Biuletyn JRG 9

Uroczysta zbiórka

W dniu 20.02.2020 roku w sali JRG Mosina odbyła się uroczysta zbiórka na której, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. mgr inż. Rafał Kociemba w imieniu Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wręczył listy gratulacyjne i udzielił pochwały funkcjonariuszom z JRG 9 oraz druhom z OSP Mosina.

JRG - 9 Pożar garażu w miejscowości Krosno

W dniu 13 lutego 2020 roku kilka minut po północy zmiana I z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 została zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru garażu w miejscowości Krosno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się warsztat samochodowy, który w całości objęty jest pożarem. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 3 prądów wody w natarciu. W dalszej części działań ustalono, że w środku znajduje się samochód osobowy i 4 butle z gazem (2 szt. argon i 2 szt.

Pożar przyłącza gazowego

2 lutego 2020 roku w godzinach nocnych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o palącym się przyłączu gazowym przy ul. Wiejskiej w Mosinie. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zadysponowało jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu ustalono, że wydobywający się gaz z instalacji średniego ciśnienia spala się.

Wypadek w Sasinowie

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło przed zakończeniem służby w dniu 13.01.2020., na trasie z Sasinowa do Poznania. Po godzinie 7.00 na prostym odcinku w lesie, przed jadącym samochodem osobowym pojawiła się sarna. Doszło do zderzenia z pojazdem, w wyniku którego auto wypadło z drogi i przewróciło się na bok. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach, przed przyjazdem zastępów straży pożarnej. Szczęśliwie nie odniósł poważnych obrażeń. Działania zastępów ograniczały się do zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe i posprzątaniu po kolizji.

Wypadek w miejscowości Żabinko

Do tragicznego zdarzenia doszło w dniu 09.01.2020r. na trasie Mosina-Śrem. Około godziny 16.00 pojazd osobowy zderzył się czołowo z pojazdem ciężarowym. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy z JRG-9 i OSP Mosina wykonały, przy użyciu sprzętu hydraulicznego, dojście do kierującego który był uwięziony w pojeździe osobowym. Niestety przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon ratowanej osoby. Drugi kierowca z obrażeniami kończyn dolnych został zabrany do szpitala na dalsze badania. Droga do późnych godzin nocnych była całkowicie zablokowana.

Pożar samochodu

W dniu 06.12.2019r., około godziny 18 do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 9 wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Dymaczewo Nowe. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęty jest cały pojazd marki Volvo XC60. Wszystkie osoby podróżujące pojazdem znajdowały się na zewnątrz auta. Działania zastępów polegały na podaniu 2 prądów gaśniczych piany ciężkiej w natarciu na źródła ognia oraz gaśnicy proszkowej w celu ugaszenia części elementów pojazdu wykonanych ze stopu magnezu.

JRG - 9 Ćwiczenia z użyciem skokochronu

W dniu 23 listopada 2019 roku funkcjonariusze systemu zmianowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 9 oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie przeprowadzili zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, których tematem było użycie skokochronu firmy LUBAWA Moratex M, który posiada świadectwa dopuszczenia CNBOP na zeskok z 16 metrów. Jest on wyposażeniem drabiny mechanicznej SCD-30 IVECO.

Wypadek w miejscowości Joanka

W środę 20 listopada 2019 roku około godziny 15.00 zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Joanka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że doszło do zderzenia samochodu dostawczego z busem przewożącym dzieci ze szkoły. W wyniku rozpoznania ustalono, że pojazdami podróżowało 10 osób (w tym 6 dzieci w wieku szkolnym). Poszkodowana została dwójka dzieci w wieku 9 i 13 lat, którym została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc.

JRG 9 - nocne wyjazdy

Dla strażaków zmiany I z JRG 9, służba w dniu 17.11 2019, okazała się być bardzo aktywa. Spokojny dzień który przebiegał zgodnie z planem zakończył wyjazd koło godz. 18 do miejscowość Pecna gdzie strażakom z JRG 9, oraz druhom z OSP Pecna, przyszło zmierzyć się z pożarem sadzy w kominie. Ten rodzaj pożarów w początkowym okresie grzewczym staję się prawdziwą plagą i niesie za sobą wiele zagrożeń. Tuż po godzinie 23, SKKM w Poznaniu dysponuję zastęp GBA do rozpoznania zagrożenia w miejscowości Trzykolne Młyny, gdzie w budynku mieszkalnym zadziałał czujnik tlenku węgla.

Wypadek w Krośnie

W dniu 18 listopada 2019 zastępy z JRG 9 oraz OSP Mosina zostały zadysponowane do wypadku w Krośnie przy ulicy Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastano rozbite dwa pojazdy osobowe, w których łącznie podróżowały cztery osoby. Po przebadaniu przez przybyły zespół ratownictwa medycznego wszystkie osoby zostały przetransportowane do szpitala w Puszczykowie i Poznaniu. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W czasie prowadzenia działań ratowniczych ruch drogowy odbywał się wahadłowo. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały m. in.

JRG-9 Uroczysta zmiana służby

Dnia 11 listopada 2019 roku zmiana służby w JRG-9 miała szczególny charakter. Strażacy wzięli udział w uroczystej zbiórce, w związku z 101 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej podniesiono flagę państwową na maszt oraz został odczytał okolicznościowy list, przesłany przez Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego.

Opracował: mł. ogn. Zbigniew Jagłowski

„Widoczny pierwszoklasista”

W dniu 15 października 2019 przedstawiciele Starostwa Poznańskiego, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szewcach, Szkoły Podstawowej w Strykowie oraz Szkoły Podstawowej w Pecnej. W ramach akcji „Widoczny pierwszoklasista” uczniom pierwszych klas przekazano kamizelki odblaskowe. Podczas spotkania przeprowadzono pogadankę z uczniami na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, numerach alarmowych i ogólnych zasadach bezpieczeństwa.

JRG 9 - Ćwiczenia zgrywające OSP

Dnia 12 października 2019r w godzinach wieczornych na ulicach Dakowy Suche odbyły się ćwiczenia zgrywające dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z sektora operacyjnego JRG 9. Ze względu na dużą ilość sił i środków, które zostały przewidziane do działań, ćwiczenia zostały rozplanowane na dużej powierzchni i zawierały kilka wątków. Wszystkie zdarzenia toczyły się w tym samym czasie, co dodatkowo utrudniało strażakom prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych. Scenariusz zakładał wypadek samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym, gdzie poszkodowane zostały dwie osoby.

Ćwiczenia w komorze dymowej

W dniach 04 i 11 października 2019r. na terenie JRG 6 w Krzesinach, przeprowadzono ćwiczenia praktyczne w komorze dymowej dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. W ćwiczeniach uczestniczyło 53 strażaków ochotników z OSP Mosiny, OSP Strykowa i OSP Pecna. Powyższe ćwiczenia zrealizowano w oparciu o „Zasady organizacji ćwiczeń i testów w komorach dymowych dla województwa wielkopolskiego“ zatwierdzone przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w dniu 28 maja 2013 roku.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Modrze

W niedziele 6 października 2019 roku na obszarze chronionym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 doszło do trzech groźnie wyglądających wypadków. Do najbardziej niebezpiecznego zdarzenia podczas służby doszło około godziny 00:00, gdzie Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35.

Strony