Interwencje

Tragiczny wypadek na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu

12 czerwca br. o godz. 23:51 zastępy GBA-Rt 2,5/16, GCBA 5/32 z JRG 2 Poznań oraz GBA-Rt 2,7/16 z SA PSP Poznań zostały zadysponowane do wypadku drogowego przy ul. Grunwaldzkiej. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy uderzył w słup, w środku znajdują się osoby poszkodowane. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że w wypadku udział brało 5 osób. Z powodu dużej siły uderzenia bokiem w słup trakcyjny auto rozpadło się na 2 części. W przedniej części pojazdu znajdowały się 2 nieprzytomne osoby.

JRG 5 - Wybuch butli w bloku mieszkalnym.

16 czerwca br. około godz. 16:00 zastępy JRG nr 5 zostały zadysponowane do zdarzenia, do którego doszło na os. Jana III Sobieskiego w bloku nr 23. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wejściu do budynku doszło do wybuchu 5 kg. butli z tlenem, którą wynosiła jedna osoba. Na zewnątrz budynku znajdowały się dwie osoby poszkodowane, którym osoby postronne udzielały pierwszej pomocy.

JRG-7 Pożar auta

W dniu 09.06.18r. zastęp z JRG7 został zadysponowany do pożaru auta osobowego. Ratownikom zabezpieczonym w aparaty ochrony układu oddechowego, po podaniu jednego prądu wody w natarciu, udało się ugasić samochód. Najczęściej powodem takiego pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej. Całość procesu w głównej mierze zaczyna się w komorze silnika. Samochody ze względu na materiały, z których są wykonane, płoną bardzo szybko. Zwykle w ciągu 15 - 20 minut pożarem objęty jest cały pojazd.

Pożar lasu

9 czerwca o godz. 11: 12 zastęp GCBA z JRG 2 wraz z SA PSP Poznań, OSP Plewiska oraz OSP Luboń został zadysponowany do pożaru lasu przy ul. Sadowej w Komornikach. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że pali się ściółka leśna na obszarze ok. 2ha a KDR poprosił o dodatkowe SiS. Działania komplikował wiatr, który powodował szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, a trudne ukształtowanie terenu spowodowane okoliczną żwirownią, utrudniało dotarcie i poruszanie się na miejscu zdarzenia.

JRG-7 Pożar mieszkania przy ul. Starołeckiej.

7 czerwca br. o godzinie 22:18 do SKKM w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ul. Starołęckiej. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z JRG 7, SA PSP oraz OSP Poznań-Głuszyna. Po przyjeździe pierwszych zastępów strażacy zastali gęsty dym wydobywający się z okien mieszkania na pierwszym piętrze oraz zadymienie na klatce schodowej.

JRG 7 - Groźne zdarzenie na rondzie

27 maja 2018 roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na ul. Ostrowską gdzie miało dojść do wycieku paliwa z pojazdu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu ustalono, że kierowca samochodu osobowego zjeżdżając z ronda stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Kierowca opuścił pojazd przed przybyciem służb i nie wymagał pomocy medycznej. Z leżącego na boku samochodu zaczęło wypływać paliwo.

Z wypadku na wypadek.

W dniu 28.05.18. zastępy SLRt i GCBA zostały zadysponowane do wypadku na DK 5 pod Stęszewem, gdzie doszło do zderzenia 3 pojazdów - 2 osobowych i ciężarowego. W wyniku kolizji dachowało jedno z aut. Pomimo dużych zniszczeń, kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach. Przybyłe na miejsce Pogotowie Ratunkowe udzieliło kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, nie wymagana była dalsza hospitalizacja.
W działaniach udział brały zastępy z JRG-9, OSP Stęszew, OSP Strykowo, ZRM ze Stęszewa i Wydział Ruchu Drogowego Policji z Poznania.

Pożar lasu w Puszczykowie

W środę, 23 maja o godzinie 18.06 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu przyjęło zgłoszenie, że przy ulicy Niwka Stara w Puszczykowie pali się las. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych działań, a następnie podano dwa prądy wody w natarciu na palące się runo leśne. Pożar objął swoją powierzchnią około 600m2 poszycia leśnego, do gaszenie którego wysłano GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 oraz GLBM z Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie.

Pożar budynku na ulicy Drzymały

1 czerwca 2018 r. około godziny 01:39 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o dymie wydobywającym się z okna budynku przy ulicy Drzymały w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych z JRG-1 potwierdzono sytuację wynikającą z przyjętego zgłoszenia. Przed przyjazdem straży pożarnej z budynku ewakuowały się 2 osoby.

JRG – 7 Pomoc w województwie kujawsko – pomorskim.

W noc z 28.05 na 29.05 dwa zastępy wozów pożarniczych zostały zadysponowane do pożaru terenu składowania odpadów. Pożar według szacunków Kierującego Działaniem Ratowniczym objął teren o wymiarach około 200m2. Akcja bardzo skomplikowana, prowadzona w porze nocnej nastręcza wiele niedogodności. Praca w silnym zadymieniu wymaga od ratowników zabezpieczenia ratowników w aparaty ochrony układu oddechowego. Z tego powodu jeden z nośników kontenerów, transportował kontener z aparatami ochrony układu oddechowego.

JRG-7 Pomoc Policji w otwarciu mieszkania

26 maja br. o godz. 15:30 zastępy GCBA-Rt oraz SCH-44 z JRG 7 zostały zadysponowane na ul. Katowicką w Poznaniu do pomocy Policji w otwarciu mieszkania. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pracownika ochrony budynku, który wskazał mieszkanie na 3 piętrze, w którym mieszka samotnie mężczyzna. Z relacji sąsiadów wynikało, że lokator od ok. tygodnia nie był przez nikogo widziany. Dodatkowo na klatce schodowej unosił się nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

JRG 9 - Pożar domu w Puszczykowie

W dniu 21 maja 2018 roku około godziny 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku jednorodzinnym, w trakcie budowy przy ul. Rolnej w Puszczykowie. Do akcji zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 oraz zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Mosiny, Lubonia, Kamionek, Radzewic, Pecnej oraz zastęp ze Szkoły Aspirantów w Poznaniu. Na miejsce po dłuższej chwili przybył oficer operacyjny oraz kontener z aparatami powietrznymi (ODO)

JRG 7 - kłopotliwe obrączki

W dniu w dniu 20 maja br. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 dwukrotnie musieli zmierzyć się z obrączkami, które powodowały ból i dyskomfort. Zdejmowanie biżuterii powodującej ból staje się powoli jedną ze specjalizacji straży pożarnej.

Strony