Interwencje

JRG 4 - Wypadek z udziałem motocykla

W dniu 19.10.2017r. zmiana I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 została zaalarmowana przez SKKM w Poznaniu do zdarzenia z udziałem motocykla przy ul. Świętego Wawrzyńca. Ze zgłoszenia wynikało, że poszkodowany prowadzący motocykl jest przytomny a z pojazdu wydobywa się dym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w zdarzeniu brała udział jedna osoba - kierujący motocyklem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz niezwłocznie przystąpili do udzielenia KPP osobie poszkodowanej.

Pożar samochodu ul. Głogowska

Dnia 17 października 2017 roku strażacy z Grunwaldu o godzinie 19:15 dostali zgłoszenie o pożarze samochodu na skrzyżowaniu ulic Głogowska / Śniadeckich. Po dojeździe zabezpieczono miejsce zdarzenia i przystąpiono do gaszenia palącego się samochodu przy użyciu jednego prądu gaśniczego w natarciu. Akcja strażaków przebiegła sprawnie i błyskawicznie, ruch pojazdów w kierunku centrum został szybko wznowiony.

Autor: mł.asp. Damian Nowak

JRG 7 - Pożar w centrum handlowym

W dniu 5.10.2017 r. ok. godz. 2.20 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o pożarze i zadymieniu w restauracji KFC w centrum handlowym M1. Po dojeździe pierwszych zastępów z JRG 7 ustalono że w restauracji panuje dość duże zadymienie pochodzące z części kuchennej lokalu. Ustalono, że pali się przechowywana panierka w metalowej kuwecie stosowana w restauracji. Pożar ugaszono, a pomieszczenia przewietrzono.

mł. kpt. Sebastian Przydanek

Wybuch pieca cukierniczego przy ul. Kraszewskiego

W dniu 12.10.2017 o godz. 20: 11 zastępy GBA, GCBA oraz SCD-32 zostały zadysponowane na ul. Kraszewskiego. Ze zgłoszenia wynikało, że w jednej z kamienic doszło do wybuchu i pali się piwnica. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pali się jedno z pomieszczeń zakładu cukierniczego. Wykonano dostęp do pomieszczenia przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Ratownicy podali 1 prąd wody na palące się pomieszczenie gospodarcze. Następnie przewietrzono pomieszczenie i dokładnie sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla.

Zderzenie tramwaju z samochodem policyjnym

Dnia 09.10.2017 r. około godziny 10:19 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku tramwaju z samochodem policyjnym na ulicy Podwale w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy z JRG-1 oraz JRG-3 wraz z kierownictwem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że przy wjeździe na pętlę tramwajową doszło do zderzenia tramwaju linii nr 7 z samochodem osobowym VW T4, który po zderzeniu uderzył w słup sygnalizatora świetlnego.

Orkan Ksawery – pracowita służba JRG 9.

Orkan Ksawery w czwartek 05.10.0217 pojawi się w Polsce, po południu około godziny 17 dotarł nad Wielkopolskę. Był to drugi stopień zagrożenia w trzystopniowej skali, wiatr osiągał prędkość ponad 130 km/godz., powodując na swojej drodze ogromne zniszczenia. Tego dnia w gotowości zostały postawione wszystkie służby. Strażacy z JRG 9 wraz ze wszystkimi pobliskimi OSP walczyli tego dnia z żywiołem.

Ksawery w Poznaniu

W dniu 5 października przez Poznań przeszedł orkan Ksawery powodując wiele strat. Silny wiatr uszkadzał budynki, przewracał drzewa, zrywał linie energetyczne. Strażacy skutki nawałnicy usuwali przez całą czwartkowa noc oraz piątek.
Najwięcej zdarzeń dotyczyło połamanych gałęzi i przewróconych drzew tarasujących drogi i chodniki. Drzewa przewracając się zrywały linie energetyczne, uszkadzały domy i samochody.

JRG 2 - Alarm pożarowy podczas Poznań Game Arena 2017.

W dniu 7.10.2017r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu odebrało zgłoszenie z monitoringu przeciwpożarowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. SKKM niezwłocznie zadysponowało pluton gaśniczy z JRG 2. Zastępy przybyłe na miejsce zdarzenia zostały poinformowane o wciśniętym ręcznym ostrzegaczu przeciwpożarowym w jednej z hal wystawowych. Po sprawdzeniu pod względem pożarowym całej hali strażacy nie wykryli żadnego zagrożenia. Po przekazaniu miejsca zdarzenia obsłudze obiektu zastępy udały się do bazy.

Artykuł sporządził: mł. asp. Józef Śmiechowski

Mięso w garnku na Gorczyczewskiego.

Ok. godziny 4:16 trzy zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane do zadymienia na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym przy ul. Gorczyczewskiego. Po przybyciu na miejsce oraz zabezpieczeniu terenu akcji d-ca akcji w trakcie rozpoznania ustalił, że przyczyna zadymienia była pozostawiona potrawa na kuchence. Dokonano również pomiaru stężenia tlenku węgla na klatce schodowej oraz w mieszkaniach, nie stwierdzono zagrożenia.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Leśniak

Zdarzenie na autostradzie A2 w miejscowości Nagradowice.

W dniu 4.10.2017 r. zastępy GBA/Rt 2,5/16 i SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia na autostradzie A2 w miejscowości Nagradowice. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Hyundai Tucson znajdujący się w rowie oraz przyczepkę usytuowaną nieopodal uszkodzonego pojazdu. W wyniku uderzenia samochodu w barierki autostradowe doszło do odczepienia się przyczepki samochodowej oraz zgubienia przewożonego na niej ładunku-drewna.

JRG 8 - Kolizja 2 aut osobowych w Biedrusku

W dniu 02.10.2017r. zastępy GBA-RT z JRG-8, OSP Promnice oraz Wojskowa Straż Pożarna zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ul. Chludowskiej w Biedrusku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe, żaden z kierujących pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu nie wymagał pomocy ZRM. Dalsze działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Miejsce zdarzenia przekazano Policji, która wyjaśnia przyczyny kolizji.

JRG 7 - SGRT we Wrześni

Dnia 2 października 2017 roku po godzinie 8:00 na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Września doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz ciągnika siodłowego z naczepą. W wyniku zderzenia ciągnik z naczepą przewrócił się na bok w poprzek drogi całkowicie ją blokując. Do pomocy zastępom będącym na miejscu zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego Poznań 7. Działania poznańskich strażaków w pierwszej kolejności polegały na wypompowaniu oleju napędowego ze zbiornika.

Jedna służba, trzy pożary.

Ostatni dzień września upłynął pracowicie w mosińskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 9. Spokojną, poranną zmianę służby przerwał wyjazd do pożaru Porsche 944 S w Puszczykowie. Po przybyciu zastępu GCBA Rt okazało się, że pożar komory silnikowej został opanowany przez użytkownika pojazdu za pomocą podręcznej gaśnicy samochodowej.
Około godziny 16.00 ten sam zastęp udał się do Krajkowa, gdzie zgłoszono pożar ścierniska. Po przyjeździe okazało się, że był to kontrolowany proces wypalania łęcin ziemniaków przez właściciela pola, który wykonywał orkę na polu po zbiorach.

Pożar samochodu Porsche GT3 przy ul. Węglowej

W dniu 30.09.2017 r. około godziny 22:07 w Poznaniu przy ul. Węglowej doszło do pożaru samochodu osobowego Porsche GT3. Do akcji zadysponowany został zastęp GBA-Rt 2,5/16 z JRG nr 2. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru poprzez podanie dwóch prądów wody. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja, która będzie ustalała przyczyny pożaru.

sporządził: kpt. Kamil Skieresz

Strony