Biuletyn JRG 8

JRG 8 - wypadek na obwodnicy Murowanej Gośliny

W dniu 15.01.2020r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze nr 196 na wjeździe do miejscowości Bolechowo. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 8 oraz OSP Promnice. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodu osobowego który z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w barierę energochłonną.

Akcja rozdawania kalendarzy

W ostatnich dniach strażacy z JRG-8 prowadzili akcje rozdawania kalendarzy w szkołach na terenie gminy Czerwonak oraz Murowana Goślina. Spotkania te były świetną okazją aby zapoznać podopiecznych placówek z pracą strażaka oraz by zwrócić uwagę na tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Ich celem było zwiększenie świadomości odnośnie istniejących zagrożeń oraz umiejętnego postępowania w przypadku ich wystąpienia. Podsumowaniem spotkań było zachęcenie do udziału w konkursach organizowanych przez Komendanta Głównego PSP, skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych.

JRG 8 - O krok od tragedii w Czerwonaku

13. grudnia około godziny 6:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w miejscowości Czerwonak. Do zdarzenia wysłane zostały dwa samochody ratowniczo-gaśnicze w sile 7 strażaków z JRG-8 w Bolechowie oraz miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

JRG 8 - Pożar naczepy

W dniu 09.12.2019 r. około 11:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o jadącym drogą tirze niedaleko ronda Kombatantów na obwodnicy Murowanej Gośliny, w którym doszło do zapalenia naczepy. Do działań zadysponowane zostały samochody gaśnicze z JRG 8 oraz Murowanej Gośliny.

Szkolenie kierowców-operatorów OSP

Zgodnie z przyjętym harmonogramem szkoleń na 2019 rok, w dniach 30 listopada oraz 1 grudnia na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 8 w Bolechowie odbyło się szkolenie kierowców - konserwatorów sprzętu ratowniczego ochotniczych straży pożarnych. Przedmiotowe szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z „Zasadami organizacji szkoleń członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych”.

JRG-8 Wypadek w Owińskach

W dniu 28.11.2019r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze nr 196 na wylocie z miejscowości Owińska w stronę Poznania. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 8 oraz ochotnicy z Promnic. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodowy dwóch aut osobowych. Działania strażaków w początkowej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie rannej w wypadku samochodowym oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach.

JRG 8 Uroczysta zmiana służby z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 11 listopada 2019r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 8
w Bolechowie odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Podczas uroczystości odczytano list okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Brygadiera Leszka Suskiego oraz przy dźwiękach hymnu państwowego podniesiono flagę państwową.

opracował:
kpt. Jarosław Szewczyk
zdjęcia:
kpt. Jarosław Szewczyk

JRG 8 - Wypadek w Łopuchowie. Droga wojewódzka nr 196!!!

W dniu 15.10.2019r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze nr 196 przed miejscowością Łopuchowo. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 8 oraz ochotnicy z Murowanej Gośliny i Łopuchowa. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodowy dwóch aut osobowych oraz busa. Działania strażaków w początkowej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie rannej w wypadku samochodowym oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach.

Wypadek w Bolechowie.

W dniu 26.09.2019 r. zastępy z JRG 8 oraz OSP Promnice zostały zadysponowane do zdarzenia przy ulicy Obornickiej w miejscowości Bolechowo-Osiedle. Po przybyciu na miejsce zastano wypadek dwóch samochodów osobowych, oraz kierowców, którzy wyszli z pojazdów o własnych siłach przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującym pojazdami.

JRG 8 na festynie w Biedrusku.

W dniu 7.09.2019r. strażacy z JRG 8 pojawili się na festynie rodzinnym w Biedrusku. Celem wizyty strażaków z Bolechowa był pokaz sprzętu i wyposażenia strażackiego mieszczącego się w pojeździe GBA 2,5/24 . Najmłodsi uczestnicy festynu mogli zapoznać się z zawodem strażaka, obejrzeć z bliska samochód gaśniczy oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie. Ponadto strażacy omówili podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Chętne osoby mogły również spróbować swoich sił w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie treningowym.

JRG-8 Wypadek w miejscowości Promnice

Dnia 30.08.2019r. przed godziną 15:00 doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Opel Vivaro z samochodem Opel Zafira w miejscowości Promnice, skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Północnej . Do działań Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 oraz zastęp ochotników z OSP Promnice. Po przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że kierowca samochodu Opel Zafira włączając się do ruchu zjechał na przeciwległy pas doprowadzając do zderzenia czołowego z samochodem Opel Vivaro.

Wypadek w Biedrusku.

Dnia 19.08.2019r chwile po godzinie 13:00 doszło do wypadku samochodowego w miejscowości Biedrusko, gdzie Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało dwa zastępy z JRG 8. Jak się okazało po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że samochód marki Volkswagen Polo całkowicie wypadł z drogi a kierująca samochodem znajduje się już w karetce pogotowia i jest jej udzielana pomoc medyczna.

JRG-8 Wypadek w Łopuchowie!!!

Dnia 15.08.2019r. przed godziną 19:00 doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Renault Scenic z samochodem dostawczym Volkswagen w miejscowości Łopuchowo na drodze nr 196 . Do działań Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 oraz dwa zastępy ochotników z OSP Murowana Goślina i OSP Łopuchowo. Po przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia czołowego z samochodem dostawczym.

Wypadek w Czerwonaku na ul. Gdyńskiej

Dnia 29.07.2019r. przed godziną 20:00 doszło do wypadku samochodu osobowego marki mercedes z samochodem ciężarowym w miejscowości Czerwonak przy ul. Gdyńskiej. Do działań Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało po jednym zastępie z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 i nr 8 oraz dwa zastępy ochotników z OSP Czerwonak. Na miejscu zdarzenia oprócz wspomnianych straży pożarnych pojawiło się także OSP Mosina, które "najechało" akurat na wypadek i zostało włączone do działań ratowniczych.

Ćwiczenia zmiany II

W dniu 27.07.2019r. strażacy ze zmiany II przeprowadzili ćwiczenia z wykorzystaniem zraszaczy zamontowanych w pojazdach ratowniczo - gaśniczych, będących na wyposażeniu jednostki. W trakcje szkolenia kierowcy utrwalili umiejętności z zakresu obsługi zraszaczy w pojazdach: GBA 2,5/24 oraz GCBA 9,5/60. Ponadto omówiono ze zmianą służbową taktykę prowadzenia działań gaśniczych podczas pożarów zbóż na pniu oraz ściernisk. Poruszono również temat bezpieczeństwa oraz techniki poruszania się pojazdami gaśniczymi po polach uprawnych.

Strony