Interwencje

JRG 2 - Wypadek tramwaju z samochodem osobowym.

W dniu 5 kwietnia 2019 na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego z ul. Przypadek doszło do zderzenie tramwaju z samochodem osobowym. Na miejsce natychmiast zadysponowany został zastęp GBA-Rt oraz GCBA z JRG 2. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące samochodem osobowym z czego jedna była nieprzytomna i uwięziona w pojeździe. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Pożar samochodu w Puszczykowie

W dniu 13 kwietnia br. ok. godz. 4.00 nad ranem Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na parkingu przy ul. Nowe Osiedle w Puszczykowie, które zostało zauważone przez kierowcę autobusu. Dyżurny SKKM zadysponował GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, w pełni rozwinięty pożar samochodu osobowego marki Opel Astra.

Wypadek dwóch aut osobowych.

W dniu dzisiejszym, zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane na ul. Kowalewicką, na której doszło do wypadku dwóch aut osobowych. Na miejscu zdarzenia, po przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniami ratowniczymi ustalił, że doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Na miejscu był obecny Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy medycznej osobom poszkodowanym w zdarzeniu. Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali na terenie miasta Poznania, natomiast pozostałe dwie osoby biorące udział w zdarzeniu, po przebadaniu przez lekarza, pozostały na miejscu.

Wyciek paliwa

W dniu 04.04.2019 w godzinach popołudniowych przy ulicy Poranek w Poznaniu, GBA 2,5/16 zostało zadysponowane do wycieku paliwa ze zbiornika. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wyciek paliwa nastąpił spod korka wlewu. Konsekwencją wycieku było zniszczenie części powłoki lakierniczej tego pojazdu oraz plama na jezdni o wielkości około 1 m2. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu linii szybkiego natarcia i sorpcji rozlanej substancji. Wezwana została Policja w celu ustalenia właściciela pojazdu.

Wypadek w Puszczykowie

Dnia 3 kwietnia 2019 roku o godzinie 15.46 zastępy z JRG 9, OSP Mosina, OSP Puszczykowo oraz Szkoły Aspirantów PSP zadysponowane zostały do wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Puszczykowo. Pociąg Intercity relacji Katowice - Gdynia uderzył w karetkę pogotowia. W wyniku zdarzenia lokomotywa wykoleiła się jedną osią. Na miejscu w wyniku obrażeń, zginęły dwie osoby jadące karetką. Trzecia osoba została uwolniona z pojazdu przez ratowników, którzy wykorzystując narzędzia hydrauliczne wykonali dostęp do poszkodowanego.

Pożar auta w galerii handlowej

W dniu 30 marca 2019r zostaliśmy zadysponowani do centrum handlowego „AVENIDA” znajdującego przy ul. Matyi w Poznaniu. Ze zgłoszenia wynikało, że na jednym z parkingów znajdującym się na pierwszym piętrze obiektu doszło do pożaru samochodu osobowego. Parkingi przy tego typu budynkach charakteryzują się bardzo nisko zawieszonym sufitem co zazwyczaj uniemożliwia wjazd pojazdów pożarniczych. Dodatkowo jak w każdym zamkniętym pomieszczeniu dym bardzo szybko się rozprzestrzenia utrudniając ratownikom dokładną lokalizację miejsca pożaru.

JRG 2 - ratowanie palca

W dniu 26.03.2019 r. w godzinach wieczornych strażacy JRG 2 zostali zadysponowani na Szpitalny Oddział Ratunkowy do Szpitala HCP w Poznaniu na ulicy 28 czerwca 1956 r.. Naszym zadaniem było zdjęcie pacjentowi wrośniętego w palec lewej ręki sygnetu.

Zderzenie dwóch pojazdów na ul. Mickiewicza

W niedzielę 24 marca zastępy GBA-Rt oraz GCBA z JRG 2 zostały zadysponowane do Poznania na skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Słowackiego, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w wyniku wypadku poszkodowana została pasażerka jednego z pojazdów. Działania strażaków polegały na udzieleniu jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji substancji ropopochodnych. Osoba poszkodowana została przekazana przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przewieziona do szpitala.

JRG 5 - wypadek koło Chludowa

27 marca około godz. 14:30 na DK 11 doszło do wypadku, w którym udział brały 2 samochody ciężarowe, bus oraz samochód osobowy. Z nieustalonych przyczyn kierujący busem najpierw otarł się o jadący z naprzeciwka pojazd ciężarowy by po chwili zderzyć się z osobówką i czołowo z nadjeżdżającym od czoła TIRem. W wyniku tego zdarzenia droga została całkowicie zablokowana na dłuższy czas. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli druhowie z OSP Golęczewo i OSP Chludowo ponieważ zastępy z JRG 5 miały do przebycia dystans kilkunastu kilometrów.

Pożar kamienicy w Swarzędzu

W dniu 22.03.2019 r. w godzinach wieczornych w Swarzędzu doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Zastępy JRG 3 i OSP Swarzędz zostały zadysponowane do pożaru kamienicy przy ulicy Wiankowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia z dwupiętrowego obiektu wydobywał się dym z okien na pierwszym i drugim piętrze. W oknie znajdującym się na pierwszym piętrze oczekiwała na pomoc mieszkanka kamienicy, która ze względu na ograniczoną możliwość poruszania sama nie mogła wydostać się z palącego budynku. Z informacji uzyskanych od kobiety wynikało, że w budynku znajduje się jeszcze jej mąż.

Tragiczny wypadek na S-5

W dniu 18.03.2019 roku przed godziną 17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze ekspresowej S-5 na wysokości miejscowości Nagradowice. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 6, JRG 9, OSP Kleszczewo oraz OSP Krzyżowniki.

JRG 7 Pożar piwnicy na os. Jagiellońskim

20 marca tuż po północy 5 zastępów PSP, w tym 3 z JRG 7 i 2 z JRG SA PSP zostały zadysponowane do pożaru piwnicy na os. Jagiellońskim w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali silne zadymienie na klatce schodowej oraz przed budynkiem. Natychmiast przystąpiono do działań gaśniczych. Jednocześnie udzielono wsparcia psychicznego kobiecie z mieszkania tuż nad pożarem, która ze względu na sędziwy wiek oraz ograniczoną zdolność poruszania się, panicznie obawiała się o własne życie.

JRG 2 - zderzenie dwóch pojazdów na ul. Sycowskiej

W dniu 15.03.2019 r. w godzinach wieczornych zastęp GCBA z JRG 2 wraz z zastępami OSP Plewiska i OSP Luboń został zadysponowany do wypadku drogowego, do którego doszło w Poznaniu przy ulicy Sycowskiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych, z których jeden na wskutek zderzenia przewrócił się na bok. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz odłączeniu akumulatorów w pojeździe.

JRG 2 - wypadek Grochowska a Marcelińska

W dniu 11.03.2019r. o godz. 22.56 zastępy z JRG-2: GBA 2,5/16 oraz GCBA 5/32 zostały zadysponowane do wypadku, który miał miejsce na skrzyżowaniu ulic Grochowskiej i Marcelińskiej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano rozbite 2 samochody osobowe znajdujące się na chodniku. W pojazdach znajdowały się dwie kobiety, które wymagały udzielenia natychmiastowej pomocy. Na miejsce zadysponowano również dyżurnego kierownictwa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz zastępy z JRG 4, Szkoły Aspirantów oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego.

Wypadek w Poznaniu przy ul. Szczepankowo

W dniu 15.03.2019 roku po godzinie 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku w Poznaniu przy ul. Szczepankowo. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz SCRt z JRG 6. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano samochód osobowy, który na łuku drogi wypadł z niej i uderzył w słup energetyczny. W wyniku zderzenia jedna osoba odniosła obrażenia.

Strony