Interwencje

Wypadek na ul. św. Wawrzyńca

W dniu 18.06.2019r. zastępy z JRG 4 zostały zadysponowane do wypadku na ulicy św. Wawrzyńca w Poznaniu . Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd dostawczy marki Mercedes Sprinter na pasie oddzielającym jezdnie, który uderzył w latarnie uliczną . Na drodze znajdował się również samochód osobowy marki Mercedes C200 z uszkodzoną maską na wskutek uderzenia spadającego elementu z lampy. Na miejscu obecne było ZRM zajmujące się kierowcą z pojazdu dostawczego. Działania straży pożarnej polegały m.in.

Pożar w Kostrzynie

W dniu 12 czerwca 2019 roku około godziny 10:50 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Nowotarskiego w Kostrzynie. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG 3, JRG 1, OSP Kostrzyn, OSP Brzeźno, OSP Kleszczewo, OSP Gowarzewo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Straż Pożarna zastała pożar dachu w budynku jednorodzinnym. W wyniku tego zdarzenia doszło do spalenia poszycia oraz otuliny dachowej. Mieszkańcy ewakuowali się przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Nietypowa interwencja

Ostatnia służba przyniosła strażakom z JRG 2 Poznań niespodziewany wyjazd. Strażacy znani są z częstej pomocy zagrożonym zwierzętom. W społeczeństwie rozpowszechnił się mylny obraz pracy strażaka ściągającego kota z drzewa. W dniu 08 czerwca br. strażacy zostali wezwali do pomocy kotu, który nie znajdował się na drzewie tylko w komorze silnika samochodu osobowego. Kot był bardzo mały. Prawdopodobną przyczyną wejścia kota pod samochód było jego przestraszenie. Koty najczęściej wchodzą do komory silnikowej samochodu w zimniejsze dni w celu ogrzania.

Dzień PSZCZELARZA.

Ostatnia służba (w dniu 04.06.2019) obfitowała w wyjazdy do zdarzeń z udziałem owadów błonkoskrzydłych. Tak się złożyło, że wszystkie zdarzenia dotyczyły pszczelich rojów. Pszczoły są owadami zapylającymi, co oznacza, że odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, głównie na terenie USA i Europy Zachodniej. Prawdopodobną przyczyną wymierania jest stosowanie pestycydów w czasie kwitnięcia roślin. Dlatego, wszelkie działania Straży Pożarnej zmierzają do bezpiecznego usunięcia roju. Zabezpieczony rój przekazuje się pszczelarzowi.

Pracowity poranek na JRG 3

W dniu 06 czerwca 2019 r. w godzinach porannych strażacy z JRG3, OSP Swarzędz oraz OSP Kobylnica zostali zadysponowani do pożaru w miejscowości Jasin. Po dojeździe na miejsce pracownicy firmy ewakuowali się do miejsca zbiórki, oraz wskazali miejsce pożaru. Po rozpoznaniu okazało się że palą się dwie baterie trakcyjne do wózków widłowych. Działania polegały na dotarciu do zadymionego pomieszczenia w aparatach ochronnych dróg oddechowych, ugaszeniu baterii przy pomocy gaśnic proszkowych, oddymieniu oraz przewietrzeniu pomieszczeń hali.

JRG-8 Na ratunek psu

Dnia 29.05.2019r. strażacy z JRG 8 zostali wezwani do Miękowa w celu wydobycia z dołu na terenie prywatnej posesji psa rasy Mastif Pirenejski.
Ponad osiemdziesięciokilogramowe zwierzę utknęło w zagłębieniu mającym być kiedyś częścią winnicy. Zarówno ze względu na masę, jak i rodzaj konstrukcji, pies nie był w stanie samodzielnie wydostać się na powierzchnię.
Wykorzystaliśmy uprząż ewakuacyjną, jednak po założeniu zajmowała 1/3 długości psa, więc podniesienie w pionie nie wchodziło w grę.

Rozbita awionetka

Dnia 25.05.2019 roku po godzinie 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku awionetki na lotnisku Ligowiec. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3 , JRG 6 a także wozy bojowe z OSP Kobylnica oraz OSP Swarzędz. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia zastano rozbity samolot ultralekki STAR LT-96 na pasie startowym lotniska. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej.

JRG 9 Pożar budynku mieszkalnego w Rogalinku

W dniu 23.05.2019 około godziny 21 wpłynęło zgłoszenie o widocznym zadymieniu w miejscowości Rogalinek. Przybyłe na miejsce zdarzenia pierwsze zastępy Państwowej Straży Pożarnej zastały budynek mieszkalny objęty ogniem. Z uzyskanych informacji wynikało, że w środku płonącego domu może przebywać osoba. W celu opanowania pożaru podano cztery prądy gaśnicze, a sam pożar zlokalizowano w pomieszczeniu kuchennym.

Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Dnia 22.05.2019r. w godzinach wieczornych strażacy z JRG 2 zostali wezwani do zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Przybyszewskiego w rejonie skrzyżowania z ulicą Szamarzewskiego. Kierowca podróżujący samochodem osobowym był zakleszczony w pojeździe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyto zakleszczonego kierowcę i przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

JRG 7 - Gazowa środa

22 maja tuż przed godziną 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o przerwanym rurociągu gazowym przy ul. Kaliskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, ustalono, że podczas prac rozbiórkowych koparka uszkodziła rurę z gazem powodując jej rozszczelnienie. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuacji osób przebywających w strefie, w tym budynków wielorodzinnych i przedszkola.

Tragiczny pożar garażu na poznańskim Sypniewie

W dniu 15.05.2019 r. zastęp GBA-Rt z JRG-6 został zadysponowany do pożaru garażu na poznańskim Sypniewie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania ustalono, że w garażu znajdują się zwęglone zwłoki mężczyzny a pożar został ugaszony przed przybyciem straży pożarnej. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu pomiaru wewnątrz garażu detektorem wielogazowym (nie stwierdzono obecności stężeń wybuchowych i toksycznych) oraz kamerą termowizyjną, przewietrzeniu pomieszczenia oraz pomocy Policji w oględzinach.

Strony