Biuletyn JRG 9

Uroczystość przekazania pojazdu do OSP Puszczykowo

W dniu 02 lipca 2020 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA MAN LE 18.280 5/32 . Oficjalne przekazanie samochodu nastąpiło z udziałem między innymi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Dariusza Matczaka, Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu bryg.

JRG - 9 Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 431

W piątek 26 czerwca 2020 roku około godziny 15.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało samochody GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku na drodze wojewódzkiej 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe marki Renault Megane oraz Fiat Bravo. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy udzielono kierowcy samochodu marki Fiat Bravo.

Rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody na obszarze chronionym JRG 9.

Zgodnie z poleceniem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP funkcjonariusze JRG 9 w Mosinie przeprowadzili w dniach 29 czerwca - 1 lipca 2020 r. rozpoznanie dróg pożarowych w lasach oraz punktów czerpania wody w obszarze chronionym. Na terenie chronionym przez JRG 9 większość terenów leśnych jest pod nadzorem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przeprowadzono rozpoznanie punktów czerpania wody oraz hydranty w sześciu obwodach ochronnych: Puszczykowo, Wiry, Wypalanki, Górka, Jeziory oraz Osowa Górka.

Pożar stolarni.

W dniu 05.06. tuż po północy do jednostki wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku usługowo - magazynowego w bezpośrednim sąsiedztwie JRG-9.
W momencie pojawienia się pierwszych zastępów obiekt był cały objęty pożarem.
W pierwszej kolejności sprawdzono przyległe pomieszczenia magazynowe, w celu odnalezienia ewentualnych osób do ewakuacji. Nie stwierdzono osób poszkodowanych.

Szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego

W dniach 16.06. – 18.06.2020 wszystkie zmiany służbowe JRG 9 uczestniczyły w szkoleniu z ratownictwa wysokościowego prowadzone przez instruktorów z JRG 5. W pierwszej kolejności odbyły się zajęcia teoretyczne na których, omówiono skrypt do szkolenia z ratownictwa realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym. W tej części przedstawiono następujące tematy: standardy wyposażenia w sprzęt jednostki PSP, zadania ratowników, zasady dysponowania i współdziałania ze Specjalnymi Grupami Ratownictwa Wysokościowego oraz BHP podczas działań.

Kolizja w Trzebawiu

W dniu 23 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Trzebaw. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Mercedes, który z niewyjaśnionej przyczyny uderzył w drzewo. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz usunięciu plamy oleju z jezdni. Po przebadaniu przez Pogotowie Ratunkowe kierowca Mercedesa z bólem klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Puszczykowie.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Krosno.

W dniu 18 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Krosno przy ul. Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Citroen C3, który z nie wyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w stojący na poboczu samochód ciężarowy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kierowcy samochodu osobowego.

Wypadek w Mieczewie

W dniu 06.05.2020 r. zastępy GBA/Rt 2,5/16 i GCBA - Rt z JRG-9 oraz GBA-Rt 3/16 z OSP Kórnik zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd dostawczy marki Citroen Jumper, który zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Łącznie w zdarzeniu brało udział cztery osoby, z czego dwie zostały zabrane do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Dnia 09.05.2020 w godzinach popołudniowych zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 w Mosinie zostały zadysponowane do działań związanych z wypadkiem drogowym w miejscowości Krosinko. Uczestniczyły w niej dwa samochody osobowe, a działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do usunięcia zagrożenia.

Opracował: asp. Tomasz Leporowski

Pożar samochodu

Dnia 7 maja 2020 roku w godzinach porannych strażacy z JRG 9 zostali zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego do palącego się samochodu osobowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie podaniu jednego prądu piany w natarciu na palące się auto. Po ugaszeniu pożaru, wrak pojazdu sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany.

Informację sporządził: asp Tomasz Leporowski

JRG - 9 Pożar samochodu

W dniu 15 kwietnia 2020 roku około godziny 6.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Mosina. Do zdarzenia zostały zadysponowane samochody GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęty jest cały pojazd marki Ford Focus. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się samochód.

Pożar domu

W dniu 3 kwietnia 2020 roku kilka minut po 11 zmiana A z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 została zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Trzcielin(gmina Dopiewo). Po przyjedzie JOP stwierdzono, że pali się poddasze w budynku jednorodzinnym, które w całości objęte jest pożarem. Mieszkańcom udało się opuścić budynek przed przybyciem ratowników.

Wypadek w Konarzewie.

W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności doszło do wypadku na ulicy Kościelnej w Konarzewie. W dniu 24.03.2020. tuż przed godziną 16 pękł sprzęg dyszla w ciągniętej za ciągnikiem rolniczym przyczepce, w wyniku czego uderzyła ona w pojazd osobowy poruszający się po przeciwległym pasie. W wypadku lekko ranny został kierujący pojazdem osobowym, któremu pomocy udzieliło Pogotowie Ratunkowe, mężczyzna nie został zabrany do szpitala. Utrudnienia w ruchu na trasie trwały około godziny.

Uroczysta zbiórka

W dniu 20.02.2020 roku w sali JRG Mosina odbyła się uroczysta zbiórka na której, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. mgr inż. Rafał Kociemba w imieniu Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wręczył listy gratulacyjne i udzielił pochwały funkcjonariuszom z JRG 9 oraz druhom z OSP Mosina.

Strony