Interwencje

Pożar pustostanu na Spichrzowej oraz wypadek na Chwaliszewie

Dnia 22.03.2017 r. około godziny 14:51 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze pustostanu na ulicy Spichrzowej w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy: GBA, GCBA, SD-30 oraz SOp z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że palą się pomieszczenia na pierwszym piętrze pustostanu.

JRG-6 Zderzenie samochodu osobowego z dostawczym

W dniu 21.03.2017r. zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze S-11. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano samochód dostawczy, który uderzył w tył samochodu osobowego. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, odłączoniu akumulatorów w pojazdach, na polecenie ZRM wykonano dostęp do osoby poszkodowanej znajdującej się w samochodzie osobowym przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Przyczynę wypadku ustala Policja.

Opracował: st. asp. Piotr Fiszer

Pracowity poniedziałek w JRG 1

Pracowicie zaczął się tydzień w JRG 1. Pomiędzy godz. 8.00 a 14.00, zmiana służbowa kilkukrotnie dysponowana była do zdarzeń takich jak: monitoring pożarowy w obiekcie Stary Browar, powalone drzewo na ul. Małe Garbary, kobieta przysypana gruzem z remontowanej kamienicy na ul. Garbary, oraz pomoc SGRW z JRG5 i Policji w wydobyciu ze studni ciała poszukiwanej kobiety.

SGRW - wydobycie ciała ze studni

W poniedziałek, 20 marca, SGRW została zadysponowana do pomocy Policji. Ponieważ po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że na powierzchni wody nie widać nic podejrzanego i nie wiadomo było jak głęboka jest studnia równolegle do działań została zadysponowana SGRW-N.
Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na wypompowaniu wody ze studni. W tym samym czasie ratownicy wodni monitorowali kamerą strefę poniżej lustra wody. Okazało się, że faktycznie na samym dnie studni odnaleziono ciało poszukiwanej kobiety.

JRG 7 - Wiatr dał się we znaki

Wczorajszy dzień okazał się kolejną bardzo pracowitą służbą dla poznańskich strażaków. Silny, porywisty wiatr spowodował wiele szkód w całej Polsce. Ratajscy strażacy interweniowali tego dnia kilkukrotnie, między innymi na:
-os. Stare Żegrze - oderwana płyta szalunkowa wisząca na wysokości,
-ul. Pleszewska - przewrócone blaszane garaże,
-ul. Bobrzańska - przewrócona wiata przystankowa,
-os. Czecha - poluzowane elementy konstrukcji dachu na przedszkolu,
-os. Rusa - zerwane opierzenie dachu wiszące na wysokości,

Kolizja w Kostrzynie Wlkp.

19.03.2017 roku SKKM Poznań zadysponowało zastępy GCBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Kostrzyn Wlkp. do wypadku samochodowego na rynku w Kostrzynie Wlkp. Na miejscu okazało się, że zderzyły się dwa samochody, a dwóch uczestników uciekło z miejsca wypadku. Policja rozpoczęła już proces poszukiwania zbiegów. Pozostali uczestnicy nie wymagali pomocy medycznej. Jeden z samochodów przewrócił ponadto lampę uliczną, która stwarzała zagrożenie porażenia prądem przechodniów. Cały teren zabezpieczono, odłączono akumulatory, a miejsce przekazano w ręce policji.

JRG-7 Kolizja podczas zmiany służby

17 marca podczas porannej zmiany służby w JRG nr 7 z głośników rozległ się alarm. Zastępy GCBA-Rt i SCRt z naszej jednostki zostały zadysponowane do wypadku na ul. Hetmańskiej przy dojeździe do ronda Starołęka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali 2 rozbite Volkswageny: Passat oraz Polo. Z niewyjaśnionych przyczyn doszło do kolizji obu pojazdów w wyniku czego jeden z nich uderzył w przydrożną latarnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wypadek w Skórzewie

W dniu 14 marca br. około godziny 11:00 doszło do wypadku w Skórzewie na ulicy Kolejowej. Pierwszy na miejsce zdarzenia przybył samochód operacyjny z JRG nr 2 z Dowódcą oraz Zastępcą Dowódcy JRG nr 2. W wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Audi A5 oraz Opel Astra, wszystkie osoby uczestniczące wypadku znajdują się poza pojazdami, na miejscu medyczne czynności ratunkowe prowadzi zespół ratownictwa medycznego.

JRG 2 – wypadek na ruchliwym skrzyżowaniu

W dniu 14 marca br. zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Głogowska i Hetmańska. W tym miejscu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w którym podróżowały łącznie 3 osoby. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu części ulicy Głogowskiej
z użytkowania na czas prowadzenia działań ratowniczych oraz wsparciu psychicznemu osób poszkodowanych. Przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego przebadał uczestników wypadku.

Pracowita służba

14 marca br. okazał się pracowitym dniem dla strażaków ze zmiany I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2. Pierwszą interwencję podjęto o godzinie 9:33, przerywając tym samym szkolenie prowadzone przez dowódcę jednostki mł. bryg. Jarosława Kuśmirka. SKKM alarmował strażaków podczas zajęć jeszcze dwukrotnie dysponując wozy bojowe do zdarzeń. Łącznie tego dnia jednostka zanotowała 10 interwencji z czego dwukrotnie strażacy interweniowali przy pożarach, czterokrotnie przy miejscowych zagrożeniach oraz czterokrotnie przy alarmach fałszywych.

Nietypowa interwencja strażaków z Grunwaldu

Do nietypowej interwencji doszło w dniu 15 marca br. Do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zgłosili się funkcjonariusze Policji z prośbą o pomoc w zdjęciu kajdanek mężczyźnie. Działania strażaków polegały na schłodzeniu i zabezpieczeniu dłoni oraz rozcięciu kajdanek i po krótkiej chwili mężczyzna został oswobodzony.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuśmirek
Zdjęcia: mł. asp. Damian Nowak

Paliła się sadza w kominie na Łazarzu

W dniu 14 marca br. zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostały zadysponowane do pożaru w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Poznaniu na ulicy Klaudyny Potockiej. Na miejscu okazało się, że pali się sadza w kominie. Działania strażaków polegały na ugaszeniu palącej się sadzy przy pomocy piasku oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego przy pomocy wyciora. Następnie przewietrzono zadymione pomieszczenia w budynku oraz sprawdzono stężenie tlenku węgla za pomocą dostępnego sprzętu pomiarowego. Po likwidacji zagrożenia miejsce działań ratowniczych przekazano.

JRG-8 WYPADEK W BIEDRUSKU

W dniu 14 marca 2017 roku zastępy GBA 2,5/24 z JRG-8 oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z Biedruska zadysponowane zostały do kolizji w miejscowości Biedrusko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono kolizję trzech samochodów osobowych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodach, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu oraz kierowaniu ruchem drogowym. Uczestnicy zdarzenia nie wymagali udzielenia pomocy medycznej.

Opracował:
sekc. Kitkowski P.

JRG5 - kolizja na ul. Koszalińskiej

W dniu 06.03.2017 r. około godziny 19:00 dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 zostały zadysponowane do groźnie wyglądającego wypadku przy ulicy Koszalińskiej.
Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia, zastano samochód osobowy, który uderzając w drzewo wyrwał je na poziomie gruntu i zatrzymał się dwa metry dalej. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach.

Strony