Biuletyn JRG 9

Ćwiczenia na akwenach.

W dniu 24.07.18 r. zastępy GCBA i GBA przeprowadziły rozpoznanie operacyjne
akwenów w obszarze chronionym JRG-9. Rozpoznanie objęło Jezioro Lipno i
Strykowskie - rozpoznano możliwe drogi dojazdu do akwenów, miejsca do
budowania linii zaopatrzenia wodnego, oraz ewentualne podejścia do wodowania
sprzętu pływającego. Ponadto nad Jeziorem Strykowskim przeprowadzono
ćwiczenia teoretyczne i praktyczne z zakresu budowania linii zaopatrzenia
wodnego. Do budowy podstawowego stanowiska wykorzystano sprzęt dostępny na

Budowa systemu zaopatrzenia wodnego- ćwiczenia.

W dniu 14 lipca 2018 roku w ramach zajęć doskonalenia zawodowego odbyły się ćwiczenia związane z budową systemu zaopatrzenia wodnego. Ćwiczenia składały się z dwóch etapów. Pierwszym etapem ćwiczeń było omówienie założenia do wykonania oraz zasady bhp, podczas prowadzenia działań przy akwenach i ciekach wodnych. Drugi etap ćwiczeń odbył się na terenie leśnym przy ul. Mocka w Mosinie .

Ćwiczenia w Szpitalu.

W dniu 21.06.18. zastępy z JRG-9 zostały zadysponowane do symulowanego pożaru w budynku Szpital im. Prof. S. T. Dąbrowskiego przy ulicy Kraszewskiego w Puszczykowie. Celem ćwiczeń było rozpoznanie obiektu, sprawdzenie dróg dojazdowych do poszczególnych sekcji szpitala oraz sprawdzenie sieci hydrantowej w pobliżu obiektu.
Podczas ćwiczeń przeprowadzono rozpoznanie bojem, ewakuowano personel z zagrożonego budynku i po lokalizacji ogniska – ugaszono pożar, przewietrzając pomieszczenia z zadymienia.

Z wypadku na wypadek.

W dniu 28.05.18. zastępy SLRt i GCBA zostały zadysponowane do wypadku na DK 5 pod Stęszewem, gdzie doszło do zderzenia 3 pojazdów - 2 osobowych i ciężarowego. W wyniku kolizji dachowało jedno z aut. Pomimo dużych zniszczeń, kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach. Przybyłe na miejsce Pogotowie Ratunkowe udzieliło kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, nie wymagana była dalsza hospitalizacja.
W działaniach udział brały zastępy z JRG-9, OSP Stęszew, OSP Strykowo, ZRM ze Stęszewa i Wydział Ruchu Drogowego Policji z Poznania.

Pożar lasu w Puszczykowie

W środę, 23 maja o godzinie 18.06 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu przyjęło zgłoszenie, że przy ulicy Niwka Stara w Puszczykowie pali się las. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych działań, a następnie podano dwa prądy wody w natarciu na palące się runo leśne. Pożar objął swoją powierzchnią około 600m2 poszycia leśnego, do gaszenie którego wysłano GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 oraz GLBM z Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie.

JRG-9 Uroczyste pożegnanie st. ogn. Krzysztofa Morzyka

W związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne st.ogn. Krzysztofa Morzyka, w dniu 30.05.2018 r. przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 9 w Mosinie miała miejsce uroczysta zmiana służby. W ostatniej zmianie służby Krzysztofa udział wziął Z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł.bryg.mgr inż. Jarosław Zamelczyk, Dowódca JRG-9 kpt. Roman Rembielak , Zastępca Naczelnika kpt. Adam Szyda , strażacy w stanie spoczynku oraz zmiany służbowe tutejszej jednostki.

JRG 9 - Pożar domu w Puszczykowie

W dniu 21 maja 2018 roku około godziny 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku jednorodzinnym, w trakcie budowy przy ul. Rolnej w Puszczykowie. Do akcji zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 oraz zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Mosiny, Lubonia, Kamionek, Radzewic, Pecnej oraz zastęp ze Szkoły Aspirantów w Poznaniu. Na miejsce po dłuższej chwili przybył oficer operacyjny oraz kontener z aparatami powietrznymi (ODO)

Wypadek w Krośnie

W dniu 3 marca 2018 roku w sobotnie popołudnie zastępy GCBA i SLRt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 zostały zadysponowane do zdarzenia, które miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Strzeleckiej w miejscowości Krosno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Ford Transit leżący na boku, który z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi niszcząc znak drogowy oraz ogrodzenie domu jednorodzinnego. W momencie przyjazdu Straży Pożarnej kierowca znajdował się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Pożar i wypadek

Służba dnia 03.02.18 r. okazała się pracowitym dniem dla JRG-9. Około godziny 15 zastępy GCBARt i SLRt zadysponowane zostały do wypadku w Rogalinku. Po przybyciu pierwszych sił i środków okazało się, że na moście w Rogalinku doszło do kolizji samochodu osobowego Skoda Yeti z motocyklem Suzuki Bandit. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Amatorów szybkiej jazdy jednośladami ostrzegamy przed zmienną aurą i prosimy o rozwagę i szczególną ostrożność.

Wypadek w Łodzi.

W dniu 16.01. tuż po godzinie 11.00, do JRG-9 wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Łódź, gmina Stęszew . Do zdarzenia wyjechały zastępy GCBA Rt , SLRt oraz SLRR. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, kierujący działaniami podjął decyzję o użyciu sprzętu hydraulicznego w celu wycięcia drzwi w pojeździe i zrobieniu dostępu do osoby kierującej pojazdem. Następnie poszkodowaną przekazano lekarzowi z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zabrało ją do szpitala. W samochodzie podróżowało łącznie pięć osób, w tym dwoje małych dzieci.

Wizyta w szkole

Dzień 03.01.2018 r. był kolejnym w którym to funkcjonariusze z JRG 9 zawitali do szkół podstawowych chronionego rejonu. Celem wizyty była akcja informacyjno – edukacyjna na temat zagrożeń związanych i występujących w z sezonie grzewczym. Dodatkowo poruszone zostały tematy bezpieczeństwa pożarowego , telefonów alarmowych i prawidłowego zgłaszania zdarzeń przez dzieci. Dzieci zachęcane były do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Komendę Główną. Akcja jest elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

,,Kręci mnie bezpieczeństwo''

W dniu 2 stycznia 2018 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 udali się do pobliskiego Zespołu Szkół im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Krośnie. Celem wizyty było poruszenie głównych zasad bezpieczeństwa w zbliżającym się okresie ferii zimowych, przybliżenie pracy strażaka, uświadomienie dzieciom jak ważne jest, aby w domu zainstalowany był czujnik tlenku węgla i dymu, oraz sprawdzenie znajomości numerów alarmowych.
Funkcjonariusze wspólnie z wychowawcami i uczniami złożyli sobie życzenia noworoczne.

Pożar mieszkania

Dnia 01.01.2018 r. w godzinach porannych zastępy z JRG 9, OSP Mosina oraz SA PSP Poznań zadysponowane zostały do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Mosina.

Strony