Interwencje

JRG 8 - Pożar naczepy

W dniu 09.12.2019 r. około 11:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o jadącym drogą tirze niedaleko ronda Kombatantów na obwodnicy Murowanej Gośliny, w którym doszło do zapalenia naczepy. Do działań zadysponowane zostały samochody gaśnicze z JRG 8 oraz Murowanej Gośliny.

Dachowanie Wronczyn

W dniu 09.12.2019 roku około godziny dziesiątej do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Wronczyn. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA i GCBA z JRG 3 oraz OSP Pobiedziska.

JRG-8 Wypadek w Owińskach

W dniu 28.11.2019r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze nr 196 na wylocie z miejscowości Owińska w stronę Poznania. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 8 oraz ochotnicy z Promnic. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodowy dwóch aut osobowych. Działania strażaków w początkowej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie rannej w wypadku samochodowym oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach.

Kolizja na DW 307

W dniu 18.11.2019 roku dwa zastępy JRG4: GBA-Rt, GCBA oraz OSP Zakrzewo i OSP Niepruszewo zostały zadysponowane do wypadku na drodze DW 307 z Sierosławia w kierunku Więckowic . Z treści zgłoszenia wynikało, że samochód ciężarowy uderzył w drzewa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy z naczepą przewożący palety z mlekiem. Zestaw po uderzeniu w drzewo zjechał z drogi. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach.

Wypadek w miejscowości Joanka

W środę 20 listopada 2019 roku około godziny 15.00 zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Joanka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że doszło do zderzenia samochodu dostawczego z busem przewożącym dzieci ze szkoły. W wyniku rozpoznania ustalono, że pojazdami podróżowało 10 osób (w tym 6 dzieci w wieku szkolnym). Poszkodowana została dwójka dzieci w wieku 9 i 13 lat, którym została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc.

JRG 9 - nocne wyjazdy

Dla strażaków zmiany I z JRG 9, służba w dniu 17.11 2019, okazała się być bardzo aktywa. Spokojny dzień który przebiegał zgodnie z planem zakończył wyjazd koło godz. 18 do miejscowość Pecna gdzie strażakom z JRG 9, oraz druhom z OSP Pecna, przyszło zmierzyć się z pożarem sadzy w kominie. Ten rodzaj pożarów w początkowym okresie grzewczym staję się prawdziwą plagą i niesie za sobą wiele zagrożeń. Tuż po godzinie 23, SKKM w Poznaniu dysponuję zastęp GBA do rozpoznania zagrożenia w miejscowości Trzykolne Młyny, gdzie w budynku mieszkalnym zadziałał czujnik tlenku węgla.

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Sielskiej

Służba w dniu 16 listopada zapowiadała się spokojnie. Od samego rana los pozwolił na przeprowadzenie zajęć z doskonalenia zawodowego oraz na wykonanie wszystkich prac gospodarczych w JRG. Jednak spokój trwał tylko do wczesnych godzin popołudniowych, kiedy to zostaliśmy zadysponowani do wypadku na ulicy Głogowskiej. Z doświadczenia wiemy, że na tej ulicy kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, a konsekwencje wypadku bywają bardzo poważne.

Wypadek w Krośnie

W dniu 18 listopada 2019 zastępy z JRG 9 oraz OSP Mosina zostały zadysponowane do wypadku w Krośnie przy ulicy Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastano rozbite dwa pojazdy osobowe, w których łącznie podróżowały cztery osoby. Po przebadaniu przez przybyły zespół ratownictwa medycznego wszystkie osoby zostały przetransportowane do szpitala w Puszczykowie i Poznaniu. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W czasie prowadzenia działań ratowniczych ruch drogowy odbywał się wahadłowo. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały m. in.

JRG 7 - Uderzenie w słup sieci trakcyjnej

Ostatniego dnia października w godzinach wieczornych zastępy GBA oraz GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano na Rondo Rataje gdzie miało dojść do wypadku. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Skoda Superb, który uderzył w słup tramwajowej sieci trakcyjnej. Kierowca znajdował się poza pojazdem. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykluczeniu obrażeń u kierującego samochodem oraz rozłączeniu akumulatora w rozbitym aucie. Na szczęście sieć trakcyjna nie uległa uszkodzeniu.

Wypadek przy ul. Głogowskiej

W dniu 26.10.2019 r. przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. Kierująca samochodem marki Volkswagen uderzyła w bok Renault Laguna, którym podróżowały dwie osoby. W wyniku zderzenia, kierujący Renault doznał obrażeń, przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego podjął decyzję o przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala w celu wykonania dalszych badań. W związku ze zdarzeniem przy ul. Głogowskiej powstały poważne utrudnienia w ruchu kołowym oraz szynowym.

Opracował: ml. asp. Łukasz Leśniak

Wypadek w miejscowości Dębiec

Dnia 19.10.2019 o godz. 6.45 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG-6 zostały zadysponowane do wypadku drogowego w miejscowości Dębiec gm. Kórnik. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wypadku udział brały trzy samochody osobowe – jedna osoba została uwięziona w pojeździe.

Chemia - rozlany olej opałowy w piwnicy Centrum Handlowego

W dniu 19 października 2019 r. zastępy z JRG nr 2 zostały zadysponowane do zdarzenia w centrum handlowym zlokalizowanym przy ulicy Promienistej 160. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w pomieszczeniu piwnicznym znajduje się ok. 300 litrów rozlanego oleju opałowego, który wyciekł z uszkodzonego zbiornika. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zbudowaniu linii gaśniczej zakończonej prądownicą pianową, ewakuacji pracowników i klientów centrum handlowego (200 osób) oraz sprawdzeniu obiektu przy pomocy mierników.

JRG 3 - Uszkodzony gazociąg w Janikowie

W dniu 21.10.2019 roku przed godziną dwunastą do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o przerwanym gazociągu przy ulicy Swarzędzkiej w Janikowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 3, JRG 1 oraz OSP Kobylnica. Po przybyciu na miejsce ustalono, iż w czasie prowadzenia prac ziemnych przez koparkę został uszkodzony gazociąg wysokiego ciśnienia. Działania straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i określeniu strefy zagrożenia. W skutek zdarzenia nikt nie został ranny.

Wypadek - Bugaj

W dniu 20 października około godziny 12-ej zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, został zadysponowany do wypadku w miejscowości Bugaj.
Po dojeździe na miejsce okazało się, że kolizji uległy dwa auta osobowe. Renault Megane z uszkodzoną lewą, przednią częścią nadwozia blokowało pas ruchu w kierunku Gniezna a Suzuki Swift z rozbitym przodem wyleciało z drogi i zaparkowało w rowie. W zdarzeniu brały udział 3 osoby dorosłe, które zostały przebadaniu na miejscu przez Zespół Pogotowia Ratunkowego . Ich stan nie wymagał hospitalizacji.

Strony