Biuletyn JRG 8

76 rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie, odbyła się uroczysta zbiórka strażaków. Funkcjonariusze, pełniący w tym dniu służbę, punktualnie o godzinie 17 przy dźwięku syren alarmowych wozów bojowych oddali hołd wszystkim tym, którzy 76 lat temu stanęli do nierównej walki z hitlerowskim wrogiem.

Dzięki takim apelom umacniany jest wśród strażaków szacunek do tradycji i wartości patriotycznych oraz symbolizuje wdzięczność tym, którzy tego dnia zginęli oraz tym, którzy przeżyli i żyją wśród nas.

JRG 8 - pożar odpadów

Dnia 28.07.2020r. około godziny 19:20, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze pryzmy odpadów budowlanych w miejscowości Owińska. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBARt 2,5/24 GCBA 9,5/24 z JRG-8, oraz OSP Promnice..

JRG-8 UWOLNIENIE PTAKA

21 lipca 2020 roku około godziny 12 zastępy GBA i SD-30 z JRG-8 zostały zadysponowane na ulicę Modrzewiową w miejscowości Murowana Goślina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na wysokości czwartego piętra znajduje się zaplątany w sznurek ptak.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia i uwolnieniu ptaka przy pomocy drabiny mechanicznej. Akcja zakończyła się uwolnieniem ptaka. Wycieńczone zwierzę zostało przekazane strażnikom miejskim.
Opracował:
asp.Andrzejczak Sławomir Zmiana II

Rozpoznanie Operacyjne obiektu - Jezioro Kamińsko

W dniu 25.06.2020r. zgodnie z planem doskonalenia zawodowego strażacy z JRG 8 przeprowadzili ćwiczenia wodne nad Jeziorem Kamińsko. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W ramach ćwiczeń sprawdzono wyposażenie oraz sprawność techniczną sprzętu używanego do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej. Po zakończeniu działań dodatkowo omówiono podstawowe zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacji osób będących w hipotermii.

Zdjęcia i opracowanie:
st. asp. Marcin Rutkowski

Pożar samochodu ciężarowego

9. czerwca kilka minut przed godziną szóstą do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze pojazdu ciężarowego na drodze wojewódzkiej 196.

Do zdarzenia Dyżurny SKKM zadysponował Ochotniczą Straż Pożarną w Łopuchowie oraz dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie.

JRG 8 - kolizja cysterny

Dnia 08.06.2020 r. około godziny 1:30, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem cysterny przewożącej olej napędowy oraz etylinę w miejscowości Uchorowo.

Rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody.

Zgodnie z poleceniem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP strażacy JRG 8 w Bolechowie przeprowadzili w dniach 26 - 27 maja 2020 r. rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody w obszarach leśnych Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka.
W jego skład wchodzą Leśnictwa: Kamińsko, Potasze oraz Stęszewko.
Lasy znajdujące się pod ochrona przeciwpożarową Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 to lasy należące do Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka oraz Nadleśnictwa Łopuchówko.

JRG-8 POŻAR TRAWY

Dnia 14.05.2020 r. około godziny 18:00, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Murowana Goślina przy ulicy Mściszewskiej, na terenach nieużytkowych. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/24 z JRG-8. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo - gaśniczego stwierdzono, że pali się trawa, a wiatr powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożaru. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru przy użyciu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu oraz tłumic.

JRG 8 - Życzenia z okazji Dnia Strażaka 2020

Mimo, że tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka odbyły się w skromnej oprawie, uwzględniającej wymagania związane ze stanem epidemii, to nasi przyjaciele nie zawiedli. Otrzymaliśmy sporo życzeń i słów wsparcia.
Jak co roku nie zapomniał o nas także Wójt Gminy Czerwonak p. Marcin Wojtkowiak. W imieniu własnym i mieszkańców gminy przekazał najlepsze życzenia dla wszystkich funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 w Bolechowie dziękując jednocześnie za dotychczasową służbę m.in. na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz wzorową współpracę.

Poważny wypadek w Czerwonaku!

W nocy 10. maja na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego przy ulicy Leśnej w Czerwonaku. Dyżurny niezwłocznie zadysponował miejscową Ochotniczą Straż Pożarną, dwa zastępy strażaków z JRG-8, Zespoły Ratownictwa Medycznego i Policję.

Ćwiczenia pompowe na placu JRG 8

Dnia 8 maja zgodnie z miesięcznym planem szkolenia zostały przeprowadzone na placu Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 8 ćwiczenia z zakresu przepompowania i przetłaczania wody na dalekie odległości. Zadaniem II-giej zmiany służbowej było sprawdzenie pomp pożarniczych znajdujących się na wyposażeniu przyczepy gaśniczej do zaopatrzenia wodnego. W pierwszej fazie ćwiczeń omówione zostały założenia taktyczne do wykonania oraz zasady BHP.

Tragiczny wypadek w Biedrusku – JRG 8

27 kwietnia w godzinach wieczornych zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 zadysponowano do Biedruska do osoby poszkodowanej, która upadła z wysokości i doznała nagłego zatrzymania krążenia.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano patrol Policji, który już udzielał pomocy przedmedycznej w postaci zewnętrznego masażu serca. Ratownicy PSP bezzwłocznie przejęli poszkodowanego i przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem AED.

Strony