Interwencje

JRG 5 - SGRW uratowała psa z zalanej fosy Fortu IXa.

W sobotę 11 sierpnia około godz. 7:15 SGRW Poznań wzięła udział w akcji ratowania psa, który uciekł opiekunce i wpadł do fosy wypełnionej wodą na terenie Fortu IXa. Pies był poszukiwany od piątku wieczorem i dopiero nad ranem został odnaleziony. Zadanie ratowników polegało w pierwszej kolejności na dotarciu do zwierzęcia, które wystraszone i zmęczone sytuacją uciekło w głąb fortu zalanego wodą. Po przyciągnięciu psiaka do ratownika zwierz okazał się całkiem sporych rozmiarów jednak nie sprawiał żadnych problemów.

Pożar mieszkania na ul. Kosińskiego

W dniu 06.08.2018 r. o godzinie 13:40 zastępy z JRG-1 zostały zadysponowane do pożaru mieszkania przy ulicy Kosińskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia JOP stwierdzono, że z okien mieszkania znajdującego się na drugim piętrze wydobywał się ciemny, gęsty dym, a od strony podwórza w oknach widoczne były płomienie. Większość mieszkańców ewakuowała się przed przybyciem JOP.

Zawalenie chlewni!

W dniu 29 lipieca 2018 r. około godziny 12.05 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie otrzymało zgłoszenie o zawaleniu się szczytu chlewni w miejscowości Śmieszkowo. Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały zawalony szczyt chlewni, część stropu oraz uszkodzone ściany kolankowe po obu stronach budynku. Budynek groził zawaleniem. W pomieszczeniach chlewni znajdowało się około 300 sztuk warchlaków. Do działań została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z Poznania.

Wybuch i zapalenie gazu w kuchence.

W dniu 02.08.2018, w mieszkaniu przy ul. Palacza poparzeniu uległo trzech młodych ludzi. Do zdarzenia doszło w momencie przygotowywania przez nich posiłku przy użyciu kuchenki gazowej. Najprawdopodobniej, w wyniku jej niesprawności doszło do niekontrolowanego i gwałtownego zapalenia się gazu, który zgromadził się w piekarniku kuchenki, wskutek czego poparzeń II stopnia uległy trzy osoby znajdujące się w bezpośredniej bliskości urządzenia. Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Pogotowie Gazowe i Energetyczne a także Policja.

Pożar filtrów EXIDE.

W dniu 27.07.2018 roku zastępy GBA ,GCBA z JRG 3 Poznań zostały zadysponowane do pożaru filtrów w zakładzie EXIDE. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że palą się filtry w metalowej obudowie wewnątrz hali produkcyjnej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podaniu jednego prądu piany średniej do wnętrza metalowej obudowy filtrów w celu wypełnieniu przestrzeni i ugaszeniu palącego się pyłu. Ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego.

JRG 7 - Pożar samochodu

23 lipca przed północą zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na ul. Milczańską do pożaru samochodu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano w pełni rozwinięty pożar samochodu osobowego Fiat Seicento. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu płonącego pojazdu jednym prądem gaśniczym. W celu całkowitego dogaszenia auta konieczne było siłowe otwarcie komory silnika przy pomocy narzędzia "Hooligan". Spalony samochód przekazano przybyłemu na miejsce patrolowi Policji.

JRG 5 - pożar podkładow kolejowych.

9 lipca 2018 r. w miejscowości Suchy Las przy ulicy Świerkowej doszło do pożaru podkładów kolejowych.
Początkowo na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp GBA z JRG- 5. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu z którego wynikało, że pali się ok. 200 m podkładów kolejowych ułożonych na ok 1,5 m wysokości, SKKM zadysponował GBA z OSP Suchy Las i GCBA z JRG-5 oraz GBA, GCBA z OSP Golęczewo i GCBA z OSP Zielątkowo.

JRG 7 - zderzenie na Kurlandzkiej

17 lipca 2018 w godzinach popołudniowych zastępy GBA i GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zadysponowano do wypadku drogowego na os. Orła Białego. Po dotarciu na miejsce i dokonaniu rozpoznania okazało się, że na ul. Kurlandzkiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, a podróżujące nimi osoby opuściły pojazdy o własnych siłach. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu jednego z rozbitych samochodów z jezdni w celu udrożnienia ruchu drogowego.

Wypadek na DK-92

W dniu 13.07.2018r w godzinach wieczornych strażacy z JRG 4 zostali zadysponowani w sile dwóch zastępów przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do wypadku dwóch samochodów. Do zdarzenia drogowego doszło na drodze krajowej nr 92.

Piątek 13.07 - pechowy dzień na podpoznańskich drogach.

Dnia 13.07 zastępy GBA-Rt oraz SCRt z JRG 6 dwukrotnie zostały zadysponowane do wypadków drogowych. Pierwszy miał miejsce w Kórniku na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 434 z ul. Konarską. Samochód ciężarowy marki Renault Magnum uderzył w tył samochodu Renault Master. Wszystkie osoby podróżujące opuściły pojazdy o własnych siłach, trzy osoby zostały ranne i wymagały przebadania przez ZRM.

Wybuch w Centrum Handlowym w Komornikach

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w dniu 09 lipca br. na terenie Centrum Handlowego Auchan w Komornikach. W znajdującej się w kompleksie handlowym pralni chemicznej, z niewyjaśnionych przyczyn doszło do wybuchu zbiornika ciśnieniowego kompresora olejowego. Na szczęście kompresor znajdował się w pomieszczeniu technicznym, w którym w momencie wybuchu nie przebywał żaden z pracowników. Siła wybuchu była tak silna, iż zniszczyła kompresor oraz wyposażenie pomieszczenia, w którym się znajdował a także ścianki działowe i pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio za ścianą.

Pożar samochodu osobowego na ulicy Lechickiej

9 lipca 2018 r. około godziny 17:09 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na chodniku przy ul. Lechickiej. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/16 z JRG-1 Poznań. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego stwierdzono, że pali się komora silnika samochodu osobowego marki BMW.

Wypadek Promno

W dniu 06.07.2018 r. dwa zastępy z JRG-3 zostały zadysponowane do wypadku dwóch samochodów osobowych na trasie z Poznania do Gniezna w pobliżu miejscowości Promno. Do zdarzenia zadysponowano również zastępy z OSP Biskupic i Pobiedzisk.

Ćwiczenia w Szpitalu.

W dniu 21.06.18. zastępy z JRG-9 zostały zadysponowane do symulowanego pożaru w budynku Szpital im. Prof. S. T. Dąbrowskiego przy ulicy Kraszewskiego w Puszczykowie. Celem ćwiczeń było rozpoznanie obiektu, sprawdzenie dróg dojazdowych do poszczególnych sekcji szpitala oraz sprawdzenie sieci hydrantowej w pobliżu obiektu.
Podczas ćwiczeń przeprowadzono rozpoznanie bojem, ewakuowano personel z zagrożonego budynku i po lokalizacji ogniska – ugaszono pożar, przewietrzając pomieszczenia z zadymienia.

Strony