Biuletyn JRG 8

JRG 8 Rozpoznanie operacyjne miejsca wypoczynku i pogadanka z zakresu bezpieczeństwa.

Dnia 15.07.2018r. zastęp z JRG 8 przeprowadził rozpoznanie operacyjne miejsca wypoczynku (obozowiska) w Agroturystycznym Gospodarstwie Rolnym w Raduszynie. W dniu tym swój letni wypoczynek rozpoczęło dwanaścioro dzieci w wieku 9 -14 lat, z którymi strażacy przeprowadzili pogadankę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia edukacyjne obejmowały omówienie sposobów tzw. bezpiecznych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, podstawy pierwszej pomocy, oraz przypomniano numery alarmowe.

JRG 8 - wizyta przedszkolaków

W dniu 21 czerwca 2018 roku strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego w Murowanej Goślinie.
Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Puchar Starosty w rękach Strażaków

Jak już co roku w dniu 10.06.2018 r. strażacy z Bolechowa na zaproszenie Klubu Honorowego Dawcy Krwi ''Gośliniacy" z Murowanej Gośliny uczestniczyli w turnieju strzeleckim organizowanym na strzelnicy w Bolechowie. Głównym celem oczywiście była jak najlepsza zabawa ale warto wspomnieć, że na turniej silnie obsadzony stawiły się drużyny z odległych miejscowości takich jak Konin, Żnin. Każdą drużynę reprezentowało 5 osób, które musiały oddać dwie serię strzałów odpowiednio z karabinka sportowego (Kbks) w pozycji leżącej oraz pneumatycznego w pozycji stojącej.

JRG 8 - Ćwiczenia w Owińskach

26.05.2018 odbyły się ćwiczenia na zbiornikach pożwirowych w Owińskach, w ćwiczeniach udział brały zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 oraz zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Promnic. Głównym celem ćwiczeń było podawanie wody na dalekie odległości przy pomocy pomp dużej wydajności, budowa linii gaśniczych a także działania w natarciu przy użyciu prądownic wodnych oraz działek wodno-pianowych. Rozległy teren oraz nieograniczony dostęp do wody powodowały wiele możliwości przeróżnych założeń taktycznych.

JRG 8 - Wypadek na obwodnicy Murowanej Gośliny

24.05.2018 r. przed godziną 7:00 doszło do wypadku samochodu ciężarowego z samochodem osobowym na odcinku obwodnicy w miejscowości Murowana Goślina. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do działań zadysponowało dwa zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 8 w Bolechowie oraz jeden zastęp strażaków ochotników z OSP Murowana Goślina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono jedną osobę poszkodowaną wymagającą natychmiastowej hospitalizacji.

JRG-8: Wypadek samochodowy w Białęgach

19.05.2018r. w godzinach nocnych dwa zastępy z JRG 8, OSP Białężyn i OSP Murowana Goślina zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku w miejscowości Białęgi. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Audi który był objęty płomieniami i znajdował się w polu. Kierowca został ewakuowany przez osoby postronne. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu płonącego pojazdu, oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Osoba biorąca udział w zdarzeniu została przetransportowana do szpitala.

JRG 8 - Pożar hali magazynowej w Czerwonaku.

W dniu 5.05.2018 roku około godziny 9:00 rano do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o palącej się hali magazynowej w Czerwonaku na ul. Gdyńskiej. Do akcji zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3,5,8, oficer operacyjny miasta a także jednostki ochotniczych straży pożarnych z Promnic, Czerwonaka i Kobylnicy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się hala magazynowa, w której składowane są sprasowane baloty makulatury.

JRG 8 - Wypadek samochodowy w Długiej Goślinie

W dniu 8.03.2018 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w
Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w
miejscowości Długa Goślina. Do akcji zadysponowano dwa auta ratowniczo
-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej z Bolechowa oraz po jednym
zastępie OSP Długa Goślina i Murowana Goślina. Po przybyciu na
miejsce zdarzenia okazało się, że samochód osobowy marki Fiat Seicento
leżał w rowie na poboczu drogi. Cztery osoby podróżujące samochodem
opuściły auto przed przybyciem służb ratowniczych. Na miejsce

JRG 8 - WYPADEK W PRZEBĘDOWIE.

W dniu 25 lutego 2018 roku około godziny 17:00 na skrzyżowaniu w Przebędowie do wypadku zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG-8 oraz zastęp OSP Murowana Goślina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono wypadek samochodu osobowego marki Toyota Avensis z samochodem osobowym marki Peugeot 206. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz kierowaniu ruchem. W wyniku zdarzenia kierowca oraz pasażer Toyoty przetransportowani zostali przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

Pożar ciągnika siodłowego.

W dniu 7.02.2018 r. doszło do pożaru ciągnika siodłowego na rondzie Kombatantów znajdującego się na obwodnicy Murowanej Gośliny. W wyniku tego zdarzenia doszło do częściowego zablokowania pasów ruchu w kierunku miejscowości Oborniki. Zadania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów piany ciężkiej w natarciu, kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Ze względu na bardzo duże zadymienie ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych co pozwoliło na szybkie i sprawne przeprowadzenie akcji.

JRG 8 - "Bezpieczne lodowisko 2018"

Wzorem lat ubiegłych, w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych, we współpracy z Zarządem Osiedla Biedrusko oraz radnym gminy Suchy Las Dariuszem Matysiakiem funkcjonariusze JRG 8 pomogli wylać lodowisko dla mieszkańców Biedruska.
Mamy nadzieję, że nasz skromny wkład w to przedsięwzięcie zapewni wiele radości oraz zabawy mały i tym większym amatorom łyżwiarstwa, a przede wszystkim pozytywnie wpłynie na ich bezpieczeństwo.

Zdjęcia asp. sztab. T. Kołtuńczyk
Opracował: kpt. J. Szewczyk

Strony