynku mieszkalnego

Gdy cała Polska walczy z epidemią koronawirusa nie oznacza to, że wokół nas nie dochodzi do innych zagrożeń. Strażacy każdego dnia podejmują walkę o ludzkie życie i mienie. Tak było 20 marca 2020 roku, kiedy to strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 wraz z druhami OSP w ostatniej chwili uratowali z płomieni nieprzytomnego mężczyznę.

Dzień w roli strażaka

W dniu 04.03.2020r. Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Bolechowie gościła Pana Zbigniewa.
Pan Zbyszek wygrał licytację na Bazarku dla Natalki Pytlak pt.„Dzień w roli strażaka”. Wylicytowana kwota przekazana została na leczenie trzyletniej Natalki Pytlak chorej na Neuroblastoma IV stopnia
z masywnymi przerzutami do szpiku i kości.
Pan Zbyszek wcielił się przez kilka godzin w funkcjonariusza pracującego na podziale bojowym.
Celem wizyty było przedstawienie codziennej służby jaką wykonuję zawodowy strażak.

Rozpoznanie Operacyjne Poligonu w Biedrusku

Zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu w dniach 20.02.- 22.02.2020r. każda ze zmian udała się na rozpoznanie operacyjne w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie w Biedrusku. Na poligon udały się dwa zastępy z JRG 8, jeden zastęp z JRG 5, OSP Promnice, OSP Boduszewo, OSP Łopuchowo, OSP Mściszewo, OSP Nieszawa, OSP Rakownia, OSP Uchorowo, OSP Czerwonak, OSP Murowana Goślina, OSP Białężyn, OSP Chludowo, OSP Zielątkowo, OSP Golęczewo oraz GBA z Wojskowej Straży Pożarnej.

Awaria gazociągu w Koziegłowach

18.02.2020r. o godzinie 11:20 w miejscowości Koziegłowy przy ul. Gdyńskiej doszło do uszkodzenia gazociągu. Przyczyną wycieku było najechanie na rurę przez jedną z pracujących maszyn na terenie odbywających się w tym miejscu prac remontowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, na terenie którego prace mające na celu likwidację zagrożenia podjęło Pogotowie Gazowe. Do dalszych czynności należało wyznaczenie strefy zagrożenia oraz koordynacja ewakuacji ludzi z pobliskich budynków w wyniku czego ewakuowane zostało w sumie 37 osób.

Włączenie OSP Białężyn do KSRG

15 lutego 2020 roku odbyła się oficjalna uroczystość związana z włączeniem OSP Białężyn do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Po długoletnich staraniach i spełnieniu restrykcyjnych wymagań Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Jacek Michalak wręczył na ręce prezesa OSP Białężyn druha Tomasza Pawlaka decyzję o włączeniu jednostki do KSRG.

JRG 8 - pożar dachu hali widowiskowo sportowej

28. stycznia około godziny 13:30 na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o dymie wydobywającym się z dachu bliżej nieokreślonego budynku w Murowanej Goślinie, przy ulicy Mściszewskiej 10. Informację tę przekazano do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP, które zadysponowało pod wskazany adres zastęp gaśniczy z JRG-8 w Bolechowie oraz miejscową Ochotniczą Straż Pożarną.

JRG 8. Wypadek na obwodnicy Murowanej Gośliny.

W dniu 05.02.2020r. przed godziną 12:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na obwodnicy Murowanej Gośliny. Do działań zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 oraz jeden wóz strażacki z OSP Murowana Goślina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono wypadek samochodu osobowego marki Ford Mondeo ciągnącego lawetę wraz z załadowanym na niej samochodem osobowym.

JRG 8 - wypadek na obwodnicy Murowanej Gośliny

W dniu 15.01.2020r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze nr 196 na wjeździe do miejscowości Bolechowo. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 8 oraz OSP Promnice. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodu osobowego który z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w barierę energochłonną.

Akcja rozdawania kalendarzy

W ostatnich dniach strażacy z JRG-8 prowadzili akcje rozdawania kalendarzy w szkołach na terenie gminy Czerwonak oraz Murowana Goślina. Spotkania te były świetną okazją aby zapoznać podopiecznych placówek z pracą strażaka oraz by zwrócić uwagę na tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Ich celem było zwiększenie świadomości odnośnie istniejących zagrożeń oraz umiejętnego postępowania w przypadku ich wystąpienia. Podsumowaniem spotkań było zachęcenie do udziału w konkursach organizowanych przez Komendanta Głównego PSP, skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych.

JRG 8 - O krok od tragedii w Czerwonaku

13. grudnia około godziny 6:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w miejscowości Czerwonak. Do zdarzenia wysłane zostały dwa samochody ratowniczo-gaśnicze w sile 7 strażaków z JRG-8 w Bolechowie oraz miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Strony