Interwencje

JRG4- Wypadekk samochodu osobowego z ciężarówka

W dniu 23 czerwca br. około godziny 7.50 zastępy GBA, SGRat z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4, zostały zadysponowane do wypadku w Dopiewcu przy ulicy szkolnej.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że w zdarzeniu brały udział samochód osobowy z samochodem ciężarowym. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba, której pomocy udzielał Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wypadek samochodów ciężarowych DK 92.

W dniu 22.06.2107 około godziny 13 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów ciężarowych w Paczkowie, na drodze krajowej nr 92.
Po dotarciu do miejsca zdarzenia zastępu GCBA-Rt z JRG-3 okazało się, że auto dostawcze uderzyło w naczepę samochodu ciężarowego a jego kierowca został zakleszczony w kabinie.
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przy pomocy urządzeń hydraulicznych wykonali dostęp do osoby poszkodowanej,którą ewakuowano z samochodu przy pomocy deski ortopedyczną i przekazano ZRM.

JRG 7 - Wypadek na Obodrzyckiej

Dnia 19 czerwca 2017 roku przed godziną 13:00 zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na skrzyżowanie ulicy Obodrzyckiej z ulicą Gołężycką. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano rozbite dwa samochody - osobowy i dostawczy znajdujące się częściowo na jezdni. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy samochodu dostawczego, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem w miejscu wypadku.

JRG 7 Uwięziony kot na drzewie

W dniu 20 czerwca br. strażacy z JRG 7 zostali zadysponowani na ul. Starołęcką 112 celem ściągnięcia kota z drzewa. Ratajscy strażacy za pomocą podnośnika hydraulicznego SCH 44 z sukcesem zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Tekst: mł.asp. Krakowski Michał
Zdjęcia sekc. Miśko Krzysztof

Pszczoły na placu zabaw

W dniu 19.06.2017 r. około godziny 10:30 zastęp GBA z JRG- 1 został zadysponowany na ul. Wierzbięcice 64 celem rozpoznania zagrożenia, gdyż do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęła informacja o zagnieżdżonych na placu zabaw pszczołach. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na jednym z drzew znajdującym się przy przedszkolu znajduje się rój owadów błonkoskrzydłych, które mogą stworzyć zagrożenie dla bawiących się tam dzieci.

Pożar na ul. Kwiatowej

16 czerwca o godzinie 5:02 nad ranem, strażacy z JRG-1 i JRG-2 zostali zadysponowaniu do zadymienia w kamienicy przy ulicy Kwiatowej.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia ustalono, że przyczyną zadymienia jest pożar drewnianych drzwi na 2 piętrze w oficynie kamienicy, w której znajduje się hostel. Na klatce schodowej panowało znaczne zadymienie.
I rota po dotarciu do źródła pożaru zużyła gaśnicę proszkową znajdującą się w korytarzu, a następnie podała jeden prąd gaśniczy w natarciu na palące się drzwi.

Pożar domu jednorodzinnego

W dniu 12.06.2017r. około godziny 14:00 zastępy GBA-Rt z JRG-6, GCBA-Rt z JRG-7 oraz GBA-Rt z OSP Głuszyna zostały zadysponowane do pożaru domu jednorodzinnego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest prawie cały budynek mieszkalny. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek. Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy w sprzęcie ochrony układu oddechowego przeszukali obiekt pod względem osób mogących przebywać w środku, (nikogo nie znaleziono).

Środa w JRG-9 Mosina.

Dzisiejsza służba jak zawsze minęła pracowicie. O godzinie 9.00 naszą jednostkę odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krośnie. Podczas pokazów dzieci zaznajomiły się z pojazdami i sprzętem znajdującym się na nich, miały możliwość przymierzyć część strażackiego umundurowania oraz sprawdzić swoich sił podczas "gaszenia" pożaru z szybkiego natarcia.
Po godzinie 16.00 zastęp GCBARt z JRG-9 i GBARt z OSP Mosina zadysponowane zostały do pożaru lasu pod miejscowością Sasinowo. Spaleniu uległo około 200 metrów poszycia leśnego.

Pożar na os. B. Chrobrego 5

11 czerwca w godzinach nocnych 3 zastępy zostały zadysponowane do pożaru mieszkania na os. B. Chrobrego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, izolacji pożaru przez zamknięcie drzwi, podaniu 1 prądu wody na palące się wyposażenie mieszkania oraz oddymieniu klatek schodowych i mieszkania. Sprawdzono też zagrożenie zatruciem toksycznymi produktami spalania na wyższych piętrach za pomocą czujnika wielogazowego. Ze względu na rozbieżności co do przyczyny pożaru na miejsce wezwano policję w celu przeprowadzenia dochodzenia.

Pożar samochodu

Dnia 10-06-2017 Zastęp GBA 2,5/16 z pełną obsadą został zadysponowany do pożaru samochodu osobowego marki Opel. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącego się samochodu jednym prądem wody w natarciu. Po ugaszeniu, auto przekazano właścicielowi.

Wykonał: mł.kpt. Radosław Stec

JRG 8 - wypadek w Biedrusku

W dniu 7. czerwca br. około godziny 06:38 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym na ul. Poznańskiej w Biedrusku. Na miejsce zdarzenia dyżurny SKKM zadysponował zastęp techniczny i gaśniczy z JRG-8, OSP Promnice a także Policję i Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wypadek w Strykowie.

Służba w dniu 05.06.17 r. minęła pracowicie. W godzinach południowych z-ca dowódcy JRG-9 st. kpt Kamil Witoszko udał się do Lubonia, gdzie podczas prac budowlanych na ulicy Jana Pawła II koparka uszkodziła rurociąg gazowy. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków.

Pożar stolarni.

Dnia 03 czerwca 2017 roku ok. godziny 17:40 zastępy SP zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru stolarni. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia strażacy byli świadomi tego, iż pożar jest mocno rozwinięty, o czym świadczyły kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów. Po dojeździe na miejsce akcji pierwszego zastępu JOP okazało się, że pożarem objęte jest pomieszczenie, w którym znajduje się piec oraz sąsiednia zabudowa.

Wypadek motocyklisty

W dniu 05.06.2017 r. w miejscowości Promno doszło do wypadku samochodu osobowego z motocyklem. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, sorpcji płynów eksploatacyjnych. Do czasu przybycia służb ratowniczych kierowca motoru oddalił się z miejsca wypadku. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja. Poszkodowaną z samochodu osobowego przetransportowano do szpitala w Poznaniu na ulice Szwajcarską.

asp. Marcin Walkowiak

Strony