Biuletyn JRG 9

JRG 9 - działania SLRT w Gnieźnie

W dniu 12.08.2017r. po przejściu nad Polską tragicznych w skutkach nawałnic również samochody z naszej małej jednostki brały udział w usuwaniu jej skutków.
Chwila po zmianie służby samochód ratownictwa technicznego zadysponowany został do zdarzeń w Gnieźnie, które bardzo mocno ucierpiało podczas nocnej burzy. Do głównych działań zastępu należało usuwanie powalonych drzew udrożniając szlaki komunikacyjne.

Wizyta wycieczki w mosińskiej strażnicy JRG 9.

Podczas środowej służby na wizytę do JRG-9 przybyły dzieci z Fundacji "Wspólnym krokiem" z Łodzi wraz z opiekunami. Grupa liczyła ok. 45 osób. Tuż przed przybyciem wycieczki samochód SLRt w obsadzie 4 - osobowej został zadysponowany do gniazda os na ul. Józefa Rymera w Poznaniu. Następnie po zakończeniu działań samochód ratownictwa technicznego został jeszcze przedysponowany do dwóch innych zdarzeń związanych z owadami błonkoskrzydłymi.

Pracowity wtorek w mosińskiej jednostce.

Upalny wtorek 01.08.17 rozpoczął się pracowicie już od samego rana. Krótko po zmianie służby, nasz wypożyczony z JRG-7 GBA udał się wraz z zastępem głodnych strażaków do Krosna, gdzie na ulicy Piaskowej doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Jakiś nieokreślony diabeł, nakazał rozpalić w piecu na ekogroszek wyjątkowo zmarzniętemu mieszkańcowi domu szeregowego. W skutek złego systemu odprowadzenia spalin doszło do emisji gazów do sąsiedniego mieszkania, gdzie przebywała rodzina z dziećmi, wszystkich wyprowadzono z budynku.

Pożar koparki w Żabinku.

W dniu 31.07.2017 po godzinie 16 strażacy z JRG 9 wraz z OSP Żabinko oraz OSP Żabno zostali zadysponowani do pożaru koparki JCB. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej zastały całą koparkę objętą płomieniami. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, oraz kierowania ruchem. Palącą się koparkę ugaszono przy użyciu czterech prądów wody w tym piany ciężkiej. Po ugaszeniu pożaru wrak koparki został usunięty przez właściciela z drogi na pobocze, po czym usunięto spalone części koparki z drogi i przywrócono ruch w obu kierunkach.

JRG 9 - Kanał Mosiński plama ropopochodna.

W dniu 25.07.2017r. zastępy z JRG-9 oraz JRG-6 zadysponowane zostały do zdarzenia w Mosinie, gdzie osoby postronne zauważyły na Kanale Mosińskim unoszący się film substancji ropopochodnej. Przybyłe na miejsce jednostki zlokalizowały źródło zanieczyszczenia, którą okazała się plama oleju napędowego znajdująca się kilkaset metrów dalej na jednej z ulic miasta. Substancja siecią burzową dostała się do Kanału Mosińskiego.

Usunięcie wiatrołomu.

We wtorek dnia 18 lipca 2017 roku kilka minut po godzinie 12.00 zastęp SCD – 30 został zadysponowany do usunięcia zwisającego konaru w miejscowości Puszczykowo.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu Straży Pożarnej stwierdzono, że na terenie należącym do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego przy ul. Adama Wodziczki 3 znajduję się pochylone drzewo.
Działania Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz usunięciu zagrożenia z wykorzystaniem drabiny mechanicznej i piły łańcuchowej.

Ćwiczenia nad Wartą.

W dniu 04.07.2017 r. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego, zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne dotyczące sposobów dostarczania wody na duże odległości. Celem ćwiczeń praktycznych było wykorzystanie sprzętu dostępnego na JRG 9. Zastęp z JRG 9 udał się na ćwiczenia autem zastępczym z JRG 7. Podczas dojazdu do lasu w Sowińcu, sprawdzono drogi dojazdowe. Za pośrednictwem MSK zastępy udały się na miejsce ćwiczeń wykorzystując dojazd za pomocą koordynatów. Nad rzeką Wartą omówiono i przećwiczono temat szkolenia.

Ćwiczenia - przystań Rogalinek

W dniu 21.06.2017r. zastępy z JRG - 9 przeprowadziły ćwiczenia mające na celu sprawdzenie wydajności sprzętu pompowego na wyposażeniu JRG. W początkowej fazie ćwiczeń rozpatrzono kilka punktów czerpania wody nad rzeką Wartą w rejonie operacyjnym działania (zwłaszcza pod kątem dojazdu). Po dojeździe do miejsca docelowego (przystań Rogalinek) ratownicy sprawili cały sprzęt pompowy będący wyposażeniem pojazdów GCBA-Rt 5/35 i SLRt.

Opracowanie: asp. Paweł Rembalski zm. I

Środa w JRG-9 Mosina.

Dzisiejsza służba jak zawsze minęła pracowicie. O godzinie 9.00 naszą jednostkę odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krośnie. Podczas pokazów dzieci zaznajomiły się z pojazdami i sprzętem znajdującym się na nich, miały możliwość przymierzyć część strażackiego umundurowania oraz sprawdzić swoich sił podczas "gaszenia" pożaru z szybkiego natarcia.
Po godzinie 16.00 zastęp GCBARt z JRG-9 i GBARt z OSP Mosina zadysponowane zostały do pożaru lasu pod miejscowością Sasinowo. Spaleniu uległo około 200 metrów poszycia leśnego.

Wypadek w Strykowie.

Służba w dniu 05.06.17 r. minęła pracowicie. W godzinach południowych z-ca dowódcy JRG-9 st. kpt Kamil Witoszko udał się do Lubonia, gdzie podczas prac budowlanych na ulicy Jana Pawła II koparka uszkodziła rurociąg gazowy. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków.

JRG 9 - Dzień dziecka.

Dzień dziecka w JRG 9 rozpoczął się od przyjęcia w naszych skromnych progach dzieci z Przedszkola nr 4 w Mosinie. Przedszkolaki miały okazję poznać strażaków, którzy dbają również o ich bezpieczeństwo, zapoznać się ze specyfiką pracy, sprzętem będącym na samochodach pożarniczych, przymierzyć strój strażacki oraz ugasić symulowany pożar - co zawsze jest wielką uciechą.

Pożar stolarni.

Dnia 03 czerwca 2017 roku ok. godziny 17:40 zastępy SP zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru stolarni. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia strażacy byli świadomi tego, iż pożar jest mocno rozwinięty, o czym świadczyły kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów. Po dojeździe na miejsce akcji pierwszego zastępu JOP okazało się, że pożarem objęte jest pomieszczenie, w którym znajduje się piec oraz sąsiednia zabudowa.

Strony