Interwencje

Wypadek na ul. św. Wawrzyńca (urwane koło oraz silnik na jezdni)

W dniu 03.12.2018 roku dwa zastępy JRG nr 2: GBA-RT oraz GCBA-RT zostały zadysponowane na ul. świętego Wawrzyńca. Z treści zgłoszenia wynikało, że miał miejsce wypadek samochodu osobowego, który uderzył w bariery energochłonne. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że samochód osobowy Mitsubishi Carisma uderzył w betonowy słup wiaduktu pod ulicą Polską. Siła zderzenia musiała być bardzo duża, ponieważ w jej wyniku wyrwaniu uległo koło oraz wypadł silnik na jezdnię. Zdarzenia na pierwszy rzut oka wydawało się bardzo groźne.

Pożar sadzy w kominie

W dniu 29.11.2018 około godziny 19:50 zastępy GBA, GCBA i SCD30 z JRG 2 zostały zadysponowane do rozpoznania zagrożenia na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Szamotulskiej w Poznaniu. Na miejscu okazało się, że doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Ratownicy ubrani w aparaty ochrony układu dróg oddechowych otworzyli wyczystkę pieca kominowego i wyciągnęli żarzącą się sadzę, a piec został wygaszony przez usunięcie resztek materiału palnego. Żarzące się materiały wyniesiono na zewnątrz budynku i ugaszono.

Przekazanie specjalistycznego sprzętu dla Jednostek OSP

W czwartek 29.11.2018 w UMiG Pobiedziska odbyło się uroczyste przekazanie specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP z terenu gminy. Jednostki otrzymały:
- OSP Pobiedziska: defibrylator AED, kątowe latarki akumulatorowe
- OSP Biskupice: defibrylator AED, kątowe latarki akumulatorowe, wybijak do szyb oraz osłonę na poduszkę powietrzną w kierownicy.
- OSP Latalice: detektor wielogazowy oraz dielektryczny bosak teleskopowy
- OSP Węglewo: defibrylator AED
- OSP Kociałkowa Górka: defibrylator AED

Wypadek z udziałem samochodu z napędem hybrydowym

W dniu 27 listopada ok. godz. 19:00 na skrzyżowaniu ul. Kopanina oraz ul. Bocznej w Poznaniu doszło do zderzenia dwóch aut osobowych marki Toyota. Zdarzenie wymusiło na ratownikach użycia wiedzy zdobytej na szkoleniach, ponieważ jeden z pojazdów miał napęd hybrydowy. W tego typu działaniach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na zagrożenie wynikające z występowania w tych autach urządzeń zasilanych wysokim napięciem – ok. 200-400 V i natężeniem 300 A.

Skuteczne użycie AED

Dnia 23.11.2018 zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia u mężczyzny w wieku 51 lat w miejscowości Poznań przy ulicy Spławie. Po odebraniu zgłoszenia SKKM poinformował dowódcę zastępu o braku możliwości zadysponowania karetki pogotowia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że działania resuscytacyjne nie były prowadzone przed przybyciem strażaków. Ratownicy niezwłocznie zbadali parametry życiowe jednocześnie potwierdzając informację o braku krążenia.

Pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabowice

W piątek 30.11.2018 roku, krótko przed godziną 11:00 otrzymano zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Rabowice w gminie Swarzędz. Na miejsce zdarzenie zostały zadysponowane pobliskie Jednostki OSP oraz dwa zastępy z JRG-3. Po dotarciu na miejsce zdarzenia potwierdzono pożar budynku gospodarczego. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu i jednego prądu wody w zabezpieczeniu na sąsiedni budynek, który był bezpośrednio zagrożony pożarem.

Uwięziony koń w kanale.

W dniu 21.11.2018 po godzinie 3 w nocy strażacy z JRG 9 oraz OSP Puszczykowo dostali zgłoszenie, że w podziemnym kanale technicznym uwięziona jest klacz. Po przyjeździe weterynarza i podaniu środków uspokajających, podjęto decyzję o próbie wydostania konia z kanału. Ewakuację konia rozpoczęto od zdjęcia płyty wierzchniej kanału, która uniesiona została przy pomocy koparko-ładowarki należącej do właściciela stajni. Następnie, odkopano jedną ze ścian bocznych i wyburzono ją. Po około 2 godzinach akcji, klacz została uwolniona i wyprowadzona z kanału technicznego do stajni.

Tajemniczy proszek w kopercie

W dniu 24.11.2018 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie od Pani, która poinformowała, iż otrzymała przesyłkę, w której po otwarciu znalazła biały proszek. Folia, w której się on znajdował była uszkodzona, a kobieta miała bezpośredni kontakt z nieznaną substancją. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA z JRG 2 oraz Grupę Ratownictwa Chemicznego w sile trzech zastępów z JRG 6. Na miejsce zdarzenia dotarła także Policja oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP w Poznaniu.

JRG 8 - Pożary sadzy w kominie

W dniu 18.11.2018 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Kąty. Na miejsce zdarzenia skierowane zostały dwa zastępy strażaków z JRG-8, drabina mechaniczna z JRG-1 oraz druhowie z OSP Białężyn.

Pożar domu w Murowanej Goślinie!

Dnia 10.11.2018r. w godzinach porannych podczas zmiany służby na JRG 8 doszło do zadysponowania przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu dwóch aut gaśniczych do pożaru budynku jednorodzinnego w Murowanej Goślinie. Ponadto oprócz samochodów z JRG 8 do akcji zadysponowano również dwa wozy gaśnicze z OSP Murowana Goślina i OSP Boduszewo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono wydobywający się dym z poszycia dachowego. Pierwszym zadaniem strażaków było odcięcie źródła prądu w skrzynce elektrycznej znajdującej się na zewnątrz budynku.

Pożar garaży przy ul. Warszawskiej

W dniu 7 listopada br. ok. godziny 13:45 zastępy GBA z JRG-1 oraz GCBA z JRG-7 zostały zadysponowane do zadymienia z okolic pustostanu przy ul. Warszawskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem całkowicie objęte są dwa garaże, w tym jeden konstrukcji drewnianej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru dwoma prądami gaśniczymi w natarciu, następnie przeszukano pogorzelisko podejrzewając, iż w obiektach mogły przebywać osoby bezdomne.

Pożar fabryki opakowań w Plewiskach

Dnia 02.11.2018 r. ok godz. 19 dwa zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane do pożaru magazynu opakowań tekturowych w Plewiskach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożar jest rozwinięty w dużym stopniu a płomienie wychodzą na zewnątrz budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody – dwa przez okna budynku a jeden przez bramę. Następnie rozstawiono drabinę mechaniczną by podjąć czynności gaśnicze z dachu budynku. Po opanowaniu pożaru strażacy usuwali z wnętrza magazynu tlące się kartonowe opakowania i dogaszali je.

Wypadek w Żabnie.

W dniu 03.11.18. około godziny 14.00, zastęp GBA z JRG-9 został zadysponowany do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych na trasie Mosina – Żabinko. W wypadku poszkodowane zostały 4 osoby – kierująca Nissanem 370Z oraz 3 osoby z BMW X3, w tym ośmioletnie dziecko, które z powodu niezapiętych pasów oraz braku fotelika w pojeździe doznało licznych obrażeń. Przybyli na miejsce ratownicy udzielili poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Strony