Interwencje

Wypadek Al. Niepodległości/Św. Marcin

W dniu 21.08.2017 r. o godzinie 17:59 zastępy GBA-Rt oraz SCRw z JRG-1 zostały zadysponowanie do zderzenia dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Św. Marcin z Al .Niepodległości. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że poszkodowana jest jedna osoba, która znajduje się pod opieką Karetki Pogotowia. Ruch tramwajowy został wstrzymany, a na miejscu pojawił się również Nadzór Ruchu MPK oraz Policja. Działania PSP polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Poszkodowana została zabrana do szpitala, a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Wypadek na obwodnicy

W dniu 19.08.2017r. zastępy JRG8, JRG5 oraz OSP Murowana Goślina zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku na obwodnicy Murowanej Gośliny, w którym poszkodowana została jedna osoba.
Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu mężczyźnie, odłączeniu akumulatora w pojeździe, kierowaniu ruchem drogowym, zabezpieczeniu startu i lądowania śmigłowca oraz przetransportowaniu poszkodowanego do śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

JRG 7 - Kolizja na Rondzie Rataje

Dnia 18 sierpnia 2017 roku na Rondzie Rataje miała miejsce awaria sygnalizacji świetlnej. Gdy na miejscu serwis próbował uporać się z usterką, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach. Na szczęście skończyło się jedynie na zadrapaniach kończyn dolnych u jednej z uczestniczek, które nie wymagały pomocy medycznej.

JRG 9 - działania SLRT w Gnieźnie

W dniu 12.08.2017r. po przejściu nad Polską tragicznych w skutkach nawałnic również samochody z naszej małej jednostki brały udział w usuwaniu jej skutków.
Chwila po zmianie służby samochód ratownictwa technicznego zadysponowany został do zdarzeń w Gnieźnie, które bardzo mocno ucierpiało podczas nocnej burzy. Do głównych działań zastępu należało usuwanie powalonych drzew udrożniając szlaki komunikacyjne.

JRG 4 - Wypadek samochodu osobowego

W dniu 16 sierpnia 2017 roku Strażacy z JRG 4 brali udział w 9 akcjach oraz przeprowadzili rozpoznanie dróg dojazdowych do jeziora Kierskiego. Zastęp SCD-37 został zadysponowany do Środy Wielkopolskiej w celu usuwaniu dalszych szkód po nawałnicy, natomiast zastępy GBA i SGRAT z JRG 4 oraz GBA OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do zdarzenia w Przeżmierowie. W wyniku wypadku samochodu osobowego jedna osoba została poszkodowana. Podczas interwencji strażacy współpracowali z Zespołem Ratownictwa Medycznego.

Opracował: mł.asp.Krzysztof Biszczanik

Spadające belki z dachu.

W dniu 16 sierpnia zastęp GBA wraz z SDC z JRG 1 zostały zadysponowane do zdarzenia na ul. Drzymały. Z powodu bardzo złego stanu drewnianych kładek służących obsługi technicznej kominów, jedna z nich spruchniała i spadła z dachu na chodnik, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców oraz osób postronnych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu pozostałych spruchniałych elementów z dachu budynku.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Leśniak

Pożar w budynku Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego

15 sierpnia 2017 roku zastępy z JRG-2 Poznań, JRG-1 Poznań i WL SA PSP Poznań uczestniczyły w gaszeniu pożaru urządzeń i szaf sterujących w pomieszczeniu technicznym Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pomieszczenie z uwagi na swoją specyfikę, zlokalizowane na piątej kondygnacji obiektu okazało się nie lada wyzwaniem z punktu widzenia taktyki prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych. Gęste zadymienie i ciasne prześwity pomiędzy maszynami i urządzeniami utrudniły znacznie lokalizację pożaru i jego ugaszenie.

JRG 6 - Pożar budynku gospodarczego w Tulcach

W dniu 14.08.2017r o godzinie 08:38 do SKKM trafiło zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Tulce. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu stwierdzono, że w bezpośrednim sąsiedztwie obory palą się baloty siana.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów wody w natarciu na pożar oraz jednego prądu w obronie na przyległy budynek gospodarczy. Następnie przewietrzono oborę za pomocą wentylatorów i rozgarnięto pogorzelisko. Na terenie akcji udzielono KPP dwóm osobom, z czego jedna osoba została zabrana do szpitala przez ZRM.

JRG 6 - Wyciek amoniaku w miejscowości Kaźmierz

W dniu 10 sierpnia 2017 roku o godzinie 11:20 SGRChem została zadysponowana wycieku amoniaku w obiektach firmy Hochland Polska Sp. z o.o. w miejscowości Kaźmierz. Po dojeździe na miejsce strażacy z SGRChem przystąpili do działań w pomieszczeniu sprężarkowni, gdzie nastąpiło rozszczelnienie na zaworach instalacji chłodniczej. Działania grupy chemicznej polegały na wyznaczeniu stref zagrożenia, prowadzeniu pomiarów wewnątrz pomieszczenia sprężarek oraz uszczelnieniu wyciekającego amoniaku.

Zderzenie autobusu miejsckiego z radiowozem w Swarzędzu.

W nocy 5 sierpnia br. miał miejsce groźny wypadek na skrzyżowaniu ulic Polnej z Poznańską w Swarzędzu. Jadący alarmowo do zdarzenia radiowóz zderzył się z autobusem miejskim. Na miejscu okazało się, że poszkodowanymi była dwójka policjantów z których jeden został uwięziony we wraku samochodu. Konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych i usunięcie całego boku pojazdu, aby móc bezpiecznie ewakuować mężczyznę. Wszystkie osoby, które ucierpiały w wypadku zostały zabrane do szpitala.

Wypadek w Owińskach

W dniu 8 sierpnia 2017 doszło do zderzenia autobusu komunikacji miejskiej z ciągnikiem rolniczym. W zdarzeniu brały udział zastępy z JRG 8, JRG 3 a także OSP Czerwonak i OSP Murowana Goślina. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a także udzieleniu wraz z zespołem ratownictwa medycznego kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Na czas prowadzonych działań droga w obu kierunkach była zablokowana.

Opracowanie: zmiana I.

Pożar domu jednorodzinnego w Gminie Komorniki

W niedziele 06.08.2017 o godz 09:58 otrzymano zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Głuchowo w gminie Komorniki. Na miejsce zdarzenie zostały zadysponowane pobliskie OSP oraz trzy zastępy z JRG-2 oraz dwa zastępy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia potwierdzono pożar domu jednorodzinnego. Na szczęście cała rodzina znajdował się w miejscu bezpiecznym poza budynkiem.

Kolizja 4 samochodów osobowych

Dnia 07.08.2017 r. około godziny 15:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o zderzeniu 4 samochodów osobowych na ulicy Wyszyńskiego w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy: GBA Rt 3,0/16 Mercedes oraz GCBA 5/32 Man z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że na ulicy Wyszyńskiego na wysokości rzeki Cybina (nitka w stronę ronda Śródka) doszło do kolizji 4 samochodów osobowych (kierowcy i pasażerowie na zewnątrz pojazdów).

JRG 7 - Odpadająca elewacja na os. Armii Krajowej

W niedzielne popołudnie, 6 sierpnia 2017 roku zastępy GCBA-Rt oraz SCH-44 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane do niebezpiecznie zwisających elementów z bloku na os. Armii Krajowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano pracowników Pogotowia Technicznego lokalnej spółdzielni mieszkaniowej, którzy wskazali strażakom oderwany spory fragment elewacji zwisający na 14. piętrze bloku jednocześnie odgradzając taśmą ostrzegawczą teren bezpośrednio pod nim. Nagle, nim zdążyliśmy podjąć jakiekolwiek działania, ogromny płat elewacji o wymiarach ok.

JRG 7 - pożar trawy

5 sierpnia br. zastępy GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 oraz GBA-Rt z JRG-6 zostały zadysponowane do pożaru trawy. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Pstrowskiego (Starołęka).
Pożar objął ok. 800m2 trawy oraz śmieci składowanych w zaroślach, w okolicy torów kolejowych. Działania utrudniały upał oraz zmienny wiatr przez co do ugaszenia pożaru zużyto ok. 4 m3 wody.

Strony