Biuletyn JRG 8

JRG 8 - pożar lasu w Promnicach.

Dnia 25.04.2017 r. około godziny 12:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w Promnicach. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy GBA 2,5/24 i GCBA 9,5/60 z JRG-8 oraz zastęp GBA 2/16 OSP Promnice.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego z JRG-8 stwierdzono, że pożarem objęta jest ściółka o powierzchni około 200 m^2.

Targi edukacyjne w Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie - JRG-8

W dniu 24 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie odbyły się targi edukacyjne dla 3 klas gimnazjum. W trakcie pokazów prezentowały się licea, technika i klasy zawodowe z Poznania oraz Zespół Szkół w Bolechowie, gdzie znajduje się Liceum Ogólnokształcące i Technikum.
Przedstawiciele poszczególnych szkół zachęcali do nauki w swoich szkołach. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 8 wspierała po sąsiedzku szkołę z Bolechowa, w której utworzone są klasy mundurowe w tym strażacka.

Wypadek w Bolechowie

W dniu 22 kwietnia 2017 w Bolechowie na ulicy Obornickiej doszło do kolizji. Mężczyzna prowadząc samochód osobowy marki Opel Vectra uderzył w znak drogowy umiejscowiony na wysepce oddzielającej pasy ruchu.
Na miejscu akcji działały zastępy z JRG-8, OSP Promnice oraz Policja i ZRM.
Działanie JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem.

JRG-8 ĆWICZENIA Z GCBA

W dniu 4. kwietnia strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie przeprowadzili ćwiczenia nad jeziorem Zielonka w gminie Murowana Goślina, których celem było zapoznanie się z możliwościami taktycznymi nowo pozyskanego pojazdu gaśniczego GCBA 9,5/60.

Przećwiczone zostały podstawowe sposoby podawania środków gaśniczych tj. z linii szybkiego natarcia, nasadą tłoczną oraz za pomocą działka wodno-pianowego. Zapas wody pozyskiwano linią ssawną z jeziora Zielonka.
Dodatkowo ćwiczenia pozwoliły na zapoznanie się kierowców ze specyfiką prowadzenia samochodu GCBA.

Szkolenie na rzece Warcie

W dniach 27- 30 marca na przystani Binduga odbyły się zajęcia praktyczne dla strażaków z JRG 8.
Ćwiczenia miały na celu:
- sprawdzenie możliwości wodowania łodzi śrubowej,
- szkolenie z ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym,
- dostarczanie odpowiedniej ilości wody na dalekie odległości przy pomocy motopompy przewoźnej Rosenbauer,
- doskonalenie techniki jazdy amfibijnym pojazdem gąsienicowym.

W zajęciach udział wzięły wszystkie zmiany służbowe oraz dowódcy JRG 8.

Opracowanie: kpt. Ł. Chmielewski

JRG-8 Wypadek w Łopuchowie

W dniu 24 marca 2017 w Łopuchowie na polnej drodze doszło do wypadku. Mężczyzna prowadząc samochód osobowy z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo.
Na miejscu akcji działały zastępy z JRG-8, OSP Murowana Goślina i OSP Łopuchowo.
Mężczyzna został przetransportowany do szpitala przez LPR. Na terenie akcji czynności operacyjne prowadziła także Policja.

Kontrola gotowości bojowej KW na JRG-8

W dniu 23 marca 2017 r. na terenie JRG-8 odbyła się kontrola gotowości bojowej przeprowadzonej przez Komendę Wojewódzką.
Dokonano kontroli gotowości bojowej, a następnie przeprowadzono ćwiczebne założenie taktyczne. Sprawdzono sprzęt bojowy oraz przeprowadzono test wiedzy pożarniczej.
Koniec kontroli zwieńczono podsumowaniem i oceną 4.5

JRG-8 WYPADEK W BIEDRUSKU

W dniu 14 marca 2017 roku zastępy GBA 2,5/24 z JRG-8 oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z Biedruska zadysponowane zostały do kolizji w miejscowości Biedrusko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono kolizję trzech samochodów osobowych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodach, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu oraz kierowaniu ruchem drogowym. Uczestnicy zdarzenia nie wymagali udzielenia pomocy medycznej.

Opracował:
sekc. Kitkowski P.

JRG-8 Szkolenie uczniów klasy strażacko-ratowniczej

W dniu 08.03.2017 r. na terenie JRG 8 w Bolechowie odbyło się szkolenie uczniów klasy strażacko-ratowniczej z Zespołu Szkół im. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Podczas krótkiego wstępu teoretycznego przyszłym adeptom sztuki pożarniczej zostały przybliżone zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy na terenie akcji. W części praktycznej na placu JRG przećwiczone zostały elementy rozwinięcia i prowadzenia linii gaśniczych, operowanie prądami wody, gaszenie pożaru przy użyciu szybkiego natarcia oraz działka wodno- pianowego.

JRG-8 PORANNE WYPADKI

Poranne godziny 8 marca 2017 roku okazały się bardzo pracowite dla zastępu GBA 2,5/24 z JRG 8, który zadysponowany został do dwóch zdarzeń drogowych.
Pierwszym ze zdarzeń było wezwanie do kolizji samochodu osobowego marki Toyota z samochodem dostawczym marki Fiat w Koziegłowach na ul. Gdyńskiej. W zdarzeniu udział brały 2 osoby, którym pomocy udzielili ratownicy medyczni. Osoby poszkodowane nie wymagały hospitalizacji.

Szkolenie druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

W dniu 26.02.2017 o godz. 10.00 na terenie JRG8 w Bolechowie odbyło się szkolenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Boduszewo. Podczas szkolenie, które prowadził d-ca zmiany młodzi druhowie mogli zapoznać się ze specyfiką działania naszej jednostki oraz zobaczyć sprzęt, którym dysponujemy.

Opracował: asp. Marcin Rutkowski
Zdjęcia: sekc. Grzegorz Godawa
Zatwierdził: mł.kpt. Radosław Hurnik

Strony