Interwencje

Wypadek w Koninku

W dniu 28.04.2017 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kamionki zostały zadysponowane do wypadku w Koninku przy ulicy Drukarskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano trzy rozbite samochody ciężarowe, z których jeden z nich zjechał do rowu. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej u osoby nieprzytomnej bez parametrów życiowych oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach biorących udział w zdarzeniu.

JRG 7 - Wypadek na Zamenhofa

Dnia 26 kwietnia 2017 roku poranną zmianę służby przerwało wezwanie do wypadku samochodu osobowego z tramwajem na ul. Zamenhofa. Do zdarzenia wyjechaliśmy dwoma zastępami - GCBA-Rt i GBA. Po dotarciu na miejsce zastano samochód osobowy wepchnięty przez tramwaj na torowisko w pasie zieleni, w którym znajdował się uwięziony kierowca. Zespół Ratownictwa Medycznego zajął się poszkodowanym z fotelu pasażera, a strażacy przystąpili do uwalniania kierowcy przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

JRG 7 - Wypadek na skrzyżowaniu

Dnia 23 kwietnia 2017 roku na skrzyżowaniu ulicy Brneńskiej z ulicą Anny Jantar doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego na miejsce zdarzenia zadysponowało zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7. Po dojeździe zastano dwa rozbite pojazdy znajdujące się na środku skrzyżowania. Osoby podróżujące autami opuściły je o własnych siłach jednak dwie osoby uskarżały się na dolegliwości.

Dachowanie w miejscowości Pierzchno

W dniu 20.04.2017r. ok. godziny 19 zastępy z JRG-6 oraz OSP Kórnik zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Pierzchno. Po przybyciu na miejsce zastano samochód osobowy marki Nissan Primera po dachowaniu. Pojazdem jechały dwie osoby, jedna po przebadaniu nie wymagała hospitalizacji, druga natomiast została przekazana ratownikom LPR. Działania JOP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji i neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz zabezpieczenia lądowania i startu LPR.

SGRChem-Eko na A-2

W dniu 17.04.2017r zastępy z JRG 6 zostały zadysponowane do wypadku na autostradzie A-2 na wysokości miejscowości Zdzisławice powiat Średzki, gdzie doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem dostawczym. Działania SGRChem-Eko polegały na przepompowaniu około 350 litrów oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika w pojeździe ciężarowym. W wyniku zderzenia obrażenia odniósł kierowca samochodu dostawczego, który został przetransportowany przez ZRM do szpitala. Okoliczności wypadku ustala Policja.

Kolejny wypadek na ul. Hlonda

Dnia 17.04.17r. około godziny 16:20 zastęp GCBA 5/32 został zadysponowany do kolizji samochodu osobowego marki Opel Omega przy ul. Hlonda (dokładnie w tym samym miejscu dwa dni wcześniej doszło do tragicznego w skutkach wypadku). Po dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pojazd wypadł z drogi, taranując tym samym barierki ochronne i zderzył się z filarem wiaduktu. Na skutek uderzenia w komorze silnika wybuchł pożar, który za pomocą gaśnic ugasił kierujący przed przybyciem JOP. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora.

JRG-3, Niespokojna służba w Niedziele Wielkanocną

W dniu 16 kwietnia br. o godzi. 12:54 JRG-3 została zadysponowana przez SKKM PSP w Poznaniu do miejscowości Pobiedziska, gdzie miało miejsce nagłe zatrzymanie krążenia u 80 letnie kobiety przebywającej w domu opieki. Do zdarzenia również zostało zaalarmowane OSP Pobiedziska oraz przybył na miejsce śmigłowiec z LPR.

Tragiczne przedpołudnie

W dniu 13.04.2017r. na ul.Szosa Poznańska doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Działania ratowników JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą sprzętu hydraulicznego do osoby poszkodowanej w samochodzie dostawczym marki KIA, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, neutralizacji płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu oraz wykonaniu czynności związanych z wykonanie dostępu do denata, w trakcie działań droga nr 430 była całkowicie zablokowana.

Opracowanie: ZMI

Samochód uderzył w słup sygnalizacji świetlnej

Dnia 12.04.2017 r. około godziny 17:32 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego marki Nissan Micra na ulicy Hlonda w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/16 z JRG-1 oraz zastęp z JRG-3. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego z JRG-1 stwierdzono, że samochód osobowy, w którym podróżowały 2 osoby uderzył w słup sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód o własnych siłach, natomiast pasażer został uwięziony w pojeździe.

Wypadek z udziłem motocykla

W dniu 10.04.2017r. zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do zdarzenia na ul. Pokrzywno. Po dojeździe JOP na miejsce zdarzenia, zastano motocykl, który leżał na łuku drogi. W wyniku tego zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące motocyklem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanym, odłączeniu akumulatora. Przyczynę wypadku ustala Policja.
Sporządził: mł. kpt. Piotr Grzebyta

JRG 7 - Pożar w budynku przy ul. Katowickiej

Na jednej z ostatnich służb w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 zastępy gaśnicze brały udział w zdarzeniu przy ul. Katowickiej. Według zgłoszenia, w budynku wielorodzinnym doszło do silnego zadymienia pionu klatki schodowej. Szybko udało się zlokalizować i ugasić źródło pożaru - paliły się śmietniki z tworzywa sztucznego. Przystąpiono do oddymiania pomieszczeń wykorzystując wentylację nadciśnieniową. W działaniach prócz zastępów z JRG Nr 7 brała udział Policja oraz Pogotowie Gazowe.

Uszkodzony zbiornik paliwa w samochodzie ciężarowym.

W dniu 05.04.2017r zastępy z JRG 6 zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Babki. Po przybyciu na miejsce okazało się, że doszło do uszkodzenia zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przepompowaniu około 200 litrów oleju napędowego, który pozostał w uszkodzonym zbiorniku oraz sorpcji takiej samej ilości z powierzchni drogi.
Sporządził: st. asp. Piotr Fiszer

JRG 7 - Nietypowy wypadek

Dnia 2 kwietnia 2017 roku zastępy GCBA-Rt i SCRt zostały zadysponowane na ul. Łacina do wypadku dwóch samochodów osobowych. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wypadek miał miejsce na terenie parkingu podziemnego galerii handlowej przez co końcowy etap drogi strażacy musieli pokonać pieszo, ponieważ parking ten nie jest przystosowany do wjazdu samochodów ciężarowych. Po dotarciu zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Odłączono także akumulatory w rozbitych pojazdach oraz dokonano sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Wypadek ul. Garbary

W dniu 2.04.2017 r około godziny 7:55 zastępy GBA Rt2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG-1 zostały zadysponowane do wypadku na ul. Garbary w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że wypadkowi uległy dwa samochody osobowe Skoda Octavia oraz Ford Mondeo, wszyscy znajdowali się poza pojazdami, jedna osoba jest poszkodowana. Dodatkowo uszkodzeniu uległy również 3 zaparkowane auta. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, który został odwieziony do szpitala przez przybyłą na miejsce Karetkę Pogotowia.

Pożary traw JRG-9

W dniu 27-03-2017 zastęp GCBA z JRG-9 został zadysponowany do pożaru nieużytku rolnego w miejscowości Mieczewo o powierzchni ok. 1 ha. Pożar rozprzestrzeniała się bardzo szybko i stanowił zagrożenie dla pobliskiego lasu.
W minionym okresie odnotowujemy zwiększoną ilość interwencji związanych z pożarami traw co stanowi niebezpieczeństwo dla środowiska i ludzi.

Więcej na ten temat na stronie KGPSP, pod linkiem:

Strony