Interwencje

Nocny pożar samochodu

Dnia 23.03 br. o godzinie 22:50 zastęp GBA 2,5/16 z JRG-1 został zadysponowany do pożaru samochodu na ul. Urbanowskiej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że płonął cały pojazd, towarzyszyła temu bardzo wysoka temperatura i duże zadymienie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru jednym prądem gaśniczym piany. W zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba. Wrak samochodu sprawdzono kamerą termowizyjną i przekazano Policji, która również bada przyczyny powstania pożaru.

Wypadek w Konarzewie.

W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności doszło do wypadku na ulicy Kościelnej w Konarzewie. W dniu 24.03.2020. tuż przed godziną 16 pękł sprzęg dyszla w ciągniętej za ciągnikiem rolniczym przyczepce, w wyniku czego uderzyła ona w pojazd osobowy poruszający się po przeciwległym pasie. W wypadku lekko ranny został kierujący pojazdem osobowym, któremu pomocy udzieliło Pogotowie Ratunkowe, mężczyzna nie został zabrany do szpitala. Utrudnienia w ruchu na trasie trwały około godziny.

Pożar dachu na Gwarnej

21 marca 2020 roku około godziny 16:25 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze dachu jednego z lokali gastronomicznych przy ulicy Gwarnej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych z JRG-1 i JRG-2 okazało się, że z dachu budynku zlokalizowanego w podwórzu unosi się gęsty, czarny dym. Pracownicy lokalu ewakuowali się jeszcze przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Pożar budynku mieszkalnego

Gdy cała Polska walczy z epidemią koronawirusa nie oznacza to, że wokół nas nie dochodzi do innych zagrożeń. Strażacy każdego dnia podejmują walkę o ludzkie życie i mienie. Tak było 20 marca 2020 roku, kiedy to strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 wraz z druhami OSP w ostatniej chwili uratowali z płomieni nieprzytomnego mężczyznę.

Pożar w Kostrzynie

W dniu 11 marca 2020 roku około godziny 16.40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego przy ulicy gen. Ignacego Prądzyńskiego w Kostrzynie. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy GCBA i SCD 30 z JRG 3 oraz GBA i GCBA z OSP Kostrzyn. Po przybyciu na miejsce zdarzenia SP zastała samochód osobowy w całości objęty pożarem a ogień rozprzestrzeniał się na elewację budynku. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu oraz częściowej rozbiórce podbitki dachu.

JRG 2 - Pożar pustostanu przy ul. Ziębickiej

W dniu 12 marca br. zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG 2 zostały zadysponowane do pożaru budynku przy ul. Ziębickiej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania przez kierującego działaniem ratowniczym ustalono, że pożarem całkowicie objęte jest jedno pomieszczenie, a ogień rozprzestrzenia się na poddasze budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji gaśniczej pożar bardzo szybko udało się opanować.

Nieznana substancja wypływająca do rzeki

15 marca 2020 roku około godziny 17:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypływie białej substancji do rzeki. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Piastowskiej w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/16 z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczego stwierdzono, że z wylotu kanału burzowego wycieka nieznana substancja. KDR podjął decyzję o potrzebie przybycia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG-6.

Kolizja na drodze krajowej 92

W dniu 9 marca trzy zastępy z JRG4 oraz jeden zastęp z OSP Tarnowo Podgórne zostały zadysponowane do wypadku na drodze krajowej 92 w miejscowości Swadzim. Po dojeździe na miejsce zastano dwa pojazdy biorące udział w zdarzeniu: VW Golf oraz Mercedes Sprinter, który uderzył w bariery energochłonne przy wjeździe na S11 i zablokował jeden z pasów drogi. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, odciągnięciu i ustawieniu busa poza pasem drogowym.

Wypadek na DW 184

W dniu 06.03.2020 o godzinie 17:20 na drodze wojewódzkiej 184, miedzy Mrowinem a Napachaniem doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych. Na miejsce zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej: OSP Napachanie, OSP Mrowino, JRG 4 Poznań oraz Dyżurnego operacyjnego miasta Poznania.

Rozpoznanie Operacyjne Poligonu w Biedrusku

Zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu w dniach 20.02.- 22.02.2020r. każda ze zmian udała się na rozpoznanie operacyjne w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie w Biedrusku. Na poligon udały się dwa zastępy z JRG 8, jeden zastęp z JRG 5, OSP Promnice, OSP Boduszewo, OSP Łopuchowo, OSP Mściszewo, OSP Nieszawa, OSP Rakownia, OSP Uchorowo, OSP Czerwonak, OSP Murowana Goślina, OSP Białężyn, OSP Chludowo, OSP Zielątkowo, OSP Golęczewo oraz GBA z Wojskowej Straży Pożarnej.

Pożar samochodu ciężarowego

W dniu 21 lutego 2020 r. przed godziną 1 w nocy, JRG 2 zostało zadysponowane do pożaru samochodu ciężarowego przy ul. Skórzewskiej 59 w Wysogotowie. Do akcji zadysponowano GBA z JRG 2 oraz GCBA z JRG 4. Na miejscu zastano palącą się kabinę samochodu ciężarowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie przy użyciu jednego prądu wody, ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystąpili do gaszenia pojazdu. Działania były utrudnione ze względu na porę nocną oraz duże zadymienie. Spaleniu uległa kabina samochodu.

Zderzenie dwóch samochodów na Garbarach

20 lutego 2020 roku około godziny 16:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych przy ulicy Garbary w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy: GBA Rt 2,5/16 oraz GCBA 6/43 z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczych z JRG-1 stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Fiat Grande Punto z VW Golfem. Skutkiem zderzenia było przewrócenie jednego z pojazdów na bok oraz uderzenie w ogrodzenie wygradzające prace remontowe przy kamienicy.

JRG - 9 Pożar garażu w miejscowości Krosno

W dniu 13 lutego 2020 roku kilka minut po północy zmiana I z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 została zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru garażu w miejscowości Krosno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się warsztat samochodowy, który w całości objęty jest pożarem. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 3 prądów wody w natarciu. W dalszej części działań ustalono, że w środku znajduje się samochód osobowy i 4 butle z gazem (2 szt. argon i 2 szt.

ul.Sycowska zderzenie trzech pojazdów

W dniu 14.02.2020 r. w godzinach wieczornych zastępy GBA i GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu wraz z zastępem z Ochotniczej Straży Pożarnej z Plewisk zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego na ul. Sycowską. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.

Strony