Interwencje

JRG 7 - SCDz w akcji

W dniu 15 października bieżącego roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 został zadysponowany do przewróconego drzewa. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu zakładu Stomil przy ulicy Starołęckiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że drzewo przewróciło się na rurociąg ciepłowniczy. Ze względu na rozmiar drzewa, a także ryzyko uszkodzenia rurociągu KDR podjął decyzję o konieczności zadysponowania samojezdnego ciężkiego żurawia ratowniczego (SCDz).

JRG 4 - kolizja czterech samochodów

W dniu 02 października 2020 r. w godzinach wieczornych zastępy GCBA -Rt 5/32 oraz SGRat z JRG 4 zostały zadysponowane do kolizji czterech samochodów osobowych na Drodze Krajowej nr 92 za rondem w Tarnowie Podgórnym w kierunku Pniew.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jeden z samochodów, który brał udział w zdarzeniu znajdował się poza jezdnią w rowie. Wszyscy uczestnicy kolizji opuścili swoje pojazdy o własnych siłach. Na miejscu znajdował się zespół ratownictwa medycznego, który badał poszkodowanego.

JRG 4 - wypadek motocyklisty i RKO

W dniu 21 września 2020 r. zastępy GBA 2,5/16 oraz SGRat z JRG 4 zostały zadysponowane do wypadku motocyklisty z samochodem osobowym na ulicy Skórzewskiej w podpoznańskim Wysogotowie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy wyłączyli z ruchu drogę oraz odizolowali miejsce zdarzenia od osób postronnych. Z przeprowadzonego rozpoznania wynikało, że w wyniku zderzenia samochodu osobowego z motorem poszkodowany został motocyklista, który nieprzytomny leżał na jezdni obok motoru. Kierowca samochodu osobowego nie odniósł obrażeń.

JRG - 9 Ulatniający się gaz w Mosinie.

W dniu 24 września 2020 roku około godziny 12.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do ulatniającego się gazu przy ul. Świerkowej w Mosinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wykop w ziemi, w którym została uszkodzona rura gazowa (sieć główna średnica 63mm) przez firmę wykonującą prace ziemne. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej. Wykonano pomiary czujnikiem wielogazowym w celu określenia stref zagrożenia.

JRG 4 - pożar samochodu

W dniu 27 września 2020r. strażacy z poznańskiej „czwórki” zostali zadysponowani do pożaru samochodu osobowego przy ul. Szparagowej w Wysogotowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożar objął już cały pojazd. W wyniku rozpoznania ustalono brak osób poszkodowanych. Podano dwa prądy wody w natarciu, które szybko ugasiły pożar. Po skończonej akcji gaśniczej wrak samochodu sprawdzono kamerą termowizyjną w celu wyeliminowania ryzyka ponownego zapłonu.

Opracował: mł. kpt. Michał Mucha

Zderzenie dwóch samochodów przy skrzyżowaniu Grochowska-Marcelinska

Wypadek na skrzyżowaniu
W dniu dzisiejszym, tj. 17.09.2020r. na skrzyżowaniu ulic Marcelińska a Grochowska w Poznaniu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 2 w sile GBA i GCBA. Pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu podróżowały 3 osoby, jedna z nich po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego została przetransportowana do szpitala. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorbcji płynów eksploatacyjnych, które w wyniku zderzenia wyciekły na jezdnię.

Pożar samochodu osobowego przy ul. Jana Keplera

Pożar samochodu osobowego
W dniu 8 września 2020 r. ok. godz. 07:30 zastęp GBA został zadysponowany przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego do pożaru samochodu na ul. Jana Keplera w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest komora silnika oraz wnętrze samochodu osobowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody w natarciu. Po ugaszeniu pożaru, pojazd sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

“Zderzenie z szynobusem.”

W dniu 14.09. 2020. zastępy z JRG-9 zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Strykowo. Tuż przed godziną 17 kierujący samochodem osobowym wjechał na przejazd kolejowy, w wyniku czego doszło do zderzenia z nadjeżdżającym szynobusem. Zestaw zatrzymał się kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie pomocy kierującemu udzielili świadkowie zdarzenia. Ranny w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala. Poza nim nikt z podróżujących składem nie odniósł obrażeń.

JRG 5 - wyciek gazu

Zmiana trzecia została zadysponowana do miejscowości Golęczewo na ulicę Dworcową gdzie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W wyniku prac ziemnych operator koparki uszkodził rurę gazową z tworzywa sztucznego o przekroju 62 mm pod ciśnieniem 6 atm. Na miejscu zdarzenia OSP Golęczewo i OSP Chludowo prowadziło czynności zabezpieczające, polegające na rozstawieniu kurtyn wodnych i przeprowadzenia ewakuacji z pobliskich domów- ewakuowano 40 osób z 8 budynków mieszkalnych i sklepu . Działania JRG 5 polegały na stałym pomiarze strefy zagrożenia przy pomocy urządzeń pomiarowych.

Wypadek Pobiedziska

W dniu 14.09.2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Pobiedziska. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Pobiedziska oraz JRG-3.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Rybojedzko.

Do bardzo groźnego wypadku doszło w dniu 12.09.2020 w miejscowości Rybojedzko W godzinach wieczornych, na prostym odcinku drogi doszło zderzenia samochodu osobowego z jeleniem. Siła uderzenia spowodowała spore zniszczenia auta i niestety śmierć zwierzęcia. O sporym szczęściu może mówić za to dwoje ludzi podróżujących autem. Bez większych obrażeń, pod wpływem zdarzenia, samodzielnie opuścili pojazd przed przybyciem Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego została zabrana do szpitala celem obserwacji.

JRG 5 - pożar potrawy w garnku wraz z pomocą medyczną.

W dniu 07.09.2020 r. zmiana druga została zadysponowana do pożaru w budynku wielorodzinnym na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Pożar powstał na skutek przypalonej potrawy. Ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego weszli do mieszkania (po drabinie nasadkowej) przez balkon. W mieszkaniu znajdowała się kobieta, z którą nie było kontaktu. Kobietę strażacy ewakuowali przez drzwi. Wyczuwalne u niej było tętno i próbowała łapać powietrze. Udrożniono drogi oddechowe i podano pięć wdechów ratowniczych.

Poszukiwania

W dniach 6-7.09.2020 strażacy z Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego brali udział w poszukiwaniach płetwonurka w zbiorniku wodnym, utworzonym w zalanym wyrobisku węgla brunatnego, w którym zorganizowano bazę nurkową. Głębokość zbiornika w Honoratce znajdującego się w pobliżu Konina sięga 50 m. Działania strażaków z Jednostki Ratowniczej nr 1 polegały przede wszystkim na przeszukiwaniu akwenu przy pomocy urządzeń hydroakustycznych. Drugiego dnia poszukiwań udało się zlokalizować i wydobyć zaginionego nurka na powierzchnię.

Zderzenie dwóch samochodów osobowych-Swarzędz.

W dniu 02 września 2020 roku ok. godzina 14.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w miejscowości Swarzędz. Do działań zadysponowane zostały zastępy : GCBA-Rt z OSP Swarzędz , GBA-Rt i GCBA-RT z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu, a także Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu, zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono akumulatory w uszkodzonych pojazdach i wykonano sorpcję rozlanych płynów eksploatacyjnych.

Strony