Biuletyn JRG 8

Doskonalenie zawodowe na JRG 8

W dniu 21.10.2017r. na placu Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 odbyły się ćwiczenia praktyczne wieloetapowe przeprowadzone przez d-cę zmiany, które miały na celu utrzymanie odpowiedniej wydajności podczas dostarczenie wody na dalekie odległości przy pomocy dostępnego sprzętu oraz przetestowanie nowego zbiornika brezentowego o pojemności 13m3.

JRG 8 - Kolizja 2 aut osobowych w Biedrusku

W dniu 02.10.2017r. zastępy GBA-RT z JRG-8, OSP Promnice oraz Wojskowa Straż Pożarna zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ul. Chludowskiej w Biedrusku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe, żaden z kierujących pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu nie wymagał pomocy ZRM. Dalsze działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Miejsce zdarzenia przekazano Policji, która wyjaśnia przyczyny kolizji.

JRG 8 - Pożar dachu stolarni

28. września około godziny 19:30 doszło do pożaru dachu budynku firmy zajmującej się produkcją parkietów drewnianych w Pławnie. Na miejsce zdarzenia dyżurny SKKM zadysponował zastępy z JRG-8 w Bolechowie, drabinę mechaniczną z JRG-1 a także ochotników z Murowanej Gośliny, Czerwonaka, Rakowni, Boduszewa oraz Kobylnicy.

Wypadek samochodowy w miejscowości Bolechowo-Osiedle

W dniu 27.09.2017r. około godziny 18:20 w miejscowości Bolechowo-Osiedle, doszło do wypadku, w którym samochód osobowy zderzył się z samochodem ciężarowym. W działaniach brały udział dwa zastępy strażaków z JRG-8 oraz jeden z OSP Murowana Goślina. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującej samochodem osobowym, odłączeniu akumulatorów oraz usunięciu płynów eksploatacyjnych z nawierzchni jezdni. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Pożar samochodu osobowego

W dniu 21.09.2017r. około godziny 23:50 w miejscowości Koziegłowy doszło do pożaru auta osobowego. W działaniach brali udział strażacy z JRG-8 oraz OSP Czerwonak. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru poprzez podanie jednej linii piany gaśniczej. Ustaleniem przyczyny pożaru będzie zajmować się Policja.

Zdjęcia: mł. kpt. Radosław Hurnik
Opracował: mł. kpt. Marcin Jurzysta

JRG-8 FESTYN RODZINNY

W dniu 16 września 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie odbyła się kolejna edycja pikniku rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”.
Podczas festynu Jan Grabkowski starosta poznański przekazał 20 jednostkom OSP spoza KSRG motopompy szlamowe W dalszej części Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak oraz starosta poznański Jan Grabkowski zaprosili wszystkich przybyłych na piknik.

JRG-8. Tragiczny w skutkach wypadek w Klinach.

W dniu 30.08.2017 r przed godz. 17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z motocyklem w miejscowości Kliny. Do działań zadysponowano GBA Rt z JRG 8 oraz OSP Czerwonak. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w wyniku wypadku do którego doszło śmierć poniósł kierujący motocyklem natomiast kierująca samochodem osobowym kobieta została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala.

JRG 8 - Wypadek na DW 196

W dniu 29. sierpnia około godziny 14:00 doszło do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 196 między Bolechowem a Owińskami. Jako pierwszy na miejscu pojawił się wracający z Komendy Miejskiej zastępca dowódcy JRG-8 kpt. Jarosław Szewczyk, który zabezpieczył teren zdarzenia, rozpoznał sytuację oraz wezwał poprzez SKKM odpowiednie służby.

Warsztaty z AED

W dniu 28 sierpnia 2017r. w ramach szkolenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy zmiana III z JRG-8 przeprowadziła ćwiczenia z wykorzystaniem ćwiczebnego AED. Głównym założeniem warsztatów była wymiana doświadczeń i wiedzy między ratownikami oraz "zgranie" się aby podczas prawdziwej akcji czynności ratownicze przebiegały sprawnie. Ćwiczenia ze zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej z poszkodowanymi przećwiczono na fantomach odzwierciedlający różny wiek poszkodowanych.

Usuwanie skutków nawałnic w Wielkopolsce przez strażaków z JRG 8

Ostatnie dwa tygodnie okazały się bardzo pracowite dla strażaków z "Ósemki", którzy brali udział w usuwaniu skutków nawałnic jakie przeszły przez nasze województwo.
Podobnie jak koledzy z innych jednostek, pomimo zmęczenia, walczyli ze skutkami nawałnic (powalone drzewa, uszkodzone dachy, zalane piwnice, zwisające konary).
Strażacy z "Ósemki" interweniowali nie tylko w swoim rejonie operacyjnym, ale także uczestniczyli w akcjach na terenie Gniezna, czy Wrześni, gdzie do tej pory usuwane są skutki nawałnic.

Wypadek na obwodnicy

W dniu 19.08.2017r. zastępy JRG8, JRG5 oraz OSP Murowana Goślina zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku na obwodnicy Murowanej Gośliny, w którym poszkodowana została jedna osoba.
Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu mężczyźnie, odłączeniu akumulatora w pojeździe, kierowaniu ruchem drogowym, zabezpieczeniu startu i lądowania śmigłowca oraz przetransportowaniu poszkodowanego do śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

JRG 8 - Wypadek motocyklisty w Niedźwiedzinach

W dniu 28.07.2017r. po godzinie 20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęła informacja o wypadku motocyklisty z samochodem osobowym w miejscowości Niedźwiedziny. Ponieważ wypadek był na terenie powiatu wągrowieckiego do zdarzenia oprócz samochodów z PSP Wągrowiec i OSP Skoki zadysponowano samochód ratowniczo-gaśniczy GBARt 2,5/24 z JRG 8 w Bolechowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że kierujący motocyklem crossowy ma otwarte złamanie nogi.

Strony